Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Jak widzieliśmy na Rys. b., przewodniki równoległe, w których prąd płynie w tym samym kierunku, przyciągają się. Spróbujmy zrozumieć, dlaczego tak jest.

Przyczyna jest prosta: przewodnik z prądem wytwarza pole magnetycznepole magnetycznepole magnetyczne, które działa siłą elektrodynamicznąsiła elektrodynamicznasiłą elektrodynamiczną na drugi, znajdujący się obok przewodnik. Na Rys. 1. przedstawiono dwa przewodniki równoległe, leżące w płaszczyźnie rysunku, w których prądy płyną zgodnie.

Rfh4ENqui9wJc
Rys. 1.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Oba przewodniki z prądem są źródłem pola magnetycznegopole magnetycznepola magnetycznego. Zatem każdy z nich znajduje się w zewnętrznym polu magnetycznym swojego „sąsiada”. Rys. 2. przedstawia wektory indukcji pola pochodzącego od przewodnika A w pobliżu przewodnika B.

Rg5kQxpxVEwR6
Rys. 2.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przewodnik B, w którym płynie prąd znajduje się w polu magnetycznym, a więc działa na niego siła elektrodynamicznasiła elektrodynamicznasiła elektrodynamiczna. Jej kierunek i zwrot wyznaczamy za pomocą reguły śruby prawoskrętnej lub reguły lewej dłoni. Przywołajmy tutaj tę drugą, przedstawioną na Rys. 3.

RlkuPGCmUaGot
Rys. 3.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jeśli lewą dłoń skierujemy czterema palcami wzdłuż przewodnika w kierunku przepływającego prądu, a linie pola magnetycznegolinie pola magnetycznegolinie pola magnetycznego będą „wchodziły” w dłoń, to kciuk pokaże kierunek i zwrot siły elektrodynamicznej.

Jeśli zastosujemy tę regułę, to okaże się, że siła elektrodynamiczna skierowana jest w stroną przewodnika A (Rys. 4.).

RN07PsaHQ0Kld
Rys. 4.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zastanówmy się teraz, jak będzie skierowana siła działająca na przewodnik A, który znajduje się przecież w polu magnetycznym wytworzonym przez przewodnik B. Możemy oczywiście powtórzyć całą poprzednią argumentację, ale prościej będzie, jeśli powołamy się na III. zasadę dynamiki Newtona. Jeśli przewodnik A działa na przewodnik B z pewną siłą FedB, to przewodnik B działa na A z taką samą siłą co do wartości, ale przeciwnie zwróconą.

FedA=-FedB

W naszym przypadku siła działająca na przewodnik A będzie zwrócona w stronę przewodnika B. Będziemy mieli do czynienia z przyciąganiem się przewodników.

Obliczmy teraz wartość tej siły, która będzie działała na fragment przewodnika o długości . Załóżmy, że odległość między przewodnikami wynosi .

Wiemy, że indukcja magnetyczna w odległości od przewodnika prostoliniowego ma wartość , a z kolei wartość siły elektrodynamicznejsiła elektrodynamicznasiły elektrodynamicznej dla przewodnika o długości i płynącego w nim prądu , gdy przewodnik jest prostopadły do wektorów indukcji magnetycznej wynosi:

Należy zwrócić uwagę na symetrię w wyprowadzonej zależności ze względu na prądy. To wyraz III. zasady dynamiki.

Co będzie się działo, gdy prądy będą płynęły przeciwnie względem siebie. Można się domyślać, że tym razem przewodniki będą się odpychały. Nie będziemy przeprowadzać tutaj dowodu, pozostawimy to studiującym ten materiał.

Przedstawimy za to „dowód” empiryczny. W I. części tego e‑materiału opowiedzieliśmy o pewnym doświadczeniu internetowym, na którym pięknie pokazano przyciąganie się przewodników o zgodnych prądach (Rys. a. i b.). Eksperymentator zwrócił następnie uwagę na to, co dzieje się z kablami – doprowadzającym i odprowadzającym prąd. Odpychają się. Można przekonać się o tym spoglądając na Rys. 5a. i 5b.

R45gHuGLkhJqW
Rys. 5a.
Źródło: UniServeScienceVIDEO, dostępny w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=ubOTTPD1GL0 [dostęp 15.05.2022 r.], Materiał wykorzystany na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (prawo cytatu).
R4mawuLxNs1em
Rys. 5b.
Źródło: UniServeScienceVIDEO, dostępny w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=ubOTTPD1GL0 [dostęp 15.05.2022 r.], Materiał wykorzystany na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (prawo cytatu).

Słowniczek

Pole magnetyczne
Pole magnetyczne

(ang. magnetic field) – stan przestrzeni charakteryzujący się działaniem siły, zwanej siłą magnetyczną (Lorentza) na poruszający się ładunek umieszczony w tej przestrzeni bądź na obiekt obdarzony momentem magnetycznym; wielkością charakteryzującą pole magnetyczne jest wektor indukcji magnetycznej B.

Linie pola magnetycznego
Linie pola magnetycznego

(ang. magnetic line of induction) – poglądowy obraz tego pola. Przebieg linii odzwierciedla układ wektorów indukcji magnetycznej B w przestrzeni. W każdym, dowolnym punkcie linii pola zaczepiony jest wektor B, styczny do tej linii.

Siła elektrodynamiczna
Siła elektrodynamiczna

(ang. electromagnetic force) – siła, która działa na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym. Określa ją następujący wzór: Fed=I(l × B), gdzie wektor l jest wektorem o długości przewodnika l i kierunku i zwrocie zgodnym z kierunkiem prądu w przewodniku. Wartość siły elektrodynamicznej obliczymy posługując się zależnością:

Fed=IlB sin (l,B)

Występujący w tej zależności wektor Fed jest prostopadły zarówno do wektora l, jak i do wektora B.

R1IEPQn4BLLBn
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zwrot siły elektrodynamicznej wyznaczamy za pomocą reguły śruby prawoskrętnej, symbolicznie przedstawionej na rysunku, lub reguły lewej dłoni.