Przeczytaj
Konfederacja barska
Gdy na początku 1768 r. sejm przyznał prawa polityczne niekatolikom i uchwalił gwarancje rosyjskie dla ustroju Rzeczypospolitej, część polskiej szlachty podniosła sprzeciw. 29 lutego 1768 r. oburzeni zebrali się w miejscowości Bar na Podolu w celu zawiązania konfederacjikonfederacji w „obronie wiary i wolności”. Początkowo ruch obejmował głównie średniozamożną szlachtę, postrzegającą równouprawnienie dysydentówdysydentów (różnowierców) za realne zagrożenie dla Kościoła katolickiego, a gwarancje rosyjskie za zamach na suwerenność państwa. Konfederację poparli też magnaci, którzy dążyli dodatkowo do detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego i osadzenia na tronie elektora saskiego Fryderyka Augusta III. Polski władca zareagował, wysyłając wierne mu wojska do stłumienia konfederacji, a rada senatu oficjalnie zwróciła się do Katarzyny II z prośbą o wsparcie militarne. Jednak gdy w październiku 1768 r. sułtan Mustafa III wypowiedział Rosji wojnę, wojska królewskie zaprzestały działań zbrojnych przeciwko konfederatom.
Wskaż, które elementy graficzne potwierdzają, że jednym z celów konfederacji barskiej była „obrona wiary”.
Wskaż, które elementy graficzne opisane na obrazie potwierdzają, że jednym z celów konfederacji barskiej była „obrona wiary”.
Klęska polityki rosyjskiej
Wojna z Turcją uniemożliwiała Rosji zaangażowanie większości jej wojsk do walki z barzanami. Na dodatek Stanisław August Poniatowski odrzucił nie tylko zaproponowany przez Katarzynę II sojusz przeciwko Turcji, ale też forsowany przez nią projekt zawiązania konfederacji przy królu (kontrkonfederacji). Wspólnie z Czartoryskimi, Stanisław August podjął nawet próbę negocjacji z carycą, sugerując amnestię dla konfederatów (co miało ich skłonić do pojednania z królem), wycofanie wojsk rosyjskich z Rzeczypospolitej, zniesienie gwarancji rosyjskich i mediacjęmediację Francji, Austrii, Anglii lub Holandii. Wydaje się, że zwłaszcza ta ostatnia propozycja oburzyła Katarzynę II – miała być przecież „protektorką” Rzeczypospolitej, a nie stroną w sporze rozwiązywanym przez inne państwa. Dlatego podczas gdy władca szukał porozumienia z konfederatami, wiosną i latem 1770 r. Rosja zintensyfikowała działania przeciwko nim. Wbrew jej oczekiwaniom stłumienie konfederacji okazało się trudnym zadaniem. Walki przybrały charakter partyzancki: zaraz po tym, jak wojska rosyjskie rozbijały jedne oddziały, w innych częściach kraju powstawały kolejne ogniska buntu. Poseł rosyjski w Warszawie próbował jeszcze nakłonić Poniatowskiego do przeprowadzenia pacyfikacji kraju za pomocą kontrkonfederacji i odsunięcia Czartoryskich (w opinii Petersburga mających na niego zbyt duży wpływ), ale król nie przystał na jego namowy. Ciągle miał nadzieję na pojednanie z narodem.
Rozczarowanie
Do porozumienia między królem a konfederatami nigdy nie doszło. W szeregach Generalności barskiej, czyli najwyższej władzy konfederacji, przeważyły głosy nawołujące do pozbawienia go korony. 22 października 1770 r. Generalność ogłosiła bezkrólewie, co skłoniło władcę do szukania pomocy w Petersburgu. Wówczas jednak w rosyjskiej polityce nastąpił zwrot: pod koniec 1770 r. Prusy złożyły Katarzynie II propozycję przeprowadzenia rozbioru Rzeczypospolitej i po raz pierwszy caryca jej nie odrzuciła. Fryderyk II już wcześniej próbował przekonać Rosję do tego pomysłu, licząc na zagarnięcie Pomorza Gdańskiego i Wielkopolski, jednak dopiero teraz, wobec przeciągającego się oporu konfederatów i braku gotowości Stanisława Augusta do współpracy, zgoda Rosji na rozbiór zdawała się możliwa. Na decyzje imperatorowej coraz większy wpływ mieli ponadto bracia Czernyszewowie, którzy popierali aneksjęaneksję części ziem polskich, mając nadzieję na korzyści dla siebie przy przejmowaniu królewszczyznkrólewszczyzn.

