Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Projektowanie i przygotowanie prezentacji multimedialnej

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów;

  • opisać narzędzia i sposoby tworzenia prezentacji oraz formatowania jej elementów;

  • opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • utworzyć nową prezentację;

  • wybrać układ slajdu tytułowego;

  • wybrać tło prezentacji;

  • utworzyć slajd tytułowy;

  • wstawić i formatować elementy graficzne i tekstowe;

  • wybrać układ i dodawanie nowych slajdów;

  • ustawić akcję (tworzenie połączeń między slajdami);

  • ustalić przejścia między slajdami;

  • wprowadzić efekt animacji;

  • dołączyć dźwięk do prezentacji.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik oraz materiały z płyty CD dołączonej do podręcznika.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

  • omówienie pojęcia prezentacji

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

  • zapoznanie się uczniówz zawartością plików tekstowych znajdujących się w folderze Teksty

  • przeglądanie ilustracji z folderu Grafika

  • dokonanie wyboru tematów poszczególnych slajdów

  • ustalenie liczby slajdów

  • zaplanowanie rozmieszczenia bloków tekstowych i elementów graficznych w slajdach

  • zaplanowanie dodatkowych elementów graficznych (np. autokształty, przyciski akcji)

  • uruchomienie programu Power Point

  • utworzenie nowej prezentacji

  • zapoznanie się uczniów z przykładowymi układami slajdu

  • dokonanie wyboru slajdu tytułowego

  • wprowadzenie tytułu i podtytułu prezentacji

  • modyfikacja rozmiaru tytułów za pomocą polecenia Czcionka z menu Format lub przycisków umieszczonych na pasku narzędzi

  • zmiana położenia tytułów

  • zmiana tła slajdu lub wybranie jednego z gotowych projektów slajdów

  • utworzenie przycisków za pomocą polecenia Autokształty

  • modyfikacja wyglądu przycisków za pomocą ich właściwości

  • utworzenie slajdów według projektu

  • przeniesienie do slajdów informacji z plików tekstowych dotyczących Australii

  • sformatowanie tekstu i rozmieszczenie go na slajdzie

  • wstawienie ilustracji z folderu Grafika do odpowiednich slajdów

  • ustawienie animacji niestandardowych dla poszczególnych elementów pokazu

  • ustawienie przejścia pomiędzy slajdami, tak by następowało ono po kliknięciu przycisku a nie automatycznie

  • dodanie hiperłączy do przycisków

  • wstawienie obiektu Ole (dźwięk – hymn Australii) na slajdzie zawierającym flagę tego państwa

  • sprawdzenie poprawności działania prezentacji i usunięcie usterek

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(10 min)

  • pokaz prezentacji przez wybranych uczniów

  • analiza pokazanych prezentacji, wskazanie, o jakie elementy można rozbudować prezentację

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

Rh3G5iDJVq3Mg

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 75.85 KB w języku polskim
RX52I3YhzZWwt

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 75.50 KB w języku polskim