Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Pole elektryczne trudno sobie wyobrazić. Na ładunek próbnyładunek próbnyładunek próbny umieszczony w danym punkcie przestrzeni działa pewna siła. W innym punkcie przestrzeni na ten sam ładunek działa inna siła: o innej wartości i inaczej skierowana. W każdym punkcie pola elektrycznego – a przecież jest tych punktów nieskończenie wiele – mamy jakąś siłę. A przecież o polu mówimy, że istnieje nawet wtedy, gdy nie ma ładunku, na który działają siły. Nieskończenie wiele sił, których jeszcze nie ma, ale pojawią się, gdy pojawi się ładunek – to nie jest rzecz, którą łatwo ogarnąć wyobraźnią (Rys. 1.). Niewiele pomaga wprowadzenie pojęcia natężenia polanatężenie pola elektrycznegonatężenia pola, które mówi, jaka siła działa nie na dowolny ładunek, ale na jednostkowy ładunek dodatni.

RbqncGSQOZ4s7
Rys.1. Nieskończenie wiele sił? To nie wygląda dobrze...

Jest jednak elegancki sposób, by pole elektryczne przedstawić graficznie. Nie jest on oczywiście doskonały i nie pokazuje wszystkich aspektów pola elektrycznego. Jest on jednak prosty i przemawiający do wyobraźni, a jednocześnie uniwersalny. Można go zastosować, by zwizualizować nie tylko pole elektryczne, ale również pole magnetyczne, grawitacyjne i każde inne pole wektorowe. Mowa o liniach pola (Rys. 2.).

R1YB3A0kMHHEa
Rys.2. Linie pola elektrycznego możemy sobie łatwo wyobrazić.

Czym są linie pola elektrycznego? Są to linie, które pokazują, w jakim kierunku działa siła elektryczna w danym punkcie pola na umieszczony tam ładunek, a dodatkowo dają one pojęcie o wartości tej siły. Oto cechy definiujące linie pola:

  • Linie pola są poprowadzone tak, że wektor siły działającej na ładunek elektryczny umieszczony w polu jest do nich zawsze styczny.

  • Linie pola są skierowane (Rys. 3.), to znaczy mają zaznaczony zwrot. Zwrot ten jest zgodny ze zwrotem siły działającej na dodatni ładunek elektryczny, umieszczony w polu. Ładunek (rzeczywisty lub wyobrażony), który służy nam do określenia zwrotu linii pola, nazywamy ładunkiem próbnym. Zwróć uwagę, że przyjęło się, że jest to ładunek dodatni. Siła działająca na ładunek ujemny będzie miała zwrot przeciwny niż linie pola.

  • Linie pola są poprowadzone tym gęściej, im większe jest natężenie polanatężenie pola elektrycznegonatężenie pola w danym obszarze.

  • Wzdłuż linii pola poruszałby się ładunek dodatni, gdybyśmy go umieścili w danym punkcie i nie nadawali mu żadnej prędkości.

R88MPl58Hm1uO
Rys.3. Czarne linie to linie pola. Strzałki w kolorze pomarańczowym reprezentują wektory natężenia pola elektrycznego (siły, która działa na jednostkowy ładunek dodatni) w różnych miejscach. Zwróć uwagę, że siła jest w każdym punkcie styczna do linii pola.

Linie pola można wyobrazić sobie w trzech wymiarach, na przykład wychodzące we wszystkie strony z naładowanej elektrycznie kuli (Rys. 4.).

R1dMXaNGXkvTF
Rys. 4. Linie pola w trzech wymiarach.

Jednak najczęściej widzimy linie pola na płaszczyźnie: kartce papieru, ekranie monitora. Należy zawsze pamiętać, że pole elektryczne rozciąga się na całą trójwymiarową przestrzeń, a przekrój lub rzut w dwóch wymiarach jest uproszczeniem, które stosujemy, by ułatwić sobie jego graficzne przedstawienie.

Kolejnym uproszczeniem jest fakt, że linie pola nie pokrywają całej przestrzeni czy płaszczyzny rysunku. A przecież siła występuje wszędzie, także w przerwach pomiędzy narysowanymi liniami! Linie pola rysuje się na tyle gęsto, żeby dać wyobrażenie o kierunku sił pola w każdym punkcie; gdyby jednak były poprowadzone zbyt gęsto, zaciemniłoby to rysunek.