Z jakich powodów malarz mógł umieścić w tle popiersie Katarzyny II?
Zakusy Austrii i Prus
Zanim Fryderyk II, za pośrednictwem swojego brata Henryka, zaproponował Katarzynie II rozbiór Rzeczypospolitej, pomiędzy nim a cesarzem Józefem II doszło do ocieplenia relacji, napiętych od czasów zajęcia Śląska przez Prusy w 1740 r. Wraz z wybuchem wojny turecko‑rosyjskiej Fryderyk II musiał wypłacać Rosji, jako jej sojusznik, 480 tys. talarów rocznie, dlatego szybkie zakończenie konfliktu leżało w jego interesie. Dodatkowo zależało mu na pokoju w Europie, a ten zostałby zachwiany, gdyby do wojny przyłączyła się Austria. Było to o tyle prawdopodobne, że wygrana Rosji mogła skutkować przejęciem przez nią dużych obszarów na Bałkanach, które Wiedeń postrzegał jako teren własnej ekspansji. Zaniepokojony zwycięstwami Katarzyny II nad Turkami, Józef II spotkał się 25 sierpnia 1769 r. z Fryderykiem II w Nysie na Śląsku. Wówczas padł pomysł przeprowadzenia rozbioru Rzeczypospolitej, na który ostatecznie Austria wyraziła zgodę w 1770 r., w czasie kolejnego spotkania władców, tym razem w Nowym Mieście na Morawach. Chociaż na przełomie lat 1769‑1770 Habsburgowie zajęli Orawę i Spisz (rościli sobie prawa do tych terenów), to wydaje się, że długo liczyli raczej na odzyskanie Śląska, przejęcie któregoś z krajów w Rzeszy lub prowincję turecką niż na nabytki w Rzeczypospolitej.

W jaki sposób ubiór władców odzwierciedla nieoficjalny charakter spotkania? Co świadczy o serdecznych stosunkach między Józefem II a Fryderykiem II? Czy możemy mieć pewność, że scena przywitania władców wyglądała dokładnie tak, jak zilustrował ją autor? Dlaczego?
Tajne negocjacje
Od końca roku 1770 do lata 1771 r. dyplomaci Austrii, Prus i Rosji prowadzili niezobowiązujące rozmowy na temat warunków pacyfikacji Rzeczypospolitej i przeprowadzenia rozbioru. Ich charakter zmienił się pod wpływem zwycięstw konfederatów barskich nad wojskami rosyjskimi oraz manewru Austrii, która obserwując spektakularne sukcesy Rosji w wojnie z Turcją, w lipcu 1771 r. zawiązała sojusz z sułtanem. Jeszcze latem tego roku Rosja wydała ostateczną zgodę na rozbiór, pod warunkiem zachowania roli „protektorki” Rzeczypospolitej. Tajne negocjacje przeciągały się, ponieważ ich przyśpieszenie nie opłacało się żadnej ze stron: Austria do końca walczyła o nabytki w Rzeszy, przynajmniej część Śląska lub ziemie tureckie, Prusy długo targowały się o Gdańsk i Toruń, a Rosja zajęła się hamowaniem apetytów dworów niemieckich (okrojona Polska dalej miała znajdować się pod jej kontrolą) i tłumieniem konfederacji barskiej. Latem 1772 r. konfederaci skapitulowali, a zaborcy dobili targu.

Po czym można rozpoznać, że rycina przedstawia rozmowę posłów Austrii, Prus i Rosji na temat I rozbioru Polski?
