Prezentacja multimedialna
Zadanie 2. Czas na emeryturę
Piotr zarządza firmą Bitownicy Pracy, specjalizującą się w pozyskiwaniu pracowników fizycznych dla firm, które zajmują się m.in. budowami, pracami porządkowymi czy organizacją imprez masowych. Firma składa się z 50 oddziałów rozsianych po całym świecie, w których pracuje po 30 osób. W związku z niechęcią Piotra do zatrudniania młodych i niedoświadczonych osób, kadra przedsiębiorstwa staje się coraz starsza.
Na polecenie Piotra został sporządzony raport o wieku każdego z pracowników ze wszystkich oddziałów. Dane zostały zawarte w pliku pracownicy.txt
, każdy oddział w osobnej linii, liczby oznaczające liczbę lat życia pracowników w ramach jednego oddziału oddzielone są pojedynczym znakiem odstępu. Lata życia wszystkich pracowników firmy należą do przedziału .
Piotr chce się dowiedzieć, w jakim przedziale wiekowym są pracownicy w każdym z oddziałów. Nie interesują go jednak obserwacje odstające, a dokładnie pięć najmniejszych i pięć największych liczb.
Napisz program, który dla każdego wiersza z pliku pracownicy.txt
wyznaczy parę liczb, pomiędzy którymi znajdują się lata życia pracowników z danego oddziału, nie uwzględniając pięciu najmniejszych i pięciu największych wartości. Obie liczby zapisz do pliku przedziały.txt
, każda para w osobnej linii, oddzielone pojedynczym znakiem odstępu.
Do oceny oddajesz:
plik
przedziały.txt
z odpowiedzią (plik tekstowy zawierający 50 par liczb, oznaczających przedziały wiekowe dla odpowiadających danych z plikupracownicy.txt
, bez uwzględniania pięciu najmniejszych i pięciu największych wartości z danego oddziału)plik(i) z komputerową realizacją programu (kodem źródłowym)
Przedstaw rozwiązanie zadania w postaci programu napisanego w wybranym języku (C++, Java lub Python). Zadbaj o prawidłowe wczytanie danych z pliku tekstowego do programu. Odpowiedź do zadania znajdziesz w osobnym pliku umieszczonym pod omówieniem rozwiązania.
Rozwiązanie
Zapoznaj się z rozwiązaniem zadania. Zostało ono przedstawione w postaci pseudokodu, ponieważ na egzaminie maturalnym można korzystać z wybranego języka programowania: C++, Java lub Python.
Schemat oceniania
2 pkt – za prawidłową odpowiedź
1 pkt – za odpowiedź wynikającą ze zwrócenia piątego najmniejszego i piątego największego elementu dla każdego wiersza pliku
0 pkt – za niepoprawną odpowiedź lub brak odpowiedzi
Odpowiedź
Odpowiedź do zadania znajduje się w pliku przedziały.txt
: