Przeczytaj
Atomy tego samego pierwiastka mogą mieć różną liczbę neutronów w swoim jądrze. Na przykład istnieją stabilne atomy helu, które zawierają jeden lub dwa neutrony, ale oba atomy mają po dwa protony. Te różne typy atomów helu mają różne masy (trzy lub cztery jednostki masy atomowej) i nazywane są izotopamiizotopami. Dla każdego danego izotopu suma liczb protonów i neutronów w jądrze nazywana jest liczbą masową.

Izotop
Słowo „izotop” pochodzi od greckiego isos (co oznacza ‘takie samo’) i topes (co oznacza ‘miejsce’), ponieważ elementy mogą zajmować to samo miejsce w układzie okresowym, a jednocześnie różnić się budową. Izotopy mają identyczną liczbę atomową, dlatego pozostają odmianami jednego pierwiastka. W niewielkim stopniu różnią się od siebie właściwościami fizykochemicznymi. Im większa jest różnica między masami atomowymi izotopów, tym bardziej mogą się one różnić właściwościami. Izotopy jednego pierwiastka mogą mieć odmienną temperaturę wrzenia, topnienia i sublimacji, a także inną gęstość. Izotopy naturalnie występujące w przyrodzie są w większości trwałe, rzadko kiedy biorą udział w przemianach promieniotwórczych. Występują one w postaci mieszaniny izotopów o stałym składzie izotopowym.
Masa atomowa pierwiastka jest średnią masą atomową, która wynika z procentowej zawartości izotopów tworzących dany pierwiastek. Możemy ją obliczyć według wzoru:
Gdzie:
– masa atomowa pierwiastka;
, , – masy atomowe poszczególnych izotopów;
, , – procentowe zawartości poszczególnych izotopów.
Obliczanie masy atomowej pierwiastka na podstawie jego składu izotopowego
Oblicz masę atomową bromu naturalnego, wiedząc, że zawiera on izotopu o masie atomowej i izotopu o masie atomowej .
Izotopy wodoru

(protprot) to ponad wszystkich atomów wodoru. Jądro tego izotopu zawiera jedynie proton. (deuterdeuter) to drugi stabilny izotop tego pierwiastka, który zawiera w jądrze proton i neutron. Na Ziemi jest go około –. Izotop ten nie jest radioaktywny ani toksyczny. (tryttryt) ma w jądrze proton i dwa neutrony. Jest to radioaktywny izotop, który rozpada się na jądro helu–, elektron oraz antyneutrino, przez przemianę beta minus. Na Ziemi występują niewielkie ilości trytu z powodu oddziaływania promieniowania kosmicznego z gazami atmosferycznymi. jest również produktem reakcji nuklearnych.
Ciężka woda

W przeciwieństwie do zwykłej „lekkiej” wody, zawierającej w swej cząsteczce dwa atomy protu, cząsteczka ciężkiej wody zawiera dwa atomy deuteru. Masa wynosi , a . Różnica w masie nie jest bardzo duża, ponieważ około masy cząsteczkowej wody pochodzi z pojedynczego atomu tlenu, a nie z dwóch atomów wodoru. Ciężka woda () nie jest radioaktywna. W swojej czystej postaci ma gęstość o około większą niż „lekka” woda, ale poza tym ma podobne właściwości fizycznie i chemicznie. Niemniej jednak różnice między deuterem (zwłaszcza wpływające na właściwości biologiczne) a protem są większe, niż w jakichkolwiek innych powszechnie występujących izotopach. Deuter jest wyjątkowy wśród stabilnych izotopów, ponieważ jest dwukrotnie cięższy niż najlżejszy izotop. Ta różnica zwiększa siłę wiązań wody, a to z kolei prowadzi do wystąpienia różnic ważnych dla niektórych reakcji biochemicznych. Ludzkie ciało naturalnie zawiera deuter w ilości odpowiadającej około pięciu gramom ciężkiej wody, która jest nieszkodliwa. Gdy duża część wody () w organizmach zostaje zastąpiona przez ciężką wodę, wynikiem jest dysfunkcja komórek i śmierć.
Obliczenia składu izotopowego pierwiastka
Korzystając z powyższego wzoru, obliczymy zawartość procentową dwóch izotopów chloru. Wiemy, że chlor ma dwa izotopy: i . Znamy również masę atomową chloru, która wynosi . Masa ta bliższa jest wartości masy izotopu . Przyczyną jest znacznie większy udział tego izotopu w naturalnym chlorze, wynoszący ok. . Masa atomowa pierwiastka jest średnią ważoną mas atomowych jego izotopów oraz uwzględnia rozpowszechnienie izotopów pierwiastka. Załóż, że masa atomowa izotopów jest równa ich liczbie masowej. Czy wiesz, jak zapisać to równanie?
Izotopy promieniotwórcze
Izotopy promieniotwórcze są nietrwałe oraz ulegają samorzutnej przemianie w inne izotopy, zazwyczaj innego pierwiastka. Znalazły one szerokie zastosowanie w nauce, technice oraz medycynie.
Słownik
nuklidy o tej samej liczbie atomowej i różnych liczbach masowych (tj. o tej samej liczbie protonów i różnych liczbach neutronów)
zespół metod nieniszczącego wykrywania wad materiałów (głównie metali i stopów), które dzięki temu mogą być stosowane w kontroli jakości półwyrobów lub wyrobów gotowych
atom, którego jądro ma określony stan fizyczny i określony skład, tj. określoną liczbę protonów i neutronów
najlżejszy izotop wodoru
wodór ciężki, , , trwały izotop wodoru o liczbie masowej
lub , izotop wodoru o liczbie masowej
Bibliografia
Atkins P., Jones L., Chemical Principles: The Quest for Insight, 5th Edition, New York 2009.
Encyklopedia PWN
Kushner D. J., Baker A., Dunstall T. G., Pharmacological uses and perspectives of heavy water and deuterated compounds, „Can. J. Physiol. Pharmacol” 1999, t. 77, s. 79–88.
Kulawik J., Kulawik T., Litwin M., Podręcznik do chemii dla klasy siódmej szkoły podstawowej, Warszawa 2020.
Kulawik J., Kulawik T., Litwin M., Podręcznik do chemii dla klasy ósmej szkoły podstawowej, Warszawa 2020.
Łasiński D., Sporny Ł., Strutyńska D., Wróblewski P., Podręcznik dla klasy siódmej szkoły podstawowej; Mac edukacja 2020.
Miessler G. L., Tarr D. A., Inorganic Chemistry, Third Edition, New Jersey 2004.