Pracownia komputerowa. Organizacja zajęć z informatyki oraz zapoznanie z programem nauczania
Pracownia komputerowa. Organizacja zajęć z informatyki oraz zapoznanie z programem nauczania
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń potrafi wskazać podstawowy sprzęt pracowni komputerowej.
Uczeń potrafi wymienić punkty zawarte w regulaminie pracowni komputerowej.
Uczeń potrafi wymienić tematy przyszłych zajęć.
b) Umiejętności
Uczeń potrafi zachowywać się w sali komputerowej zgodnie z jej regulaminem.
Uczeń potrafi uruchomić komputer.
2. Metoda i forma pracy
Wykład, pogadanka, praca z całą klasą
3. Środki dydaktyczne
- regulamin pracowni komputerowej
- plan zajęć z informatyki dla klasy I
- podręcznik do informatyki
- zestaw komputerowy (komputer, słuchawki, kamera, mikrofon, skaner, drukarka)
- dyskietki, płyty CD
- zeszyt ucznia
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel wita uczniów i sprawdza listę obecności. Podaje temat lekcji i zapoznaje się z klasą.
b) Faza realizacyjna
Zapoznanie uczniów z regulaminem szkolnej pracowni komputerowej – wybrany uczeń odczytuje regulamin.
Nauczyciel wraz z uczniami omawia regulamin pracowni komputerowej. Uczniowie składają podpis zatwierdzający zapoznanie się z regulaminem pracowni.
Nauczyciel przedstawia roczny plan zajęć z informatyki. Prosi uczniów o propozycje interesujących ich tematów.
Nauczyciel przedstawia podręcznik do lekcji informatyki. Uczniowie zapisują w zeszytach tytuł i nazwisko autora podręcznika.
Nauczyciel zaznajamia uczniów ze sprzętem komputerowym pracowni komputerowej (monitor, klawiatura, mysz, drukarka, skaner, mikrofon, słuchawki, głośniki, kamera) oraz krótko omawia jego działanie i zastosowanie.
c) Faza podsumowująca
Nauczyciel omawia i podsumowuje nowe wiadomości, zadaje pytania, np.: O czym należy pamiętać przed wejściem do pracowni komputerowej? Kiedy można włączyć i wyłączyć komputer? Czego nie wolno robić w pracowni komputerowej? Co należy zrobić, gdy zauważymy usterkę lub dojdzie do awarii komputera?
Nauczyciel podaje uczniom pracę domową (załącznik c: Zadanie domowe)
5. Bibliografia
Nowakowski Z., Dydaktyka informatyki w praktyce. Część 1. Wybrane zagadnienia, MIKOM, Warszawa 2003.
Nowakowski Z., Dydaktyka informatyki i technologii informacyjnej w praktyce. Część 2. Wybrane zagadnienia., MIKOM, Warszawa 2003.
6. Załączniki
a) Regulamin pracowni komputerowej
Przed wejściem do pracowni obowiązuje zmiana obuwia.
W pracowni należy zachować szczególną ostrożność ze względu na znajdujący się w niej sprzęt elektroniczny.
Komputery wolno włączać i wyłączać tylko na wyraźne polecenie prowadzącego zajęcia.
Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian w ustawieniach pulpitu oraz strukturze plików i katalogów.
Z zainstalowanego sprzętu komputerowego i oprogramowania można korzystać tylko zgodnie z jego przeznaczeniem i wyłącznie w zakresie wynikającym z tematu zajęć.
Przerwy międzylekcyjne uczniowie spędzają na korytarzu.
Surowo zabrania się:
wgrywania i uruchamiania jakiegokolwiek oprogramowania pochodzącego spoza pracowni i nie mającego licencji,
dokonywania jakichkolwiek zmian przy połączeniach kablowych i wtyczkach zasilania sieciowego,
przestawiania i otwierania sprzętu komputerowego,
dokonywania samodzielnych prób przeróbek bądź napraw sprzętu,
spożywania posiłków i picia napojów na terenie pracowni,
niszczenia wyposażenia pracowni.
