Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Mapa nieba jest odwzorowaniem na płaszczyźnie położenia gwiazd na niebie. Przy użyciu odwzorowań kartograficznych wyznacza się położenia obiektów. Odwzorowaniem kartograficznym nazywamy matematyczne przeskalowanie powierzchni sferycznej w sposób dwuwymiarowy na płaszczyźnie. Położenie obiektów na niebie określa się przy użyciu miar kątowych. Stojąc na Ziemi i patrząc w niebo można odnieść wrażenie, że jesteśmy w środku kuli, a na odległej sferze wokół nas znajdują się „świecące punkty”. Tymi punktami są ciała niebieskie, które świecą lub odbijają światło w naszą stronę i które możemy dostrzec z miejsca obserwacji. Dlatego wszystkie zależności na niebie związane są z kołami wyznaczanymi w oparciu o sferę, na której rzutujemy obserwowane obiekty. Odległości na niebie, pomiędzy wszystkimi ciałami niebieskimi, wyraża się w jednostkach kątowych. Pełne koło ma miarę 360 stopni, w każdym stopniu jest 60 minut kątowych (ang. arcminutes), a w każdej minucie 60 sekund kątowych (ang. arcseconds).

360Indeks górny o = 21600’ = 1296000”

Obiekty na niebie mają dwie współrzędne. Najczęściej stosowany jest układ równikowy równonocny, w którym współrzędne nazywamy: rektascensja i deklinacja. Układ ten odgrywa tę samą rolę, co współrzędne geograficzne w odniesieniu do punktów na globusie ziemskim.

Rektascensję wyraża się w godzinach, gdzie kąt pełny to 24 h. Liczona jest na wschód od punktu równonocypunkt równonocypunktu równonocy wiosennej (tak zwany punkt Barana) po równiku niebieskim. Taki ruch zgodny jest z ruchem Słońca. Płaszczyzna niebieska jest to płaszczyzna prostopadła do osi obrotu Ziemi, której środek znajduje się w środku Ziemi, a brzeg nazywamy równikiem niebieskim. Analogicznie w geografii definiuje się równik geograficzny. Rektascensja w astronomii odpowiada długości geograficznej.

Deklinację wyraża się w stopniach. Jest to kąt pomiędzy kierunkiem na gwiazdę od obserwatora (z Ziemi) a płaszczyzną równika niebieskiego. Na półkuli północnej deklinacja jest dodatnia, natomiast poniżej równika niebieskiego jest ujemna. Gwiazda znajdująca się dokładnie w północnym biegunie niebieskim (pokrywająca się z osią obrotu Ziemi) ma deklinację δ = 90 ° , natomiast dokładnie w południowym biegunie niebieskim deklinację δ = -90 ° . Szerokość geograficzna odpowiada astronomicznej deklinacji.

Rf4HfbdGooRQA
Rys. 1. Układ współrzędnych równikowy równonocny najczęściej używany w astronomii. Na żółto zaznaczono gwiazdę rzutowaną na sferę niebieską. Deklinacją δ gwiazdy jest kąt (G'OG). Rektascensją α gwiazdy jest kąt (ΥOG').
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Prześledź, krok po kroku, jak powstają współrzędne równikowe.

RjIJyBYrRcN5x
Tytuł nagłówka Treść, Tytuł nagłówka opis WCAG, Tytuł nagłówka ABCDEF, Tytuł nagłówka Pierwszy element listy Drugi element listy Trzeci element listy
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
Ciekawostka
  1. Nazwy współrzędnych astronomicznych mogą Ci się wydawać dziwne. Rektascensja oznacza dosłownie „wznoszenie (unoszenie w górę) proste”. Oddaje to obserwowany skutek dobowego ruchu sfery niebeskiej, który w niskich szerokościach geograficznych przypomina ruch do góry. Z kolei deklinacja oznacza „odchylenie” i zgodnie z nazwą jest miarą odchylenia gwiazdy od równika niebieskiego. Podobnie deklinacja (odmiana przez przypadki) rzeczownika lub przymiotnika opisuje ich „odchylenia” od formy „prostej”, jaką jest mianownik.

