Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z prezentacją i odpowiedz, skąd wzięła się myśl filozoficzna Leszka Kołakowskiego i jakie zdarzenia wpłynęły na jej kształt.

R15cTXlOLDAlm
(Uzupełnij).
R1LyD9Yv3xop91
Prezentacja.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Indeks górny Źródło: Wojciech Kaute, Leszek Kołakowski – „najwybitniejszy filozof polski”, dostępny na: https://gazeta.us.edu.pl/node/214031. Indeks górny koniec

Polecenie 2

Odpowiedz na pytanie, dlaczego Leszek Kołakowski uważa, że optymizm i pewność siebie filozofii nowożytnej są skrojone na wyrost?

R15cTXlOLDAlm
(Uzupełnij).
R18qGjOjxhjMb
Ćwiczenie 1
W jaki sposób Kołakowski dowodzi niemocy ludzkiego rozumu? Zaznacz poprawne odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. Żadna prawda leżąca w ludzkim zasięgu nie może być na wieki pewna i bezsporna., 2. Mimo że prawda może być ugruntowana, to nie potrafimy jej odnaleźć., 3. Człowiek nie może dotrzeć do jakiejkolwiek prawdy bez odwoływania się do pewnych założeń bądź reguł, które są związane z jego rozumowaniem lub doświadczeniem., 4. Mimo że mamy znajomość reguł stojących za Absolutem, to ludzki rozum nie jest w stanie ich w całości pojąć.
ReelWmba5NgFf
Ćwiczenie 2
Na które z poniższych twierdzeń dotyczących natury zła zgodziłby się Kołakowski? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Zło czai się w naturze ludzkiej: w pragnieniu przezwyciężenia przygodności i niedoskonałości ludzkiej egzystencji., 2. Zło zawsze ma wymiar osobowy związany z konkretnym człowiekiem i odpowiedzialnością za jego poszczególne czyny., 3. Zło jest jedną z pierwotnych zasad bytu, w odróżnieniu od chrześcijaństwa, w którym przyjmuje się, że zło jest brakiem dobra., 4. Zło to stan nieistnienia, nieobecności lub zakłócenia dobra rozumianego jako stan, w jakim osobowy Absolut chce, aby rzeczy się znajdowały.
Praca domowa

Rozwiń myśl Leszka Kołakowskiego: ... jesteśmy zdolni do poczucia winy i rzeczywiście go doświadczamy, gdy gwałcimy reguły, o których wiemy, że są prawomocne.

R15cTXlOLDAlm
(Uzupełnij).