R14DhUbzleMEC
Ilustracja przedstawia miniaturę z „Codexu Manesse” [czyt.: kodeksu manezi] z portretem Henryka IV Prawego z XIV wieku. Przedstawia w centrum ilustracji księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego jako zwycięzcę turnieju rycerskiego odbierającego od jednej z dam siedzących na galerii wieniec. Książę jako młody mężczyzna o kręconych blond włosach jest ubrany w czarną zbroję i trzyma w lewej dłoni tarczę z herbem Piastów śląskich: czarnym orłem na złotym polu ze srebrną przepaską sierpową biegnącą przez skrzydła i pierś orła. Podobne oznaczenia widnieją na kapie, która pokrywa konia Henryka IV Prawego. Wokół księcia są dwaj giermkowie: jeden wiezie uszkodzoną w turnieju włócznię księcia, a drugi jego hełm ozdobiony pióropuszem z herbem książęcym. Ponadto na pierwszym planie oraz z obydwu boków obrazu wyłaniają się słudzy księcia, w tym kowal i koniuszy. Galeria dla czterech dam jest umieszczona u góry obrazu i w centrum kompozycji pokazuje dwie damy, które przekazują wieniec księciu, a ten prawą ręką go odbiera.

Polskie dynastie: Piastowie

Henryk IV Prawy w „Codexie Manesse” (XIVw.)
Źródło: domena publiczna.

Nauczysz się:

  • analizować mapę i wykorzystywać znajdujące się tam informacje w rozwiązywaniu zadań,

  • przyporządkowywać dokonania postaciom historycznym,

  • tworzyć na podstawie legend, anegdot i innych informacji źródłowych własne teksty.

RzOwOLlR27zr8
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA.

Jeśli chcesz wiedzieć:

  • jak umartwiała się św. Jadwiga śląska?

  • kto ożenił się z własną ciotką?

  • czego dotyczył epizod nyski?

zapoznaj się z informacjami.

Piastowie śląscy

Linia Piastów śląskich wywodzi się od seniora Władysława II Wygnańca, najstarszego syna Bolesława III Krzywoustego, który w 1138 roku podzielił swoje państwo na dzielnice. Linia Piastów śląskich dzieli się na gałąź wrocławską, której dał początek Bolesław I Wysoki oraz raciborską, związaną z potomkami Mieszka Plątonogiego.

Z linii wrocławskiej wyodrębniły się gałęzie:

  • legnicka, pochodząca od Bolesława II Rogatki, prawnuka Bolesława I Wysokiego, która wygasła na Jerzym Wilhelmie w 1675 roku

  • świdnicka, wywodząca się od Bolka I Surowego, syna Bolesława II Rogatki, która wygasła na Bolku II Małym w 1368 roku

  • ziębicka, pochodząca od Bolka II Ziębickiego, syna Bolka I Surowego, która wygasła na Janie ziębickim w 1428 roku

  • głogowska, wywodząca się od Konrada I głogowskiego, brata Bolesława II Rogatki, która wygasła na Henryku XI w 1476 roku

  • żagańska, pochodząca od Henryka IV Wiernego, wnuka Konrada I głogowskiego, która wygasła na Janie II Szalonym w 1504 roku

  • oleśnicka, wywodząca się od Konrada I oleśnickiego, brata Henryka IV Wiernego, która wygasła na Konradzie X w 1492 roku.

Ważne!

Poniżej znajduje się ilustracja interaktywna ukazująca drzewo genealogiczne Piastów śląskich linii wrocławskiej. Najedź kursorem na legendę obok ilustracji i przełączaj zawartość haseł, aby poznać szczegóły. Aby przełączać opisy, należy zmienić punkt legendy za pomocą strzałek, położonych w górnym lewym rogu każdej z plansz.

