Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Poznajemy prawo autorskie

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

  • wymienić sposób ochrony prawnej praw autorskich w Polsce;

  • wymienić korzyści z użytkowania legalnego oprogramowania;

  • wskazać zachowania będące przejawem piractwa komputerowego;

  • opisać sposoby zapobiegania piractwu komputerowemu;

  • opisać konsekwencje łamania prawa w zakresie prawa autorskiego;

  • wymienić przykłady innych działań niezwiązanych z oprogramowaniem, a dotyczących łamania praw autorskich;

  • określić prawa i obowiązki użytkownika szkolnej pracowni komputerowej.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • rozróżniać programy typu: public domain, freeware, shareware, demo;

  • analizować umowę licencyjną umieszczoną na licencji programu.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (10 min)

  • pogadanka na temat tego, jakie są źródła programów komputerowych, a czym polega kupno programu oraz co to jest legalne oprogramowanie

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– poznanie podstawowych zagadnień prawnych dotyczących własności intelektualnej (15 min)

  • nalezienie przez uczniów w internecie informacji na temat prawa autorskiego

  • pogadanka na temat prawa autorskiego

  • uzasadnienie przez uczniów, dlaczego autorowi należy się wynagrodzenie za stworzenie programu

  • wyjaśnienie pojęcia ochrony prawnej oprogramowania

  • określenie, co jest podstawą ochrony prawnej programu

  • podanie definicji prawa autorskiego

  • omówienie regulacji prawnych dotyczących prawa autorskiego w Polsce

  • omówienie praw użytkownika wynikających z prawa autorskiego

  • określenie czynności zabronionych przez prawo autorskie

  • pogadanka na temat tego, co to jest licencja

  • omówienie pojęcia licencji oraz form jej udokumentowania (rachunek, dokument licencji, opakowanie z hologramem)

  • wskazanie korzyści wynikających ze zgodnego z prawem korzystania z programu

  • omówienie pojęć: upgrade, aktualizacja, licencja edukacyjna

  • pogadanka na temat programów udostępnianych legalnie za darmo lub za symboliczną opłatą

  • podanie przez uczniów przykładów programów bezpłatnych lub dostępnych za niewielką opłatą

  • wyjaśnienie pojęć: freeware, shareware, demo, trial, public domain

  • pogadanka na temat piractwa komputerowego

  • podanie przykładów piractwa komputerowego

  • omówienie konsekwencji prawnych grożących osobom uprawiającym piractwo komputerowe

– zapoznanie się z przykładową licencją (5 min)

  • omówienie pojęć licencjodawcy i licencjobiorcy

  • pokaz licencji oprogramowania dostępnych w szkole – uczniowie zapoznają się z licencją i umową licencyjną

  • omówienie głównych treści umowy licencyjnej

– określenie praw i obowiązków użytkownika szkolnej pracowni komputerowej (5 min)

  • omówienie praw użytkownika szkolnej pracowni

  • określenie obowiązków użytkownika pracowni

  • wymienienie przez uczniów czynności, których użytkownikowi pracowni wykonywać nie wolno

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(5 min)

  • przypomnienie podstawowych pojęć związanych z prawem autorskim

  • przypomnienie praw i obowiązków użytkownika szkolnej pracowni komputerowej

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

Rx4fypE1YSZWD

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 75.29 KB w języku polskim
RoCy9KoU2ZdS7

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 80.00 KB w języku polskim