Przeczytaj
Warto przeczytać
Co znaczy dyfrakcja?
Źródłosłów łaciński tego wyrazu, czasownik diffringo (jego imiesłów przymiotnikowy bierny to diffractus), oznacza rozbić, rozproszyć, rozrzucić. Dyfrakcja fali rzeczywiście polega na zniesieniu pewnego obecnego w niej uporządkowania. Dość sugestywny jest także polski wyraz ugięcie fali, równoznaczny z dyfrakcją fali.
Podstawowe właściwości fali
W e‑materiale „Fale na powierzchni wody” (przypomnij go sobie w razie potrzeby) mowa jest o powierzchni falowejpowierzchni falowej i przykładowych jej kształtach. W przypadku punktowego źródła rozchodzi się wokół niego fala kolista. Z kolei dla uzyskania fal płaskich na wodzie, choćby w ograniczonym obszarze, niezbędne są źródła rozciągłe, w kształcie odcinka. Często przywoływanymi przykładami powierzchni falowych są tzw. grzbiety fal oraz ich doliny.
Odległość pomiędzy dwiema kolejnymi powierzchniami falowymi, w których ruch punktów jest opóźniony o jeden okres fali (np. pomiędzy dwoma kolejnymi grzbietami fali) to długość fali , zależna od okresu i od prędkości rozchodzenia się fali :
Linie prostopadłe do powierzchni falowych to promienie fali. Wyznaczają one kierunek rozchodzenia się fali kolistej czy płaskiej. Przytoczona w przywołanym e‑materiale zasada Huygensa, opisująca propagację fal, pozwala oczekiwać, że gdy pojedyncza fala rozchodzi się w jednorodnym ośrodku, to kształt jej powierzchni falowych nie ulega zmianie.
Dyfrakcja: zmiana kształtu fali i nowe kierunki jej rozchodzenia się
Jednak zmiana kształtu fali jest możliwa, gdy w ośrodku znajdują się przeszkody, ogólniej: niejednorodności, które wpływają na propagację fali. Przyjrzyj się - pod tym kątem - zdjęciu z e‑materiału „Fale na powierzchni wody” (Rys. 1). Krawędź deski (na dalszym planie) rytmicznie uderzająca w powierzchnię wody jest źródłem fali płaskiej. Po dotarciu do barierki (na bliższym planie) fala ta przeszła przez szczelinę w środku i rozeszła się (na planie najbliższym) jako fala bardziej podobna do kolistej niż do płaskiej. Taką zmianę kształtu przypisujemy zjawisku dyfrakcji.
Zwróć też uwagę na kierunek rozchodzenia się fali. Przed przejściem przez szczelinę poruszała się wyłącznie w kierunku obserwatora. Po przejściu przez szczelinę pojawiły się nowe kierunki propagacji, związane właśnie z obecnością przegrody i szczeliny oraz z jej rozmiarem. Takie nowe kierunki wiążemy ze zjawiskiem dyfrakcji.
Trzeba pamiętać, że dyfrakcja nie polega wyłącznie na zmianie dotychczasowego kierunku biegu fali na inny. Taka zmiana kierunku propagacji jest raczej cechą odbicia lub załamania falizałamania fali. Więcej o tych zjawiskach dowiesz się z e‑materiału „Opisujemy zjawisko odbicia i załamania fali na granicy dwóch ośrodków różniących się prędkością rozchodzenia się fal”.
Długość fali a charakterystyczny rozmiar przeszkody (niejednorodności)
Na Rys. 2. przedstawiono, dla fali rozchodzącej się na powierzchni wody, efekt jej dyfrakcji na szczelinie. Na zdjęciu wykonanym z góry fala płaska rozchodzi się od lewego jego brzegu w prawo, trafia na szczelinę o szerokości około dwu‑trzykrotnie większej niż długość fali (zweryfikuj tę relację na zdjęciu!) i ugina się na niej.
Na Rys. 1. szerokość jest niewiele większa niż (zweryfikuj to także!), na Rys. 2. szczelina jest więc relatywnie szersza. Skutkiem tego jest nieco bogatszy obraz fali ugiętej. Zwróć uwagę na takie jego cechy:
1. W bezpośredniej bliskości za szczeliną rozpoznawalny jest fragment fali podobnej do płaskiej, rozchodzącej się w prawo. W miarę rosnącej odległości od szczeliny fragment ten przybiera kształt fali kulistej.
2. W kierunkach „w prawo, w górę” i „w prawo, w dół” rozchodzą się falę podobne do kulistej.
3. W każdym z tych poprzecznych kierunków widoczne są także dwa „pasy rozdzielające”, tym wyraźniejsze, im dalej od szczeliny. Mają one kolor pośredni pomiędzy jasnymi grzbietami a ciemnymi dolinami fal. Są to pasy stosunkowo niskiej amplitudy drgań powierzchni wody; w modelowych warunkach mogłoby tam dojść do całkowitego zaniku falowania. Więcej o tej możliwości, związanej z interferencją falinterferencją fal, przeczytasz w e‑materiale „Jak wyjaśnić zjawisko interferencji fal?”.
