Poznanie sposobów i celów magnesowania żelaza
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Poznanie sposobów i celów magnesowania żelaza.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 5.3: [Uczeń] opisuje oddziaływanie magnesów na żelazo i podaje przykłady wykorzystania tego oddziaływania;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Poznanie sposobów i celów magnesowania żelaza.
Uczeń:
wie, że magnesy mają dwa bieguny magnetyczne i magnesy oddziałują ze sobą,
wie, jak oddziałują ze sobą bieguny magnetyczne magnesów,
wyjaśnia, co nazywamy polem magnetycznym,
wie, że źródłem pola magnetycznego jest Ziemia i magnesy trwałe,
wie, że własności magnetyczne posiadają ciała ferromagnetyczne,
wie, jakie są sposoby i cele magnesowania żelaza.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
umie posługiwać się igłą magnetyczną,
umie namagnesować przedmioty wykonane z żelaza,
przeprowadza ćwiczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję: - co już wiecie na temat magnesów ? - Czy wiecie jak można wykonać magnes? - Czy spotkaliście się już z namagnesowaniem przedmiotów, narzędzi? | Dyskusja | Problemowa: aktywizująca | Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat: - każdy magnes posiada 2 bieguny: północny (N) i południowy (S), których nie da się od siebie oddzielić, - bieguny jednoimienne magnesów odpychają się, a bieguny różnoimienne przyciągają się. - własność przestrzeni polegającą na tym, że na umieszczoną w niej igiełkę magnetyczną działają siły nazywane polem magnetycznym, - pole magnetyczne przedstawiamy w postaci tzw. linii pola magnetycznego, - umownie przyjęto, że zwrot linii pola magnetycznego wskazuje biegun północny igiełki magnetycznej umieszczonej w tym polu. | Notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela | Podająca: wykład informacyjny | Zbiorowa, jednolita |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację przedstawiającą przykłady wykorzystania magnesów w życiu człowieka. Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zapowiadając przeprowadzenie ćwiczeń w grupach. | Prezentacja „Magnesy wczoraj i dziś” (zasób nr QWE03802) | Eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | Zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przeprowadzenie doświadczeń na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy, każda ma swojego lidera. Po dokonanej (moderowanej przez nauczyciela) prezentacji wyników prac przez liderów 3 grup, nauczyciel dokonuje z pomocą uczniów podsumowania poznanych wiadomości na temat magnesowania przedmiotów żelaznych oraz zastosowania tej czynności. | Ćwiczenie „Namagnesowane żelazo to magnes” (zasób nr QWE03803) | Praktyczna: ćwiczenia | Grupowa, zróżnicowana | |
Etap końcowy | Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na temat biegunów magnesów: - pole magnetyczne magnesu ma zawsze dwa bieguny: północny oraz południowy, - nie da się rozdzielić biegunów magnesu, - przedmioty żelazne pocierane w jednym kierunku wybranym biegunem magnesu stałego stają się także magnesami. | Podająca: pogadanka | Zbiorowa, jednolita |