Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Konwekcja w gazach to proces przekazywania ciepła, związany z ruchem prądów w gazach. Prądy te, zwane prądami konwekcyjnymi, pojawiają się wtedy, gdy temperaturaTemperaturatemperatura dolnych warstw gazu jest wyższa niż warstw górnych. Różnica temperatur powoduje różnicę gęstościGęstośćgęstości gazu. Chłodny gaz na górze ma większą gęstość. Na skutek siły grawitacji, chłodny gaz opada na dół, a gorący, o mniejszej gęstości, wznosi się ku górze, pod działaniem siły wyporu. Prąd gazu o wysokiej temperaturze unosi ze sobą energię cieplną, którą przekazuje otoczeniu na większych wysokościach.

Zjawisko konwekcji wykorzystujemy do ogrzewania pomieszczeń. Powietrze bardzo słabo przewodzi ciepło – jest dobrym izolatorem cieplnym. Gdyby nie zachodziło zjawisko konwekcji, nie dałoby się ogrzać pokoju jednym kaloryferem. Tylko w jego bezpośrednim sąsiedztwie powietrze miałoby wysoką temperaturę, ale już pół metra dalej byłoby zupełnie zimne.

Rys. 1. pokazuje prądy konwekcyjne powstające w pomieszczeniu z gorącym kaloryferem. Powietrze ogrzane od grzejnika unosi się do góry, oddając ciepło masom gazu znajdującym się wyżej. Ochłodzone nieco powietrze opada na dół po drugiej stronie pokoju i powraca w pobliże kaloryfera, gdzie znów ogrzewa się. Prądy konwekcyjne przyczyniają się do wyrównania temperatur w całym pomieszczeniu.

Rk3cxWUmqNVC8
Rys. 1. Prądy konwekcyjne powstające w pokoju z gorącym kaloryferem.

Na Rys. 1. nie uwzględniliśmy jednak tego, że do pokoju wciąż napływa zimne powietrze od strony okna. W starych oknach zimne powietrze po prostu przenikało przez szpary w stolarce okiennej. Nowoczesne okna są szczelne, ale zwykle zaopatrzone w wywietrzniki, aby uniknąć zawilgocenia pomieszczenia. Poza tym szyba, najczęściej w mniejszym stopniu, niż mury, izoluje termicznie pomieszczenie od chłodu z zewnątrz.

Gdzie zatem powinniśmy umieścić kaloryfer: w pobliżu okna, czy po przeciwnej stronie pokoju? Rys. 2. pokazuje ruch ciepłego i zimnego powietrza w obu przypadkach.

RJ1XCCOkXsdX7
Rys. 2. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu z kaloryferem pod oknem (a) i z kaloryferem naprzeciwko okna (b).

Zimne powietrze, napływające od okna, opada na dół (niebieskie strzałki na Rys. 2.).

Gdy kaloryfer umieszczony jest pod oknem (Rys. 2a.), zimne powietrze płynące od okna ogrzewa się i wznosi do góry (czerwone strzałki). Po drodze oddaje część energii cieplnej otoczeniu i jako tylko ciepłe, opada na dół. W rezultacie, temperatura powietrza w całym pomieszczeniu jest w miarę wyrównana, choć najcieplejsze powietrze znajduje się pod sufitem, w obszarze nad kaloryferem.

Inna sytuacja jest w pomieszczeniu, w którym kaloryfer umieszczono naprzeciwko okna (Rys. 2b.). Zimne powietrze od okna opada na dół i przy podłodze płynie do przeciwległej ściany. Powietrze ogrzane od kaloryfera wznosi się do góry i przyjemne ciepło panuje tylko pod sufitem. Natomiast przy podłodze i w centralnej części pomieszczenia, gdzie toczy się życie, jest zimno. Tak zamontowany kaloryfer nie spełnia swego zadania.

Nad kaloryferem umieszczonym pod oknem najczęściej znajduje się parapet. Służy on nie tylko do ustawiania na nim kwiatków. Parapet lub półka, umieszczone na odpowiedniej wysokości nad kaloryferem, odgrywają ważną rolę w kształtowaniu prądów ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Popatrz na Rys. 3. Gorące powietrze unoszące się nad kaloryferem jest przez parapet kierowane na środek pomieszczenia, czym przyczynia się do bardziej równomiernego ogrzania powietrza w pokoju.

R1WtTj6x6Dxk9
Rys. 3. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu z parapetem nad kaloryferem.

Słowniczek

Temperatura
Temperatura

(ang.: temperature) miara średniej energii kinetycznej cząsteczek ciała.

Rozszerzalność cieplna
Rozszerzalność cieplna

(ang.: thermal expansion) zjawisko polegające na powiększaniu się objętości gazów cieczy i ciał stałych wraz ze wzrostem temperatury.

Gęstość
Gęstość

(ang.: density) masa ciała o jednostkowej objętości. Gęstość ρ wyraża się wzorem ρ =mV, gdzie m – masa ciała, V – objętość ciała.