Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Spośród wielu różnych metod i technik analitycznych, czołowe miejsce zajmuje chromatografiachromatografia chromatografia, która ze względu na swoje zalety jest powszechnie stosowana zarówno w laboratoriach kontrolno‑pomiarowych, jak i naukowo‑badawczych. Do rozdziału i identyfikacji m.in związków organicznych, stosowania jest chromatografia gazowa (GC) i wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC). Czy wymienione metody są w pełni zautomatyzowane?

bg‑green

GC

Chromatografia gazowa (GC – ang. gas chromatography) jest metodą analityczną, w której do rozdziału, jako fazy ruchomejfaza ruchomafazy ruchomej, używa się gazu nośnego (najczęściej jest to hel lub argon). Fazą stacjonarnąfaza stacjonarnaFazą stacjonarną (nieruchomą) jest porowate ciało stałe lub polimer organiczny.

1
Polecenie 1

Zapoznaj się z poniższą grafiką interaktywną i sprawdź, jak przebiega elucjaelucjaelucja składników przy pomocy chromatografii gazowej oraz w jaki sposób analitanalitanalit jest oddzielany od mieszaniny związków.

R1VJo4jz0YwAU
Ilustracja przedstawia trzy kanaliki znajdujące się jeden pod drugim. W pierwszym różnokolorowe kule znajdują się po lewej stronie. Ścianka kanału jest opisana: faza stacjonarna. W środku kanału znajduje się strzałka w prawo i zapis: gaz nośny. Drugi kanał jest podpisany: oddziaływanie z fazą stacjonarną. Na początku, na środku i na końcu znajdują się grupy kilkunastu kulek różniących się kolorem. Poniżej znajduje się kanał podpisany: końcowa elucja z kolumny. Początek kanału jest opisany: analit numer 3, na środku kanału znajduje się skupisko kulek jednego koloru, podpis: analit numer 2, po prawej stronie na końcu kanaliku znajduje się skupisko kulek innego koloru oraz podpis: analit numer jeden. Obok kanału trzeciego znajduje się zapis chromatogramu w postaci trójkątnego, ostrego piku. Opisano: 1. Wprowadzenie próbki: Próbkę roztworu, zawierającą mieszaninę związków chemicznych, wstrzykuje się do kolumny. We współczesnych aparatach nastrzyki wykonywane są automatycznie przy użyciu autodozownika, który pobiera z fiolki określoną ilość roztworu. Na zdjęciu znajduje się aparatura do pobierania mieszanin które mają być naniesione na kolumnę. Szklana fiolka zaopatrzona jest w gumową zakrętkę. Nad fiolką znajduje się automatyczna strzykawka zakończona cienką igłą. Współczesny autodozownik (tzw. autosampler). Zdjęcie przedstawia współczesny autodozownik. Fiolki umieszczone są na obrotowej tarczy, jedna za drugą. W wyniku automatycznego kontrolowanego obracania konkretna fiolka jest podstawiana pod igłę. Zdjęcie przedstawia współczesny autodozownik który pobiera określoną ilość związku z fiolki za pomocą igły. Jest to typ autosamplera obrotowego. Obrotowa tarcza z fiolkami porusza się i podstawia określoną fiolkę pod igłę. Dalej igła przebija się przez gumowe zabezpieczenie nakrętki (tzw. septę) i pobiera określoną ilość roztworu., 2. Mieszanina związków (analit 1-3) po wstrzyknięciu na kolumnę, 3. Następnie próbka z gazem nośnym w wysokiej temperaturze przechodzi w stan gazowy., 4. Zarówno próbka, jak i faza ruchoma przemieszczają się przez kolumnę, jednak składniki poruszają się w różnym tempie wzdłuż kolumny., 5. Niektóre substancje mogą być silniej przyciągane do fazy stacjonarnej, a inne słabiej. W związku z tym powstają różnice w czasach, w których odpowiednie związki docierają do wylotu kolumny. W rezultacie dochodzi do rozdzielenia każdego analitu., 6. Sygnał analitu nr 1 pojawia się na detektorze jako pierwszy – najmniejsze oddziaływanie z fazą stacjonarną.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zastosowanie

Chromatografia gazowa wykorzystywana jest do rozdziału oraz identyfikacji próbek zarówno gazowych, jak i ciekłych. Mogą to być mieszaniny lotnych związków organicznych i nieorganicznych, które w trakcie analizy mają postać gazów lub par. W praktyce oznacza to, że temperatury wrzenia analizowanych substancji nie przekraczają 350-400°C, a ich masy są mniejsze niż 500 DaDaDa. Z tego względu czasem istnieje konieczność przeprowadzenia procesu derywatyzacjiderywatyzacjaderywatyzacji, która zapewnia uzyskanie żądanych właściwości próbki. Chromatografia gazowa umożliwia przeprowadzenie analizy jakościowej oraz ilościowej.

