Warto przeczytać

Wenus jako najjaśniejszy, poza Księżycem, obiekt na nocnym niebie była znana już antycznym cywilizacjom. Nazywano ją Gwiazdą Poranną lub Gwiazdą Wieczorną – w zależności od pory obserwacji. Prawdopodobnie już w VI wieku p.n.e. zauważono, że jest to ten sam obiekt. Wenus jest planetą dolną. Oznacza to, że jej orbita znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Z tego powodu Wenus widoczna jest tylko po zachodzie Słońca lub przed jego wschodem. Maksymalna elongacja Wenus, czyli odległość kątowa na niebie, jaka maksymalnie może dzielić Słońce i Wenus, wynosi 48 stopni (Rys. 1.).

R25XV5iG1f1Am
Rys. 1. Kąt elongacji. Elongacja jest równa zero, gdy planeta dolna znajduje się na jednej linii z Ziemią i Słońcem. Wartość elongacji zależy od położenia planet względem siebie i Słońca.
R24QGd3ZCJ9UA
Rys. 2. Zdjęcie wieczornego nieba. Na zdjęciu widać Księżyc oraz bardzo jasny punkt, którym jest Wenus. Choć Księżyc jest ponad 1500 razy jaśniejszy od Wenus, ta z kolei jest 20 razy jaśniejsza od najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba - Syriusza. [Źródło: NASA/Bill Dunford]

W XI wieku naszej ery po raz pierwszy zaobserwowano tranzyttranzyttranzyt Wenus na tle tarczy Słońca. Perski astronom Awicenna stwierdził na tej podstawie, że Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem. W tamtych czasach panowało przekonanie, że Ziemia jest w środku Wszechświata, a wszystko, co obserwuje się na niebie, krąży wokół niej. Taki system budowy Wszechświata w II wieku wprowadził Ptolemeusz i uznawany był przez wszystkich uczonych za poprawny, aż do czasów Mikołaja Kopernika.

W XVII wieku Galileusz obserwował Wenus przez teleskop. Dzięki długotrwałym obserwacjom zauważył on, że Wenus, tak jak Księżyc, przechodzi przez fazyfazyfazy (Rys. 3.). Był to jeden z niepodważalnych obserwacyjnych dowodów potwierdzających teorię heliocentryczną Kopernika.

R1WLASJ3gxFVV
Rys. 3. Fazy Wenus oraz zmiana obserwowanej średnicy planety z Ziemi. Zdjęcia wykonane w czasie zaledwie 4 miesięcy. [Źródło: ESO]

Atmosfera Wenus została odkryta dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Zauważono, że Wenus we wczesnej fazie (tak zwany rogalik) ma większy od 180 stopni oświetlony fragment brzegu tarczy. Wywnioskowano, że jest to efekt rozpraszania światła w atmosferze.

Ze względu na bardzo gęstą atmosferę, wszelkie badania Wenus były bardzo utrudnione. W świetle widzialnym Wenus jest jednolita, nie widać żadnych szczegółów. Dopiero rozwój technologii pozwolił na badania Wenus przy pomocy spektroskopii, obserwacji radiowych i obserwacji w nadfiolecie. W drugiej połowie XX wieku udało się zmierzyć okres obrotowy Wenus i zauważyć, że obrót Wenus jest obrotem wstecznym. Oznacza to, że Wenus obraca się przeciwnie niż większość planet. Ponadto obrót ten jest bardzo powolny. Doba wenusjańska jest dłuższa od wenusjańskiego roku. W latach siedemdziesiątych, dzięki Obserwatorium Arecibo, dokonano pierwszych obserwacji powierzchni Wenus z Ziemi.

W latach sześćdziesiątych XX wieku, w tym samym czasie, radzieccy i amerykańscy naukowcy budowali sondy, których celem było badanie planet dolnych Układu Słonecznego. Ze względu na małą odległość pomiędzy Ziemią a Wenus, był to oczywisty cel pierwszych eksploracji najbliższej przestrzeni kosmicznej.

