Położenie Europy. Charakterystyczne cechy rzeźby powierzchni
Zaczynamy poznawać Europę – kontynent tworzący z Azją jeden wielki blok kontynentalny. Od wieków Europa była jednak uznawana za odrębną część świata. Nazwa naszego kontynentu wywodzi się z greckiego mitu opowiadającego historię Europy – córki króla Agenora władającego Fenicją. Odszukaj w źródłach informacje o tym micie. Spróbuj wyjaśnić, co oznaczają nazwy: Europa i Azja.
REoW4IvwNkdRa
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
sposób użycia mapy hipsometrycznej do określania położenia i odczytywania nazw własnych obiektów geograficznych;
określanie położenia geograficznego obiektów na Ziemi;
elementy środowiska przyrodniczego.
Twoje cele
Określisz położenie geograficzne Europy oraz wielkość jej powierzchni.
Odczytasz nazwy głównych form rzeźby powierzchni oraz nazwy głównych elementów linii brzegowej z mapy hipsometrycznej Europy.
Podasz argumenty przemawiające za wydzieleniem Europy z Eurazji oraz wskażesz przebieg umownej granicy między Europą a Azją.
Dokonasz podziału Europy na megaregiony (regiony fizycznogeograficzne).
iWvXL9xQWV_d5e184
1. Położenie geograficzne Europy
R1Lj6MXdjsxBx
Polecenie 1
R1O6KVHubGCIX
1
Polecenie 2
Zapoznaj się z mapą i przejdź do treści polecenia poniżej.
Ry7J4gdvsBdFO
R1IE9SfROn4mO
Odszukaj na mapie punkty najdalej wysunięte na północ (N) i południe (S) oraz wschód (E) i zachód (W).
Odczytaj ich szerokości geograficzne w stopniach i minutach.
Oblicz różnicę między nimi, wiedząc, że wartości znajdujące się na dwóch różnych półkulach należy dodać, a na osobnych odjąć.
Otrzymaną różnicę wyrażoną w stopniach i minutach zamień na ułamek dziesiętny wyrażony tylko w stopniach, np. 1°30' = 1,5° (minuty należy podzielić przez 0,6).
Przy obliczaniu rozciągłości południkowej różnicę wyrażoną tylko w stopniach pomnóż przez 111,2 km (1° łuku południka ma w przybliżeniu długość 111 km). Otrzymany wynik to rozciągłość południkowa Europy wyrażona w kilometrach.
Rozciągłość południkowa wynosi 35°10' – 3910,90 km
Rozciągłość równoleżnikowa: 77°44'
iWvXL9xQWV_d5e221
2. Europa – odrębna część świata
Można powiedzieć, że Europa jest wysuniętym ku Oceanowi Atlantyckiemu wielkim półwyspem Eurazji. Jednakże już w starożytności uznawano ją za odrębną część świata. Za rozdzieleniem na dwa kontynenty przemawiają olbrzymie różnice cech środowiska przyrodniczego, odmienna historia i zróżnicowanie kulturowe. To w czasach starożytnych wytyczono wschodnią – lądową – granicę Europy. Biegła od Hellespontu (dzisiaj jest to Cieśnina Dardanele) aż do rzeki Don. Wyznaczenie dalszej części umownej granicy oddzielającej Europę od Azji nastąpiło dopiero w XVIII wieku i na początku XIX wieku. Wówczas to przesunięto granicę ku pasmu gór Ural i rzece o tej samej nazwie. Przebieg umownej granicy między Europą a Azją przedstawia poniższa rycina.
RnQ4856hnbPME
Cechą wyróżniającą Europę wśród wszystkich kontynentów jest urozmaicona – bardzo dobrze rozwinięta linia brzegowa z dużą liczbą mórz wewnętrznych i mórz przybrzeżnych, półwyspami, wyspami i zatokami. Przy stosunkowo niewielkiej powierzchni linia brzegowa Europy ma aż 37 900 km długości.
Polecenie 3
Na mapie na wybranych elementach linii brzegowej Europy będą pojawiały się liczby. Spróbuj podać nazwę każdego elementu, zanim pojawi się ona w kolumnie po lewej stronie.
R1MZwQn68LWET
R1KeEgOtWb3TJ
Skorzystaj z atlasu geograficznego lub innych źródeł wiedzy.
1. Morze Barentsa. 2. Półwysep Skandynawski. 3. Morze Bałtyckie. 4. Morze Północne. 5. Wyspa Wielka Brytania. 6. Wyspa Irlandia. 7. Wyspa Islandia. 8. Półwysep Iberyjski. 9. Morze Śródziemne. 10. Wyspa Sardynia. 11. Wyspa Sycylia. 12. Półwysep Apeniński. 13. Półwysep Bałkański. 14. Morze Czarne.
Zlokalizuj położenie poniższych elementów linii brzegowej Europy: Morze Barentsa; Półwysep Skandynawski; Morze Bałtyckie; Morze Północne; Wyspa Wielka Brytania; Wyspa Irlandia; Wyspa Islandia; Półwysep Iberyjski; Morze Śródziemne; Wyspa Sardynia; Wyspa Sycylia; Półwysep Apeniński; Półwysep Bałkański; Morze Czarne.
iWvXL9xQWV_d5e265
3. Europa – charakterystyczne cechy rzeźby powierzchni
Przeczytaj instrukcję, która pomoże ci odczytać treść mapy hipsometrycznej Europy. Mapy hipsometryczne przedstawiają ukształtowanie terenu; wysokości bezwzględne ukazano na nich za pomocą skali barw.
