Projektowanie gospodarstwa w różnych konfiguracjach technologii produkcji rolniczej
PROGRAM ĆWICZENIOWY DO PROJEKTOWANIA PRZEZ DOBIERANIE
Program ćwiczeniowy do projektowania przez dobieranie –Projektowanie gospodarstwa w różnych konfiguracjach technologii produkcji rolniczej – zawiera polecenie w formie pisemnej, jak również w formie audio. Dla wygody korzystania z programu ćwiczeniowego należy kliknąć ikonę trybu pełnoekranowego, znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. Na dolnym pasku ekranu znajdują się ikony będące wsparciem dla użytkownika w korzystaniu z programu. Są to następujące ikony:
Instrukcja.
Baza wiedzy.
Zapisz efekt pracy.
Pobierz listę kroków.
Zrzut ekranu.
Spróbuj ponownie.
Baza wiedzy umożliwia użytkownikowi sprawdzenie informacji na temat różnych kierunków produkcji, kosztów obsługi produkcji roślinnej prowadzonej na 1 ha czy utrzymania jednego zwierzęcia w produkcji zwierzęcej.
Po najechaniu myszką na ikonę użytkownik widzi podpowiedzi dotyczące funkcjonalności danej ikony. Po wykonaniu zadania, niezależnie od uzyskanego wyniku, pojawi się informacja zwrotna. W przypadku uzyskania wyższej stopy zwrotu przy inwestycji w systemy agrotroniczne niż bez ich stosowania pojawia się informacja o opłacalności inwestycji w te systemy. W przeciwnym razie komunikat informuje o braku opłacalności.
Program ćwiczeniowy umożliwia użytkownikowi przećwiczenie kosztów prowadzonej produkcji w trzech konfiguracjach:
produkcji roślinnej (górna zakładka „Uprawa roślin”),
produkcji zwierzęcej (górna zakładka „Chów zwierząt”),
produkcji mieszanej - gdy żadna z gałęzi istniejących w gospodarstwie nie uzyskuje przewagi.
Może on sprawdzać, jaki byłby koszt prowadzenia danej produkcji i stopa jej zwrotu uzyskana bez systemów agrotronicznych oraz uzyskana przy inwestycji w te systemy.
Pierwszym krokiem w samodzielnej pracy użytkownika z programem ćwiczeniowym jest wybór z górnego menu jednej z kategorii produkcji: uprawy roślin, chowu zwierząt czy produkcji mieszanej. Do każdej opcji dołączone jest polecenie dla użytkownika, określające zadanie, jakie ma on wykonać.
Aby zrobić to poprawnie, musi on zgodnie z sugestiami z polecenia odpowiednio dobrać elementy z menu bocznego – zarówno te należące tabeli obliczeniowej do zakładki „Kierunek produkcji” (wybiera albo gatunki roślin w produkcji roślinnej, albo typy hodowli w produkcji zwierzęcej), jak i te zgrupowane w kategoriach „Zaplecze techniczne” oraz „Systemy agrotroniczne”. Wspomniane kategorie znajdują się w przestrzeni roboczej programu ćwiczeniowego (zielone zakładki; kategoria aktualnie widoczna na ekranie ma białą zakładkę).
Aby uzupełnić przestrzeń roboczą programu, czyli tabelę obliczeniową, użytkownik dobiera elementy znajdujące się w rozwijanym menu po lewej stronie. Jego wybór następuje poprzez zaznaczenie znajdującej się przy nim kratki. W ten sposób wybrany składnik pojawia się w tabeli obliczeniowej.
W zależności od wybranej kategorii tabela obliczeniowa może zawierać różne pozycje. Są to m.in.:
w przypadku uprawy roślin i kierunku produkcji: surowiec (czyli wybrana roślina), powierzchnia obsiewu w ha, koszt obsługi 1 ha, ilość zbiorów z 1 ha oraz cena sprzedaży 1 tony produktu;
w przypadku chowu zwierząt i kierunku produkcji: zwierzę, liczba hodowanych zwierząt w sztukach, cena prosięcia lub cielaka, koszt utrzymania 1 zwierzęcia, ilość kg mięsa lub mleka uzyskanych z 1 zwierzęcia oraz ceny 1 kg mięsa oraz 1 l mleka;
w przypadku zaplecza technicznego oraz systemów agrotronicznych: nazwa (maszyny, sprzętu, obiektu), jej ilość i cena zakupu.
Jeśli więc np. użytkownik wybierze w produkcji roślinnej uprawę rzepaku, to w tabeli obliczeniowej pojawi się ta pozycja wraz z uzupełnionymi danymi poszczególnych elementów tabeli. Są one wstępnie założone, ale można modyfikować ich zakres i wielkość za pomocą strzałek w górę i w dół lub wpisując własną wartość.
Przy wybraniu elementów zaplecza technicznego oprócz ceny zakupu danych elementów program dolicza przybliżone roczne koszty eksploatacji, które przeliczane są w odniesieniu od wielkości areału lub liczby zwierząt.
Wszystkie wybrane z biblioteki programu elementy, które znajdują się w tabeli obliczeniowej, wpływają na wartości znajdujące się w podsumowaniu po prawej stronie w przestrzeni roboczej programu. Użytkownik może tam sprawdzać, w jaki sposób inwestycje włożone w daną produkcję (koszt prowadzenia danej produkcji, zakupu określonych maszyn) może się przełożyć na uzyskany z niej przychód. Osobno wyszczególnione są koszty i przychody w każdej dziedzinie, sumujące się na samym końcu. Poniżej znajduje się informacja na temat procentowej stopy zwrotu z prowadzonej działalności – sprecyzowana w zależności od tego, czy użytkownik zastosuje systemy agrotroniczne, czy też będzie gospodarował bez nich.
Opracowane dane można zapisać, co pozwoli na powrót po ponownym otwarciu przeglądarki do tego samego miejsca w programie, w którym swoją pracę zakończył wcześniej użytkownik, oraz zachować w postaci pliku PDF, wybierając z dolnego menu opcję „Pobierz listę kroków” i zapisując go.
Więcej informacji o tym zagadnieniu znajduje się w e‑booku Koszty związane ze stosowaniem urządzeń i systemów rolnictwa precyzyjnegoDMniuCXPRe‑booku Koszty związane ze stosowaniem urządzeń i systemów rolnictwa precyzyjnego
Powiązane ćwiczenia
- Ćwiczenie 7. Korzyści zastosowania nowoczesnego oprogramowaniaDziennikĆwiczenie 7. Korzyści zastosowania nowoczesnego oprogramowania
RoEnMmWJ1CsM0 1. Precyzyjny wgląd w prowadzenie gospodarstwa.
2. Łatwiejsze podejmowanie decyzji.
3. Śledzenie zmian w czasie rzeczywistym.
4. Wykorzystanie odpowiedniej ilości nasion do upraw, aby osiągnąć planowany plon.
5. Poprawa żyzności gleby na polu.
6. Lepsze wykorzystanie zasobów środowiska.
7. Bardziej adekwatna inwestycja w uprawy na danym polu
- Ćwiczenie 8. Optymalizacja pracy rolniczejPołącz w paryĆwiczenie 8. Optymalizacja pracy rolniczej
R17rRXc6KRTCV