Pierwszą w historii ludzkości sondą kosmiczną, która badała planetę z bliskiej odległości był w roku 1962 amerykański Mariner‑2. Znajdował się on 34833 km nad powierzchnią Wenus. W październiku 1967 roku w wenusjańską atmosferę weszła radziecka Wenera‑4. Pierwszy międzynarodowy zespół, w celu jak najdokładniejszego badania Wenus, stworzyli właśnie astronomowie z grup Wenera‑4 i Mariner‑5.

Amerykańska sonda Mariner‑10 w drodze do najbliższej Słońcu planety – Merkurego, przeleciała koło Wenus, wykorzystując manewr asysty grawitacyjnej. Manewr ten umożliwił wówczas skierowanie sondy w stronę Merkurego, ale również badanie atmosfery Wenus. Manewr asysty grawitacyjnej jest obecnie wykorzystywany przy większości misji kosmicznych. Jedną z przełomowych misji kosmicznych, które odwiedziły Wenus, była radziecka sonda Wenera‑12. Wyposażona była ona w lądownik, który, po opadnięciu na powierzchnię planety, przez 110 minut nadawał z niej sygnał. Każda z sond wyposażona była w radary umożliwiające badanie powierzchni Wenus przez chmury. Przez ponad dziesięć lat sonda Magellan badała powierzchnię Wenus przy pomocy radarów. Z wykorzystaniem tych danych stworzono mapę planety. Sonda Magellan zbadała prawie 98% powierzchni planety. Pozostałe 2% danych zostały uzupełnione przez naziemne dane z Obserwatorium Arecibo (Rys. 4. a i b).

RY0xomvS1Z2fb
Rys. 4a. Wenus w fałszywych kolorach uwidaczniających różnice wysokości. [Źródło: NASA]
Re0xr5ujSBupV
Rys. 4b. Ogólny rozkład struktur na północnym biegunie Wenus. Najjaśniejszym kolorem zaznaczono najwyższe góry Wenus sięgające 11 km wysokości – Maxwell Montes. [Źródło: NASA]
RZhUgdb9X5u5Q
Rys. 5. Symulacja 3D góry Maat Mons o wysokości 8 km. Symulacja została stworzona na bazie pomiarów radarowych. Widać, że lawa ścieka z góry, tworząc strumienie, które sięgają odległości 600 km. Sugeruje to, że Wenus była, lub nadal jest, bardzo aktywną wulkanicznie planetą. [Źródło: NASA]

Atmosfera Wenus została bardzo dobrze przebadana. Składa się ona w ponad 96% z dwutlenku węgla, 3,5% z azotu oraz znikomych ilości innych pierwiastków – głównie dwutlenku siarki, argonu oraz pary wodnej. Masa atmosfery Wenus jest 93 razy większa od masy atmosfery ziemskiej. Tak ciężka atmosfera wywiera na powierzchnię ciśnienie równe ciśnieniu hydrostatycznemu w ziemskich oceanicznych rowach na głębokości jednego kilometra. W atmosferze znajdują się pasma chmur wytworzone z dwutlenku siarki. Taki skład atmosfery sprawia, że na Wenus występuje coś, co możemy nazwać efektem cieplarnianym. Atmosfera utrzymuje ciepło na powierzchni planety. Powierzchnia Wenus rozgrzana jest do temperatury 460°C bez względu na porę dnia i oświetlenie planety przez Słońce. Wahania temperatur nie przekraczają kilku stopni Celsjusza.

Atmosfera Wenus odbija aż 70% promieni słonecznych od swojej powierzchni. Nasz Księżyc, choć z racji bliskości w stosunku do Ziemi jest dużo jaśniejszy od Wenus, odbija tylko około 10% światła na niego padającego. Przyczyna tak dużego albedoalbedoalbedo (czyli parametru wskazującego, jaka część światła padającego na ciało niebieskie jest odbijana) leży właśnie w wenusjańskich kwaśnych chmurach, które skutecznie odbijają promienie słoneczne.