  2. Zbieżność nazwy punktu Barana Υ z nazwą gwiazdozbioru Barana nie jest przypadkowa. Gdy grecki astronom, Hipparchos z Nikei, w II w. p.n.e. wykorzystał punkt przecięcia ekliptyki z równikiem do zdefiniowania zerowej rektascensji, punkt ten przypadał w początku gwiazdozbioru Barana i odpowiadał położeniu Słońca na ekliptyce w dniu równonocy wiosennej. Dziś punkt ten nadal odpowiada położeniu Słońca w dniu równonocy wiosennej, ale nie leży w gwiazdozbiorze Barana, lecz w gwiazdozbiorze Ryb. To przemieszczanie się punktu Barana po ekliptyce jest spowodowane powolnym ruchem osi obrotu Ziemi, zwanym ruchem precesyjnym. Ruch ten powoduje, że kierunek osi obrotu się zmienia, choć zachowany jest kąt pomiędzy płaszczyznami ekliptyki i równika.

W mapach informację o położeniu na sferze przenosi się odpowiednio na płaszczyznę, wyznaczając zależność pomiędzy stopniami (deklinacja) i godzinami (rektascensja) a na przykład milimetrami na płaszczyźnie.

Niektóre mapy nieba odzwierciedlają całe niebo, ale niektóre pokazują jedynie niebo na określonej szerokości geograficznej lub rozdzielone na półkule niebieskie – północną i południową.

Już w starożytności stosowano mapy nieba. Różniły się one znacznie od tych używanych we współczesnym świecie. Uczeni tworzący mapy nanosili na mapę obraz, który kojarzył im się z układem najjaśniejszych gwiazd widzianych na danym fragmencie nieba. Wybrane najjaśniejsze gwiazdy danego obrazu nazywano gwiazdozbiorem, a nazwa gwiazdozbioru odnosi się do owych obrazów. Dawne mapy były bardzo nieczytelne ze względu na obraz, który dodatkowo nanoszono na mapę.

R1Mm3xrJY6yAJ
Rys. 2. Mapa nieba z XVII wieku.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planisph%C3%A6ri_c%C5%93leste.jpg [dostęp 22.05.2022], domena publiczna.

Pierwsze mapy nieba zawierały obrazki odwzorowujące postać, z którą utożsamiany był dany gwiazdozbiór i układ gwiazd.

Obecne mapy są zbiorem punktów, które określają obiekt na niebie. Wielkość punktów odzwierciedla jasność gwiazdy. Główne, najjaśniejsze gwiazdy gwiazdozbioru łączy się liniami dla ułatwienia odnalezienia danego gwiazdozbioru. Na bardzo dokładnych mapach nieba, które podzielone są na fragmenty odpowiadające na przykład prostokątom o wymiarze kilku stopni, nie nanosi się linii łączących główne gwiazdy gwiazdozbioru.

RgMHcbGoKT4Ub
Rys. 3. Współczesna mapa nieba północnego. Zaznaczone gwiazdy mają jasność od +6.00 mag (najmniejsze kropki) do -1.00 mag (największe kropki). Obszar danego gwiazdozbioru jest podpisany nazwą łacińską i zaznaczony linią, gwiazdy gwiazdozbiorów podpisane są greckimi literami.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:North_Hemisphere.png [dostęp 30.09.2022], licencja: CC BY-SA 3.0.

Często stosuje się obrotowe mapy nieba. Taka mapa odzwierciedla niebo widziane na danej szerokości geograficznej.

W zależności od tego, na jakiej szerokości geograficznej φ się znajduje obserwator, może on obserwować inne gwiazdozbiory.

Obiekty zawsze widoczne z północnej półkuli mają δ > 90 ° φ .

Obiekty zawsze niewidoczne z północnej półkuli mają δ < φ 90 .