R9vOu5gwWxBgQ1
Mapa interaktywna: Drzewo genealogiczne Piastów śląskich linii wrocławskiej. Lista elementów:
Zdjęcie:Wizerunek nagrobny Bolka I Surowego w Krzeszowie
Źródło: domena publiczna.
Całe drzewko książęta legniccy: Bolesław II Rogatka +1278 - syn Henryka II Pobożnego, wnuk św. Jadwigi śląskiej, która go nie cierpiała. Imię otrzymał na cześć Bolesława III Krzywoustego. Przydomkiem obdarzyli go poddani z uwagi na jego zły charakter, awanturniczą osobowość i demoralizację. Inaczej był zwany jako Łysy lub Cudaczny z powodu niemieckiego odzienia, które nosił i kultury dworskiej, którą propagował. Był organizatorem pierwszego na ziemiach polskich turnieju rycerskiego w Lwówku Śląskim w 1243 roku. Regularnie stawał w szranki na legnickim rynku, aby popisywać się przed innymi rycerzami zręcznością i fizyczną sprawnością. Wolny czas spędzał również na podróżach konnych po księstwie w towarzystwie swojego ulubionego pieśniarza Suriana. Pod koniec życia towarzyszyła mu w tych eskapadach pochodząca z Miśni kochanka Zofia Daren, do której był chorobliwie przywiązany. Hazardzista i pijak, notoryczny kłamca, wyśmiewał się z ludzi niższego stanu i ułomnych. Roztrwonił ojcowski majątek i doprowadził do wzrostu rozdrobnienia dzielnicowego na Śląsku. Utracił w 1241 roku tron krakowski na rzecz Bolesława V Wstydliwego oraz Wielkopolskę w 1247 roku na rzecz synów Władysława Odonica. W 1248 roku podzielił odziedziczone po ojcu księstwo między siebie a młodszego brata Henryka, któremu przekazał dzielnicę wrocławską. Sam wybrał ziemię legnicką z uwagi na złoża złota znajdujące się w Kaczawie i Wierzbiaku. W trakcie wojen z bratem w 1249 roku przekazał połowę ziemi lubuskiej arcybiskupowi magdeburskiemu w zamian za przysłanie wojska. Pokonany przez koalicję książąt wielkopolskich i śląskich oraz opuszczony przez swoich rycerzy został zmuszony po kilku miesiącach uwięzienia wydzielić w 1251 roku kolejnemu bratu, Konradowi, część swego dziedzictwa w postaci ziemi głogowskiej. Trzykrotnie ekskomunikowany przez biskupa wrocławskiego Tomasza, toczył z nim przegraną wojnę do 1261 roku. Ostatecznie będąc w opozycji do innych książąt śląskich w 1277 roku związał się sojuszem politycznym, z przeciwnikiem czeskich Przemyślidów, królem rzymskim Rudolfem I Habsburgiem i za jego namową zdecydował się porwać bratanka, Henryka IV Probusa. Pretekstem było żądanie wydzielenia mu jednej trzeciej dzielnicy wrocławskiej po zmarłym w 1270 roku najmłodszym bracie Władysławie. Za osadzonym na zamku w Legnicy młodym księciem wrocławskim ujął się król czeski, książę głogowski Henryk III i władający Wielkopolską Przemysł II, ale ich wyprawa odwetowa na Śląsk nie powiodła się i Henryk IV musiał przekazać jedną trzecią dzielnicy wrocławskiej ze Środą Śląską w ręce księcia legnickiego. Pochowany w kościele dominikanów w Legnicy, pozostawił księstwo w rękach syna Henryka V Brzuchatego.
Zdjęcie: Portret Bolesława II Rogatki
Źródło: domena publiczna
książęta wrocławscy: Henryk III Biały 1266 - syn Henryka II Pobożnego, brat Bolesława II Rogatki, od 1248 roku po podziale dzielnicy śląskiej władał Wrocławiem, który rozbudował i uczynił wiodącym ośrodkiem gospodarczym i artystycznym w tej części Europy. Przydomek wiązał się z płową czupryną, którą posiadał. W polityce zagranicznej wspierał czeskich Przemyślidów w ich walce z węgierskimi Arpadami o spadek po Babenbergach. Spowodowało to w latach 1253 - 1254 wojnę z książętami wielkopolskimi, sprzyjającymi Węgrom. W polityce wewnętrznej w przeciwieństwie do brata Bolesława stał na straży obrony prerogatyw władzy książęcej i dążył do rewindykacji dóbr z domeny książęcej, które zostały bezprawnie zajęte przez Kościół i rycerzy. Ostre traktowanie niesłusznych właścicieli takich jak Mroczko z Pogorzeli doprowadziło do buntu możnych i przedwczesnej śmierci księcia wrocławskiego, najprawdopodobniej w wyniku otrucia. Innym przejawem rządów Henryka była intensywna kolonizacja niemiecka na Dolnym Śląsku, rozwój browarnictwa w dobrach książęcych oraz pojawienie się kultury rycerskiej na dworze władcy. Pochowany w kościele klarysek we Wrocławiu, rządy przekazał synowi Henrykowi.
Henryk IV Probus 1290 - syn Henryka III Białego. Wychowany na dworze króla czeskiego Przemysła Ottokara II, którego był lennikiem do 1278 roku. Ze względu na lojalność wobec władców Czech, a potem Niemiec otrzymał przydomek „prawy”. Nie odnosiło się to jednak do sytuacji w księstwie wrocławskim, gdzie dał się poznać jako porywczy, podstępny i bezwzględny władca. Henryk był propagatorem kultury rycerskiej i poezji dworskiej. Sam pisał wiersze i uczestniczył w turniejach rycerskich. Modernizował księstwo, lokując miasta (np. Kluczbork i Namysłów) i nadając im przywileje, w tym pierwsze w tej części Europy prawo składu. Przeprowadził również reformę skarbową, która pozwoliła zgromadzić mu ogromny majątek. Dzięki niemu przebudował w stylu gotyckim zamek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. W początkach panowania prowadził wojnę ze stryjem księciem legnickim Bolesławem II Rogatką o spadek po ojcu, która zakończyła się w 1277 roku jego klęską. Henryk zmuszony był oddać Rogatce część księstwa wrocławskiego ze Środą Śląską. Następnie w latach 1282-1287 procesował się z biskupem wrocławskim Tomaszem o prawa własności kilkudziesięciu wsi, zajętych przez Kościół po klęsce legnickiej w 1241 roku. W tym gwałtownym sporze, zakończonym ugodą, chodziło również o wysondowanie, na ile silną władzą dysponuje książę na Śląsku, aby realizować plany zjednoczenia ziem polskich i koronacji królewskiej. Do realizacji tych zamierzeń doszło po śmierci księcia krakowskiego Leszka Czarnego w 1288 roku. Henryk wyruszył wtedy do Małopolski i po wielomiesięcznych walkach zajął tron krakowski, wyrzucając z miasta księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Stał się wówczas najpotężniejszym władcą w kraju. Niestety został w 1290 roku otruty najprawdopodobniej z polecenia księcia jaworskiego Henryka V Brzuchatego, który zamierzał opanować księstwo wrocławskie. Henryk pozostawił testament, w którym zapisywał ziemię krakowską księciu wielkopolskiemu Przemysłowi II, zaś władzę na Śląsku oddawał w ręce Henryka III Głogowskiego. Pochowany został w katedrze na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jego szczątki zaginęły po tym, gdy w czasie II wojny światowej hitlerowscy antropolodzy, aby zbadać je pod kątem rasowym, wywieźli je do Niemiec.
Zdjęcie: Portret Henryka IV Probusa (1893)
Źródło: domena publiczna
książęta głogowscy: Konrad I Głogowski 1273 - syn Henryka II Pobożnego, z woli babki św. Jadwigi śląskiej przeznaczony do stanu duchownego, zrezygnował z biskupstwa w Passawie w Bawarii i wrócił w 1249 roku na Śląsk, domagając się od starszego brata księcia legnickiego Bolesława II Rogatki, który miał go uposażyć, wydzielenia mu osobnej dzielnicy. Po odmowie brata z powodu zagrożenia skrytobójczym mordem na swojej osobie uciekł na dwór księcia wielkopolskiego Przemysła I, z którego siostrą się ożenił. W zamian za pomoc zbrojną w odzyskaniu części ojcowizny zrzekł się pretensji do południowej Wielkopolski. Wsparty przez brata księcia wrocławskiego Henryka III Białego oraz posiłki wielkopolskie przejął w 1251 roku władzę w Głogowie, Bytomiu, Ścinawie, Lubiążu, Żaganiu i Krośnie Odrzańskim. W trakcie prowadzonej przez książąt śląskich akcji dyplomatycznej u papieża, celem zatwierdzenia zawartej w 1234 roku ugody między Henrykiem Brodatym a Władysławem Odonicem co do przyłączenia południowej Wielkopolski aż do rzeki Warty do dzielnicy synów Henryka II Pobożnego, uwięził Bolesława II Rogatkę za porwanie przez niego w 1256 roku biskupa wrocławskiego Tomasza. Akcja wystąpienia przeciwko Kościołowi spotkała się bowiem z reakcją arcybiskupa gnieźnieńskiego Pełki, który obłożył klątwą Bolesława II Rogatkę i tym samym podważył działania książąt śląskich w Rzymie. Zabiegi Henryka III i Konrada I w celu zniesienia ekskomuniki na Bolesławie II trwały aż do 1261 roku. Po tym czasie poprawne stosunki księcia głogowskiego z Kościołem uległy zaostrzeniu. W latach 1268 - 1270 rozpoczęła się rewindykacja zajętych bezprawnie przez Kościół dóbr książęcych, ale zakończyła się ona klęską i wymuszeniem na Konradzie I przyrzeczeń co do zwiększenia przywilejów immunitetowych dla Kościoła. Książę głogowski bowiem bardzo rzadko decydował się na powiększenie dóbr możnowładczych i uszczuplenie własnej domeny. Ograniczał również akcję kolonizacyjną na prawie niemieckim. Lokował jedynie Głogów, Szprotawę, Bytom i Kożuchów oraz 14 wsi. Zmarł w wyniku otrucia i został pochowany w kolegiacie głogowskiej.
Henryk III Głogowski 1309 - syn Konrada I Głogowskiego, wychowany wraz z braćmi: Konradem i Przemkiem przez Mikołaja, kanclerza ojca. W 1267 roku brał udział w kanonizacji prababki Jadwigi. W 1277 roku uczestniczył wraz z braćmi w wyprawie skierowanej przeciwko stryjowi Bolesławowi II Rogatce, który po śmierci ojca zajął Bolesławiec i Nowogrodziec, a następnie porwał ich kuzyna Henryka IV Probusa, syna stryja Henryka III Białego, księcia wrocławskiego. Akcję inspirował książę czeski Przemysł Ottokar II, który był patronem wielu książąt śląskich, w tym ich ojca Konrada I. Sam Henryk, już jako samodzielny książę, wziął udział w bitwie pod Suchymi Krutami w 1278 roku, po stronie króla czeskiego, który jednak w bitwie poległ. W tym samym czasie doszło do podziału ojcowizny między braćmi: Konrad otrzymał Ścinawę, Przemek Żagań, a Henryk Głogów wraz z Bytomiem i Kożuchowem. Wkrótce po podziale władzę w zastępstwie Konrada, który udał się na studia do Bolonii, objął Henryk IV Probus. W krótkim czasie uczynił on z Henryka swojego lennika, co odbiło się bardzo niekorzystnie na księstwie głogowskim, zwłaszcza w czasie wojny księcia wrocławskiego z biskupem Tomaszem. Zamarło życie religijne na terenie księstwa głogowskiego, do 1291 roku nie działała kancelaria książęca. Szczęśliwie spór udało się zażegnać i Henryk IV Probus wraz z Głogowczykami: Henrykiem i Przemkiem zaangażowali się w próbę zdobycia Krakowa po śmierci Leszka Czarnego. W trakcie walk z wojskami Władysława Łokietka poległ Przemek, a Henryk wraz z księciem wrocławskim zajęli Kraków. Nagła śmierć Henryka IV Probusa przerwała jego starania o koronę królewską, ale na mocy testamentu otworzyła drogę do zajęcia przez księcia głogowskiego dzielnicy wrocławskiej. Wobec oporu miejscowego możnowładztwa, które przekazało rządy w księstwie Henrykowi V Brzuchatemu, Głogowczyk prowadził trzyletnią wojnę z księciem legnickim o terytoria