Kolejny ważny fakt, dotyczący linii pola elektrycznego, a wynikający z praw elektryczności i magnetyzmu, jest następujący: o ile ładunki wytwarzające pole są nieruchome (mówimy wtedy o polu elektrostatycznym), linie pola nigdy nie tworzą zamkniętych pętli; nie kończą się też ani nie zaczynają w dowolnym miejscu –początkiem linii pola zawsze jest ładunek dodatni, końcem ładunek ujemny (Rys. 5.).

RuoORq4Sq1lV2
Rys.5. Linie pola elektrostatycznego zawsze „wychodzą” z ładunku dodatniego i „wchodzą” do ładunku ujemnego. Nigdy nie kończą się ani nie zaczynają w pustej przestrzeni.

Zobaczmy, jak w praktyce wyglądają linie pola, posługując się przykładem pola wokół dodatniego ładunku punktowegoładunek punktowyładunku punktowego.

Przykład

Zilustruj pole elektryczne wokół dodatniego ładunku punktowegoładunek punktowyładunku punktowego za pomocą linii pola.

Rozwiązanie:

Zacznijmy od zaznaczenia ładunku punktowegoładunek punktowyładunku punktowego, który jest źródłem pola. Prawo Coulomba mówi, że siła oddziaływania elektrostatycznego między dwoma ładunkami punktowymiładunek punktowyładunkami punktowymi jest zawsze skierowana wzdłuż prostej łączącej te ładunki. Aby więc linie pola były styczne do wektora siły w każdym punkcie, muszą być one liniami prostymi wychodzącymi z ładunku‑źródła (Rys. 6.).

R1bxlusjZQ3Tj
Rys.6. Linie proste wychodzące z ładunku‑źródła.

Ponieważ mamy do czynienia z ładunkiem dodatnim, siła działająca na dodatni ładunek próbnyładunek próbnyładunek próbny, umieszczony w badanym polu, będzie siłą odpychającą. Linie sił pola są więc zwrócone „na zewnątrz” (Rys. 7.):

R1zdjM9uTCDOM
Rys. 7. Linie sił pola są zwrócone „na zewnątrz”.

Zauważ, że narysowane linie pola są bardziej skupione bliżej ładunku punktowegoładunek punktowyładunku punktowego (kwadrat „a”), który jest ich źródłem. Ponieważ „gęstość” linii interpretujemy jako wartość natężenia polanatężenie pola elektrycznegonatężenia pola, daje nam to intuicyjny obraz tego, że pole wokół ładunku punktowegoładunek punktowyładunku punktowego słabnie (kwadrat „b”), gdy oddalamy się od tego ładunku (w przypadku linii pola narysowanych na płaszczyźnie „gęstość” linii nie jest jednak matematycznie precyzyjną miarą natężenia polanatężenie pola elektrycznegonatężenia pola).

Słowniczek

natężenie pola elektrycznego
natężenie pola elektrycznego

(ang. electric field strength) wielkość wektorowa, określająca, jak „silne” jest pole elektryczne w danym punkcie; jego wartość jest równa ilorazowi siły elektrostatycznej przez ładunek, na który działa ta siła: E=Fq. Jednostką natężenia pola elektrycznego jest niuton na kulomb (NC).

ładunek punktowy
ładunek punktowy

(ang. point charge) – punkt materialny obdarzony ładunkiem elektrycznym. Teoretycznie ładunek punktowy ma nieskończenie małe rozmiary. Jako ładunki punktowe możemy traktować ciała naładowane, których rozmiary są bardzo małe w porównaniu z ich odległością do innych ciał.

ładunek próbny
ładunek próbny

(ang. test charge) – jest to ładunek punktowy, który umieszczamy w polu elektrycznym, aby przekonać się o jego istnieniu i zbadać jego własności. Należy pamiętać, że ładunek próbny jest – zgodnie z przyjętą konwencją – ładunkiem dodatnim. Zakładamy też, że jest on na tyle mały, że nie wpływa na rozkład ładunków – źródeł pola.