Prowadzenie piłki – piłka nożna
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
wie jak prowadzić piłkę wewnętrzną częścią stopy
wie jak prowadzić piłkę prostym podbiciem
wie na czym polega zatrzymanie piłki podeszwą
zna przepisy gry w piłkę nożną
wie na czym polega współpraca w zespole
zna własne uzdolnienia motoryczne
wie dlaczego należy systematycznie podejmować wysiłek o charakterze wytrzymałościowym
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego
wie co to jest higiena osobista
Umiejętności Uczeń:
umie prowadzić piłkę wewnętrzną częścią stopy
potrafi prowadzić piłkę prostym podbiciem
umie zadbać o własną higienę ciała i stroju
potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno
umie wcielić się w rolę zawodnika, sędziego
podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych
samodzielnie dobiera ćwiczenia doskonalące wytrzymałość
potrafi zastosować proste techniki relaksacji
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu
Metody pracy metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza
Środki dydaktyczne piłki nożne, pachołki, znaczniki, ławeczki gimnastyczne
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe
zbiórka i powitanie
sprawdzenie gotowości do zajęć
podanie tematu
przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji
Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka
rozdanie piłek nożnych każdemu ćwiczącemu (należy zwrócić szczególną uwagę na sposób rozdania i zbiórki sprzętu sportowego, jasno i wyraźnie określamy tryb postępowania)
ćwiczący prowadzą w dowolny sposób piłkę nożna po całej sali gimnastycznej - jedyny warunek to aby nie łapali piłki w ręce
uczniowie prowadzą piłkę w sposób ściśle określony przez nauczyciela:
prowadzimy piłkę w przód przeskakując z nogi na nogę nad piłką podeszwę kładziemy na piłkę i lekko popychamy w przód
ćwiczenie wykonujemy jak wyżej lecz piłkę prowadzimy w tył
stopa ustawiona wewnętrzną częścią do piłki i przetaczamy podeszwę buta po piłce prawą nogą, toczymy piłkę w przód
ćwiczenie jak wyżej lecz prowadzimy piłkę lewa nogą
Faza realizacyjna
Uczniowie ustawieni w szeregu prowadzą piłkę prostym podbiciem (nauczyciel jasno określa sposób prowadzenia piłki) z jednego końca sali na drugi, zatrzymują piłkę podeszwą i powrót.
Prowadzenie piłki – podanie piłki po ziemi w kierunki ławeczki gimnastycznej ustawionej siedziskiem (ławka leży przewrócona na bok) – po odbiciu piłki od ławki wykonujemy strzał na bramkę – zbieramy piłkę i prowadzimy do miejsca startu slalomem między ustawionymi pachołkami (ćwiczenie uczniowie wykonują jeden za drugim dbając o odpowiednie odstępy).
Żonglerka piłki stopą, kolanem i głową.
Każdy ćwiczący prowadzi piłkę - chroni swoją – stara się wybić piłkę uczniowi przebiegającemu obok.
Berek z piłkami – wyznaczamy ucznia który prowadząc piłkę stara się dogonić uciekających którzy również prowadzą piłkę nożna. Gdy kogoś dotknie następuje zmiana berka.
Gra szkolna. Dzielimy grupę ćwiczebną na 4 zastępy. Mecze rozgrywamy systemem pucharowym. Punkty zdobywa się gdy zawodnik przeprowadzi piłkę pomiędzy słupkami dowolnie ustawionymi na polu gry. Możemy ustawić kilka par słupków.
Drużyna która wygra zostaje wyróżniona i nagrodzona w sposób określony przez nauczyciela.
Faza podsumowująca
Zabawa orientacyjno – porządkowa „Morze – brzeg”
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących
Sportowe pożegnanie
Bibliografia
Berger J., Mini piłka nożna, Agencja Promo – Lider, Warszawa 1994.
Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1987.
Lohmann W., Bieg, skok, rzut, Wydawnistwo Sport i Turystyka, Warszawa 1972.
Podstawy treningu piłkarskiego i sędziowania, UKFiT, Warszawa 1999.
Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.
Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.
Czas trwania lekcji 45 minut