leżące na prawym brzegu Odry. W trakcie tej walki sprzymierzył się z księciem wielkopolskim Przemysłem II, z którym podpisał układ na przeżycie. Po bezprecedensowym uwięzieniu Henryka V Brzuchatego i przetrzymywania go w żelaznej klatce w 1293 roku uzyskał od niego 1/3 księstwa wrocławskiego oraz miasta m.in. Namysłów, Oleśnicę, Kluczbork, Chojnów i Bolesławiec. Ponadto książę legnicki musiał zapłacić olbrzymi okup w wysokości 30 tysięcy grzywien srebra i przez pięć lat wspomagać księcia głogowskiego w jego planach politycznych. Zamierzenia Henryka koncentrowały się wokół zdobycia tronu krakowskiego oraz zjednoczenia ziem polskich. W konsekwencji układów na przeżycie z księciem wielkopolskim Przemysłem II Głogowczyk wystąpił w 1296 roku o sukcesję tronu, ale napotkał opór możnowładztwa wielkopolskiego, które opowiedziało się po stronie księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Tymczasem w Krakowie do władzy doszli Przemyślidzi, którzy zhołdowali księstwa śląskie, co uniemożliwiło Henrykowi starania o tron senioralny. Swoje pretensje w tej materii wyraził jedynie przyjmując w 1301 roku tytuł „Dziedzica Królestwa Polskiego” jako sukcesor po Przemyśle II. Z tej racji, gdy zmarł Wacław III w 1306 roku, Głogowczyk zajął Wielkopolskę i Kujawy, dążąc do zjednoczenia również opanowanej przez Władysława Łokietka Małopolski i Pomorza Gdańskiego. Ambitnym planom kres położyła śmierć i pochówek w opactwie cystersów w Lubiążu. Politykę wewnętrzną księcia cechowała kontynuacja akcji kolonizacyjnej, lokacja wielu miast, w tym Zielonej Góry, Lubina i Kościana, oraz fundacje klasztorne, np. magdalenek w Bytomiu nad Odrą i klarysek w Głogowie. Henryk sfinansował również nagrobek Henryka IV Probusa w katedrze wrocławskiej i Przemysła II w katedrze poznańskiej.
książęta świdniccy: Bolko I Surowy 1301 - młodszy syn Bolesława II Rogatki, od 1278 roku książę jaworski, a po śmierci brata Bernarda w 1286 roku również lwówecki. Celem ochrony przed wzrostem wpływów na Śląsku Henryka IV Probusa związał się sojuszem z margrabiami brandenburskimi, a potem czeskimi Przemyślidami. Poparł również w 1280 roku Rudolfa I Habsburga w jego walce z księciem wrocławskim, co niestety skutkowało niekorzystnymi dla księstwa działaniami odwetowymi. Gdy w 1290 roku po śmierci Henryka IV Probusa, wbrew jego testamentowi, władzę w księstwie wrocławskim objął brat Bolka Henryk V Brzuchaty, poparł go zbrojnie w zamian za otrzymanie Świdnicy, Ząbkowic, Ziębic i Strzelina. Pomoc ta nie była jednak wystarczająca wobec przewagi Henryka III Głogowskiego i zakończyła się uwiezieniem Henryka V w żelaznej klatce oraz utratą przez niego części księstwa wrocławskiego, na co w żaden sposób nie zareagował Bolko. Od 1291 roku tytułował się księciem świdnickim. W tym czasie rozpoczął intensywną fortyfikację, m.in. budując zamki we Wleniu, Świdnicy, Strzegomiu i Kamiennej Górze, aby zabezpieczyć się przed czeską interwencją w celu podporządkowania suwerennego do tej pory księstwa. Rzeczywiście zaniepokojony zbyt samodzielną polityką Bolka Wacław II wypowiedział mu wojnę w 1295 roku, ale zakończyła się ona dwa lata później ugodą. Na rezultat zmagań miał z pewnością wpływ hołd lenny Bolka wobec papiestwa, do którego zwrócił się o opiekę w 1296 roku. Po śmierci Henryka V Brzuchatego stał się opiekunem księstwa wrocławskiego i legnickiego. Nie było to jednak działanie bezinteresowne, gdyż w zamian za opiekę nad małoletnimi bratankami, wymusił od konającego Henryka V gród w Sobótce. Przejęcie władzy w księstwach wiązało się w wojną z Henrykiem III Głogowskim, którego poparli możni wrocławscy, obawiający się w mieście rządów twardej ręki. Wojna, zakończona ugodą z księciem głogowskim w 1297 roku, przyniosła księciu świdnickiemu grody w Chojnowie i Bolesławcu. Po tym czasie nastąpiło jedynie ponowne uznanie się za lennika papieża Bonifacego VIII w 1299 roku, co wyraźnie umocniło pozycję Bolka jako najpotężniejszego księcia śląskiego. Zaskoczeniem była nagła śmierć i pogrzeb w klasztorze cystersów w Krzeszowie. Jego dziedzictwem podzielili się trzej synowie, którzy z uwagi na swą małoletniość nie byli w stanie przeciwstawić się ani margrabiom brandenburskim, ani czeskim Przemyślidom, sprawującym w ich imieniu regencję. Bolko był władcą wybitnym, doskonałym strategiem i dobrym gospodarzem. Stworzył łańcuch umocnień obronnych na południowych granicach księstwa, które zabezpieczały również osadników w rejonach podgórskich. Wprowadził mir drogowy na szlakach handlowych wiodących górami z południa, gwarantując stałość i regularność handlu na Dolnym Śląsku. Ambitny i zapobiegliwy w aspekcie wzrostu znaczenia najbiedniejszej dotąd części Dolnego Śląska. Przygotował księstwo do rządów Bolka II świdnickiego, który jako ostatni z Piastów śląskich podjął próbę skonsolidowania dzielnicy w opozycji do Czech. Książęta ziębiccy: Bolko II Ziębicki 1341 - najmłodszy syn Bolka I Surowego, przeznaczony do stanu duchownego, ostatecznie otrzymał od starszego brata Bernarda w 1322 roku księstwo ziębickie. W tym samym roku wziął z nim udział w organizowanej przez Krzyżaków wyprawie krzyżowej na Litwę. Na progu swojego panowania książę ziębicki popadł w zatarg z Kościołem. Powodem były ciągłe kłopoty finansowe księcia, uchylanie się od opłaty świętopietrza oraz najazdy rabunkowe na dobra klasztorne w Henrykowie i Kamieńcu Ząbkowickim. Gdy jego ludzie w 1329 roku napadli i ograbili legata papieskiego Piotra z Alwerni, został obłożony klątwą kościelną przez biskupa wrocławskiego Nankera. Kara została zdjęta po zapłacie Kościołowi wysokiego odszkodowania. W 1335 roku władztwo Bolka II zostało zaatakowane przez Karola Luksemburskiego. Stało się tak, dlatego że książę ziębicki sukcesywnie odmawiał złożenia hołdu lennego ze swojego księstwa, którego znaczenie wzrosło właśnie w 1335 roku, gdyż tędy prowadziła najkrótsza droga z Pragi do najważniejszego na Śląsku miasta Wrocławia, przejętego w tym czasie przez Czechów. Karol Luksemburski zignorował zdeterminowanie księcia i wysłał przeciwko niemu zbyt małe siły, które udało się Bolkowi pokonać, biorąc przy okazji do niewoli 150 znacznych rycerzy. Bolko nie zdołał jednak powstrzymać władcy czeskiego przed zniszczeniem księstwa, dokonanym przez jego wojska. Nie potrafił też wykorzystać faktu wzięcia do niewoli czeskich rycerzy, których zwolnił za bardzo nieduży okup. Liczył bowiem na wsparcie swojego sojusznika króla Polski Kazimierza III Wielkiego, ale gdy ten stracił zainteresowanie księstwami śląskimi i pozostawił księcia ziębickiego samemu, ten w 1336 roku złożył hołd lenny władcy Czech. Otrzymał za to dożywotnie władanie ziemią kłodzką. W akcie lennym potwierdzonym przez poddanych książę zobowiązał się, że po wymarciu jego potomków księstwo ziębickie przejdzie pod bezpośrednie panowanie króla Czech. Borykał się z ciągłymi kłopotami finansowymi z powodu swojej rozrzutności. W 1337 roku został zmuszony do zastawienia Karolowi Luksemburskiemu Ząbkowic Śląskich, a wkrótce potem także Strzelina i Kątów. Ostatecznie wolna od zastawów pozostała tylko stolica księstwa Ziębice. Pomimo rozrzutności Bolko II dbał o rozwój gospodarczy swoich włości, dzięki czemu cieszył się dość dużą popularnością wśród mieszczaństwa. Został pochowany w klasztorze w Henrykowie, gdzie ma z żoną Gutą wspólny nagrobek. Dziedzictwo pozostawił synowi Mikołajowi Małemu.
książęta żagańscy: Henryk IV Wierny 1342 - najstarszy syn Henryka III Głogowskiego, tytułował się „Dziedzicem Królestwa Polskiego”. Za wierność ideałom ojcowskim i obronę dziedzictwa księstwa głogowskiego otrzymał przydomek od współczesnych sobie. Miał być usynowiony przez Władysława Łokietka, który zobowiązał się przekazać mu całą Wielkopolskę po swej bezpotomnej śmierci, do czego w rzeczywistości nie doszło. Po śmierci ojca w 1309 roku nie rozwiązany konflikt z książętami legnickimi o dziedzictwo po Henryku IV Probusie i groźba usunięcia z Wielkopolski przez Władysława Łokietka skłoniły go do nawiązania przyjaznych stosunków z Brandenburgią. Przejawem sojuszu politycznego było zrzeczenie się na zjeździe w Berlinie w 1310 roku razem z młodszymi braćmi Bolesławem i Konradem pretensji do Pomorza Gdańskiego na rzecz margrabiów brandenburskich, którzy rychło sprzedali te prawa za wysoką sumę pieniędzy Krzyżakom. Po 1312 roku otrzymał wraz z braćmi Janem i Przemkiem zachodnią część księstwa głogowskiego, składającą się na dzielnicę głogowską, ścinawską, żagańską i wielkopolską. Wyklęty wraz z braćmi przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę po konflikcie z Władysławem Łokietkiem utracił w 1313 roku na rzecz jednoczącego się państwa polskiego Wielkopolskę z wyjątkiem terenów położonych nad Obrą, w tym Wschowy, które przyłączono do Polski w 1343 roku. Książętom legnickim musiał zaś oddać w 1317 roku terytorium między Odrą a Wołowem, z Urazem i Lubiążem, a w 1323 roku Namysłów. W 1321 roku wydzielił dla Jana księstwo ścinawskie, a dla Przemka głogowskie, sam pozostając księciem żagańskim. Równocześnie zawarł z nimi traktat na przeżycie, pragnąc w przyszłości przywrócić jedność księstwa głogowskiego po swoim berłem. W 1329 roku wraz z Bolesławem Legnickim, Janem Ścinawskim i Konradem Oleśnickim złożył hołd lenny Janowi Luksemburskiemu. Podporządkowaniu władcy czeskiemu oparł się jedynie sojusznik Władysława Łokietka Przemko Głogowski, który za prowadzenie samodzielnej polityki na Śląsku został otruty w 1331 roku. Jego dziedzictwo, zwłaszcza w odniesieniu do Głogowa i Bytomia Odrzańskiego, z naruszeniem prawa przejął Jan Luksemburski, co skonsolidowało działania księcia żagańskiego i Konrada Oleśnickiego celem ocalenia ojcowizny. Zmarł w Żaganiu i został pochowany w tamtejszym kościele augustianów. Dziedzictwo przekazał synowi Henrykowi V Żelaznemu.
Książęta oleśniccy: Konrad I Oleśnicki 1366 - syn Henryka III Głogowskiego, tytułował się „Dziedzicem Królestwa Polskiego”. Dopuszczony do rządów w 1312 roku, władał wraz z bratem Bolesławem wschodnią częścią księstwa głogowskiego z Gnieznem, Kaliszem, Kluczborkiem, Namysłowem i Oleśnicą. Po bezpotomnej śmierci brata w 1321 roku sprawował samodzielne rządy m.in. nad częścią kalisko-namysłowską, którą utracił po 1323 roku na skutek walki z synami księcia wrocławskiego Henryka V Brzuchatego. Do stworzonego w 1321 roku księstwa oleśnickiego przyłączył w 1357 roku okręg kozielski, a w 1359 roku połowę Bytomia. Dziedzictwo pozostawił synowi Konradowi II.
Drzewo genealogiczne Piastów śląskich linii wrocławskiej
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1