Obiekty o pozostałych deklinacjach, tzn. φ 90 < δ < 90 φ , pojawiają się na północnym niebie okresowo w zależności od pory roku.

Ustawiając odpowiednio datę i godzinę można zobaczyć, które gwiazdozbiory w wybranym momencie widać na niebie. Takie mapy służą jedynie orientacji na niebie. Gwiazdy zaznaczane na nich to bardzo jasne obiekty, które możemy dostrzec nieuzbrojonym okiem bez pomocy instrumentów optycznych.

R1Whs2NZK251n
Rys. 4. Obrotowa mapa nieba pokazuje niebo nad Polską w dniu 1 września o północy.
Źródło: Zdjęcie mapy wykonała Monika Sitek, licencja: CC BY 4.0.

Współcześnie niebo podzielone jest na 88 stref - gwiazdozbiorów. Podziału takiego dokonano w 1930 roku (IAU - Międzynarodowa Unia Astronomiczna) w oparciu o najpowszechniej używane nazwy gwiazdozbiorów w literaturze. Każda strefa to obszar na niebie odpowiadający danemu gwiazdozbiorowi. Obecnie gwiazdozbiorów używa się jedynie do określania przestrzeni na niebie. Na przykład można powiedzieć, że Jowisz w drugim tygodniu czerwca znajdował się będzie w gwiazdozbiorze Strzelca. Poniższe tabele przedstawiają wszystkie gwiazdozbiory, ich nazwy oraz współrzędne środków obszarów, które wyznaczają.

Tab. 1. Gwiazdozbiory okołobiegunowe północne – zawsze widoczne z Polski.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Skrót

Rektascencja

Deklinacja

Cefeusz

Cepheus

Cep

22Indeks górny h 00Indeks górny m

+70°

Kasjopeja

Cassiopeia

Cas

01Indeks górny h 00Indeks górny m

+60°

Mała Niedźwiedzica

Ursa Minor

UMi

15Indeks górny h 00Indeks górny m

+75°

Smok

Draco

Dra

17Indeks górny h 00Indeks górny m

+65°

Wielka Niedźwiedzica

Ursa Maior

UMa

11Indeks górny h 00Indeks górny m

+55°

Żyrafa

Camelopardalis

Cam

06Indeks górny h 00Indeks górny m

+70°

Tab. 2. Gwiazdozbiory wschodzące i zachodzące w Polsce.

Uwaga: W Tab. 2. zamieszczono gwiazdozbiory widoczne w Polsce nawet tylko częściowo, lub w małym fragmencie, niekiedy praktycznie pozbawionym jasnych gwiazd (np. Centaur).

