Prezentacja multimedialna
Zadanie 2. Pracownia chemiczna
W pracowni chemicznej przechowuje się wiele odczynników o różnych wartościach pH.
Przed wykonaniem pewnego eksperymentu postanowiono posortować odczynniki o pH zasadowym niemalejąco.
Substancje należy posortować tak, aby sortowanie odbywało się tylko na pozycjach, na których znajdują się odczynniki o odpowiednim pH.
Przyjmij, że wartość pH zasadowego należy do przedziału [8, 14].
Napisz program, który wypisze posortowane niemalejąco odczynniki o zasadowym pH.
W pliku odczynniki.txt
zapisano 100 wierszy z wartościami pH różnych substancji. Wartość pH każdego odczynnika jest liczbą z przedziału [1, 14].
Przykładowe dane:
Do oceny oddajesz:
plik
eksperyment.txt
zawierający odpowiedź (odczynniki o pH zasadowym posortowane niemalejąco)plik(i) z komputerową realizacją zadania (kodem programu)
Pamiętaj, że substancje o pH innym niż zasadowe muszą pozostać na pierwotnych pozycjach. Natomiast odczynniki o pH zasadowym, po posortowaniu, powinny znajdować się na pozycjach, na których pierwotnie znajdowały się inne (lub te same) odczynniki o pH zasadowym.
Przedstaw rozwiązanie zadania w postaci programu w języku C++, Java lub Python. Zadbaj o prawidłowe wczytanie danych z pliku tekstowego do programu. Odpowiedź do zadania znajdziesz w osobnym pliku umieszczonym pod omówieniem pseudokodu.
Rozwiązanie
Zapoznaj się z rozwiązaniem przedstawionym w postaci pseudokodu. Jest ono zapisane w tej formie, ponieważ na egzaminie maturalnym można korzystać z samodzielnie wybranego języka programowania: C++, Java lub Python.
W celu rozwiązania zadania musimy oddzielić najpierw substancje spełniające podane kryteria (odpowiednia wartość pH), od tych które nie powinny być sortowane.
Następnie posortujemy substancje o pH zasadowym i zapiszemy je we właściwej kolejności na pozycjach, na których pierwotnie znajdowały się odczynniki o pH zasadowym.
Na koniec zapiszemy wyniki w pliku eksperyment.txt
.
Odpowiedzi dla danych z pliku tekstowego:
eksperyment.txt