Wyobraź sobie zamknięty pojemnik wypełniony gazem doskonałym, ale z możliwością zmiany objętości. Może to być na przykład cylinder z ruchomym tłokiem. Przemiany gazowe polegają na zmianach parametrów gazu, czyli zmianach objętości , temperatury i ciśnienia (Rys. 1.) Zachodzą one pod wpływem wymiany energii z otoczeniem, opisanej zarówno pracą jak i ciepłem . Zakładamy przy tym, że masa gazu pozostaje stała.
R1HQpHrqz0Va5
Ważne jest, aby przemiany zachodziły powoli, tak by w każdej chwili gaz pozostawał w stanie równowagi. Oznacza to, że parametry takie jak ciśnienie czy temperaturatemperaturatemperatura powinny być jednakowe w całej objętości gazu. Przykładowo, gdyby podczas rozprężania tłok przesuwał się szybko, to tworzyłby się pod nim obszar podciśnienia. Niższe warstwy gazu byłyby do tej warstwy gwałtownie zasysane - takie burzliwe procesy chcemy wykluczyć. Dlatego ruch tłoka musi być powolny i jednostajny. Warunkiem na to jest równoważenie się siły zewnętrznej , która dąży do zmniejszenia objętości gazu z siłą parcia gazu, powodującą zwiększanie się objętości (Rys. 2.). We wszystkich kolejnych rysunkach, dla ich jasności i przejrzystości, pokazana jest tylko siła zewnętrzna. Należy jednak pamiętać, że towarzyszy jej równa jej co do wartości siła parcia gazu skierowana przeciwnie.
RRp67YCxaRtez
Ruch tłoka może zachodzić w górę (rozprężanie, objętość gazu rośnie), jak na rys. d2., ale także w dół (sprężanie, objętość gazu maleje). Oznacza to, że praca siły może być zarówno ujemna jak i dodatnia. Jest to zgodne z ogólną definicją pracy:
•, gdzie jest kątem pomiędzy wektorami oraz .
Kąt przybiera jedną z dwóch wartości:
= 180Indeks górny 00 (przy ruchu tłoka w górę), wtedy cosαalfa = -1 i W < 0 a energia mechaniczna przepływa od gazu do otocznia (Rys. 3a.);
= 0 (przy ruchu tłoka w dół), wtedy cosαalfa = +1 i W > 0 a energia mechaniczna przepływa od otoczenia do gazu (Rys. 3b.).
R1GGohV0ElcjN
RK2XsA1rdrwdG
Spośród wielu możliwych przemian wyróżniamy przemiany: izotermiczną, izobaryczną i izochoryczną a także przemianę adiabatyczną i nimi właśnie się zajmiemy.
W przemianie izotermicznej zmienia się objętość i ciśnienie gazu przy stałej temperaturze; T = const. Skoro temperaturatemperaturatemperatura się nie zmienia, to i energia wewnętrznaenergia wewnętrzna gazu pozostaje stała. Zmiana energii wewnętrznej równa jest więc zeru. Równanie I zasady termodynamiki dla przemiany izotermicznej ma więc postać:
Jak to zinterpretujesz dla izotermicznego sprężania a jak dla rozprężania?
Rozważmy izotermiczne sprężanie gazu (Rys. 4.). Siła zewnętrzna popycha tłok w dół wykonując dodatnią pracę . Jednocześnie układ oddaje ciepło do otoczenia dokładnie w takiej ilości, ile wynosi praca wykonana nad układem, czyli Q < 0. Dzięki temu energia wewnętrzna, a więc i temperaturatemperaturatemperatura pozostają stałe. I zasada termodynamiki sprowadza się do równania:
R1DR4pBMDEIDA
Ciepło oddane przez układ równe jest pracy wykonanej nad układem.
Podczas izotermicznego rozprężania (Rys. 5.) siła zewnętrzna wykonuje ujemną pracę, ponieważ działa ona w dół, a przesuniecie skierowane jest do góry. Tyle samo energii układ pobiera w formie ciepła od otoczenia. Energia wewnętrzna, a więc i temperaturatemperaturatemperaturagazu, pozostają zatem niezmienione.
RDqKmbkTNPYI2
I zasada termodynamiki w tym przypadku może mieć postać:
Ciepło pobrane przez układ równe jest wartości bezwzględnej pracy wykonanej nad układem.