Ustal i zapisz, dlaczego dochodziło do wyodrębnienia się poszczególnych gałęzi śląskiej linii Piastów.

RFfyu02mGqNV2
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 2

Na podstawie tekstu oraz diagramu podaj, na jakie gałęzie dzieliła się linia wrocławska Piastów śląskich.

R1HeIlSEpnLR7
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 3

Wyjaśnij, dlaczego Piastowie śląscy angażowali się w proces zjednoczeniowy ziem polskich.

R1MeqzirCYtlJ
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.

Obraz rozbicia dzielnicowego na Śląsku

Rozbicie dzielnicowe nigdzie nie przybrało tak dużych rozmiarów jak na Śląsku. Kolejni władcy dzielili swoje włości między licznych synów, aż wreszcie każdy z nich zszedł do kategorii panów nad kilkoma miasteczkami. W niektórych okresach istniało nawet 19 osobnych księstw piastowskich. Osłabiało to nie tylko lokalną rangę władców, ale również miało wpływ na innych książąt piastowskich. Książęta śląscy, wiecznie cierpiący na niedobór pieniędzy, często sprzedawali lub zastawiali swoje niewielkie włości. Najsłynniejszym przypadkiem tego typu była sprzedaż Lubusza arcybiskupowi magdeburskiemu przez Bolesława Rogatkę. Znany z awanturnictwa Piast zrobił to, by nająć wojska do walki przeciw swojemu bratu, Henrykowi III Białemu. Wkrótce syn Henryka III, Henryka IV Prawy, zastawił Brandenburgii ziemię krośnieńską tylko po to, by mieć za co walczyć z Rogatką. W XIV wieku wielu książąt było już tak biednych, że wyzbywali się całego dziedzictwa. Przykładowo Bolko III ziębicki w 1379 roku sprzedał Konradowi II oleśnickiemu Kąty Wrocławskie, a sześć lat później spieniężył także Strzelin. W ten sposób zostały mu jedynie Ziębice, które musiał oddać żonie jako zabezpieczenie jej dochodów. Odziedziczone po niej prawa do Gliwic także zbył. Ciągłe rotacje posiadłości doprowadzały do powstania kuriozalnych księstw, łączących miasta odległe o dziesiątki kilometrów. Przykładowo jednym z dziedziców księstwa bytomskiego na Górnym Śląsku został w 1369 roku Konrad I, książę z odległej o prawie 150 km Oleśnicy koło Wrocławia. Południową część Bytomia nabył natomiast w drodze losowania Przemysław Noszak cieszyński, w którego ręku znajdował się również leżący na drugim końcu Śląska Głogów. Od 1344 roku połową miasta i księstwa dysponowali swobodnie królowie Czech, którzy nadali tę właśnie część Głogowa w 1384 roku Noszakowi w dziedziczne lenno w zamian za jego wierną służbę. Potomkowie obdarowanego łączyli władzę nad Cieszynem i odległym o prawie 300 km Głogowem przez kilka kolejnych pokoleń. Dopiero w 1480 roku Głogów opanował książę żagański Jan II, pan pozostałej części miasta, wkrótce jednak został pozbawiony dziedzictwa przez czeskiego króla. Parę lat później księciem głogowskim został młody Zygmunt Jagiellończyk, późniejszy król Polski Zygmunt I Stary. Gdy zrzekł się on księstwa głogowskiego w 1506 roku, otrzymał je Kazimierz II cieszyński. Był on ostatnim władcą cieszyńsko‑głogowskim, gdyż po jego śmierci Głogów wrócił ponownie do króla Czech. Ci nie tylko przejmowali piastowskie włości po wygaśnięciu danej linii, ale również za życia książąt śląskich je nabywali. Prekursorem oddawania Czechom swoich dóbr był książę wrocławski Henryk VI, który wiódł wieczny spór ze starszym bratem, znanym utracjuszem, Bolesławem III Rozrzutnym. Nie chcąc, aby spadek trafił w ręce marnotrawcy, w 1327 roku obiecał przekazać po swojej śmierci Wrocław Luksemburczykom. Za jego przykładem poszli inni. W 1331 roku Czesi kupili prawa do Głogowa od księcia ścinawskiego, który wcale nimi nie dysponował, za to cierpiał na chroniczny brak gotówki. Hohenzollernowie więcej płacili, dlatego Piastowie w XVI wieku zaczęli samowolnie wyznaczać na swych następców Hohenzollernów zamiast Czechów. Jan II Dobry, ostatni z Piastów opolskich, uznał w 1512 roku za swojego dziedzica Jerzego z Ansbach, rodzonego brata wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna. Trzy dekady później książę legnicko‑brzeski uznał wzajemne dziedziczenie z elektorską linią Hohenzollernów [czyt.: hohencolernów]. Długo po wygaśnięciu rodu Piastów powołał się na nie król Prus Fryderyk II Wielki, anektując niemal cały Śląsk.

RIid4J60b5UZp
Mapa Śląska (1635)
Źródło: domena publiczna.
Ciekawostka

Przedstawiciele dynastii Piastów najdłużej władali na Śląsku. Za ostatniego księcia piastowskiego uchodzi zmarły w Brzegu w 1675 roku książę legnicko‑wołowsko‑brzeski Jerzy Wilhelm. Jego zmarła w 1707 roku siostra Karolina, księżniczka legnicka, jest ostatnią Piastówną. Spośród dzieci naturalnychdzieci naturalnedzieci naturalnych Piastów śląskich za ostatnich męskich przedstawicieli rodu uchodzą zmarły w 1679 roku hrabia August Legnicki oraz zmarły w 1706 roku baron Ferdynand II Hohenstein [czyt. hohensztajn], wywodzący się z linii książąt cieszyńskich.

