Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Ruch to zmiana położeniapołożeniepołożenia ciała w czasie, w wybranym układzie odniesieniaukład odniesieniaukładzie odniesienia i związanym z nim układzie współrzędnych. Do ilościowego opisu ruchu wprowadza się szereg definicji i określeń.

O zmianie położenia ciała informuje nas wektor przemieszczeniaprzemieszczenieprzemieszczenia , równy różnicy wektorów położenia końcowego i początkowego ciała w wybranym układzie współrzędnych.

Tor ruchutorTor ruchu to krzywa, którą zakreśla poruszające się ciało. DrogadrogaDroga to wielkość skalarna, będąca długością toru ciała.

Prędkość średniaprędkość średniaPrędkość średnia ciała przemieszczającego się o  w czasie to iloraz

SzybkośćszybkośćSzybkość (inaczej nazywana średnią wartością prędkości) to wielkość skalarna, dana przez iloraz drogi przez czas ruchu:

W pewnym sensie najdokładniejszą z używanych w opisie ruchu wielkości jest prędkość chwilowaprędkość chwilowaprędkość chwilowa, czyli taka, jaką ciało ma w danej chwili. Obliczamy ją podobnie jak prędkość średnią w pierwszym z powyższych wzorów, ale dodajemy warunek, aby czas dążył do zera,

ruchu jednostajnymruch jednostajnyruchu jednostajnym wartość wektora prędkości jest stała w czasie. W ruchu jednostajnym prostoliniowym wektor prędkości jest stały w czasie ruchu. Jeśli ruch ciała odbywa się wzdłuż osi , to równanie ruchu jednostajnego, prostoliniowego opisuje liniową zależność współrzędnej położenia ciała od czasu:

gdzie to położenie początkowe, to jedyna niezerowa współrzędna prędkości.

W ruchu jednostajnym prostoliniowym prędkość średnia równa jest prędkości chwilowej. Współrzędną przemieszczenia obliczamy następująco:

zatem zależność drogi od czasu ma postać

Ruch możemy opisywać zarówno na podstawie danych zawartych w tabelach, jak i na podstawie wykresów funkcji ten ruch opisujących.

Przykład 1

Przeanalizujmy, jak Ania uczyła się jeździć na rolkach. Jej ruch (po prostym odcinku ścieżki) przedstawiony jest na wykresie zależności położenia od czasu. Dane dla tego ruchu mamy też umieszczone w tabeli. W wybranym układzie współrzędnych, na początku ruchu, czyli dla , mamy dane położenie początkowe Ani . W tej chwili rozpoczyna się ruch. Ania przez czas przejechała drogę , jadąc z prędkością . Przez następne pół minuty także przebyła drogę , ale z prędkością . Po półtorej minuty jazdy, w odległości  od miejsca startu, zatrzymała się na pół minuty, po czym szybko ruszyła w drogę powrotną - przejechała  w ciągu pół minuty z prędkością . Ale po dotarciu do miejsca startu nie zatrzymała się, tylko zwolniła i pojechała dalej. W ciągu kolejnych 30 sekund przebyła jeszcze  z prędkością . Jej jazda trwała w sumie 3 minuty.

RgI7zLSDw0AnH
Rys. 1. Zależność położenia Ani od czasu podczas nauki jazdy na rolkach.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

pomiar

0

1

2

3

4

5

cały ruch

-

-

W powyższej tabeli mamy też obliczone według definicji: położenia w kolejnych chwilach czasu, przemieszczenia od chwili poprzedniej do bieżącej, odcinków drogi, średnie współrzędne prędkości oraz szybkość. W ostatnim wierszu podano wartości tych wielkości, które jest sens określić dla całego ruchu.

Przykład 2

Opisana tu sytuacja mogłoby zdarzyć się np. na jeziorze Śniardwy. Dwaj kajakarze spotkali się na środku jeziora. Po spotkaniu jeden płynął z prędkością prosto na wschód, a drugi z prędkością prosto na północ. Na jaką odległość oddalili się od siebie po upływie ? Z jaką prędkością oddalali się od siebie?

Przede wszystkim warto zauważyć, że jakikolwiek wynik otrzymamy dla odległości po czasie , wynik dla , tu równego , będzie dwukrotnie większy. Wynika to wprost z faktu, że ruchy obu kajakarzy są jednostajne i prostoliniowe.

Niech początek układu współrzędnych będzie na środku jeziora, w miejscu spotkania kajakarzy. Wygodnie jest wybrać układ współrzędnych o osiach zgodnych z kierunkami prędkości obu kajakarzy, choć nie jest to koniecznae - ponieważ pytamy o liczby (odległość i wartość prędkości) - wynik nie może zależeć od wyboru układu współrzędnych. Za to obliczenia będą prostsze.

