Pozycje wyjściowe do ćwiczeń, przewrót w przód

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.2 Trening zdrowotny

II.2.a Uczeń przyjmuje pozycje wyjściowe i ustawienia do ćwiczeń oraz wykonuje przewrót w przód

Adresat: uczniowie klasy III

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna wybrane pozycje wyjściowe do ćwiczeń

  • zna technikę wykonania przewrotu w przód

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • wykonuje ćwiczenia z różnych pozycji wyjściowych

  • wykonuje przewrót w przód

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • rozumie konieczność wykonywania ćwiczeń przygotowawczych przed trudniejszymi zadaniami ruchowymi,

  • przeżywa radość z uczestnictwa w lekcji

Metody nauczania

Zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć
z wychowania fizycznego.

Przybory i przyrządy

Płaskie plastikowe krążki po dwa dla każdego ucznia, materace gimnastyczne, komputer, rzutnik.

Zasoby multimedialne:

  1. quiz: „Jaka to pozycja?”

  2. zestaw ilustracji – „Pozycje wyjściowe.”

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 10 – 15 minut

Czynności organizacyjne:

  • Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.

Zabawa – „Reaguj na sygnał”

Uczniowie biegają swobodnie po wyznaczonym boisku. Na sygnał nauczyciela witają się różnymi częściami ciała zaproponowanymi przez nauczyciela np. przywitajcie się: dłonią, kolanem, łokciem, piętą, biodrami, pośladkami.

Zabawa ożywiająca – „Lustro”

  • Jeden uczeń pokazuje ćwiczenie, drugi powtarza jego ruchy. Uczniowie wykonują proste ćwiczenia według własnej inwencji,

  • uczniowie kontynuują zabawę wykorzystując poznane pozycje. Jeden z uczniów pokazuje ilustrację, a drugi wykonuje pokazaną pozycję.

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w rozsypce.

Uczniowie dobierają się parami. Nauczyciel rozdaje ilustracje pozycji wyjściowych
w siadzie, w staniu,
w leżeniu i w klęku.

Część główna 25 – 30 minut

  • Ćwiczenia z krążkami

  • Postawa stojąc, ramiona w bok, krążki w prawej ręce, przekładanie z przodu krążków z prawej do lewej ręki,

  • postawa rozkroczna, ręce z krążkami uniesione
    w bok, podnoszenie ramion z krążkami bokiem do góry i w dół,

  • z postawy wykrocznej, ręce z krążkami w bok, pozycja równoważna jednonóż (wytrzymać 3 sek.). Zmiana nogi wykrocznej,

  • siad klęczny, ręce z krążkami w pozycji „świeczników”, przejście do klęku prostego
    z uniesieniem ramion w górę,

  • klęk podparty, ręce ułożone w krążkach na podłożu, ugięcia ramion,

  • siad klęczny, ręce na krążkach ułożonych przed kolanami, ślizg w przód i powrót do pozycji wyjściowej,

  • leżenie tyłem, ręce z krążkami za głową, nogi ugięte w kolanach stopy oparte o podłoże, przejście do siadu ugiętego,

  • leżenie przodem, ręce ugięte w łokciach, krążki tworzą „okulary”, nogi złączone, palce stóp obciągnięte, unoszenie klatki piersiowej, rąk
    z krążkami i głowy nad podłoże,

  • leżenie tyłem, ręce z krążkami wyciągnięte w górę nad głową, wykonanie 3 przetoczeń ciała w bok,
    w prawą i lewą stronę,

  • siad prosty, przejście do siadu równoważnego
    o nogach ugiętych z jednoczesnym przełożeniem krążków pod nogami,

  • siad skrzyżny, ręce z krążkami w bok, skłon prawym uchem do lewego kolana, powrót do pozycji wyjściowej, skłon lewym uchem do prawego kolana, powrót do pozycji wyjściowej.

Zabawa bieżna – „Przyjmowanie pozycji wyjściowych”

Przebieganie na przeciwną stronę sali gimnastycznej
z pozycji wyjściowej do pozycji określonej przez nauczyciela:

  • Z siadu skrzyżnego bieg przodem do siadu prostego,

  • z klęku podpartego czworakowanie przodem do siadu ugiętego,

  • z leżenia tyłem marsz w podporze tyłem do siadu prostego.

Przygotowanie do przewrotu w przód, przewrót w przód

  • Przetoczenia z leżenia przodem, z ramionami uniesionymi w górę, wzdłuż osi pionowej ciała,

  • przetoczenia jak wyżej w pozycji skulonej, ramiona chwytają za podudzia,

  • z przysiadu podpartego, wychylenie w przód
    z równoczesnym skłonem głowy w przód,

  • z siadu prostego przeniesienie nóg do pozycji leżenia przewrotnego,

  • z leżenia tyłem przejście do leżenia przerzutnego,

  • przewrót w przód z pozycji przysiadu podpartego do pozycji przysiadu podpartego.

Każdy uczeń ma dwa krążki. Ustawienie
w rozsypce.

Uczniowie zachowują bezpieczne odstępy między sobą.

Ustawienie w szeregu.

Podział na 3 rzędy, przed każdym rzędem
3 połączone materace.

Część końcowa 10 – 15 minut

  1. Zabawa uspokajająca

Zabawa – „Inicjator ruchu”

Jeden z uczniów wychodzi poza koło. Nauczyciel wśród pozostałych wyznacza „inicjatora”, który przyjmuje poznane pozycje wyjściowe, a reszta go naśladuje. Osoba będąca poza kołem wchodzi do środka koła i obserwuje ćwiczących. Jej zadaniem jest wskazanie „inicjatora”.

  1. Czynności organizacyjne

Nauczyciel przeprowadza quiz.

Pożegnanie.

Ustawienie na obwodzie koła
w siadzie skrzyżnym.

Uczniowie w dowolnym siadzie. Wykorzystanie materiału multimedialnego.

R16AUA4dev3qW

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 103.00 KB w języku polskim
ROfp8n6oL21sX

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 55.92 KB w języku polskim