R6Z6462AAYmIa
Ćwiczenie 1
Ułóż podanych władców w kolejności chronologicznej. Elementy do uszeregowania: 1. Konrad I Oleśnicki, 2. Bolesław I Wysoki, 3. Henryk I Brodaty, 4. Bolesław II Rogatka, 5. Henryk IV Probus
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
R1Lh16ybAvguj
Ćwiczenie 2
Przypisz księcia do gałęzi rodu: Bolko I Surowy Możliwe odpowiedzi: 1. wrocławska, 2. świdnicka, 3. żagańska Henryk III Biały Możliwe odpowiedzi: 1. wrocławska, 2. świdnicka, 3. żagańska Henryk IV Wierny Możliwe odpowiedzi: 1. wrocławska, 2. świdnicka, 3. żagańska
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Fragment testamentu Henryka IV Prawego

My, […] Henryk, z łaski Bożej książę Śląska, Krakowa i Sandomierza, dotknięty słabością ciała, pełen bezsilności, jednak z przytomnym umysłem i zdrowym rozumem […], sporządzamy tego rodzaju testament. Najpierw w ziemi śląskiej, w całym księstwie wrocławskim, które spadło w dziedzictwie na nas po ojcu, lub krewnych, czynimy kompletnym dziedzicem najdroższego brata naszego Henryka, księcia śląskiego, pana Głogowa […]. W ziemi zaś krakowskiej i sandomierskiej, w których władzę w myśl tradycji sprawiedliwie osiągnęliśmy, z wielkimi kosztami i ciężkim trudem, czynimy i wyznaczamy jako dziedzica pana Przemysła, księcia wielkopolskiego, polecając naszym baronom, rycerzom […], wójtom i zwykłym obywatelom, oraz ogólnie wszystkim poddanym ziem naszych na wierność złożonej nam przysięgi, ażeby byli posłusznymi wspomnianym naszym następcom w ich księstwach i ażeby wspomagali ich zgodnie, tak jak nas […].

asdf_001 Źródło: Fragment testamentu Henryka IV Prawego , [w:] Historia w tekstach źródłowych, t. 1, red. K. Juszczyk, T. Maresz,, Rzeszów 1996, s. 106.
Polecenie 4

Zapoznaj się z fragmentem testamentu Henryka IV Prawego i ustal, jakie decyzje podjął książę w sprawie sprawowania władzy oraz dziedziczności ziem. Zastanów się nad przyczynami podejmowania przez niego takich decyzji.

RMeXErd7TcwvJ
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.

Podobnie jak w linii wrocławskiej, w linii raciborskiej nastąpiło rozdrobnienie. Podział datuje się od pokolenia synów Władysława opolskiego. W ten sposób wyodrębniły się gałęzie:

  • cieszyńska, wywodząca się od Mieszka cieszyńskiego, syna Władysława Opolskiego, która wygasła na Fryderyku Wilhelmie w 1625 roku

  • oświęcimska (starsza), pochodząca od Władysława Oświęcimskiego, syna Mieszka cieszyńskiego, która wygasła na Janie III w 1405 roku

  • oświęcimska (młodsza), wywodząca się od Przemysława Oświęcimskiego, prawnuka Mieszka cieszyńskiego, która wygasła na Janie V w 1513 roku

  • bytomska, pochodząca od Kazimierza bytomskiego, syna Władysława Opolskiego, która wygasła na Bolesławie w 1355 roku

  • opolska, wywodząca się od Bolesława I opolskiego, syna Władysława Opolskiego, która wygasła na Janie II Dobrym w 1532 roku

  • raciborska, pochodząca od Przemysława raciborskiego, syna Władysława Opolskiego, która wygasła na Leszku w 1336 roku.

Ważne!

Poniżej znajduje się ilustracja interaktywna ukazująca drzewo genealogiczne Piastów śląskich linii raciborskiej. Najedź kursorem na legendę obok ilustracji i przełączaj zawartość haseł, aby poznać szczegóły. Aby przełączać opisy, należy zmienić punkt legendy za pomocą strzałek, położonych w górnym lewym rogu każdej z plansz.

RUdu9iTG2fttR1
Mapa interaktywna: drzewo genealogiczne Piastów śląskich linii raciborskiej. Lista elementów: Całe drzewkoksiążęta cieszyńscy: Mieszko Cieszyński +1315- najstarszy syn Władysława Opolskiego, po śmierci ojca w 1281 roku współrządził z młodszym bratem Przemkiem w dzielnicy raciborsko-cieszyńskiej. W 1290 roku wydzielił dla Przemka Racibórz, a sam umocnił się w Cieszynie i Oświęcimiu. W 1291 roku związał się sojuszem z władcą czeskim Wacławem II. Rok później złożył mu hołd, kiedy ten wyprawiał się na Kraków przeciw Władysławowi Łokietkowi. Po śmierci Wacława II w 1305 roku dochował wierności Wacławowi III, który poślubił jego córkę Wiolę. W polityce wewnętrznej książę wykazywał troskę o swoje władztwo: wybijał monetę, dokonał w 1292 roku lokacji Zatora, Oświęcim obdarował przywilejami, ustanawiając tam w 1291 roku skład soli i ołowiu, a w Cieszynie dokonał fundacji klasztoru dominikanów. Przed śmiercią podzielił księstwo na dwie dzielnice: oświęcimską, którą otrzymał starszy syn Władysław, dając początek Piastom oświęcimskim, i cieszyńską, którą przypadła młodszemu Kazimierzowi.
Kazimierz I Cieszyński +1358- syn Mieszka Cieszyńskiego, początkowo pozostawał w dobrych stosunkach z królem polskim Władysławem Łokietkiem, później jednak zbliżył się do Czech, czego efektem był hołd złożony Janowi Luksemburskiemu w Opawie w 1327 roku. Poszerzając terytorialnie swoje władztwo nabył za 720 grzywien od książąt bytomskich w 1337 roku ziemię siewierską, natomiast od księcia legnickiego Bolesława Rozrzutnego wziął w zastaw Namysłów. Po wymarciu książąt bytomskich w 1355 roku wysunął skuteczne roszczenia do ich spadku z racji małżeństwa jego syna Przemysława I Noszaka z Elżbietą, córką Władysława bytomskiego. Założył Bielsko. Majątek pozostawił tylko jednemu z pięciu synów Przemysławowi I Noszakowi. .
Przemysław I Noszak +1410- syn Kazimierza I Cieszyńskiego, najwybitniejszy z Piastów cieszyńskich doby średniowiecza, dyplomata z racji choroby nóg noszony w lektyce, stąd wziął się jego przydomek. Swoją karierę od początku związał z dworem Karola IV Luksemburga, króla czeskiego i jednocześnie cesarza, a następnie jego następcy, Wacława IV. W 1384 roku Wacław IV w nagrodę za doprowadzenie do małżeństwa między jego siostrą Anną a królem Anglii, Ryszardem II, nadał władcy cieszyńskiemu w lenno część dawnego księstwa głogowsko-ścinawskiego, czyli połowę Głogowa. Wcześniej książę w wyniku długiego sporu (1357-1369) o spadek po książętach bytomskich uzyskał połowę ziemi bytomskiej z połową Bytomia i Gliwic. Ponadto w 1385 roku kupił od księcia Bolka ziębickiego Strzelin, a po śmierci Jana III oświęcimskiego w 1405 roku, za zgodą króla Wacława IV, przejął to księstwo i przekazał je synowi Przemysławowi II, który zapoczątkował nową linię Piastów oświęcimskich. Zmarł w trakcie rokowań polsko-krzyżackich, które miały zakończyć wojnę między tymi państwami. Został pochowany w kościele dominikanów w Cieszynie. Drugi z synów, Bolesław I, zanim przejął cieszyńską schedę po śmierci ojca w 1410 roku, rządził już wcześniej od 1404 roku w Toszku, a od 1407 roku w księstwie oświęcimskim, po śmierci brata Przemysława. Dopiero w 1414 roku księstwo oświęcimskie wraz z Toszkiem i połową Gliwic oddał swemu bratankowi, Kazimierzowi. Sprawując władzę w księstwie cieszyńskim Bolesław I utrzymywał dobre stosunki z królem polskim Władysławem Jagiełłą, czego wyrazem był udział w wyprawie przeciw Krzyżakom w 1414 roku, a także nawiązanie związków rodzinnych. Jego drugą żoną, poślubioną w 1412 roku, była Ofka, siostrzenica Jagiełły, a także córka Siemowita IV mazowieckiego i Aleksandry, córki wielkiego księcia litewskiego Olgierda.
książęta bytomscy: Kazimierz Bytomski +1312- drugi syn Władysława Opolskiego. Jego dziedzictwo składało się z Bytomia, Koźla, Gliwic, Toszka i Siewierza. W przeciwieństwie do swych braci nie popierał ambicji zjednoczeniowych Henryka IV Prawego, dlatego prawdopodobnie jako pierwszy z Piastów śląskich złożył hołd lenny królowi Czech Wacławowi II w 1289 roku z powodu obaw przed zbrojnym najazdem księcia wrocławskiego. Wspierał później Wacława II w jego zabiegach zmierzających do opanowania Krakowa i pokonania głównego rywala, księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Po upadku Przemyślidów zmienił front i za pośrednictwem Władysława Łokietka zbliżył się do króla węgierskiego Karola Roberta, za którego wydał swoją córkę Marię w 1306 roku. W polityce wewnętrznej wspierał bożogrobowców z Miechowa licznymi fundacjami. Dbał również o obronność księstwa, budując zamek w Bytomiu i otaczając miasto murami. Dochody na swoje inwestycje czerpał z rozwijanych intensywnie kopalń srebra pod Bytomiem. Pozostawił pięciu synów, którzy swoją niefrasobliwą polityką doprowadzili do ostatecznego upadku znaczenia księstwa.
książęta opolscy: Bolko I Opolski +1313- syn Władysława Opolskiego, od 1284 książę opolski, niemodliński i strzelecki, w latach 1291–1305 lennik Wacława II. W 1289 roku wsparł księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa w jego walce o tron krakowski, ale podczas starcia z wojskami książąt kujawskich został ciężko ranny i dostał się do niewoli Władysława Łokietka, z której powrócił po roku po zapłaceniu dużego okupu. Jako stronnik Przemyślidów został wynagrodzony za wierną służbę starostwem krakowskim w 1300 roku. Opanował również dzięki protektorowi ziemię wieluńską. W czasie buntu wójta Alberta w 1311 roku został zaproszony przez mieszczan krakowskich do mediacji między nimi a Władysławem Łokietkiem. Jego próby opanowania miasta nie powiodły się i książę opolski zmuszony został do wycofania się na Śląsk, dokąd zabrał uwięzionego przez siebie przywódcę buntu wójta Alberta. Po kilku latach pogodził się też z Władysławem Łokietkiem. Był fundatorem klasztoru cystersów w Jemielnicy oraz kościoła franciszkanów w Opolu, gdzie spoczął po śmierci. Księstwo pozostawił synowi Bolkowi II.
książęta raciborscy: Przemko Raciborski +1306- syn Władysława Opolskiego, od 1281 roku współrządził z bratem Mieszkiem dzielnicą z grodami Cieszyn, Oświęcim i Racibórz. Po podziale księstwa w 1290 roku otrzymał ziemię raciborską. Rok później złożył hołd lenny władcy Czech Wacławowi II. Lokował Racibórz na prawie niemieckim w 1299 roku. Ufundował tam klasztor dominikanek, gdzie został pochowany. Po nim panował jego syn Leszek.
książęta oświęcimscy starsi: Władysław I Oświęcimski +1324- syn Mieszka cieszyńskiego, pozostawał w bliskich kontaktach z Władysławem Łokietkiem. W 1315 roku występował nawet jako jego sojusznik przeciw Brandenburgii. Pozostawił syna Jana Scholastyka, który w 1327 roku w Bytomiu złożył hołd królowi Czech Janowi Luksemburskiemu, otrzymując w lenno miasta: Oświęcim, Zator, Kęty, Żywiec, Wadowice i Spytkowice. Jego następca Jan II w 1372 roku uzyskał od króla czeskiego Wacława IV zmianę warunków układu lennego. Dokument zawierał klauzulę, że w razie jego bezpotomnej śmierci księstwo przejdzie na najbliższego krewnego Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego. Stało się tak dopiero po śmierci Jana III, syna Jana II w 1405 roku. Zgodnie z wcześniejszymi układami, księstwo oświęcimskie przeszło na Przemysława I Noszaka, który przekazał je synowi Przemysławowi II.
książęta oświęcimscy młodsi: Przemysław I Oświęcimski Młodszy +1406- syn Przemysława I Noszaka, w 1405 roku przejął z rąk ojca księstwo oświęcimskie, które ten uzyskał na mocy przywileju z 1372 roku. Zapoczątkował drugą, młodszą linię książąt oświęcimskich. Panował bardzo krótko, gdyż w 1406 roku został zamordowany. Miało do tego dojść z podpuszczenia księcia raciborskiego Jana II Żelaznego, a zbrodni na zlecenie miał dokonać Marcin Czech, zwany Chrzanem, na trakcie z Gliwic do Cieszyna w okolicach Rybnika. Zabójcę wkrótce ujęto i zgładzono w Cieszynie, zadając mu tortury na tzw. spiżowym koniu. Książę został pochowany w kościele farnym w Cieszynie. Następcą jego został syn Kazimierz.
Źródło: Learnetic S.A., licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 5