Wszelkie zauważone usterki bądź awarie należy natychmiast zgłaszać prowadzącemu zajęcia.
Po zakończonych zajęciach należy uporządkować swoje stanowisko pracy.
Wszelkie uszkodzenia i zniszczenia sprzętu powstałe z niestosowania się do regulaminu będą usuwane na koszt rodziców (opiekunów) ucznia.
b) Plan zajęć z informatyki dla klasy I
Dział progr. | Lp. | Temat lekcji | Czas realizacji |
Zagadnienia podstawowe | 1 | Zapoznanie z regulaminem pracowni komputerowej. Organizacja zajęć z informatyki oraz zapoznanie z programem nauczania. Zaznajomienie ze sprzętem komputerowym pracowni | 45 minut |
2 | Zasady zgodnego z prawem korzystania z komputera (prawa autorskie, licencja, piractwo komputerowe). Obszary zastosowania komputerów i urządzeń związanych z techniką komputerową | 45 minut | |
3 | Ogólna budowa komputera osobistego, jednostki pojemności | 45 minut | |
4 | System operacyjny Windows. Podstawowe działania w oknach | 45 minut | |
Edytor grafiki | 5 | Edycja rysunku – tworzenie pierwszego dokumentu (Paint) | 45 minut |
6 | Edycja rysunku – ćwiczenia (Paint) | 45 minut | |
7 | Edycja rysunku – Paint Shop Pro | 45 minut | |
8 | Edycja rysunku – ćwiczenia (Paint Shop Pro) | 45 minut | |
9 | Łatwe zarządzanie plikami – Eksplorator Windows | 45 minut | |
10 | Sprawdzian wiadomości: Edytor grafiki – zagadnienia podstawowe | 45 minut | |
Edytor tekstu | 11 | Praktyczna obsługa edytora tekstu Microsoft Word, budowa okna programu. Funkcje i zadania paska formatowania tekstu | 45 minut |
12 | Redagowanie tekstu – Microsoft Word | 45 minut | |
13 | Klawisze skrótu – Microsoft Word | 45 minut | |
14 | Praca z gotowym tekstem – Microsoft Word | 45 minut | |
15 | Zarządzanie dokumentami – Microsoft Word | 45 minut | |
16 | Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu – Microsoft Word | 45 minut | |
17 | Wzbogacone formy dokumentu. Praca z tabelami i rysunkami – Microsoft Word | 45 minut | |
18 | Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej – Microsoft Word | 45 minut | |
19 | Microsoft Word – powtórzenie wiadomości | 45 minut | |
45 minut | |||
Internet | 21 | Internet Eksplorer | 45 minut |
22 | Internet – wyszukiwanie informacji, tworzenie własnej strony internetowej | 45 minut | |
23 | Elektroniczna skrzynka pocztowa. Komputer i etyka | 45 minut | |
24 | Tablica w sieci – White Board | 45 minut | |
25 | Tworzenie krzyżówek – EclipseCrossword | 45 minut | |
26 | Sprawdzian wiadomości: Internet | 45 minut | |
Prezentacje multimedialne | 27 | Microsoft PowerPoint – zagadnienia wstępne | 45 minut |
28 | Moja pierwsza prezentacja – Microsoft PowerPoint | 45 minut | |
29 | Prezentacje multimedialne, efekty animacji – Microsoft PowerPoint | 45 minut | |
30 | Prezentacje multimedialne, korzystanie z hiperłączy – MS PowerPoint | 45 minut | |
31 | Tworzenie prezentacji do Internetu – Microsoft PowerPoint | 45 minut | |
32 | Sprawdzian wiadomości: Prezentacje multimedialne – MS PowerPoint | 45 minut | |
33 | Quiz: Co i jak – Komputery i Internet | ||
34 | Zakończenie zajęć | 45 minut |
c) Zadanie domowe
Zadanie 1
Odszukaj i wyjaśnij pojęcia: informatyka, komputer, informacja.
Zadanie 2 (dla chętnych)
a) Wyjaśnij pojęcia: licencja, piractwo komputerowe.
b) Napisz krótki referat dotyczący historii komputerów.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak