Prezentacja multimedialna
Zadanie 2. Dostawa do magazynu
Adam i Kasia pracują w magazynie przeładunkowym w Faktorlandzie, odbierając dziennie 10 dostaw z całego świata o różnej liczbie ładunków. Zadaniem Adama jest rozładowywanie oraz zliczanie towarów, natomiast Kasia uzupełnia dokumentację. Na koniec każdego dnia Kasia zapisuje podsumowanie pracy w postaci 10 liczb naturalnych oddzielonych znakiem spacji, gdzie każdy element jest liczbą ładunków konkretnego towaru.
W kulturze mieszkańców Faktorlandu wyjątkowe znaczenie mają liczby pierwsze. W związku z tym dyrektor magazynu poprosił o szczególny rodzaj informacji. Chciał wiedzieć, ile było takich dni, w których nie tylko liczba dostaw była liczbą pierwszą, ale również liczba ładunków w tych dostawach była liczbą pierwszą.
Dane zawierające podsumowania dostaw znajdują się w pliku towary.txt
.
Plik towary.txt
składa się z 50 wierszy. W każdym z nich znajduje się 10 liczb naturalnych oddzielonych od siebie znakiem spacji.
Napisz program, który dla danych z pliku towary
.txt
obliczy, ile jest takich wierszy, w których liczba elementów będących liczbami pierwszymi również jest liczbą pierwszą. Wynik zapisz do pliku pierwsze.txt
.
Do oceny oddajesz:
plik
pierwsze.txt
z odpowiedzią (liczba naturalna będąca liczbą wierszy z plikutowary.txt
, w których liczba elementów będących liczbami pierwszymi również jest liczbą pierwszą)plik(i) z komputerową realizacją zadania
Przedstaw rozwiązanie zadania, pisząc program w języku C++, Java lub Python. Zadbaj o prawidłowe wczytanie danych z pliku tekstowego. Odpowiedź do zadania znajduje się pod prezentacją multimedialną.
Rozwiązanie
Rozwiązanie zadania przedstawimy w postaci pseudokodu, ponieważ na egzaminie maturalnym można korzystać z wybranego języka programowania: C++, Java lub Python.
Zapoznaj się z prezentacją przedstawiającą przykładowe rozwiązanie zadania.
Odpowiedź do zadania:
pierwsze.txt