Przeanalizuj legendę ilustracji warstwowej i przedstaw, na jakie gałęzie podzieliła się linia raciborska Piastów śląskich.

Rmoee1LSlJwSd
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 6

Zapoznaj się z informacjami zawartymi w drzewie genealogicznym i zapisz, czyimi lennikami stali się w XIII i XIV wieku Piastowie linii raciborskiej.

RoJ73v4cdstPr
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 7

Przeanalizuj powyższy tekst źródłowy oraz drzewo genealogiczne i wymień, kogo z rodu piastowskiego popierali na tronie krakowskim książęta linii raciborskiej.

R1UDF7uo2u9Al
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Ciekawostka

Częstym zjawiskiem wśród Piastów śląskich były okrutne porwania dla okupu. W 1249 roku Konrad głogowski stworzył zaczątek swojej dzielnicy, biorąc w niewolę Bolesława Rogatkę. Ten zaś w 1271 roku usiłował go pojmać z zazdrości, że poślubił wpływową pannę. Sześć lat później Bolesław Rogatka napadł na swego bratanka, Henryka IV Probusa, we śnie, uwięził go i uwolnił dopiero po roku w zamian za Strzegom i Środę. Szczególnym okrucieństwem odznaczał się syn Konrada, Henryk III Głogowski, który będąc w konflikcie ze swoim stryjecznym bratem, księciem wrocławskim Henrykiem V Grubym, synem Rogatki, w 1293 roku pojmał go w łaźni. Następnie trzymał zamkniętego w żelaznej klatce tak ścisłej, że nie mógł ani stać, ani siedzieć, ani leżeć. Henryk V spędził w tym zamknięciu trzy miesiące, po czym zgodził się na przekazanie Henrykowi głogowskiemu części księstwa. Miał też zapłacić okup i wystawić oddział zbrojny. W walce o władzę i ziemie Piastowie nierzadko posuwali się do mordów i trucicielstwa. Przykładowo książę raciborski Jan II Żelazny, który liczył na przejęcie dziedzictwa, w 1406 roku zlecił Marcinowi z Czech zabójstwo Przemysława oświęcimskiego, syna Przemysława Noszaka. Niektóre historie mogłyby stanowić fabułę filmu akcji, np. epizod nyski z 1497 roku, kiedy to izolowany politycznie i podejrzewający wszystkich o złe zamiary wobec siebie, Mikołaj II opolski na sejmie śląskim rzucił się na Kazimierza II Cieszyńskiego ze sztyletem i go zranił. Następnie usiłując go zabić, gonił go jeszcze po schodach. Po tym wydarzeniu schował się w kościele, ale mieszczanie nyscy go wywlekli, związali i odarli z szat. Uwięzionego w lochu skazali na śmierć przez ścięcie. Z kolei książę zatorski Jan V, z powodu sporu o odpływ wody ze stawów, zginął w 1513 roku podczas polowania, zabity przez Wawrzyńca Myszkowskiego, dworzanina króla Zygmunta Starego. Zawiść i chęć zemsty prowadziła śląskich Piastów do czynów niegodnych ich pochodzenia. Władysław legnicki, wyzuty z dziedzictwa przez starszego brata Bolesława III Rozrzutnego na początku XIV wieku, zebrał bandę rzezimieszków i z sudeckiego zamku dokonywał łupieżczych wypraw na terytorium brata. Poirytowani najazdami chłopi sami pokonali rabusiów i uwięzili na rok awanturniczego księcia. Po wyjściu z lochów Władysław legnicki zapadł na chorobę psychiczną, błąkał się po Śląsku i zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

RYc8bPKJ8LiT1
Ćwiczenie 3
Uzupełnij wiadomości na podstawie drzewa genealogicznego Piastów. z powodu choroby nóg noszony był w lektyce Możliwe odpowiedzi: 1. Kazimierz I Cieszyński, 2. Przemysław I Noszak, 3. Przemysław I Oświęcimski Młodszy został zabity przez Marcina Chrzana Możliwe odpowiedzi: 1. Kazimierz I Cieszyński, 2. Przemysław I Noszak, 3. Przemysław I Oświęcimski Młodszy założył Bielsko Możliwe odpowiedzi: 1. Kazimierz I Cieszyński, 2. Przemysław I Noszak, 3. Przemysław I Oświęcimski Młodszy
Źródło: LearneticSA, licencja: CC BY 4.0.
R14E0JrPVBV5q
Ćwiczenie 4
Wskaż prawidłowe odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. Książęta oświęcimscy wywodzą się od książąt bytomskich., 2. Hołd lenny Przemyślidom jako pierwszy z książąt śląskich złożył Przemko Raciborski., 3. Księstwo cieszyńskie utrzymywało się m.in. z handlu ołowiem., 4. Kazimierz Bytomski dochody z kopalń srebra przeznaczał na obronność., 5. Mediację między stronami polsko-krzyżackiego konfliktu miał prowadzić w 1410 roku Bolko I Opolski.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.

