Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Amerykański językoznawca Roman Jakobson stworzył model aktu komunikacji, wyszczególniając wszystkie czynniki, które muszą zaistnieć, aby akt był skuteczny:

RfeGZWOJzeUpM1
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o.

Każdy akt komunikacji językowej ma jakiś cel, a z nim łączy się intencjaintencjaintencja wypowiedziwypowiedźwypowiedzi.  To od konkretnego celu zależy, jakimi środkami językowymi posłużymy się, by go osiągnąć.

R1Cu8Afm1hktt1
Źródło: Nauka o języku dla polonistów. Wybór zagadnień, pod red. S. Dubisza, Warszawa 1994.

Jak widać na przedstawionym schemacie, oddzielone zostały na nim wypowiedzi, których jedynym celem jest poinformowanie odbiorcy o pewnym stanie rzeczy od wypowiedzi, które mają inne cele. Wypowiedzi o funkcji informacyjnej mogą być opisowe, np. Jan przyjechał, Dzisiaj jest piękna pogoda lub o funkcji hipotezy Jan podobno przyjechał, Być może jutro będzie zimno lub oceniająco‑postulatywne, np. Jan powinien odwiedzić dzisiaj chorą matkę.

Najdalej od wypowiedzi informacyjnych znajdują się wypowiedzi sprawcze, których celem nie jest informowanie, lecz stwarzanie pewnych stanów rzeczy.

Funkcja nakłaniająca (impresywna, konatywna), mocno angażująca odbiorcę, jest zróżnicowana. Nacisk na odbiorcę może mieć na celu zadanie pytania, wydanie rozkazu, poproszenie o coś, a także wpłyniecie na odbiorcę przez perswazję bądź działania unikające jawnego przekonywania.

Wypowiedzi o funkcji ekspresywnej nie są zorientowane na odbiorcę, jest to ekpresja woli, emocji i sądów. Wypowiedzi mają chatakterystyczne formy językowe, głównie intomacyjne.

Wreszcie ostatni typ wypowiedzi to wypowiedzi poetyckie, przy których można mówić o funkcji kreatywnej języka. Celem wypowiedzi jest kreacja pewnego świata, który jest inny niż ten, do ktorego odnoszą się wypowiedzi informacyjne.

Presupozycja

Intencja wypowiedzi może mieć znaczenie dosłowne lub implikowane (presupozycja). Czym jest presupozycja?

Encyklopedia językoznawstwa ogólnego

Termin wprowadzony przez P.F. Strawsona (1950) na oznaczenie zdania, które wynika z danego wypowiedzenia bez względu na to, czy wypowiedzenie to ma formę twierdzącą czy przeczącą. Np. zdanie Dom jest otwarty presuponowane jest zarówno przez zdanie Jan wie, że dom jest otwarty, jak i przez zdanie Jan nie wie, że dom jest otwarty. Podobnie zarówno zdanie Obecny król Francji jest łysy, jak i jego negacja Obecny król Francji nie jest łysy presuponują zdanie Francja ma króla lub Istnieje król Francji. [...]
Niektórzy rozszerzają zakres stosowania tego pojęcia także na wypowiedzenia inne niż oznajmujące, przede wszystkim pytania uzupełniające i rozkazujące, np. zdania Co Janek niesie? oraz Zamknij okno! presuponują odpowiednio: Janek coś niesie, Okno jest otwarte. W stosunku do nich podana wyżej definicja nie sprawdza się, ponieważ formy zaprzeczone pytań i rozkazów mogą presuponować odmienne treści aniżeli formy twierdzące, por. Czego Janek nie niesie?, które presuponuje, że jest coś, czego Janek nie niesie, nie zaś, że Janek coś niesie. Ażeby objąć takie wypadki pojęciem presupozycji, utożsamia się ją z warunkiem fortunności użycia danego wypowiedzenia. Jeśli okno jest zamknięte, użycie wypowiedzenia Zamknij okno nie ma sensu (jest niefortunne). Wypowiedzenia oznajmujące, które nie spełniają warunku fortunności, niektórzy uważają za nieposiadajace odniesienia do rzeczywistości, tzn. za niebędące ani prawdziwymi, ani fałszywmi.

4 Źródło: Encyklopedia językoznawstwa ogólnego, red. K. Polański, Wrocław-Warszawa-Kraków 1993, s. 424.

Słownik

wypowiedź
wypowiedź

wyrażona przez kogoś ustnie lub pisemnie myśl na jakiś temat

intencja
intencja

(łac. intentio - rozciągnięcie, natężenie, usiłowanie) - zamiar, zamysł; cel, motyw działania