Jakościowy związek obrazu dyfrakcyjnego ze stosunkiem rozmiaru przeszkody i długości fali
Zwykle stosuje się następującą praktyczną regułę: niech wielkość oznacza stosunek rozmiaru przeszkody (niejednorodności) w ośrodku i długości fali ,
Zależnie od wartości wyróżniamy:
1. Obszar „czystej dyfrakcji”. Gdy , od przeszkody rozchodzi się (przechodzi lub odbija się) fala praktycznie kulista, niezależnie od kształtu fali padającej. Fala taka interferuje, w sposób zauważalny, jedynie z falą padającą. W miarę wzrostu rozmiaru przeszkody lub malenia długości fali, czyli zbliżania się do jedności, pojawia się coraz bardziej czytelna struktura interferencyjna w fali ugiętej.
2. Obszar „dyfrakcji z interferencją”. Gdy , aż po wartości rzędu , od przeszkody rozchodzi się fala, która jest wynikiem interferencji zachodzącej w obrębie fali ugiętej. Niezależnie od tego fala ta może nakładać się na falę padającą. Im większa wartość , tym struktura interferencyjna staje się coraz drobniejsza i przez to mniej czytelna.
3. Obszar „braku dyfrakcji”. W miarę wzrostu wartości , w okolicach , zanikają charakterystyczne cechy ugięcia. Fala zachowuje swój kształt po odbiciu, a fala przechodząca zachowuje swój kierunek propagacji. Efekty związane z interferencją zanikają zupełnie. Obszar ten nazywany jest czasami przybliżeniem geometrycznym rozchodzenia się fali.
Podane tu zakresy wartości są orientacyjne - granice pomiędzy wyróżnionymi obszarami nie są ostre i wymagają każdorazowo odpowiedniego zbadania.
Podsumowanie
Dyfrakcja jest charakterystyczna dla falowego opisu zjawiska. Związana jest z niejednorodnościami ośrodka, od najdrobniejszych, w skali atomowej, aż po makroskopowe, w postaci przeszkód częściowo pochłaniających lub odbijających falę i częściowo ją przepuszczających. Dyfrakcja objawia się zmianą kształtu fali ugiętej oraz pojawianiem się nowych kierunków jej propagacji w niejednorodnym ośrodku. Więcej na temat dyfrakcji znajdziesz w e‑materiale „Jak w sposób jakościowy opisać dyfrakcję fali na przeszkodzie?”.
Zjawiska, do których stosujemy opis falowy, są bardzo różnorodne. Obejmują optykę oraz inne fale elektromagnetyczne, akustykę, czyli dźwięki, ultradźwięki i infradźwięki, a także wiele innych rodzajów fal mechanicznych, jak na przykład fale sejsmiczne w skorupie ziemskiej. Zakres długości fal, z jakimi mamy do czynienia, obejmuje wiele rzędów wielkości. Podobnie, rozmiary niejednorodności i przeszkód, na których może występować dyfrakcja, są bardzo silnie zróżnicowane. To powoduje, że poznanie ogólnej definicji dyfrakcji może mniej znaczyć niż zapoznanie się z konkretnymi przykładami jej występowania, jak i z praktycznymi jej zastosowaniami.
Dyfrakcja: zjawiska, przykłady i zastosowania
Słowniczek
(ang.: refraction, od łacińskiego refringere – przełamać) - zjawisko polegające na zmianie kierunku rozchodzenia się fali wskutek zmiany prędkości jej propagacji. Zmiany te mogą wynikać ze zmian właściwości ośrodka lub z przejścia fali do innego ośrodka. W tym ostatnim przypadku promień fali gwałtownie zmienia swój kierunek w punkcie przejścia do nowego ośrodka i odnosimy wrażenie, że fala rozchodzi się po linii łamanej.
(ang.: wave interference, od łacińskiego interfere (interferire) – wzajemnie działać (na siebie), wzajemnie się uderzać) – zjawisko polegające na nałożeniu się dwóch fal, rozchodzących się w tym samym ośrodku i wywołujących w nim odkształcenia tej samej natury.
(ang.: wavefront) Zbiór punktów ośrodka, przez który przechodzi fala, znajdujących się w danej chwili w jednakowej fazie drgań; nazywana także powierzchnią stałej fazy, czołem fali, frontem falowym.
(ang.: sonar) – urządzenie używające fal dźwiękowych do m. in. wykrywania i określania pozycji przedmiotów.
(ang.: radar) – urządzenie używające fal elektromagnetycznych do m. in. wykrywania i określania pozycji przedmiotów.