Jako pierwsza pojawi się mapa hipsometryczna Europy bez nazw. Zwróć uwagę:
jaki kolor i jego odcienie przeważają na mapie;
jak układają się niziny, wyżyny i łańcuchy górskie w Europie.
Następnie zostaną nałożone nazwy własne wielkich form ukształtowania terenu – najpierw nizin, potem wyżyn, następnie łańcuchów górskich. Gdy nazwy będą się pojawiały, odczytuj je głośno.
Na końcu zostaną zaznaczone wybrane punkty wysokościowe. Odczytaj nazwę i wysokość najwyżej i najniżej położonego punktu w Europie.
R1KNJr85Gwhy0
Polecenie 4
R1HMr6xDrZD6x
iWvXL9xQWV_d5e320
4. Podział Europy na wielkie regiony fizycznogeograficzne
Europa jest stosunkowo niewielkim kontynentem, ale w poszczególnych jej obszarach zaznaczają się wyraźne różnice elementów środowiska przyrodniczego. To zróżnicowanie stało się podstawą wydzielenia 4 wielkich regionów fizycznogeograficznychregion fizycznogeograficznyregionów fizycznogeograficznych. Są nimi: Europa Północna, Europa Zachodnia, Europa Wschodnia i Europa Południowa.
RcvpxFPDWXQkj
Polecenie 5
Zapoznaj się z poniższą galerią, przeczytaj opis i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
Rnoeh8XunBdDS
R1bLCYNq3We37
RTy2HoPrHczXZ
RgidKC1xVeKUo
RQIBYVNvLgF5f
RQ4MLr3DjUgVR1
Polecenie 6
Zapoznaj się z poniższą galerią, przeczytaj opis i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
RcebBT1oEyryt
RdqF1wefav9Q6
R1E0Mtqaw57JZ
R164WZzlYRUsO
RRDMKwsKWFLit
RvplIUQSUntXe1
Polecenie 7
Zapoznaj się z poniższą galerią, przeczytaj opis i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
R1ELzwlzeTWyh
R10dqmVwTpWek
RJl01L3vlQnDc
R1Ur498u7dBRM
RfqNZV9w23Cii
RFGHIipSILe8B1
Polecenie 8
Zapoznaj się z poniższą galerią, przeczytaj opis i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
RUsJAzjuVEAml
R1MLj8J27TAIy
RbeUzLR2YfhBr
RKPrniOOecuba
RxPHOdWApb7PJ
RVuKXo2DGs1rL1
iWvXL9xQWV_d5e412
Podsumowanie
Europa jest umownie wyodrębnioną częścią Eurazji, stanowi jej wielki półwysep o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu powierzchni i bardzo dobrze rozwiniętej (urozmaiconej) linii brzegowej.
Europa jest szóstym co do wielkości kontynentem, ma powierzchnię 10,5 mln km² i znajduje się w całości na półkuli północnej. Jej zdecydowana część leży w umiarkowanych szerokościach geograficznych, jedynie północne krańce sięgają poza koło podbiegunowe.
Europa dzieli się na 4 wielkie regiony fizycznogeograficzne: Europę Północną, Europę Wschodnią, Europę Zachodnią, Europę Południową.
Praca domowa
1. Odczytaj na mapie w atlasie nazwy i współrzędne geograficzne skrajnych punktów na lądzie europejskim. Zapisz odczytane nazwy i współrzędne.
R1KeEgOtWb3TJ
RGOw6LsTD7Jln
Ćwiczenie 1.1
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Za pomocą atlasu geograficznego znajdź skrajne punkty Europy.
2. Wyjaśnij, dlaczego wydziela się Europę z Eurazji, mimo że tworzą one jeden blok kontynentalny.
RZqioRIDwm5BW
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
W celu udzielenia odpowiedzi wykorzystaj informacje zawarte w materiale lub poszukaj informacji w dostępnych źródłach wiedzy.
iWvXL9xQWV_d5e479
Słownik
regionalizacja fizycznogeograficzna, czyli krajobrazowa
regionalizacja fizycznogeograficzna, czyli krajobrazowa
rodzaj naukowego podziału jakiegoś obszaru i wyróżnienie w nim pewnych jednostek terytorialnych o podobnych cechach wynikających z ich położenia geograficznego
region fizycznogeograficzny
region fizycznogeograficzny
określony teren posiadający nazwę własną, odróżniający się od otaczających go obszarów zespołem cech przyrodniczych i położeniem geograficznym
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z zestawu jednostek fizycznogeograficznych znajdującego się poniżej wybierz te, które leżą w Europie.
RzaKJbC55EcwQ1
Ćwiczenie 2
Wskaż, które z poniżej wymienionych mórz oblewają Europę.
R10gwqZ5kfBfv1
2
Ćwiczenie 3
Oblicz, jaki procent wszystkich lądów na Ziemi stanowi powierzchnia Europy. Przedstaw obliczenia.
R1KeEgOtWb3TJ
Wyszukaj w dostępnych źródłach wiedzy powierzchnię wszystkich kontynentów Ziemi oraz Europy.
Powierzchnia kontynentów: 148,1 mln km²
Europa: 10,2 mln km²
Dzielimy wielkość powierzchni kontynentu Europy przez wielkość powierzchni wszystkich kontynentów na Ziemi, a następnie mnożymy uzyskaną wartość przez 100 %.
(10,2/148,1) * 100 % = 6,89 %
Europa stanowi prawie 7 % powierzchni lądów na Ziemi.