bg‑gold

Dónde compras frutas y verduras?

Gdzie kupujesz owoce i warzywa?

Ejercicio 1

Lee los diálogos en los que Mateo habla con su hermana, Claudia (en casa) y, después, con la señora que vende verduras en el mercado. Luego, decide si las frases son verdaderas o falsas.

Przeczytaj dialogi, w których Mateo rozmawia ze swoją siostrą, Klaudią (w domu) i, później, z panią, która sprzedaje warzywa na targu. Następnie zdecyduj, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe.

En casa…

Claudia: Qué quieres comer hoy?

Mateo: No lo sé. Qué piensas?

Claudia: Bueno, la verdad es que no tenemos casi nada en la neveranevera (f.)nevera.

Mateo: Cómo no? Tenemos lecheleche (f.)leche, tenemos yoguresyogur (m.)yogures

Claudia: Sí, claro. Pero si quieres preparar la comida hay que comprar más cosas. Hay que comprar verduras y también un poco de carnecarne (f.)carne.

Mateo: No prefieres un pescadopescado (m.)pescado?

Claudia: Bueno, sí. Un pescado con patataspatata (f.)patatas?

Mateo: Genial. También hay que comprar patatas?

Claudia: Sí, necesitamos patatas. Y otras verduras también?

Mateo: Quieres tomates?

Claudia: Sí. Y qué más para la ensaladaensalada (f.)ensalada?

Mateo: No sé. Pepinospepino (m.)Pepinos?

Claudia: Bueno… Puedes ir al mercadomercado (m.)mercado y mirar allí qué tienen. Porque vas al mercado, no?

Mateo: Sí, claro.

En el mercado…

Mateo: Señora, tiene tomates?

Señora: Sí, cariño, aquí están. CuántoscuántoCuántos necesitas?

Mateo: Quiero medio kilomedio kilo (m.)medio kilo de tomates.

Señora: Medio kilo de tomates, muy bien. Algo más?

Mateo: Sí, también necesito un kilo de patatas.

Señora: Aquí tienes.

Mateo: Y tiene pepinos?

Señora: Claro.

Mateo: Cuánto cuestan los pepinos?

Señora: Los pepinos cuestan 3 euros el kilo.

Mateo: Uy!, son un poco caroscarocaros. Ya está, muchas gracias. Cuánto escuánto esCuánto es?

Señora: Son 6 euros con cuarenta y cinco céntimos.

Mateo: Aquí tiene.

Señora: Gracias!

1 Źródło: Aleksander Trojanowski, oprac. Eduexpert Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RrFO9NBgMmq0R
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ejercicio 2

Relaciona las preguntas con las respuestas.

Połącz pytania z odpowiedziami.

RShFgiV1SN5Eg
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gold

EL RINCÓN DE GRAMÁTICA Y VOCABULARIO

Kącik leksykalno‑gramatyczny

Ejercicio 3

Analiza el gráfico y completa las frases.

Przeanalizuj grafikę i uzupełnij zdania.

Rh4UVasCQZ0PR
Ilustracja zatytułowana Pesos y medidas, tłumaczenie: wagi i miary, składa się z sześciu zdjęć z podpisami. Trzy pierwsze zdjęcia przedstawiają pomarańcze w różnej ilości. Podpisane są kolejno: pierwsze: un kilo de naranjas / 1 kg de naranjas, tłumaczenie: kilogram pomarańczy; drugie: medio kilo de naranjas / ½ kg de naranjas, tłumaczenie: pół kilograma pomarańczy; trzecie: cuatro kilos y medio de naranjas / 4,5 kg de naranjas, tłumaczenie: cztery i pół kilograma pomarańczy. Na czwartym zdjęciu znajduje się spory kawałek sera żółtego. Podpisane jest: un cuarto de kilo de queso / ¼ kg de queso, tłumaczenie: ćwierć kilograma sera. Na piątym zdjęciu jest kawałek sera pleśniowego. Podpis: 100 gramos de queso / 100 g de queso , tłumaczenie: sto gramów sera. Na ostatnim zdjęciu widoczny jest dzbanek wody, z którego ktoś wlewa wodę do szklanki. Podpis: un litro de agua / 1 l de agua , tłumaczenie: litr wody.
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RAsCTmADPHGLN
Grafika zatytułowana Envases, tłumaczenie: opakowania, zawiera sześć zdjęć z podpisami. Na pierwszym widoczna jest plastikowa butelka z wodą. Podpis: una botella: de leche / de agua, tłumaczenie: butelka: mleka / wody. Drugie zdjęcie przedstawia siatkę pomarańczy. Podpis: una bolsa: de patatas / de naranjas , tłumaczenie: siatka: ziemniaków / pomarańczy. Na trzecim jest paczka makaronu. Podpis: un paquete: de azúcar / de harina / de huevos / de macarrones , tłumaczenie: paczka: cukru / mąki / jajek / makaronu. Czwarte zdjęcie przedstawia opakowanie ciastek. Podpis: una caja: de bombones / de galletas , tłumaczenie: pudełko: czekoladek / ciastek. Na piątym zdjęciu jest słoik dżemu. Podpis: un tarro: de mermelada / de miel , tłumaczenie: słoik: marmolady / miodu. Ostatnie zdjęcie przedstawia metalową puszkę. Podpis: una lata: de refresco / de atún en aceite , tłumaczenie: puszka: napoju / tuńczyka w oleju.
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1bfKsGLdB95m
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ejercicio 4

Analiza los ejemplos y completa las frases con la forma correcta del verbo costar.

