Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Procedury z parametrami

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • wyjaśnić pojęcie parametru procedury;

  • opisać postać parametru procedury;

  • opisać sposób umieszczania parametru w treści procedury;

  • opisać sposób umieszczania parametru w wywołaniu procedury.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • korzystać z edytora procedur;

  • umieszczać parametry w nagłówku i w treści procedury;

  • tworzyć procedury wielokątów foremnych z parametrami;

  • wywoływać procedury z parametrami.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym programem Logomocja.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Logomocja;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (3 min)

  • sprawdzenie obecności

  • zalogowanie się do systemu

– wprowadzenie do tematu lekcji

(3 min)

  • podanie tematu lekcji

  • przypomnienie treści bezparametrowej procedury „kwadrat”

  • analiza poleceń występujących w procedurze (wskazanie polecenia decydującego o wielkości rysowanego kwadratu)

  • rozmowa na temat ograniczonej przydatności bezparametrowej procedury „kwadrat” (rysuje zawsze kwadrat tej samej wielkości)

Faza realizacyjna

– wprowadzenie pojęcia „parametr procedury”

(10 min)

  • uruchomienie programu Logomocja

  • uruchomienie edytora procedur

  • napisanie procedury „kwadrat o długości boku 100” i sprawdzenie jej działania

  • modyfikacja procedury „kwadrat” (zmiana długości boku kwadratu) i sprawdzenie jej działania

  • krótka rozmowa na temat wprowadzonej zmiany (zwrócenie uwagi na fakt, że długość boku jest jedyną liczbą, jaką możemy zmieniać w procedurze „kwadrat”)

  • wyjaśnienie pojęcia parametru procedury, który umożliwia wywoływanie kwadratów różnej wielkości za pomocą jednej procedury

  • omówienie postaci parametru oraz sposobu umieszczania go w procedurze

  • modyfikacja procedury „kwadrat” poprzez wstawienie do niej parametru (zamiana polecenia np 100 na polecenie np :bok oraz umieszczenie parametru :bok w nagłówku procedury)

  • wyjaśnienie sposobu wywołania procedury z parametrem (zastąpienie nazwy parametru wartością)

  • sprawdzenie działania procedury (kilkakrotne wywołanie procedury z różnymi wartościami parametru :bok)

Program Logomocja

– tworzenie procedury „kwadraty” wykorzystującej procedurę kwadrat z parametrem :bok

(7 min)

  • pokaz projektu kwadraty.imp

  • analiza wykonania zadania:

    • ustalenie elementów składowych rysunku (kwadraty z zamalowanym wnętrzem o różnej długości boku)

    • ustalenie wielkości kwadratów tworzących rysunek

    • ustalenie kolejności umieszczania poszczególnych kwadratów w procedurze „kwadraty”

  • uruchomienie edytora procedur

  • modyfikacja procedury „kwadrat” z parametrem :bok poprzez dopisanie poleceń zamalowujących wnętrze kwadratu

  • sprawdzenie poprawności działania procedury „kwadrat” po modyfikacji

  • wspólne tworzenie procedury „kwadraty”

  • wywołanie procedury

  • zapisanie projektu na dysku

Załącznik 8.1 – treść i wywołanie procedury „kwadraty”

– tworzenie procedury trójkąty wykorzystującej procedurę „trójkąt z parametrem” :bok

(9 min)

  • pokaz projektu trójkąty.imp (część wykonywana wspólnie, rysunek złożony z trzech trójkątów)

  • omówienie kolejnych kroków wykonania zadania:

    • napisanie procedury trójkąt z parametrem :bok, którego wnętrze będzie malowane losowo wybranym kolorem

    • utworzenie procedury trójkąty wykorzystującej procedurę trójkąt z parametrem :bok

    • ustalenie wielkości trójkątów tworzących rysunek

  • uruchomienie nowego projektu

  • otworzenie edytora procedur

  • wspólne tworzenie procedury trójkąt z parametrem :bok

  • sprawdzenie działania procedury

  • wspólne tworzenie procedury „trójkąty”

  • wywołanie procedury „trójkąty”

Załącznik 8.2 – treść i wywołanie procedury „trójkąty”

– samodzielna praca uczniów polegająca na modyfikacji procedury „trójkąty”

(10 min)

  • pokaz projektu trójkąty.imp (rysunek złożony z sześciu trójkątów)

  • analiza wykonania zadania (należy zwrócić uwagę, że jeśli chcemy wykorzystać procedurę trójkąt z parametrem :bok, należy ustawić żółwia na górnym wierzchołku najmniejszego trójkąta, obrócić go o 180Indeks górny o i dorysować trójkąty, zaczynając od najmniejszego)

  • edycja procedury „trójkąty”

  • samodzielna modyfikacja procedury (dopisanie poleceń rysujących trzy brakujące trójkąty)

  • sprawdzenie działania procedury (poprawa ewentualnych błędów)

  • zapisanie projektu na dysku

Załącznik 8.2 – treść i wywołanie procedury „trójkąty”

Faza podsumowująca

– podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (3 min)

  • utrwalenie treści lekcji (krótka rozmowa na temat korzyści wynikających ze stosowania w procedurach parametrów, zwrócenie uwagi na fakt, że jedna procedura z parametrem może zastąpić wiele procedur bezparametrowych)

  • zadanie pracy domowej

Załącznik 8.3 – treść pracy domowej

Bibliografia

[1] A. Walat, Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003.

[2] W. Jochemczyk, I. Krajewska‑Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004.

Załączniki

Treść i wywołanie procedury „kwadraty”

oto kwadrat :bok

powtórz 4 [np :bok pw 90]

pod

np :bok / 2 pw 90 np :bok /2

RNwE4FZBbm3KT

ukm jld

zamaluj

ws :bok / 2 lw 90 ws :bok / 2

opu

już

oto kwadraty

kwadrat 200

kwadrat 160

kwadrat 120

kwadrat 80

kwadrat 40

już

Treść i wywołanie procedury „trójkąty”

oto trójkąt :bok

powtórz 3 [np :bok pw 120] pod

np :bok / 2 pw 90 np :bok / 2

ukm jld zamaluj

ws :bok / 2 lw 90 ws :bok / 2 opu

już

Część procedury wykonywana wspólnie

oto trójkąty

trójkąt 120 np 120

trójkąt 80 np 80

trójkąt 40

RVPmr1OaTDlSp

Wywołanie procedury

wspólnie redagowanej

Część procedury wykonywana samodzielnie przez uczniów

np 40 pw 180

trójkąt 40 np 40

trójkąt 80 np 80

trójkąt 120 sż

już

REEZa1hqS0Hkk

Wywołanie procedury po jej

zmodyfikowaniu przez uczniów

Treść pracy domowej

Napisz procedurę „sześciokąty”, której wywołaniem będzie poniższy rysunek.

W zadaniu wykorzystaj procedurę sześciokąt z parametrem :bok, którego wnętrze będzie malowane losowo wybranym kolorem. Wielkości sześciokątów ustal dowolnie.

RtGchnjqM7VXS

Czas trwania lekcji:

45 minut

R60ja7JSxiPQu

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 136.20 KB w języku polskim
Rbv4hO2DNAubp

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 118.50 KB w języku polskim