1
1. Analiza jakościowa

Ze względu na precyzję czasów retencjiczas retencjiczasów retencji, GC można stosować do identyfikacji składników mieszaniny pod warunkiem, że próbki są czyste, a składniki rozdzielają się na kolumnie. Poniższy rysunek przedstawia chromatogramchromatogram chromatogram GC próbki zawierającej 3-pentanol oraz 1-pentanol.

RaLxbjMLmAAcv
Chromatogram GC próbki zawierającej 3-pentanol oraz 1-pentanol
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Z kolei kolejny rysunek przedstawia chromatogramchromatogram chromatogram GC 1-pentanolu, a jego czas retencji ściśle odpowiada jednemu z dwóch pików w oryginalnej mieszaninie, umożliwiając w ten sposób jego identyfikację.

Rql7ysWI9IvCP
Chromatogram GC 1-pentanolu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2. Analiza ilościowa

W analizie GC obszar pod pikiem jest proporcjonalny do ilości analituanalitanalitu, wstrzykniętego na kolumnę. Obszar piku jest określany przez integrację, którą zwykle wykonuje się przy pomocy programu na komputerze

RKhLwWrhiecYz
Różne sposoby integracji pików (a-d)
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R13X8AUZw0otL1
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
bg‑green

HPLC

Wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC – ang. high performance liquid chromatography). Metoda HPLC wykorzystuje efekt rozdziału chromatograficznego z użyciem cieczy jako fazy ruchomejfaza ruchomafazy ruchomej. Skład fazy ciekłej i rodzaj fazy stacjonarnejfaza stacjonarnafazy stacjonarnej jest uzależniony od składu badanych próbek oraz typu oddziaływań, wykorzystywanych do osiągnięcia separacji ich składników.

Podczas analiz prowadzonych techniką HPLC, wykorzystywane są różne sposoby rozdziału. Niewątpliwie podstawowe techniki oparte są o polarność rozdzielanych związków. Do rozdzielenia związków zawartych w mieszaninie dochodzi wtedy, gdy wykazują one inne powinowactwopowinowactwopowinowactwo zarówno do fazy stacjonarnejfaza stacjonarnafazy stacjonarnej, jak i ruchomej. W takiej sytuacji czas, jaki jest potrzebny na przebycie drogi w systemie – od momentu nastrzyku do wykrycia przez detektor, dla każdego związku będzie inny. Stąd wiedza, dotycząca właściwości chemicznych analizowanych związków, jest kluczowa w aspekcie przeprowadzenia ich rozdziału chromatograficznego.

1
Polecenie 2

Zapoznaj się z poniższą grafiką interaktywną i sprawdź, jak wygląda rozdział chromatograficzny w przypadku małego i dużego powinowactwa do fazy ruchomej.

Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej i sprawdź, jak wygląda rozdział chromatograficzny w przypadku małego i dużego powinowactwa do fazy ruchomej.

RX4ljO9TOyfLy1
Ilustracja przedstawia wpływ powinowactwa do fazy na rozdział składników mieszaniny. Na ilustracji znajdują się dwa kanały. Pierwszy opisany jest: Powinowactwo do fazy ruchomej. Zaznaczono fazę stacjonarną czyli ścianę kanału oraz fazę ruchomą na środku kanału i strzałkę w prawo. Na początku kanału, po lewej stronie znajdują się kulki różnego koloru. Po prawej stronie pod koniec znajduje się skupisko tych samych kulek. Obok kanału znajduje się ostry, trójkątny pik chromatogramu. Poniżej znajduje się drugi kanał opisany: Powinowactwo do fazy stacjonarnej. Zaznaczono fazę stacjonarną czyli ścianę kanału oraz fazę ruchomą na środku kanału i strzałkę w prawo. Na początku kanału, po lewej stronie znajdują się kulki różnego koloru. Opisano: 1. Jeśli wszystkie związki obecne w próbce wykazują powinowactwo tylko do fazy ruchomej i nie oddziaływują z fazą stacjonarną, to nie dojdzie do ich rozdzielenia, ponieważ wszystkie w krótkim i tym samym czasie dotrą do detektora., 2. Natomiast w sytuacji, gdy wszystkie związki obecne w próbce silnie oddziaływują z fazą stacjonarną, nie wykazując przy tym żadnego powinowactwa do fazy ruchomej, zostaną zatrzymane na kolumnie i nie dotrą do detektora.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Faza ruchoma

Właściwości fazy ruchomej również odgrywają istotną rolę w procesie rozdziału chromatograficznego. Jeśli faza ruchoma zapewnia wystarczający rozdział związków polarnych, związki mniej polarne będą dłużej zatrzymywane na kolumnie i odwrotnie. Nie zawsze istnieje możliwość uzyskania dostatecznego rozdziału z wykorzystaniem fazy ruchomej składającej się z jednego rozpuszczalnika. Zazwyczaj w takiej sytuacji należy zastosować układ dwóch lub więcej rozpuszczalników.

