Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Pozycyjne systemy liczbowe

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • podać pozycyjny zapis liczby w systemie dziesiętnym;

  • podać pozycyjny zapis liczby w systemie dwójkowym;

  • podać pozycyjny zapis liczby w systemie szesnastkowym;

  • opisać sposoby konwersji pomiędzy systemami – dziesiętnym, szesnastkowym i dwójkowym;

  • podać pozycyjny zapis liczby w dowolnym systemie liczbowym.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zamienić liczbę dziesiętną na dwójkową;

  • zamienić liczbę dziesiętną na szesnastkową;

  • zamienić liczbę dwójkową i szesnastkową na dziesiętną;

  • zamienić liczbę dwójkową na szesnastkową i odwrotnie;

  • zamienić liczbę z dowolnego systemu pozycyjnego na dziesiętny i odwrotnie;

  • rozpoznawać liczby zapisane w dowolnym systemie liczbowym.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowaną przeglądarką internetową.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym IE i Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (5 min)

  • przypomnienie zapisu pozycyjnego systemu dziesiętnego

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– system dwójkowy (20 min)

  • podanie ogólnej postaci zapisu pozycyjnego liczby dwójkowej

  • omówienie sposobu zamiany liczby dwójkowej na dziesiętną

  • ćwiczenia – zamiana liczb binarnych na dziesiętne

  • omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową

  • omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową

  • ćwiczenia – zamiana liczb dziesiętnych na dwójkowe – określenie liczby bitów potrzebnych do zapisania liczby

– system szesnastkowy
(20 min)

  • podanie ogólnej postaci zapisu pozycyjnego liczby szesnastkowej

  • omówienie sposobu zamiany liczby szesnastkowej na dziesiętną

  • ćwiczenia – zamiana liczb szesnastkowych na dziesiętne

  • omówienie sposobu zamiany liczby szesnastkowej na dwójkową

  • omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na szesnastkową

  • ćwiczenia – zamiana liczb dziesiętnych na szesnastkowe – określenie liczby bitów potrzebnych do zapisania liczby

– zamiana z systemu szesnastkowego na dwójkowy i odwrotnie (20 min)

  • prezentacja liczby binarnej na tablicy

  • podział liczby na bloki po 4 bity

  • zamiana poszczególnych bloków na liczbę dziesiętną – zauważenie, że każdy blok odpowiada jednej cyfrze z systemu szesnastkowego

  • ćwiczenie – zamiana liczb binarnych na szesnastkowe

  • zapis liczby szesnastkowej na tablicy

  • zamiana poszczególnych cyfr na system dwójkowy

  • ćwiczenia – zamiana liczb szesnastkowych na dwójkowe

– rozpoznawanie systemów liczbowych i ich przeliczanie na dziesiętny (15 min)

  • zadanie uczniom zagadki

Zagadka:

„Ukończyłem uniwersytet w 44 roku życia; po roku jako 100‑letni młodzieniec ożeniłem się z panienka 34‑letnią. Nieznaczna różnica wieku – 11 lat – tylko sprzyjała bardzo harmonijnemu małżeńskiemu pożyciu. W krótkim stosunkowo czasie mieliśmy już 10 dzieci. Moja miesięczna pensja wynosiła 13 000 zł, z których 1/10 oddawałem siostrze, tak iż na własne utrzymanie mieliśmy tylko 11 200 zł na miesiąc; mimo to byliśmy szczęśliwi”.

Jak rozwiązać tę zagadkę?

Źródło: Z. Jeleński „Śladami Pitagorasa”

  • odszukanie systemu liczbowego, w jakim podane są wartości w zagadce

  • przeliczanie wartości i rozwiązanie zagadki

Faza podsumowująca

– podsumowanie lekcji
(5 min)

  • przypomnienie poznanych systemów liczbowych

  • ćwiczenia utrwalające konwersje pomiędzy systemami liczbowymi

Bibliografia

[2]E. Gurbiel, G. Hardt‑Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002.

[3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

2 x 45 minut

Uwagi

R6jxtNiiwDnzF

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 79.73 KB w języku polskim
R2tMWE9h9v8hP

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 78.50 KB w języku polskim