Jesienne

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Skrót

Rektascencja

Deklinacja

Andromeda

Andromeda

And

01Indeks górny h 00Indeks górny m

+40°

Baran

Aries

Ari

02Indeks górny h 30Indeks górny m

+20°

Byk

Taurus

Tau

04Indeks górny h 30Indeks górny m

+15°

Erydan

Eridanus

Eri

04Indeks górny h 00Indeks górny m

-25°

Feniks

Phoenix

Phe

01Indeks górny h 00Indeks górny m

-50°

Gołąb

Columba

Col

06Indeks górny h 00Indeks górny m

-35°

Malarz

Pictor

Pic

05Indeks górny h 30Indeks górny m

-55°

Orion

Orion

Ori

05Indeks górny h 30Indeks górny m

+00°

Perseusz

Perseus

Per

03Indeks górny h 30Indeks górny m

+45°

Piec

Fornax

For

03Indeks górny h 00Indeks górny m

-30°

Ryby

Pisces

Psc

01Indeks górny h 00Indeks górny m

+10°

Rylec

Caelum

Cae

05Indeks górny h 00Indeks górny m

-40°

Rzeźbiarz

Sculptor

Scl

00Indeks górny h 30Indeks górny m

-30°

Trójkąt

Triangulum

Tri

02Indeks górny h 00Indeks górny m

+30°

Wieloryb

Cetus

Cet

01Indeks górny h 30Indeks górny m

-10°

Woźnica

Auriga

Aur

06Indeks górny h 00Indeks górny m

+40°

Zając

Lepus

Lep

05Indeks górny h 30Indeks górny m

-20°

Zegar

Horologium

Hor

03Indeks górny h 00Indeks górny m

-50°

Zimowe

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Skrót

Rektascencja

Deklinacja

Bliźnięta

Gemini

Gem

07Indeks górny h 00Indeks górny m

+20°

Hydra

Hydra

Hya

10Indeks górny h 00Indeks górny m

-20°

Jednorożec

Monoceros

Mon

07Indeks górny h 00Indeks górny m

-05°

Kompas

Pyxis

Pyx

09Indeks górny h 00Indeks górny m

-30°

Lew

Leo

Leo

10Indeks górny h 30Indeks górny m

+15°

Mały Lew

Leo Minor

LMi

10Indeks górny h 00Indeks górny m

+35°

Mały Pies

Canis Minor

CMi

07Indeks górny h 30Indeks górny m

+05°

Pompa

Antlia

Ant

10Indeks górny h 00Indeks górny m

-35°

Puchar

Crater

Crt

11Indeks górny h 30Indeks górny m

-15°

Rak

Cancer

Cnc

08Indeks górny h 30Indeks górny m

+20°

Rufa

Puppis

Pup

07Indeks górny h 30Indeks górny m

-35°

Ryś

Lynx

Lyn

08Indeks górny h 00Indeks górny m

+45°

Sekstant

Sextans

Sex

10Indeks górny h 00Indeks górny m

+00°

Wielki Pies

Canis Maior

CMa

07Indeks górny h 00Indeks górny m

-20°

Żagiel

Vela

Vel

09Indeks górny h 30Indeks górny m

-50°

Wiosenne

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Skrót

Rektascencja

Deklinacja

Centaur

Centaurus

Cen

13Indeks górny h 00Indeks górny m

-50°

Herkules

Hercules

Her

17Indeks górny h 00Indeks górny m

+30°

Korona Północna

Corona Borealis

CrB

16Indeks górny h 00Indeks górny m

+30°

Kruk

Corvus

Crv

12Indeks górny h 30Indeks górny m

-20°

Ołtarz

Aquila

Aql

17Indeks górny h 30Indeks górny m

-55°

Panna

Virgo

Vir

13Indeks górny h 00Indeks górny m

+00°

Psy Gończe

Canes Venatici

CVn

13Indeks górny h 00Indeks górny m

+40°

Skorpion

Scorpius

Sco

16Indeks górny h 30Indeks górny m

-30°

Waga

Libra

Lib

15Indeks górny h 00Indeks górny m

-15°

Warkocz Bereniki

Coma Berenices

Com

13Indeks górny h 00Indeks górny m

+20°

Wąż

Serpens

Ser

17Indeks górny h 00Indeks górny m

+6°

Głowa węża

Serpens Caput

Zachodnia część

Ogon węża

Serpens Cauda

Wschodnia część

Węgielnica

Norma

Nor

16Indeks górny h 00Indeks górny m

-50°

Wężownik

Ophiuchs

Oph

17Indeks górny h 00Indeks górny m

-05°

Wilk

Lupus

Lup

