Przeczytaj
Koncepcja indywidualna i kolektywistyczna
Model ten bazuje na konflikcie między indywidualistyczną i kolektywistyczną wizją życia społecznego w dwóch wymiarach:
socjoekonomicznym – według przyjętych opinii indywidualizm w sensie socjoekonomicznym oznacza aprobatę dla polityki wolnej konkurencji, prywatyzacji i reprywatyzacji, eliminacji interwencjonizmu państwowego i etatyzmuetatyzmu, ograniczenia fiskalizmufiskalizmu; kolektywizm w tym wymiarze utożsamia się z aprobatą aktywnej roli państwa w gospodarce i polityce socjalnej, polityką protekcjonizmu, ambiwalentnym stosunkiem do prywatyzacji i reprywatyzacji itp.;
aksjologicznym – indywidualizm wiąże się z uznaniem praw jednostki do wyboru sposobu życia, aprobując m.in.: tolerancję dla odmiennych poglądów, postaw i zachowań, niekaralność aborcji, prawo do rozwodów, równouprawnienie kobiet, równouprawnienie osób homoseksualnych i innych mniejszości na tle obyczajowym, oraz opowiadając się za ochroną praw dziecka, zwierząt itp.
Kolektywizm aksjologiczny (w wersji demokratycznej – komunitaryzm) akcentuje natomiast konieczność podporządkowania się jednostki wspólnocie, do której należy (rodzina, wspólnota wyznaniowa, naród, klasa społeczna), wychodząc z założenia, że w określonych sytuacjach, jeżeli zachodzi konflikt preferencji jednostkowych i grupowych, prawa jednostki muszą ustąpić na rzecz interesów ogólnych. Orientacja zakładająca kolektywizmkolektywizm zarówno w socjoekonomicznym, jak i aksjologicznymaksjologicznym wymiarze jest charakterystyczna dla ortodoksyjnego komunizmu, który w warunkach demokratycznych jest akceptowany przez znikomą część elektoratu.
Orientacja liberalna, konserwatywna i socjoekonomiczna
Orientacja liberalna aprobuje indywidualizm w obu wymiarach. Do orientacji tej można przyporządkować programy partii politycznychpartii politycznych, których członkowie tworzyli Platformę Obywatelską i samą tę partię.
Orientacja konserwatywna popiera indywidualizm w wymiarze socjoekonomicznym i kolektywizm w wymiarze aksjologicznym. Do partii wyrażających taką postawę zaliczyć należy m.in.: Prawo i Sprawiedliwość, Konfederację, Solidarną Polskę i Porozumienie oraz bardziej w centrum, ale z konserwatywnym programem w kwestiach społecznych – Polskie Stronnictwo Ludowe.
Orientacja socjalistyczna wyróżnia się akceptacją kolektywizmu w wymiarze socjoekonomicznym oraz indywidualizmu w wymiarze aksjologicznym. Wśród partii reprezentujących taką postawę wymienić można: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem, Wiosnę i Unię Pracy.
Klasyfikacja w praktyce
Powyższa koncepcja rozróżniająca trzy zasadnicze orientacje programowe w praktyce politycznej podlega modyfikacjom z uwagi na przesuwanie się życia politycznego w kierunku centrum i tym samym zacieranie się różnic między np. orientacją liberalną i orientacją socjaldemokratyczną w wymiarze socjoekonomicznym. Socjaldemokraci skłaniają się ku zaakceptowaniu rozwiązań uważanych dotychczas za liberalne (np. Manifest T. Blaire’a i G. Schroedera), z kolei liberalizm socjalny daleko odszedł od ortodoksji wolnorynkowej.
Zasadność analizowania i typologizacji partii politycznych na podstawie kilku zaledwie względnie trwałych stereotypów (orientacji) doktrynalnych potwierdzają w jakimś stopniu istniejące międzynarodowe organizacje, z których zdecydowanie najaktywniejsze to tzw. międzynarodówki: socjaldemokratów, liberałów i konserwatystów. Do głównych federacji partii europejskich należą bowiem: Europejska Partia Ludowa – skupiająca partie chadeckie i konserwatywne, Europejscy Liberalni Demokraci – łącząca partie liberalne, radykałów i republikanów, oraz Konfederacja Partii Socjaldemokratycznych Europejskich Wspólnot – zrzeszająca partie socjalistyczne i socjaldemokratyczne.
Słownik
w szerokim znaczeniu zajmuje się (w aspekcie teoretycznym) analizą natury wartości (tego, co cenne, dobre), a więc zagadnieniem: czym jest wartość, jaki jest jej charakter (subiektywny, obiektywny, absolutny, względny)
odmiana interwencjonizmu państwowego oznaczająca przejmowanie przez państwo funkcji podmiotu gospodarczego; państwo jest inwestorem, pracodawcą, producentem, nabywcą i sprzedawcą określonych surowców, półproduktów, wyrobów gotowych, usług i technologii, eksporterem i importerem, kredytodawcą lub pożyczkobiorcą, organizatorem procesów gospodarczych, zarządcą, dysponentem i właścicielem przedsiębiorstw
polityka państwa polegająca na dążeniu do osiągnięcia jak największych wpływów do budżetu przez nakładanie kolejnych obciążeń podatkowych na podatników
pogląd przeciwstawny indywidualizmowi, traktujący wspólnoty, grupy i zbiorowości jako elementarne jednostki społeczne
dobrowolna organizacja społeczna posiadająca określony program polityczny, której celem jest jego realizacja przez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu
układ wszystkich partii politycznych, a także organizacji quasi‑partyjnych: stowarzyszeń czy związków zawodowych
zbiór przepisów wchodzących w skład prawa wyborczego, regulujących sposób przeprowadzenia wyborów, a w szczególności zasady wyłaniania ich zwycięzców i podziału mandatów