Rzeźbotwórcza działalność rzeki jest skutkiem transportu materiału niesionego przez wodę, jego akumulacji, a także erozji wynikającej z niszczenia podłoża. Nasilenie tych procesów jest zależne między innymi od:

  • spadku rzeki,

  • wielkości przepływu,

  • prędkości wody,

  • podłoża geologicznego,

  • warunków klimatycznych.

Budowa rzeki

Analizując rzekę od źródła do jej ujścia, można wyróżnić trzy charakterystyczne odcinki ułatwiające jej charakterystykę: górny, środkowy oraz dolny bieg rzeki.

RzQTUsiNo3rPy1
Przedstawiony jest schemat przekroju rzeki podzielony jest na trzy biegi: górny, środkowy oraz dolny. Na poszczególnych miejscach w przebiegu rzeki zaznaczone są punkty. Od nich linie prowadzą do mniejszych ilustracji przedstawiających dane zjawisko. W przekroju doskonale widoczna jest wysokość terenu po jakim płynie rzeka. W biegu dolnym jest najniższa i stopniowo się podwyższa. Najwyższa jest w biegu górnym. Zmiany wysokości w danym biegu są oznaczone białymi strzałkami. Są to krzywe spadku rzeki. W górnym biegu rzeka się rozpoczyna. Wypływa z gór, które są przedstawione na dużej wysokości. Na obrazku obok widoczne jest cienkie wgłębienie wypełnione wodą o dużej głębokości. Jest to opisane jako wcinanie się rzeki w podłoże. W biegu środkowym rzeka staje się szersza. Zaczynają się na niej formować zaokrąglone zakręty. Na nich jest punkt, oznaczający meander rzeki. Od powierzchni rzeki w biegu środkowym wychodzi linia prowadząca do obrazka. Jest na nim przedstawione szersze zagłębienie wypełnione wodą. Zalało ono miejsce, gdzie zgromadzone są osady. Tam następuje akumulacja osadów. W miejscu, gdzie dno jest najgłębsze opisano, że jest to nurt rzeki. Jeden z brzegów rzeki oznaczony jest napisem erozja boczna. W biegu dolnym rzeka biegnie prostym korytem. Od jej powierzchni do obrazka odchodzi punkt. Na obrazku przedstawiono szeroką, ale dość płytkie koryto rzeczne. Dno całe jest pokryte osadami, następuje akumulacja osadów w korycie i dnie doliny. Z kolei od brzegu odchodzi napis akumulacja osadów podczas wezbrań. W pewnym momencie rzeka uchodzi do morza. Od obszaru przy ujściu punkt łączy się z obrazkiem na którym jest koryto morskie. Lustro wody w korycie jest podpisane jako poziom bazy erozyjnej. Wzdłuż koryta są na żółto zaznaczone osady podpisane jako akumulacja osadów w ujściu.
Przekrój rzeki
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.

Górny bieg rzeki

W górnym biegu rzeki, najczęściej tam, gdzie występuje największy spadek rzeki, dominuje erozja wgłębna. – Rzeka płynąc zazwyczaj po stromych zboczach, żłobi wąskie i głębokie doliny i tym samym pogłębia swe koryto. Siła płynącej wody jest tu tak duża, że wyrywa z dna i brzegów koryta rzeki nawet duże bloki skalne. Na tym etapie dolina, którą płynie rzeka, jest stosunkowo wąska i często ma strome zbocza. W przekroju poprzecznym przypomina kształt litery V (dolina V‑kształtna). Erozja wsteczna polega na cofaniu się progów i wodospadów w wyniku ich podmywania i obrywów. Materiał skalny niesiony przez rzekę jest sortowany i poddawany procesowi obtaczania i selekcji. W wyniku tej działalności dochodzi do erozji wgłębnej, czyli pogłębiania koryta rzecznego, abrazji brzegów rzeki oraz kaptażukaptażkaptażu.