Zdarza się, że na Wenus padają deszcze. Jednak nie przypominają one tych ziemskich opadów. Wenusjańskie deszcze są opadami kwasu siarkowego tworzącego się w chmurach gęstej atmosfery. Deszcz ten nigdy nie dociera do powierzchni planety, ponieważ pod wpływem ogromnej temperatury wyparowuje. Ponadto sondy badające Wenus zarejestrowały wyładowania atmosferyczne w postaci piorunów. Sondy Wenera zarejestrowały takie zjawisko już w latach sześćdziesiątych, ale dopiero na początku XXI wieku potwierdzono istnienie charakterystycznych fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez błyskawice. Zjawiska pogodowe na Wenus występują okresowo.

Prawdopodobnie atmosfera Wenus miliony lat temu była dużo bardziej podobna do ziemskiej. Niestety, silny wulkanizm planety zasilił jej atmosferę w trujące dla człowieka substancje. Jednak znamy organizmy na Ziemi, które potrafią żyć w ekstremalnych warunkach – ekstremofile. Organizmy takie potrafią żyć we wnętrzach wulkanów, wytrzymywać ogromne ciśnienie lub wysokie temperatury. Człowiek jednak nie mógłby przeprowadzić się i mieszkać na Wenus. Istnieją zespoły badawcze, które starają się stworzyć urządzenia umożliwiające człowiekowi egzystencję na Wenus w celu jej badania. Realizacja tego celu jest jednak bardzo odległa.

Podsumowując, możemy wymienić dwa kluczowe czynniki odpowiadające za to, że Wenus jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie (poza Księżycem). Są to:

- bliskość Ziemi,

- wysokie albedo.

Tabela 1. Podstawowe parametry orbity oraz parametry fizyczne Wenus

Parametr

Wartość

Peryhelium

0,718 au

Aphelium

0,728 au

Wielka półoś orbity

peryhelium+aphelium2 = 0,723 au

Okres orbitalny

224,7 doby ziemskiej

Okres obrotowy

243 dni ziemskich

Średnia temperatura

462°C

Ciśnienie atmosferyczne

92 bar (9,2 MPa)

Przyspieszenie grawitacyjne

8,87 m/sIndeks górny 2 (0,904 gIndeks dolny z)

Albedo

0,67

Masa

4,8675 x 10Indeks górny 24 kg
(0,815 masy Ziemi)

Promień

6051,8 km
(0,9499 promienia Ziemi)

Gęstość

masaobjętość = 5243 kg/mIndeks górny 3

Słowniczek

koniunkcja
koniunkcja

(ang.: conjunction) – w przypadku planet dolnych, czyli znajdujących się pomiędzy Ziemią a Słońcem, rozróżnia się dwa rodzaje koniunkcji: dolną i górną. Obie z nich mają miejsce, gdy Ziemia, Słońce i obserwowana planeta znajdują się w jednej linii. O koniunkcji górnej mówimy, gdy planeta znajduje się za Słońcem, natomiast o dolnej, gdy planeta znajduje się na linii pomiędzy Słońcem a Ziemią.

tranzyt
tranzyt

(ang.: transit) – zjawisko przejścia ciała niebieskiego na tle tarczy gwiazdy macierzystej. Z Ziemi możemy oglądać tranzyty planet znajdujących się na mniejszych orbitach niż ziemska (Merkury i Wenus).

albedo
albedo

(ang.: albedo) – stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego. Jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię (z łac. albedo - białość).

strefa życia (ekosfera)
strefa życia (ekosfera)

(ang.: habitable zone) – obszar wokół gwiazdy macierzystej, w którym istnieją warunki sprzyjające rozwojowi życia.

fazy
fazy

(ang.: phases) – każda planeta dolna (znajdująca się na orbicie pomiędzy Ziemią a Słońcem) oraz Księżyc przechodzą przez fazy. Księżyc i planety świecą światłem odbitym. Z Ziemi widzimy tylko tę część powierzchni, która w momencie obserwacji jest oświetlona przez Słońce, a promienie odbite docierają do obserwatora. Fazy dzieli się na: pełnię (pełna tarcza), nów (brak widoczności tarczy) oraz kwadry, które zależą od tego, który fragment tarczy jest oświetlony.