Piastowie śląscy w dzielnicy senioralnej

Spośród Piastów śląskich dzielnicą senioralnąsenioratsenioralną władali: Władysław II Wygnaniec, Mieszko Plątonogi, Henryk I Brodaty, Henryk II Pobożny, Bolesław Rogatka i Henryk IV Prawy (Probus). Władysław II Wygnaniec był najstarszym synem Bolesława III Krzywoustego, który najprawdopodobniej władał Śląskiem jeszcze przed śmiercią ojca. Zdobyte na tym polu doświadczenie zaowocowało wyznaczeniem mu roli seniora, choć jego pozycja w rodzinie książęcej była niska. Pochodził z pierwszego małżeństwa ojca i po śmierci matki w wieku dziesięciu lat został odsunięty od nowej rodziny i czwórki przyrodnich braci, co miało przynieść fatalne skutki w przyszłości. Ponadto ożenił się z krewną cesarza Konrada III, która wywierała zły wpływ na niego, nakłaniając go do rozprawy z macochą i jej synami. Początki panowania Władysława dobrze rokowały na przyszłość. Poprawne stosunki z sąsiadami oraz poparcie rodzimego możnowładztwa wzmacniały pozycję seniora w kraju. Niemniej po pięciu latach rządów wzburzyły Władysława samodzielne decyzje polityczne macochy co do małżeństwa jej córki oraz próby pozyskania przeciwko niemu sojuszników zagranicznych. Pierwszy najazd seniora na Mazowsze w 1142 roku nie pociągnął jeszcze poważniejszych konsekwencji dla juniorów, dopiero zajęcie przez nich siłą w 1144 roku ziemi łęczyckiej, będącej częścią dzielnicy senioralnej, doprowadziło do otwartej wojny domowej w kraju. W jej trakcie doszło do oślepienia bliskiego współpracownika Bolesława III Krzywoustego Piotra Włostowica, który był zwolennikiem ugodowej polityki wobec juniorów, co nie przekonywało Władysława. Czyn ten doprowadził do odsunięcia się możnowładztwa od seniora z obawy przed jedynowładztwem. Po stronie juniorów szybko rosnących w siłę opowiedział się również Kościół z metropolitą gnieźnieńskim Jakubem ze Żnina, który wobec odmowy seniora zakończenia konfliktu nałożył na niego i jego żonę Agnieszkę ekskomunikęekskomunikaekskomunikę. W konsekwencji doszło do wygnania z kraju Władysława po przegranej przez niego bitwie pod Poznaniem w 1146 roku. Senior udał się na dwór cesarski Konrada III, szukając u niego pomocy w zamian za hołd lennyhołd lennyhołd lenny. Wyprawa przeciwko juniorom zakończyła się jednak fiaskiem, a wobec przygotowywanej krucjatykrucjatakrucjaty cesarza do Ziemi Świętej kontynuacja tych działań odwetowych wobec juniorów nie była w dalszej perspektywie przewidywana. Również starania u papieża, odnośnie zmiany losu i odzyskania tronu, spełzły na niczym, gdyż legat papieski Gwidon nie posiadał siły militarnej zdolnej wyegzekwować na ziemiach polskich korzystnej dla Władysława decyzji Rzymu. Sytuacja skomplikowała się dodatkowo po 1152 roku, gdy na tron niemiecki wstąpił Fryderyk I Barbarossa. Wyprawił się on wprawdzie przeciwko juniorom w 1157 roku, ale zadowolił się jedynie hołdem lennym Bolesława IV Kędzierzawego w Krzyszkowie, nie dokonując realnego usadowienia na senioralnym tronie Władysława. Dla Wygnańca oznaczało to definitywne pożegnanie się z możliwością powrotu do kraju. Senior piastowskiego rodu zmarł w Niemczech w 1159 roku, a do Polski wrócili po dalszych czterech latach jego synowie, upominając się o dziedzictwo po ojcu. Znaczną aktywnością w zabiegach o dzielnicę senioralną wykazywał się wtedy Mieszko I Plątonogi, który zgodnie z zasadą senioratu od 1177 roku popierał plany osadzenia w Krakowie stryja Mieszka III Starego zamiast starszego brata Bolesława Wysokiego. Ponieważ do rywalizacji o tron senioralny wmieszał się młodszy stryj książę sandomierski Kazimierz II Sprawiedliwy, to dla odsunięcia pretensji dynastycznych książąt śląskich przekazał Mieszkowi ziemię oświęcimską i bytomską jako rekompensatę za utracone jego prawa. Sytuacja taka trwała do 1194 roku, gdy po śmierci Kazimierza II Sprawiedliwego możnowładztwo małopolskie wbrew zasadzie senioratu osadziło na tronie syna księcia krakowskiego Leszka Białego zamiast wyższego starszeństwem Mieszka III Starego. Rozstrzygnięcia zbrojne pod Mozgawą nie przyniosły ostatecznego rozwiązania, gdyż z rywalizacji o tron krakowski wycofał się książę wielkopolski. Natomiast Mieszko I Plątonogi uzyskał w 1202 roku od swego bratanka Henryka I Brodatego księstwo opolskie, co doprowadziło do trwałego podziału na Dolny Śląsk, obejmujący księstwo wrocławskie, i Górny Śląsk, rozciągający się od Opolszczyzny po księstwo raciborskie z ziemią oświęcimsko‑bytomską. W konsekwencji tego podziału również zasada dziedziczenia będzie odnosiła się do potomstwa władców danego terytorium, a nie do starszeństwa w rodzie. Odbije się to również na prawach sukcesyjnych w Krakowie, gdzie dojdzie do sporu między zwolennikami senioratu, a możnowładztwem popierającym juniorów. Za Mieszkiem Plątonogim i synem Mieszka III Starego Władysławem Laskonogim będzie opowiadał się jedynie ród Gryfitów, który w starych przedstawicielach piastowskiej dynastii będzie widział stabilną i silną władzę książęcą. W podobnym duchu będzie wypowiadał się dokument papieża Innocentego III z 1210 roku, wydany na prośbę Henryka I Brodatego, który doprowadzi w 1210 roku do zjazdu książąt i duchowieństwa polskiego w Borzykowej celem rozstrzygnięcia sporu o władzę senioralną w Polsce. Nim się jednak zbierze to zgromadzenie Kraków zajmie z wojskiem Mieszko Plątonogi, który będzie okupował miasto przez rok do swojej śmierci, a następnie przejmie je Leszek Biały. Po jego śmierci w 1227 roku spór o tron krakowski rozgorzeje na nowo z uwagi na małoletniość Bolesława V Wstydliwego. Zdaniem regentki Grzymisławy, żony Leszka Białego, władzę senioralną winien sprawować książę wielkopolski Władysław Laskonogi. Z czasem m.in. z powodu wyprawy na Kraków księcia mazowieckiego Konrada I, stało się to niemożliwe i do walki o tron senioralny znowu włączyli się książęta śląscy, rzekomo jako sukcesorzy testamentu Bolesława III Krzywoustego, a tym samym regenci korony. W tym czasie wysoką pozycję na Śląsku, również dzięki swej pobożnej żonie Jadwidze, uzyskał książę wrocławski, syn Bolesława I Wysokiego, Henryk I Brodaty. Jego nadrzędną nad innymi książętami władzę utrwaliło umiejętne i rozważnie prowadzenie polityki wewnętrznej, w tym konsekwentne popieranie rozwoju lokalnej gospodarki, intensywna kolonizacja na prawie niemieckim oraz wzmocnienie pozycji księcia wobec możnych. Henryk I Brodaty ponadto powiązał rozmaitymi więzami zależności ze swoim księstwem spore obszary zachodniej, centralnej i południowej Polski. Właściwie poza strefą jego wpływów bądź bezpośredniej władzy znajdowały się tylko Mazowsze, Kujawy, Pomorze oraz północna Wielkopolska. Jednak stworzone przez niego rozległe państwo było bardzo niejednolite i powiązane nietrwałymi więzami opartymi bądź na regencji w imieniu małoletniego księcia, bądź woli lokalnego możnowładztwa. Książę Henryk I zmarł dożywszy sędziwego wieku w roku 1238 w Krośnie Odrzańskim, pozostawiając zalążek zjednoczonego państwa polskiego w rękach ambitnego syna Henryka II, zwanego później Pobożnym. W pierwszych latach swoich rządów, książę ten musiał stawić czoła separatystycznym dążeniom niektórych, kontrolowanych przez siebie prowincji takich jak ziemia sandomierska czy księstwo opolskie. Ostatecznie za cenę uspokojenia napiętej sytuacji Henryk II zrzekł się powyższych terytoriów na rzecz kolejno Bolesława Wstydliwego i Mieszka II Otyłego. Konsolidacja państwa pozwalała rozpocząć starania o koronę królewską i tym samym przezwyciężenie zgubnego dla Polski rozbicia dzielnicowego. Niestety, wszystkie nadzieje i dążenia do zjednoczenia ziem polskich pod berłem Henryka II Pobożnego zostały nagle i brutalnie przerwane przez klęskę polskiego rycerstwa pod Legnicą w 1241 roku, gdy zwycięscy Mongołowie ścieli głowę księcia, tym samym przypieczętowując kres jego aspiracji. Śmierć księcia wrocławskiego rozpoczęła nowy etap wewnętrznych walk o przywództwo nad dzielnicową Polską a pomniejsi książęta nie byli w stanie odbudować terytorialnie i moralnie tzw. monarchii Henryków śląskich. Dziedzictwo Henryka II Pobożnego roztrwonił jego syn Bolesław II Rogatka, który utracił tron krakowski na rzecz Bolesława V Wstydliwego. Próbę kontynuacji idei zjednoczeniowej po stronie władców śląskich podjął jeszcze w 1288 roku Henryk IV Probus (Prawy), który wyruszył do Małopolski, aby zająć tron krakowski po śmierci Leszka Czarnego. Niestety panował w dzielnicy senioralnej tylko rok, gdyż został otruty w 1290 roku i sukcesja zjednoczeniowa przeszła na linię wielkopolską Piastów.