Traktat rozbiorowy

5 sierpnia 1772 r. Austria, Prusy i Rosja podpisały w Petersburgu traktat rozbiorowy. Rosja zagarnęła największy obszar (92 tys. kmIndeks górny 22), ale o najmniejszej gęstości zaludnienia (ok. 14 os./kmIndeks górny 22). Był to ważny dla niej teren, gdyż umożliwiał transport Dźwiną do Rygi. Dla Rzeczypospolitej były to z kolei peryferie Wielkiego Księstwa Litewskiego o stosunkowo małym znaczeniu gospodarczym: przeważało tu rolnictwo, brakowało większych miast. Austria zajęła tylko nieco mniejszy obszar niż Rosja (83 tys. kmIndeks górny 22), za to znacznie gęściej zaludniony (ok. 32 os./kmIndeks górny 22) i dobrze rozwinięty gospodarczo. W rękach Habsburgów znalazł się ważny ośrodek miejski, jakim był Lwów, i dochodowe salinysaliny w Wieliczce, Bochni i na Rusi. Utrata tych ziem była w końcu dotkliwa dla polskiej państwowości, ponieważ stanowiły one rdzeń państwa polskiego od czasów średniowiecza. Prusy otrzymały najmniejszą część Rzeczypospolitej (36 tys. kmIndeks górny 22), tylko nieco gęściej zaludnioną niż tereny włączone przez Rosję (ok. 16 os./kmIndeks górny 22), ale o ogromnym znaczeniu gospodarczym i strategicznym. Zniknął korytarz rozdzielający Brandenburgię i Prusy Książęce, a Rzeczpospolita utraciła bezpośredni dostęp do morza. Co prawda handel Wisłą miał być wolny, jednak Prusy w każdym momencie mogły nałożyć cła na spławiane przez ich terytorium towary.
Wojska Prus, Rosji i Austrii wkroczyły do Rzeczypospolitej, dokonując rozbioru w zaledwie sześć dni, od 12 do 18 września 1772 r. Konfederacja barska była już wtedy stłumiona, dlatego zaborcy w zasadzie nie napotkali większego oporu. W XVIII w. obecność obcych wojsk w Rzeczypospolitej była częstym zjawiskiem i szlachta nie zdawała sobie sprawy, do czego zmierzają sąsiedzi. Wreszcie trudno było uwierzyć, że dotychczas zwalczające się mocarstwa dojdą do porozumienia kosztem Polaków i Litwinów. Stanisław August Poniatowski wysłał noty protestacyjne do władców innych europejskich państw i wspólnie z częścią szlachty próbował jeszcze uniknąć katastrofy, ale jak tylko Rosja zmusiła sejm do ratyfikacjiratyfikacji traktatów rozbiorowych w 1773 r., przesunięcie granic stało się faktem.
Porównaj alegoriealegorie I rozbioru Polski. Jakimi detalami się różnią? Któremu władcy mogło najbardziej zależeć na tym, żeby zastąpić rysunek z 1773 r. tym z roku 1774? Dlaczego?
Porównaj opisy alegorii I rozbioru Polski. Cym się różnią? Któremu władcy mogło najbardziej zależeć na tym, żeby zastąpić rysunek z 1773 r. tym z roku 1774? Dlaczego?
Słownik
(gr. allegoria od allegorein – mówić w przenośni, obrazowo) postać lub motyw, które poza znaczeniem dosłownym mają sens przenośny
(z łac. annexio – przyłączenie) zagarnięcie siłą przez jedno państwo części lub całości terytorium innego państwa(z łac. dissidens, D. dissidentis – niezgadzający się) dawniej: osoby wyznające inną religię niż większość ludzi w danym kraju; w dawnej Polsce członkowie Kościołów niekatolickich (luteranie, kalwiniści, bracia polscy, dyzunici)
dobra ziemskie należące do króla, od XVI w. dobra państwowe Rzeczypospolitej
(z łac. confoederatio – związek, przymierze) związek skupiający większą część szlachty; zawiązywana w wyjątkowych sytuacjach, takich jak bezkrólewie lub kryzys państwowy; mogła być zwołana przeciwko królowi, ale ten mógł do niej również przystąpić; w organach konfederacji, decyzje podejmowano większością głosów
(łac. mediatio – pośrednictwo) pośrednictwo, którego celem jest wypracowanie porozumienia między stronami w sporze
(z łac. ratificatio – usankcjonowanie) zatwierdzenie umowy międzynarodowej przez upoważniony do tego organ państwowy
(z łac. l.mn. salinae – żupy solne) kopalnia soli
Słowa kluczowe
I rozbiór Polski, konfederacja barska, upadek Rzeczypospolitej, kasata jezuitów, reformy józefińskie, Galicja, Lwów
Bibliografia
T. Cegielski, Ł. Kądziela, Rozbiory Polski. 1772–1793–1795, Warszawa 1990.
W.A. Serczyk, Początek końca, Warszawa 1997.
W. Konopczyński, Pierwszy rozbiór Polski, Kraków 2010.