15Indeks górny h 30Indeks górny m

-45°

Wolarz

Booties

Boo

14Indeks górny h 30Indeks górny m

+30°

Letnie

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Skrót

Rektascencja

Deklinacja

Delfin

Delphinus

Del

20Indeks górny h 30Indeks górny m

+15°

Indianin

Indus

Ind

22Indeks górny h 00Indeks górny m

-60°

Jaszczurka

Lacerta

Lac

22Indeks górny h 30Indeks górny m

+45°

Korona Południowa

Corona Australis

CrA

19Indeks górny h 00Indeks górny m

-40°

Koziorożec

Capricornus

Cap

21Indeks górny h 00Indeks górny m

-20°

Lisek

Vulpecula

Vul

20Indeks górny h 00Indeks górny m

+25°

Luneta

Telescopium

Tel

19Indeks górny h 00Indeks górny m

-50°

Lutnia

Lyra

Lyr

19Indeks górny h 00Indeks górny m

+35°

Łabędź

Cygnus

Cyg

20Indeks górny h 30Indeks górny m

+40°

Mikroskop

Microscopium

Mic

21Indeks górny h 00Indeks górny m

-35°

Orzeł

Ara

Ara

19Indeks górny h 30Indeks górny m

+05°

Pegaz

Pegasus

Peg

23Indeks górny h 00Indeks górny m

+20°

Ryba Południowa

Piscis Austrinus

PsA

22Indeks górny h 30Indeks górny m

-30°

Strzała

Sagitta

Sge

20Indeks górny h 00Indeks górny m

+20°

Strzelec

Sagittarius

Sgr

19Indeks górny h 00Indeks górny m

-25°

Tarcza

Scutum

Sct

18Indeks górny h 30Indeks górny m

-10°

Wodnik

Aquarius

Aqr

22Indeks górny h 30Indeks górny m

-10°

Źrebię

Equuleus

Equ

21Indeks górny h 00Indeks górny m

+10°

Żuraw

Grus

Gru

22Indeks górny h 30Indeks górny m

-45°

Tab. 3. Gwiazdozbiory okołobiegunowe południowe – niewidoczne z Polski.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Skrót

Rektascencja

Deklinacja

Cyrkiel

Cyrcinus

Cir

15Indeks górny h 00Indeks górny m

-65°

Góra Stołowa

Mensa

Men

05Indeks górny h 30Indeks górny m

-80°

Kameleon

Chamaeleon

Cha

10Indeks górny h 30Indeks górny m

-80°

Kil

Carina

Car

09Indeks górny h 00Indeks górny m

-60°

Krzyż Południa

Crux

Cru

12Indeks górny h 30Indeks górny m

-60°

Mucha

Musca

Mus

12Indeks górny h 30Indeks górny m

-70°

Oktant

Octans

Oct

21Indeks górny h 00Indeks górny m

-85°

Paw

Pavo

Pav

19Indeks górny h 30Indeks górny m

-65°

Ptak Rajski

Apus

Aps

16Indeks górny h 00Indeks górny m

-75°

Ryba Latająca

Volans

Vol

08Indeks górny h 00Indeks górny m

-70°

Sieć

Reticulum

Ret

04Indeks górny h 00Indeks górny m

-60°

Trójkąt Południowy

Triangulum Australe

TrA

16Indeks górny h 00Indeks górny m

-65°

Tukan

Tucana

Tuc

00Indeks górny h 00Indeks górny m

-65°

Wąż Wodny

Hydrus

Hyi

02Indeks górny h 00Indeks górny m

-70°

Złota Ryba

Dorado

Dor

05Indeks górny h 00Indeks górny m

-60°

Słowniczek

punkt równonocy
punkt równonocy

(ang.: equinox) jeden z dwóch punktów na sferze niebieskiej, w których przecina się równik niebieski i ekliptyka: punkt równonocy wiosennej (punkt Barana) lub jesiennej (punkt Wagi). W momencie, gdy Słońce znajduje się w tym punkcie dzień jest równy nocy.

ekliptyka
ekliptyka

(ang.: ecliptic) okrąg wyznaczający pozorny ruch Słońca po sferze niebieskiej w ciągu roku.

magnitudo, mag
magnitudo, mag

(ang.: magnitude) jednostka używana w astronomii do określania jasności obiektów na niebie. Im większa wartość magnitudo, tym słabsza jasność obiektu. Księżyc w pełni to -12,74 mag, Wenus – najjaśniejsza z planet obserwowana z Ziemi ma -4,6 mag. Ludzkie zdrowe oko dostrzega jasności do +6 mag.