Rh4AZ4IGwArAD
1. Elucja izokratyczna Rozdzielenie związków uzyskane przy zastosowaniu stałego składu fazy ruchomej niezmieniającego się podczas trwania całej analizy odnosi się do elucji izokratycznej., 2. Elucja gradientowa Natomiast, gdy skład fazy ruchomej ulega zmianie w trakcie analizy, mamy wówczas do czynienia z elucją gradientową. W przypadku elucji gradientowej ilość rozpuszczalnika odpowiedzialnego za lepsze wymywanie związków z kolumny zwiększa się w czasie trwania analizy.

Warunki rozdziału

Dobór warunków rozdzielania może być procesem trudnym i pracochłonnym. Pomimo możliwości zmiany parametrów chromatograficznych, nie zawsze udaje się uzyskać efektywny rozdział wszystkich składników zawartych w analizowanej próbce. Z tego powodu, w zależności od charakteru analizowanych związków oraz polarności zarówno fazy stacjonarnej, jak i ruchomej, w praktyce stosuje się kilka układów chromatograficznych, scharakteryzowanych w tabeli.

Układ LC

Faza ruchoma

Faza stacjonarna

Rodzaj rozdzielanych składników

NP

rozpuszczalniki organiczne: dichlorometan, octan etylu

krzemionka aminowa, cyjankowa, diol

związki organiczne nierozpuszczalne w wodzie

RP

woda/ rozpuszczalnik organiczny

C18, C8, C4, cyjankowa, aminowa

związki niepolarne, słabe kwasy i zasady

HILIC

acetonitryl z wodą, dodatki substancji jonowych

polarna, czysta krzemionka

związki polarne

IEC

wodne roztwory buforowe

anionowa lub kationowa, żywice jonowymienne

związki jonowe, jony nieorganiczne

Indeks górny Gdzie: NP – normalny układ faz; RP – odwrócony układ faz; HILC – chromatografia oddziaływań hydrofilowych; IEC –- chromatografia jonowymienna. Indeks górny koniec

Ważne!

Podobnie jak w przypadku chromatografii GC, chromatografia HPLC umożliwia przeprowadzenie analizy jakościowej i ilościowej.

Zastosowanie

R1CYZ0yAMh71Z1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Słownik

chromatografia
chromatografia

(gr. chrṓma „barwa”, gráphō „piszę”) fizykochemiczna metoda rozdziału, w której wykorzystuje się różnicę sił oddziaływania składników z fazą ruchomą (poruszającą się w określonym kierunku) i nieruchomą (stacjonarną)

analit
analit

składnik wykrywany lub/i oznaczany w analizowanej próbce

czas retencji
czas retencji

czas od momentu wstrzyknięcia próbki na kolumnę do momentu pojawienia się maksimum sygnału rozpatrywanego analitu na detektorze

chromatogram
chromatogram

graficzny zapis wyniku prowadzonego rozdzielenia, czyli zależność intensywności sygnału detektora w funkcji czasu analizy

chromatograf
chromatograf

aparat stosowany podczas rozdziału chromatograficznego

elucja
elucja

proces wymywania składników

faza stacjonarna
faza stacjonarna

substancja umieszczona w kolumnie chromatograficznej (chromatografia kolumnowa) lub na płaszczyźnie (chromatografia cienkowarstwowa), która ma budowę porowatą i spełnia rolę sorbentu, tzn działa na zasadzie zatrzymywania składników rozdzielanej mieszaniny na powierzchni (adsorpcja) lub w masie (absorpcja)

faza ruchoma
faza ruchoma

eluent lub inaczej czynnik wymywający; w przypadku chromatografii cieczowej, jest nim ciekły rozpuszczalnik, który przenosi analizowaną substancję przez złoże, a w przypadku chromatografii gazowej – gaz; mówimy wtedy o gazie nośnym

derywatyzacja
derywatyzacja

(łac. derivatio „odłączanie, skierowanie w bok” ) reakcja chemiczna, w wyniku której otrzymywana jest pochodna badanego analitu o lepszych właściwościach fizykochemicznych, dzięki czemu możliwy jest rozdział chromatograficzny

Da
Da

(dalton) jednostka masy atomowej, potocznie unit

powinowactwo
powinowactwo

zdolność do oddziaływań chemicznych np, hydrofobowych, hydrofilowych pomiędzy fazą stacjonarną lub ruchomą a cząsteczkami analizowanego związku

Bibliografia

Hardy J. K,, Separation Process Principles. Chemical and Biochemical Operations, wyd. 3, 2005.

Kocjan R., Chemia analityczna. Podręcznik dla studentów, t. 2, Warszawa 2000.

Minczewski J., Marczewski Z., Chemia analityczna. T. 3. Analiza instrumentalna, Warszawa.

Szczepaniak W., Metody instrumentalne w analizie chemicznej, Warszawa 1996.

Witkiewicz Z., Podstawy chromatografii, Warszawa 2000.