Przemiana adiabatyczna to taka przemiana, w której układ nie wymienia ciepła z otoczeniem. Ciepło pobrane i oddane jest więc równe zeru.
Podczas adiabatycznego sprężania gazu (Rys. 6.) siła zewnętrzna wykonuje dodatnią pracę . Praca ta jest w całości zamieniana na energię wewnętrzną gazu . Zmiana energii wewnętrznej gazu jest dodatnia, czyli energia wewnętrzna zwiększa się. I zasada termodynamiki przybiera prostą postać:
Praca wykonana nad układem przez siłę zewnętrzną równa jest przyrostowi jego energii wewnętrznej.
Rmb18oTS5DQEz
Podczas adiabatycznego rozprężania gazu (Rys. 7.) praca jest ujemna. Ujemna jest więc też zmiana energii wewnętrznej – energia wewnętrzna maleje.
RblZ6fWvOq1ue
W równaniu I zasady termodynamiki obie wielkości i są ujemne.
Ujemna praca wykonana przez silę zewnętrzną równa jest ujemnej zmianie energii wewnętrznej gazu.
W przemianie izochorycznej przy stałej objętości zmienia się temperaturatemperaturatemperatura i ciśnienie gazu. Skoro tłok nie przesuwa się, praca wykonana nad gazem równa jest zeru.
Podczas izochorycznego ogrzewania gazu (Rys. 8.), ciepło pobrane z otoczenia zamienia się w całości na przyrost energii wewnętrznej. I zasada termodynamiki dla tej przemiany ma postać .
Ciepło pobrane przez układ równe jest przyrostowi energii wewnętrznej.
RVACTZY5dGXcR
Kiedy gaz oziębiamy przy stałej objętości (Rys. 9.), gaz oddaje ciepło , zmniejszając tym samym swoją energię wewnętrzną. W równaniu obie wielkości i są ujemne.
Ciepło oddane przez układ równe jest ujemnej zmianie energii wewnętrznej.
RFY8YMrjmQ4JG
W przemianie izobarycznej zmieniają się temperaturatemperaturatemperaturai objętość gazu przy stałym ciśnieniu. Zarówno ciepło jak i praca są różne od zera. W odróżnieniu jednak od przemiany izotermicznej, ich wartości bezwzględne nie są sobie równe, lecz zawsze spełniają warunek:
Podczas izobarycznego rozprężania gazu (Rys. 10.), należy mu dostarczyć ciepło ( ). Gaz rozszerza się, wypychając tłok w górę. Tylko część dostarczonego ciepła zużyta zostaje na zwiększenie energii wewnętrznej . Praca wykonana przez siłę zewnętrzną jest w tym przypadku ujemna i przyczynia się do zmniejszenia energii wewnętrznej. Równanie I zasady termodynamiki możemy zapisać:
Przyrost energii wewnętrznej gazu równy jest dostarczonemu ciepłu pomniejszonemu o wartość bezwzględną pracy siły zewnętrznej.
RsV7WphQ1ASzt
Gdy przy stałym ciśnieniu gaz oddaje ciepło ( ) (Rys. 11.), zmniejsza się objętość i temperatura , a więc i energia wewnętrzna . Praca siły zewnętrznej jest dodatnia. Równanie I zasady termodynamiki możemy zapisać:
Ujemna zmiana energii wewnętrznej gazu równa jest ciepłu oddanemu przez układ powiększonemu o pracę wykonaną nad układem.
R12FCjSvIGQez
Słowniczek
temperatura
temperatura
wielkość wprost proporcjonalna do średniej energii kinetycznej cząsteczek.
energia wewnętrzna
energia wewnętrzna
suma całkowitych energii wszystkich cząsteczek.
(kilopaskal)
(kilopaskal)
jednostka ciśnienia, , to ciśnienie wywierane przez siłę na powierzchnię .
ciepło molowe
ciepło molowe
– ciepło potrzebne do ogrzania 1 mola substancji o .
ciepło molowe gazu przy stałej objętości
ciepło molowe gazu przy stałej objętości
– ciepło potrzebne do ogrzania 1 mola gazu o przy stałej objętości, , gdzie – ciepło pobrane, – liczba moli, – przyrost temperatury.
ciepło molowe gazu przy stałym ciśnieniu
ciepło molowe gazu przy stałym ciśnieniu
– ciepło potrzebne do ogrzania 1 mola gazu o przy stałym ciśnieniu, , gdzie – ciepło pobrane, – liczba moli, – przyrost temperatury.