Przeczytaj
Biom (gr. bíos – życie) jest największą jednostką biocenotyczną, występującą w jednorodnej strefie klimatycznej. Obejmuje zespoły roślinne i zamieszkujące je gatunki zwierząt. Biomy lądowe to rozległe obszary o pasowym, równoleżnikowym układzie. W przyrodzie nie mają wyraźnych granic i przechodzą stopniowo jedne w drugie, tworząc strefy graniczne zwane ekotonami.

Rozmieszczenie biomów
Rozmieszczenie biomów lądowych związane jest z temperaturą oraz ilością opadów w danej strefie klimatycznej. Biomy mają charakterystyczny – zależny właśnie od klimatu i gleby – typ roślinności, odmienny pod względem gatunkowym w różnych miejscach na Ziemi. Podobieństwo roślinności w biomach nie wynika z pokrewieństwa gatunków, ale z jej przystosowania się do warunków środowiska. Działanie roślinności i czynników klimatu wpływa na tworzenie i zasobność glebyzasobność gleby, która z kolei warunkuje rozwój formacji roślinnej.
Charakterystyka biomów
Klasyfikacja biomów może uwzględniać ich ogólną bądź szczegółową charakterystykę.
Słownik
wielkość wychylenia od przeciętnej; amplituda temperatury – różnica między najniższą a najwyższą zmierzoną temperaturą
(gr. Boreas – wiatr północny*) znajdujący się na północy
rośliny samożywne żyjące w koronach drzew, na pniach itp., do których przytwierdzają się dzięki chwytnikom lub korzeniom czepnym; wodę pobierają z atmosfery bezpośrednio lub za pomocą korzeni powietrznych; epifitami są np. storczyki, porosty, mchy, paprocie i bromelie
ogólny typ zbiorowiska roślinnego w związku z dominującą formą życiową roślin
roślina wieloletnia o zdrewniałych pędach, nieprzekraczająca 50 cm wysokości, często rozgałęziona na liczne, równorzędne, płożące się pędy
u roślin gęsta powłoka z martwych włosków – przekształconych komórek skórki, wypełnionych powietrzem (co nadaje im srebrzystą barwę)
deficyt wody w roślinie spowodowany brakiem możliwości jej pobrania z gleby, np. w wyniku zasolenia (stężenie roztworu glebowego wyższe niż komórek) lub mrozu (woda zamarznięta, lód)
forma korzeni podporowych; silnie spłaszczone korzenie boczne, rosnące prostopadle do pnia i tworzące listwy podpierające drzewo
część roku sprzyjająca rozwojowi roślinności ze względu na temperaturę i wilgotność
łączna zawartość mikro- i makroelementów w glebie dostępnych dla roślin; zależy od typu i odczynu gleby oraz obecności materii organicznej (związków próchniczych)