R1dOMLf1RwgQs
Philipp Anton Bartsch, Apoteoza św. Jadwigi, patronki Śląska (XVIII w.)
Źródło: Philipp Anton Bartsch, Apoteoza św. Jadwigi, patronki Śląska, domena publiczna.
Ciekawostka

Piastowie często zawierali małżeństwa endogamiczne, czyli wewnątrz własnej rodziny. Zdarzało się, że przodkowie po kądzieli i po mieczuprzodkowie po kądzieli i po mieczuprzodkowie po kądzieli i po mieczu pochodzili z tej samej linii piastowskiej. Było tak w przypadku 28 małżeństw książąt śląskich i 25 ślubów, w których przedstawiciel śląskiej gałęzi Piastów poślubiał osobę z linii wielkopolskiej, kujawskiej lub mazowieckiej. Z czasem miało to znaczenie z uwagi na mozaikę wyznań czeskich i niemieckich rodzin dynastycznych, z których tylko część była jak Piastowie katolikami i tylko w takim zakresie brana była pod uwagę w planach matrymonialnych rodu. Jednak w przeciwieństwie do wielu dynastii Piastowie starali się unikać związków z bliskimi krewnymi. Zasadę tę złamał Jan lubiński, kiedy w 1445 roku ożenił się z Jadwigą brzesko‑legnicką, która była jego ciotką. Powodem tego ślubu był fakt, że jako dziedzic posiadłości jej ojca, wydając ją za kogoś obcego, musiałby jej wypłacić spore odszkodowanie. Niektóre śląskie linie charakteryzowała też mania nadawania wszystkimi synom jednego imienia. Rządzący na Dolnym Śląsku książęta żagańscy do trzech pokoleń wzwyż mieli wszyscy imię Henryk z określoną numeracją i przydomkiem. Do prawdziwej perfekcji jednoimienność opanowali jednak ich oleśniccy kuzyni, wśród których wszyscy mężczyźni nosili to samo imię Konrad aż do wygaśnięcia rodu.

R1Q5IX7NeIOEb
Ćwiczenie 5
Wskaż kto sprawował rządy w Krakowie. Możliwe odpowiedzi: 1. Henryk I Brodaty, 2. Henryk II Pobożny, 3. Henryk III Głogowski, 4. Henryk IV Probus
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Fragment legendy o życiu św. Jadwigi śląskiej

Wiedząc o tym, […] że liczne umartwienia przebyć potrzeba, aby trafić do chwalebnej ojczyzny, boża służebnica cała się wydała na potok cierpień […]. Gruby chleb i trochę gorącej zupy stanowiło zwykłe jej pożywienie. […] Na ciele nosiła twardą włosiennicę, a biodra pasem z końskich włosów utkanym tak mocno ściskała, że się od niego rany w tym miejscu robiły. Zimą i latem chodziła boso w jednej tylko sukni i w prostym płaszczu bez żadnego futrzanego okrycia, a ponieważ nigdy się nie zdarzyło, aby pomimo mrozu i śniegu tak na pół ubrana do kościoła nie poszła, zdawała się być cała zziębnięta, a z ran na rękach i na nogach krople krwi się sączyły […] We dnie i nocy ostrym kaleczyła się biczowaniem, a nie poprzestając na razach własną ręką zadanych, rozkazywała poufalszym swego dworu niewiastom, aby ją do krwi chłostały. Przez tak ciężkie i przedłużające się kaleczenia do tego stopnia poodciskała sobie kolana, że na nich guzy wielkości jaj powyskakiwały.

asdf_002 Źródło: Fragment legendy o życiu św. Jadwigi śląskiej , [w:] Historia w tekstach źródłowych,, t. 1, red. K. Juszczyk, T. Maresz, Rzeszów 1996, s. 43.
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z fragmentem legendy o życiu św. Jadwigi śląskiej i wymień umartwienia, jakim się poddawała księżna.

R16OKuGGEQutk
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic S.A., licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 7

Wyjaśnij, dlaczego św. Jadwiga zadawała sobie tyle cierpień.

RGwWAWqm6nqvx
(Uzupełnij).
RgEPtZeFnCN5C
Ćwiczenie 8
Wskaż zdania prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Palatyn Piotr Włostowic został zamordowany przed hołdem w Krzyszkowie., 2. Żaden z synów Władysława II Wygnańca nie panował w Krakowie., 3. Lokacje miast na prawie niemieckim zapoczątkował Henryk I Brodaty., 4. Monarchia Henryków śląskich rozpadła się po otruciu Henryka IV Probusa., 5. Bolesław II Rogatka utracił tron krakowski na rzecz Bolesława V Wstydliwego.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.

Podsumowanie

Zapamiętaj!

Śląsk był obszarem Polski najbardziej rozdrobnionym po 1138 roku.

Piastowie z tej dzielnicy tworzyli dwie linie dynastyczne: wrocławską od Bolesława I Wysokiego i raciborską od Mieszka Plątonogiego, które z czasem będą się dzielić na mniejsze gałęzie.

Książęta śląscy w XIII wieku wysuwali ambitne plany zjednoczeniowe, ale wszystkie zamierzenia zostały tragicznie przerwane, co w konsekwencji doprowadziło do odpadnięcia Śląska od Polski i uzależnienia się od Czech.

Słownik pojęć

domena
domena
  • dawna wielka posiadłość ziemska należąca do państwa lub rodzin panujących albo magnackich

dzieci naturalne
dzieci naturalne

inaczej nieślubne, pochodzące ze związku pozamałżeńskiego

ekskomunika
ekskomunika
  • zwrot z języka łacińskiego oznaczający wyłączenie ze wspólnoty, określenie kary kościelnej nałożonej na wiernych dopuszczających się przestępstw przez papieża lub lokalnego biskupa, która wyklucza ich z życia Kościoła

hołd lenny
hołd lenny
  • ceremonia uroczystego zawarcia kontraktu lennego, składająca się z homagium, czyli przysięgi wierności seniorowi oraz inwestytury, czyli formalnego przekazania lenna wasalowi

immunitet
immunitet
  • przekazanie feudałowi władzy sądowniczej w jego dobrach oraz odstąpienie mu świadczeń pobieranych poprzednio z tych dóbr przez panującego

krucjata
krucjata
  • inaczej wyprawa krzyżowa, organizowane na wezwanie papieży wystąpienie zbrojne przeciwko państwo muzułmańskim okupującym Ziemię Świętą i ograniczającym dostęp chrześcijańskim pielgrzymom do miejsc kultu religijnego

lokacja
lokacja
  • zakładanie wsi lub miasta zgodnie z ustanowionym prawem, głównie dla napływających na niezamieszkały obszar osadników

prerogatywa
prerogatywa
  • z języka łacińskiego przywilej, uprawnienie wynikające z zajmowanego stanowiska, np. odnoszącego się do władzy książęcej

przodkowie po kądzieli i po mieczu
przodkowie po kądzieli i po mieczu
  • krewni od strony matki i od strony ojca

rewindykacja
rewindykacja
  • odzyskiwanie utraconej własności lub przywrócenie utraconych praw

seniorat
seniorat
  • stosowana w średniowieczu zasada dziedziczenia tronu każdorazowo przez najstarszego męskiego przedstawiciela rodu, zwanego seniorem

tortury na tzw. spiżowym koniu
tortury na tzw. spiżowym koniu
  • rodzaj tortur wynaleziony w Rzymie w VI w. p.n.e. i zmodyfikowany w XIV wieku w Czechach, polegający na umieszczeniu skazańca na żelaznym koniu, we wnętrzu którego umieszczano rozżarzone węgle, i równoczesnym przykładaniu szczypcami gorących sztab żelaza do jego ciała lub rozrywaniu aż do kości ciała gorącymi szczypcami

Bibliografia

Barański K.  M., (2022), Dynastia Piastów w Polsce, Warszawa: PWN.

Jasiński K., (2007), Rodowód Piastów śląskich, Kraków: Avalon.

Barciak A. (red.), (1995), Książęta i księżne Górnego Śląska, Katowice: Instytut Górnośląski.