Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Poznajemy program edukacyjny

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

  • podać przykłady i cechy programu edukacyjnego;

opisać sposoby obsługi przykładowego multimedialnego programu edukacyjnego.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • wyszukiwać informacje w programie multimedialnym;

  • wyszukiwać informacje w internecie;

  • sprawnie obsługiwać program multimedialny i posługiwać się nim jako narzędziem do zdobywania informacji;

  • wykorzystać program edukacyjny do zdobywania, utrwalania i weryfikowania swojej wiedzy.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • program multimedialny dołączony do podręcznika;

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (10 min)

  • przypomnienie pojęć: multimedia, program multimedialny, interaktywność, program edukacyjny

  • przypomnienie praw użytkownika i autora programu

  • przypomnienie sposobów dokumentacji posiadania legalnego oprogramowania

  • pogadanka z uczniami na temat tego, jakie znają źródła wiedzy, skąd czerpią informacje

  • pogadanka na temat tego, czy informacje można czerpać tylko z internetu oraz czy uczniowie zetknęli się z programami edukacyjnymi (podają oni przykłady tego typu programów)

  • porównanie efektywności zdobywania wiedzy za pomocą tradycyjnych i multimedialnych źródeł informacji

  • przypomnienie pojęcia „multimedialny zestaw komputerowy”

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– praca z programem edukacyjnym Historia matematyki (15 min)

  • uruchomienie programu Historia matematyki z płyty CD‑ROM dołączonej do podręcznika

  • zapoznanie się uczniów z menu programu

  • wybranie tematu Prehistoria z menu głównego

  • dokładne zapoznanie się z treścią rozdziału

  • zredagowanie w zeszycie notatek na temat prehistorii matematyki

  • zapoznanie się z innymi działami programu edukacyjnego

  • omówienie zalet programu edukacyjnego

– wyszukanie informacji w internecie (15 min)

  • uczniowie uruchamiają przeglądarkę internetową

  • wyszukanie informacji na temat prehistorii informatyki

  • analiza wyszukanych stron – czy wyszukiwanie jest bardziej efektywne od programu edukacyjnego

  • porównanie wykorzystania programów edukacyjnych oraz internetu

  • wskazanie na zasoby internetowe zawierające lekcje multimedialne np. portal www.scholaris.pl

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(5 min)

  • przypomnienie definicji programu multimedialnego

  • wskazanie zalet programu multimedialnego

  • wskazanie zalet internetu podczas zdobywaniu informacji

  • wskazanie innych źródeł informacji i porównanie ich z poznanymi na lekcji

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

Przed lekcją można sprawdzić strony, jakie będą wyszukiwali uczniowie, by zostały zapisane na serwerze proxy.

ReTmWZqzhdi7e

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 73.44 KB w języku polskim
R1af1Hwqmt1G0

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 81.00 KB w języku polskim