Przeciwdziałanie negatywnym skutkom pracy

– ćwiczenia ogólnorozwojowe

Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––--

Wymagania szczegółowe:

4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista

4.1 Uczeń wykonuje ćwiczenia kształtujące i kompensacyjne w celu przeciwdziałania negatywnym dla zdrowia skutkom pracy, w tym pracy w pozycji siedzącej i przy komputerze

Adresat: Uczniowie klasy I (z możliwością realizacji w klasach II‑III)

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • wie, jak przeciwdziałać negatywnym skutkom pracy

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • stosuje ćwiczenia wzmacniające o różnej intensywności

  • stosuje ćwiczenia kompensujące siedzący tryb życia

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • ma świadomość konieczności zapobiegania przeciążeniom związanym z charakterem pracy

Metody nauczania: naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy nauczania: indywidualna

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy: Piłki lekarskie (3kg), karimaty 1szt. /os., 2 sztangielki (2kg)/os., ławeczki gimnastyczne, rzutnik , laptop.

Zasoby multimedialne

  1. prezentacja multimedialna: „Ćwiczenia ogólnorozwojowe”

  2. animacja: „Mięśnie, które rozwijamy ćwiczeniami ogólnorozwojowymi”

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 5 – 10 minut

  1. Czynności organizacyjno‑porządkowe

Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.

Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.

  1. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca - „Szybki bystrzacha”

Istotą zabawy jest szybka reakcja na polecenia nauczyciela. Ustala on, że pierwsza informacja dotyczy zawsze rąk, natomiast druga nóg np. czerwona linia
i zielona linia oznacza, że uczniowie muszą rękoma dotknąć czerwonej linii, a nogami zielonej. Utrudnienie polega na wprowadzeniu trzech komunikatów i wtedy pierwszy i drugi dotyczy rąk, a trzeci nóg. Np.: lewa zielona linia, prawa czerwona linia oraz drewno. Oznacza to, że uczeń ma lewą ręką dotknąć zielonej linii, prawą ręką czerwonej, a nogi mają być usytuowane na drewnianym przedmiocie, np.: drabinkach, ławce gimnastycznej bądź parkiecie czy listwie przy ścianie.

Ćwiczenia indywidualne:

  • Trucht (60 sek.),

  • „przeplatanka piłkarska” – prowadzi raz prawa, raz lewa noga (łącznie 30 sek.),

  • w marszu, skręty tułowia (10x),

  • w marszu, co 3 krok wykrok do przodu
    i przysiad z pogłębieniem na 3 (8x),

  • krok odstawno‑dostawny – prowadzi raz prawa, raz lewa noga (łącznie 20 sek.),

  • skip „A” (10 sek.),

  • skip „C” (10 sek.),

  • w truchcie, naprzemianstronne podskoki zsynchronizowane
    z naprzemianstronnym wymachem ramion (5x),

  • w marszu, krążenia ramion oburącz
    w przód i w tył (po 5x),

  • w marszu, co 3 krok przysiad (8x),

  • stojąc, krążenia bioder w prawą i lewą stronę (po 5x.),

  • stojąc, skrętoskłony tułowia (5x.),

  • w oparciu ramionami o drabinkę wymachy prawą i lewą nogą w tył
    (po 5x),

  • w oparciu ramionami o drabinkę wymachy prawej i lewej nogi w bok (po 5x),

  • z leżenia tyłem skłony w przód tzw. „brzuszki” (10x),

  • w podporze przodem, uginanie
    i prostowanie ramion tzw. „pompki”
    (10x).

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.

Ustawienie w rozsypce.

Uczniowie podczas zabawy muszą się wykazać spostrzegawczością, sprytem i szybkością.

Nauczyciel bierze aktywny udział w zabawie, jako pomysłodawca zadań dla jej uczestników. Zabawę powtarzamy 5 razy.

Ustawienie na obwodzie koła.

Ustawienie przy drabinkach.

Ustawienie w rozsypce.

