Poznajemy urządzenia peryferyjne
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Poznajemy urządzenia peryferyjne
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić, co to są urządzenia zewnętrzne;
określić zastosowanie poznanych urządzeń zewnętrznych;
wymienić podstawowe typy urządzeń i kryteria określające ich jakość
podać definicję rozdzielczości monitora oraz piksela;
wymienić typy drukarek i krótko je scharakteryzować;
podać definicję rozdzielczości drukarki i skanera (w dpi).
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
ocenić i porównać typy poszczególnych urządzeń zewnętrznych;
porównać ze sobą typy urządzeń, stosując jako kryteria jakość pracy, cenę, koszty eksploatacji;
skanować zdjęcia z wykorzystaniem ustawień domyślnych skanera;
drukować tekst;
nagrywać dźwięk z pomocą rejestratora dźwięku Windows.
Metody nauczania
pogadanka;
eksponująca – lekcja multimedialna;
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.
Środki dydaktyczne
komputery;
lekcja multimedialna;
podręcznik.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (5 min) |
| |
– wprowadzenie do tematu (5 min) |
| ||
Faza realizacyjna | – lekcja multmedialna (25 min) |
| Lekcja multimedialna |
– ćwiczenia mające na celu utrwalenie wiedzy i nabycie umiejętności obsługi omawianych na lekcji urządzeń peryferyjnych (45 min) |
| Zestaw komputerowy | |
Faza podsumowująca |
|
| Karta pracy |
Bibliografia
[1] J. Białowąs, K. Chmielewska, A.Drogowski, E. Figielska‑Pezda, M. Mordaka, Informatyka 200 – podręcznik dla szkoły podstawowej, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
[2] M. Mordaka, J. Białowąs, K. Chmielewska, E. Czerwińska, M. Jakubowicz, Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
Załaczniki
Zadanie domowe:
Jeśli masz w domu zestaw komputerowy, zrób notatkę w zeszycie, zapisując, jakie są to urządzenia. Sprawdź w dokumentacji ich parametry i zanotuj je.
Czas trwania lekcji:
2 x 45 minut