Przeanalizuj przykłady i uzupełnij zdania poprawną formą czasownika costar.

R1Aj4wUNIxsYJ
Grafika zatytułowana Preguntar por el precio, tłumaczenie: pytanie o cenę, podzielona jest na dwie części. W każdej z nich znajdują się dwa obrazki z opisami. Pierwsza część zatytułowana SINGULAR, tłumaczenie: liczba pojedyncza. Na pierwszym obrazku jest butelka wody. Podpis: ¿Cuánto cuesta una botella de agua? Una botella de agua cuesta un euro con cincuenta céntimos. Tłumaczenie: Ile kosztuje butelka wody? Butelka wody kosztuje jedno euro i pięćdziesiąt centów. Drugie zdjęcie przedstawia kartonik z dwoma ciastkami. Podpis: ¿Cuánto cuesta una caja de bombones? Esta caja de bombones cuesta cinco euros. Tłumaczenie: Ile kosztuje pudełko czekoladek? Pudełko czekoladek kosztuje pięć euro. Druga część zatytułowana jest PLURAL, tłumaczenie: liczba mnoga. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest opakowanie z jajkami. Podpis: ¿Cuánto cuestan los huevos? Los huevos cuestan tres euros. Tłumaczenie: Ile kosztują jajka? Jajka kosztują trzy euro. Na drugim są pomarańcze. Podpis: ¿Cuánto cuestan las naranjas? Las naranjas cuestan dos euros el kilo. Tłumaczenie: Ile kosztują pomarańcze? Pomarańcze kosztują dwa euro za kilogram.
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R9ehxmGFox4ye
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ejercicio 5

Analiza la explicación de gramática y relaciona las dos columnas para formar frases.

Przeanalizuj wyjaśnienie gramatyki i dopasuj dwie kolumny, aby utworzyć zdania.

R17vhf2ZB1Dr0
Grafika zatytułowana ¿CUÁNTO / A / OS / AS?, tłumaczenie: Ile? Podzielona jest na dwie części. Pierwsza część zatytułowana CUÁNTO + sustantivo , zawiera następujące przykłady: ¿Cuánto queso quieres? -> masculino singular ¿Cuánta leche quieres? -> femenino singular ¿Cuántos refrescos quieres? -> masculino plural ¿Cuántas manzanas quieres? -> femenino plural . Tłumaczenie: CUÁNTO + rzeczownik: Ile sera chcesz? r. męski, l. pojedyncza; Ile mleka chcesz? r. żeński, l. pojedyncza; Ile napojów chcesz? r. męski, l. mnoga; Ile jabłek chcesz? r. żeński, l. mnoga. Druga część zatytułowana CUÁNTO + verbo, zawiera następujące przykłady: ¿Cuánto cuesta el queso? ¿Cuánto cuesta la leche? ¿Cuánto cuestan los refrescos? ¿Cuánto cuestan las manzanas?. Tłumaczenie: CUÁNTO + czasownik : Ile kosztuje ser?
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RPPHxF4VQEpmM
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ejercicio 6

Fíjate en el diálogo y relaciona los elementos para crear preguntas.

Zwróć uwagę na dialog i połącz elementy, by utworzyć pytania.

RFRRMOvzurJeB
Grafika zatytułowana jest EXPRESAR NECESIDAD: HAY QUE , tłumaczenie: wyrażanie potrzeby: trzeba. Znajduje się na niej zdjęcie dwóch rozmawiających kobiet, a wokół niego cztery chmurki z tekstem: Hay que comprar leche. Vale. ¿Cuántas botellas de leche compro? Puedes comprar tres botellas. ¿Tres? ¿Y sabes cuánto cuesta una botella de leche? . Tłumaczenie: – Trzeba kupić mleko. – Dobrze. Ile butelek mleka kupić? – Możesz kupić trzy butelki. – Trzy? I wiesz ile kosztuje jedna butelka mleka?
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R4yaLbWJ8tR6r
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1aQ8BtfJWWBk1
(Uzupełnij).
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
nevera (f.)
nevera (f.)
RJs2PpLOrhXiv1
Nagranie dźwiękowe

lodówka

leche (f.)
leche (f.)
R1EVg197Wy7Zm1
Nagranie dźwiękowe

mleko

yogur (m.)
yogur (m.)
RLH7PolvA5zpZ1
Nagranie dźwiękowe

jogurt

carne (f.)
carne (f.)
RPMud0e6XpNA71
Nagranie dźwiękowe

mięso

pescado (m.)
pescado (m.)
R10uGd7my32Ot1
Nagranie dźwiękowe

ryba

patata (f.)
patata (f.)
R1G53WQBs6jbC1
Nagranie dźwiękowe

ziemniak

ensalada (f.)
ensalada (f.)
R1NmxJnp7aC0S1
Nagranie dźwiękowe

sałatka

pepino (m.)
pepino (m.)
R9nyuXjlvpcrS1
Nagranie dźwiękowe

ogórek

mercado (m.)
mercado (m.)
R129zMm51lQrA1
Nagranie dźwiękowe

targ

cuánto
cuánto
R10kOBiIQTCBO1
Nagranie dźwiękowe

ile

medio kilo (m.)
medio kilo (m.)
R17ScaejTBuvS1
Nagranie dźwiękowe

pół kilograma

caro
caro
RLpzxv1YppDvu1
Nagranie dźwiękowe

drogi

cuánto es
cuánto es
RKiBfZc0Cn9CH1
Nagranie dźwiękowe

ile płacę