Patrząc na jezioro z góry i przyjmując oś zwróconą na wschód, a oś - na północ, możemy napisać, że

Zatem położenia kajakarzy zależą od czasu następująco:

Można to zilustrować na schemacie przedstawiającym przemieszczanie się kajaków po jeziorze. Kropki na osiach oznaczają położenia obu kajaków po po godzinie i po dwóch godzinach.

Rvy9b1Tzi61WV
Rys. 2. Przemieszczanie się kajaków.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jak widać na wykresie, odległość między kajakami po godzinie wynosi

d 1 = 4 2 + 3 2   km = 5   km .

A po dwu godzinach

d 2 = 8 2 + 6 2   km = 2 4 2 + 3 2   km = 10   km .

Można też przedstawić to na wykresie zależności odległości między kajakami od czasu.

R1acY2gtlSCQ3
Rys. 3. Zależność odległości od czasu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Prędkość oddalania się kajaków to współczynnik kierunkowy prostej na powyższym wykresie - wynosi on 5 km h .

Przykład 3

Po drodze szybkiego ruchu poruszają się, w przeciwnych kierunkach, dwa samochody A i B. Ich równania ruchu mają postać

Równania te opisują liniową zależność położenia samochodów od czasu.

Ważne!

Interpretujemy je podobnie jak w matematyce zależności typowo używanych zmiennych oraz w równaniu opisującym prostą na płaszczyźnie:

y = a x + b .

Ogólna postać równania ruchu jednostajnego prostoliniowego jest podobna, tylko mamy tu inne wielkości w roli współczynnika kierunkowego i wyrazu wolnego:

Na osi poziomej mamy czas , a nie zmienną . Na osi pionowej położenie , a nie zmienną . Współczynnik kierunkowy prostej to współrzędna prędkości. Wyraz wolny to położenie początkowe.

Ich położenia w czasie ruchu przedstawione są na wykresie, gdzie układ współrzędnych związany jest z początkowym położeniem samochodu A.

R1SbZxzu5Ero8
Rys. 4. Położenia samochodów A i B.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Z wykresu odczytujemy, że samochód A porusza się z prędkością , a samochód B z prędkością o współrzędnej . Współrzędne punktu przecięcia prostych na wykresie to czas mijania się samochodów. Wygląda na to, że dzieje się to w  oraz .

Możemy potwierdzić ten wynik, wykonując odpowiednie obliczenia. Korzystając z podanych opisów ruchu samochodów, możemy obliczyć czas, dla którego . Porównując prawe strony podanych wzorów, otrzymamy

skąd . Wynikiem jest , zaś wstawienie tej wartości do obu rówań opisujących ruch daje

Odległość między samochodami zmienia się w czasie ruchu. Zależność tej odległości od czasu można także przedstawić na wykresie i wyznaczyć wykonując obliczenia:

Wiemy, że , zatem

Łamana przedstawiona na Rys. 5. jest wykresem .

R7JI8O2YkIyFJ
Rys. 5. Zmiana odległości w czasie.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

układ odniesienia
układ odniesienia

(ang.: frame of reference) ciało wraz z układem współrzędnych i zegarem. Względem tego ciała opisujemy ruch (a w szczególnym przypadku spoczynek) innych ciał.

położenie
położenie

(ang.: position) wektor współrzędnych przestrzennych ciała w układzie odniesienia.

przemieszczenie
przemieszczenie

(ang.: displacement) zmiana położenia ciała.

prędkość
prędkość

(ang.: velocity) wielkość wektorowa określająca, jak szybko zmienia się położenie w czasie.

prędkość chwilowa
prędkość chwilowa

(ang. instantaneous velocity) wielkość wektorowa, jest granicą prędkości średniej przy odcinku czasu dążącym do zera.

prędkość średnia
prędkość średnia

(ang.: average velocity) wielkość wektorowa; obliczamy ją dzieląc całkowitą zmianę położenia przez czas, w jakim ta zmiana nastąpiła.

ruch jednostajny
ruch jednostajny

(ang.: uniform motion) ruch, w którym wartość prędkości jest stała.

tor
tor

(ang.: trajectory) krzywa, jaką zakreśla ciało będące w ruchu.

droga
droga

(ang.: distance) długość toru po jakim poruszało się ciało.

szybkość
szybkość

(ang.: speed) wielkość skalarna, obliczamy ją dzieląc całkowitą drogę, jaką przebyło ciało przez czas, w jakim to nastąpiło. Niekiedy pod tym pojęciem rozumie się wartość prędkości, bez brania średniej.