Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Poławiacze liczb pierwszych.

Cele:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • podać definicję liczby pierwszej i naturalnej;

  • podać definicję faktoryzacji liczby;

  • opisać algorytm faktoryzacji liczby;

  • opisać algorytm sprawdzania, czy liczba jest liczbą pierwszą.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zapisać algorytm rozkładu liczby na czynniki pierwsze za pomocą listy kroków;

  • zapisać algorytm rozkładu liczby na czynniki pierwsze za pomocą schematu blokowego;

  • napisać program rozkładający liczbę na czynniki pierwsze w VB .Net;

  • napisać program sprawdzający, czy liczba jest pierwsza w VB .Net.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • Visual Studio .NET;

  • zestawy zadań i programów; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;

  • e‑podręcznik, rozdział 22: Poławiacze liczb pierwszych; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza j.edu.pl

Czynności organizacyjne (2 min)

Przypomnienie wiadomości potrzebnych do przeprowadzenia lekcji (3 min)

  • przypomnienie pojęcia liczby pierwszej i liczby naturalnej;

  • pogadanka na temat sposobów rozwiązywania problemu faktoryzacji;

  • pogadanka na temat sprawdzania, czy dana liczba jest liczbą pierwszą.

E‑podręcznik: strona 22.1

Faza realizacyjna

Rozkład liczby na czynniki pierwsze (10 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;

  • rozkład liczby na czynniki pierwsze – definicja matematyczna, zapis matematyczny faktoryzacji przykładowej liczby;

  • omówienie algorytmu rozkładu liczby na czynniki pierwsze;

  • zapisanie algorytmu faktoryzacji w postaci listy kroków;

  • zapisanie algorytmu faktoryzacji w postaci schematu blokowego.

E‑podręcznik: strona 22.2

Program do faktoryzacji liczby naturalnej

(15 min)

  • otwarcie nowego projektu Faktoryzacja i utworzenie interfejsu aplikacji według scenariusza zadania;

  • analiza algorytmu i zaprojektowanie kodu aplikacji przez uczniów;

  • kodowanie programu z wykorzystaniem poznanego wcześniej algorytmu;

  • testowanie aplikacji;

  • analiza działania algorytmu oraz stopnia trudności programu.

Zadanie1_22

E‑podręcznik: strona 22.3 program

Sprawdzanie, czy liczba jest liczbą pierwszą (10 min)

  • omówienie, jak zmodyfikować program, by sprawdzał, czy podana liczba jest liczbą pierwszą;

  • zapisanie algorytmu sprawdzania, czy liczba jest pierwsza, w postaci listy kroków;

  • modyfikacja aplikacji według scenariusza zadania;

  • testowanie działania programu;

  • analiza poznanych algorytmów - różnice w algorytmach i programach;

Zadanie2_22

E‑podręcznik: strona 22.4 program

Faza podsumowująca

Podsumowanie i przypomnienie o zadanej pracy domowej (5 min)

  • przypomnienie poznanych pojęć i algorytmów dotyczących liczb pierwszych.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

R7hZ6HrKCy7xP

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 81.41 KB w języku polskim
RbDHv6IM199aP

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 76.00 KB w języku polskim