Część główna 25 – 30 minut

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie ramion

  • Wznosy obu ramion w bok (20 x),

  • naprzemienne uginanie ramion ze sztangielkami (20x),

  • uginanie ramienia ze sztangielką
    w siadzie. Ramie oparte o kolano
    (10x każda ręka),

  • w siadzie skrzyżnym uginanie nadgarstków z podchwytem
    i nachwytem sztangielek (10x każda ręka),

  • stojąc, opad tułowia w przód, prostowanie i zginanie ramion
    ze sztangielkami (10x),

  • w podporze tyłem, nogi na ławeczce gimnastycznej, uginanie i prostowanie ramion (20x).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie nóg

  • Przysiady obunóż ze sztangielkami trzymanymi wzdłuż ciała (12x),

  • przysiady wykroczne ze sztangielkami (10x każda noga),

  • przysiady zakroczne ze sztangielkami
    (8x każda noga),

  • wspięcia obunóż ze sztangielkami (20x),

  • w podporze przodem wyrzuty nóg obunóż w tył (10x),

  • w podporze przodem wyrzuty nóg na przemian w tył (10x),

  • wykonanie dwóch małych podskoków
    w miejscu i trzeciego wysoko w górę
    z przyciągnięciem kolan do klatki piersiowej (6x).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie klatki piersiowej

  • W podporze przodem uginanie
    i prostowanie ramion tzw. „pompki” (20x),

  • w leżeniu tyłem wyciskanie sztangielek (15x),

  • w leżeniu tyłem „rozpiętki” ze sztangielkami (15x),

  • w leżeniu tyłem przenoszenie sztangielek za głowę (20x),

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie grzbietu

  • Podciąganie na drążku szerokim chwytem (10x),

  • podciąganie sztangielki w opadzie
    z ugięciem ramion tzw. „wiosłowanie” (10x każda ręka),

  • w leżeniu przodem na ławeczce gimnastycznej podciąganie sztangielek
    z ugięciem ramion, tzw. „wiosłowanie”,
    (10x),

  • w leżeniu przodem z rękoma wyprostowanymi przed siebie, wznosy tułowia (20x),

  • w leżeniu przodem, uniesienie tułowia
    i przetaczanie piłki lekarskiej z ręki do ręki na wysokości klatki piersiowej (20 sek.),

  • w leżeniu przodem przed drabinką ręce na pierwszym szczebelku i przechwyt po szczeblach w górę bez pomocy nóg (3x).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie brzucha

  • W leżeniu tyłem skłony i skrętoskłony (20x),

  • w leżeniu tyłem unoszenie kolan do klatki piersiowej (16x),

  • zwis tyłem na drabince, wznos nóg zgiętych w kolanach do klatki piersiowej i opust (10x),

  • w leżeniu tyłem, głowa przy drabince,
    ręce trzymają 1 szczebelek. Wznosy
    i opusty wyprostowanych nóg (10x),

  • w leżeniu tyłem, głowa przy drabince, ręce trzymają 1 szczebelek. Uniesienie wyprostowanych i złączonych nóg do kąta 45 stopni nad podłoże
    i dynamiczne wykonywanie ruchów wahadłowych w prawą i lewą stronę
    (20x),

  • w podporze przodem, jednoczesne unoszenie prawej ręki i lewej nogi,
    a następnie zmiana (po 12x),

  • w leżeniu tyłem, nożyce poziome
    i pionowe (20 sek.).

Nauczyciel prezentuje
i komentuje materiał multimedialny.

Nauczyciel demonstruje właściwą technikę wykonywania ćwiczeń.

Ćwiczenia wykonywane
w rozsypce, przy drabinkach, na ławeczkach i z wykorzystaniem karimaty.

Część końcowa 5 –10 minut

  1. Ćwiczenia relaksacyjno‑kompensacyjne

  • Stojąc, uczeń wykonuje wdech zsynchronizowany ze wspięciem oraz równoczesnym, wolnym, unoszeniem rąk przodem. Następnie opuszcza ręce bokiem i opada na całe stopy wykonując wydech (6x),

  • w leżeniu tyłem, uczeń wykonuje wdech, unosząc obydwie ręce, i przenosi je za głowę aż do dotknięcia podłoża. Następnie wykonuje powrót do pozycji wyjściowej robiąc wydech (4x),

  • w leżeniu tyłem, uczeń przyciąga nogi do klatki piersiowej, wykonując głęboki wydech, a następnie opuszcza je robiąc wdech (3 x),

  • w leżeniu przodem uczeń wykonuje naprzemienne wznosy lewej ręki
    i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi (30 sek.),

  • w siadzie prostym podpartym, wdech z wypchnięciem miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech
    i powolny powrót do pozycji wyjściowej.

  1. Czynności organizacyjne

Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla całej grupy ćwiczebnej i wyróżnienia dla najbardziej zaangażowanych. Pożegnanie.

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

Uczniowie w rozsypce.

Uczniowie w szeregu.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie ćwiczeń ogólnorozwojowych
w kompensowaniu skutków siedzącego trybu życia.

R15vwQhlYOS4N

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 111.00 KB w języku polskim
RSkiSFlBpWfqc

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 50.49 KB w języku polskim