Pozyskiwanie energii a ochrona środowiska
Metadane scenariusza
ID | pozyskiwanie_energii_scenariusz_technika_gimnazjum |
Tytuł | Pozyskiwanie energii a ochrona środowiska |
Przedmiot | Technika |
Autor (imię i nazwisko) | Beata Sanakiewicz |
Autor (ulica, nr domu) | |
Autor (kod, miejscowość) | |
Autor (login w Scholaris) | beasan2006 |
Abstrakt | Scenariusz lekcji prowadzonej w formie debaty, w trakcie której uczniowie prezentują swoje argumenty dotyczące korzyści i zagrożeń wynikających z różnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. |
Wydawca | |
Źródło | Autor |
Odnośniki | Opisywany zasób jest wymagany przez zasób powiązany: Karta pracy Program autorski z techniki |
Etap edukacyjny | gimnazjum |
Informacje o prawach | |
Słowa kluczowe | Energia elektryczna, debata, środowisko, ochrona środowiska, elektrownia cieplna, elektrownia jądrowa, elektrownia wodna |
UDC | |
Czas trwania lekcji | 2 jednostki lekcyjne |
Uwagi |
Scenariusz lekcji – Pozyskiwanie energii a ochrona środowiska
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
Poznaje trudne i złożone problemy dotyczące pozyskiwania energii i ochrony środowiska.
Rozumie konieczność oszczędzania energii elektrycznej.
Rozumie, że postęp techniczny wiąże się z negatywnymi skutkami ekologicznymi.
Poszukuje rozwiązań eliminujących te skutki.
b) Umiejętności
Uczeń:
Umiejętnie przedstawia argumenty (popiera je dowodami).
Potrafi wskazać negatywne skutki towarzyszące procesom technologicznym.
Umiejętnie przygotowuje tzw.”prasówkę”.
Wyszukuje informacje z różnych źródeł.
c) Postawy
Kształtuje prawidłową postawę podczas pracy w zespole.
Prezentuje własny punkt widzenia
2. Metoda i forma pracy
Praca w grupach, debata, tzw.”prasówka”, prezentacja, korzystanie z różnych źródeł.
3. Środki dydaktyczne
Karta pracy
4. Przebieg lekcji
a) Etap przygotowawczy
Przed realizacją właściwego tematu powinna odbyć się lekcja wstępna (około 15 min. lekcji poprzedzającej temat). Nauczyciel wyjaśnia cel bieżącej lekcji oraz zadania, jakie powinny zostać zrealizowane przed przystąpieniem do tematu:
Zostaje ogłoszony przetarg na dostawę energii elektrycznej.
Do przetargu przystępują trzy firmy proponujące wybudowanie elektrownii: cieplnej, wodnej i jądrowej.
Zostaje powołany zespół ekspertów, który dokona wyboru. W skład zespołu wchodzą:
Specjalista ds. ekonomii
Specjalista ds. ekologii
Specjalista ds. energetyki
Zadaniem każdej z firm jest przekonanie ekspertów o korzyściach wynikających z proponowanego rozwiązania, a jednocześnie obalenie argumentów konkurencji poprzez przedstawienie dowodów. Przygotowane przez uczniów dowody to wycinki prasowe, fragmenty książek oraz inne źródła.
Uczniowie przed przystąpieniem do debaty powinni wskazać korzyści, jakie daje ich oferta, a także wyszukać wady w ofertach konkurencji.
Po powyższych wyjaśnieniach zostaje wyłoniony zespół ekspertów. Pozostali uczniowie dzielą się na trzy grupy. Każda grupa wybiera lidera grupy, którego zadaniem będzie nadzorowanie działań zespołu.
Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik)
Nauczyciel podaje uczniom przykłady źródeł (także osób i instytucji, które mogą dostarczyć im materiałów).
Uczniowie przystępują do planowania zadań.
b) Etap realizacji
Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.
Zespół ekspertów otwiera debatę. W pierwszym etapie poszczególne zespoły prezentują swoją ofertę: opisują sposób pozyskiwania energii elektrycznej w danej elektrowni oraz korzyści wynikające z proponowanego przez zespół rozwiązania.
Zespoły wysuwają argumenty poparte dowodami, które mają pokazać, jakie wady posiada oferta konkurencji.
Ostatnim etapem debaty jest ustalenie przez ekspertów wniosków dotyczących uwarunkowań ekonomicznych, społecznych oraz zagrożeń dla środowiska.
c) Etap podsumowujący
Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji i uświadamia uczniom konieczność rozsądnego gospodarowania energią elektryczną.
5. Bibliografia
6. Załączniki
a) Karta pracy
Karta wspomaga planowanie zadań do wykonania, określenie terminów wykonania oraz ustalenie osób odpowiedzialnych za ich realizację.