RCGxbEBfddUm5
Górny bieg rzeki
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Środkowy bieg rzeki

W środkowym biegu rzeki w wyniku mniejszego nachylenia terenu maleje również jej prędkość oraz wzrasta ilość płynącej w niej wody. Rzeka w tym odcinku niesie mniejszy materiał skalny (przede wszystkim żwir i piasek), który ze względu na mniejszą prędkość przyczynia się to do większej akumulacjiakumulacjaakumulacji materiału niesionego przez rzekę. Z uwagi na wielkość materiału transportowanego przez rzekę, przenoszony może być on w postaci zawiesiny, to znaczy nie dotykając dna koryta rzecznego. Materiał średniej wielkości przenoszony jest w postaci saltacjisaltacjasaltacji – odbijając się od dna i wlekąc w ten sposób większy materiał. W tym odcinku rzeki dochodzi do znacznej akumulacji transportowanego materiału. Częstym zjawiskiem jest odkładanie się materiału niesionego przez rzekę na jednym z jej brzegu (erozja boczna). W środkowym biegu rzeki dominuje erozja boczna powodująca poszerzenie doliny rzecznej. Kiedy erozja boczna przybiera na sile, tworzą się meandry (zakola). Meandry mogą powiększać się aż do momentu, kiedy dojdzie do ich przerwania. Formy te często są zasypywane przez osadzający się materiał skalny, odcinając zakole od nurtu rzeki. Wtedy dochodzi do powstania starorzecza.

Dolny bieg rzeki

W dolnym biegu rzeki dochodzi do spowolnienia jej prędkości. Towarzyszący temu mały spadek prowadzi do bardzo silnej akumulacji materiału skalnego i substancji organicznych. Osad rzeczny opadając na dnie koryta tworzy spłycenia zwane mieliznami oraz łachy wystające ponad powierzchnię wody. Erozja w tym odcinku rzeki jest słabsza. Bieg rzeki kończy się ujściem do morza, jeziora lub do innej rzeki.

R1FTVXAJm5TrM
Meander
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Ujście rzeki

Wyróżniamy dwa typy ujść rzecznych: deltę i estuarium. W delcie rzeki osadza się więcej osadów, niż może zostać usuniętych przez prądy i fale. Delta powstaje, gdy rzeka uchodzi do zbiornika wodnego (morza lub jeziora), który charakteryzuje się nieznacznymi wahaniami poziomu wody. Tworzy się przede wszystkim w płytkich zbiornikach wodnych, w morzach zamkniętych, pozbawionych przypływów i odpływów i silnych prądów. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu delt jest duża ilość transportowanego i akumulowanego materiału. Tworzy się wówczas ujście przypominające stożek, o charakterze bagiennym ze względu na ilość osadzonego materiału. Przykłady największych delt na świecie:

  • Amazonka (100 000 kmIndeks górny 2),

  • Ganges‑Brahmaputra (80 000 kmIndeks górny 2),

  • Orinoko (24 000 kmIndeks górny 2),

  • Nil (20 000 kmIndeks górny 2),

  • Wołga (13 000 kmIndeks górny 2).

EstuariumestuariumEstuarium występuje w miejscu o silnych pływach i prądach morskich. Wówczas fale morskie wdzierają się w głąb lądu, odbierając niesiony materiał przez rzekę. Przykłady estuarium na świecie:

  • Zatoka Świętego Wawrzyńca,

  • Żyronda,

  • ujście Loary,

  • ujście Tamizy,

  • ujście Mersey i in.

RbfSR45EkAUxl
Delta
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Słownik

akumulacja
akumulacja

proces gromadzenia się osadów w wyniku ich sedymentacji

saltacja
saltacja

sposób transportu materiału okruchowego, w czasie którego ziarna wykonują niewielkie skoki po torach zbliżonych do krzywej balistycznej

kaptaż
kaptaż

jest to przejęcie przez jedną rzekę wód innej rzeki w wyniku działania erozji wstecznej

estuarium
estuarium

jest rozszerzonym, lejkowatym ujściem rzeki do morza, które powstałe na skutek erozyjnego działania pływów