bg‑azure

Etapy rozwoju zarodkowego zwierząt

Rozwój zarodkowy zwierząt przebiega w określonych etapach: zapłodnienie, bruzdkowanie, gastrulacja i organogeneza.

bg‑cyan

Zapłodnienie

Zapłodnienie polega na połączeniu gamety żeńskiej (komórki jajowej) i męskiej (plemnika) w jedną komórkę zwaną zygotą, która daje początek nowemu organizmowi. W zależności od miejsca, w którym dochodzi do połączenia plemnika z jajem, wyróżnia się u zwierząt:

  • zapłodnienie zewnętrzne – kiedy gamety uwalniane są do środowiska, gdzie dochodzi do ich połączenia;

  • zapłodnienie wewnętrzne – kiedy plemniki zostają wprowadzone do dróg płciowych samicy i w ich obrębie dochodzi do połączenia gamet.

R5tH5sKbsUdnS
U płazów bezogonowych występuje zapłodnienie zewnętrzne. Jaja są składane w formie skrzeku, a następnie zapładniane przez męskie osobniki.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.5.

Najczęściej spotykaną w świecie zwierząt formą rozrodu jest rozmnażanie płciowe (zachodzące z udziałem gamet). Przeważnie występuje pod trzema postaciami: jajorodności, jajożyworodności lub żyworodności.

Jajorodność

Rozwój zarodkowy przebiega w jaju uwolnionym z organizmu matki przed zapłodnieniem lub tuż po zapłodnieniu. Jaja zwierząt jajorodnych zawierają wszystkie substancje odżywcze potrzebne do rozwoju zarodka. Przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego chronią go błony jajowe. Jajorodność występuje powszechnie u wszystkich grup zwierząt.

Jajożyworodność

Rozwój zarodka przebiega w obrębie organizmu matki, ale w błonach jajowych, kosztem substancji odżywczych żółtka jaja. Młode osobniki wykluwają się wkrótce po złożeniu jaja lub samica rodzi żywe potomstwo, które wydostaje się z błon jajowych tuż przed opuszczeniem jej organizmu. Ta forma rozrodu występuje u niektórych gadów (np. u jaszczurki żyworódki – Zootoca vivipara, żmij – Viperinae) i płazów (np. salamandra plamista – Salamandra salamandra).

Żyworodność

Rozwój zarodka, po zapłodnieniu wewnętrznym, przebiega w organizmie matki. Zarodek czerpie substancje pokarmowe z ciała matki i żyje w jej ciele – jest uniezależniony od zewnętrznych czynników środowiskowych. Dzięki temu zwierzęta żyworodne mogą zasiedlać wiele środowisk, także niedostępnych lub trudniej dostępnych dla innych zwierząt. Żyworodność jest charakterystyczna dla większości ssaków.

Rozród może się również odbywać na drodze partenogenezy. Wówczas rozwój zarodkowy zostaje zapoczątkowany przez aktywację komórki jajowej bez udziału plemnika. Partenogeneza naturalna zachodzi – w różnych formach – u wielu bezkręgowców, m.in. niektórych płazińców, obleńców, skorupiaków, pajęczaków i owadów.

RM51qKNgFsD7v
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Formy rozrodu
    • Elementy należące do kategorii Formy rozrodu
    • Nazwa kategorii: jajorodność
    • Nazwa kategorii: żyworodność
    • Nazwa kategorii: jajożyworodność
    • Nazwa kategorii: partenogeneza
    • Koniec elementów należących do kategorii Formy rozrodu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Bruzdkowanie

Pierwszym etapem rozwoju zarodkowego zwierząt tkankowych jest bruzdkowanie. Proces ten obejmuje serię mitotycznychmitozamitotycznych podziałów zapłodnionej (lub rozwijającej się partenogenetycznie) komórki jajowej na coraz mniejsze komórki – blastomery. W wyniku bruzdkowania powstaje blastulablastulablastula. U zwierząt, u których zachodzi bruzdkowanie całkowite, przed stadium blastuli występuje morulamorulamorula. W czasie bruzdkowania ani masa, ani objętość zarodka nie wzrastają, nie zmienia on też zasadniczo swojego kształtu.

Typ bruzdkowania oraz budowa blastuli zależą od ilości i rozmieszczenia żółtka w jaju. Przebieg bruzdkowania jest charakterystyczny i stały dla danej grupy zwierząt.

  • Jaja z małą ilością żółtka dzielą się całe na jednakowe blastomery – jest to bruzdkowanie całkowite równomierne, występujące u ssaków łożyskowych.

  • Jaja o dużej ilości żółtka zgromadzonego na jednym biegunie dzielą się całe na małe blastomery bez żółtka i duże z żółtkiem – to tzw. bruzdkowanie całkowite nierównomierne, występujące u płazów.

  • Gdy podziałowi ulega tylko tarczka cytoplazmy, na biegunie niezawierającym żółtka, jest to bruzdkowanie częściowe tarczkowe – występuje ono u gadów, ptaków i ryb kostnoszkieletowych.

  • Przy dużej ilości żółtka zgrupowanego w środku jaja dzieli się tylko cytoplazma na obwodzie – jest to bruzdkowanie częściowe powierzchniowe, występujące u owadów.

R18Me0nBE8jGx1
Budowa blastuli. Blastoderma to ściana blastuli, najczęściej zbudowana z jednej warstwy komórek. Blastocel to jama blastuli wypełniona płynem.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ciekawostka

Termin „bruzdkowanie” pochodzi od bruzd widocznych na powierzchni dzielącego się zarodka.

bg‑cyan

Gastrulacja

R1MR4Zw0dlYfq1
Ilustracja interaktywna ukazuje inwaginację – jeden z typów gastrulacji. Na ilustracji jest blastula - to niebieska okrągła struktura z przylegającymi do siebie, owalnymi komórkami na obrzeżach blastuli. Cztery sąsiadujące ze sobą komórki są żółte, pozostałe niebieskie. Strzałka w prawo do tej samej struktury, u której w miejscu żółtych komórek tworzy się przerwa, zaś żółte komórki zaczynają wypełniać środek struktury. To endoderma. Niebieskie komórki otaczające całość struktury to ektoderma. Strzałka w prawo do okrągłej niebieskiej struktury z żółtym wnętrzem. To gastrula. Wnętrze otoczone jest przez rząd żółtych, a następnie niebieskich komórek. Wnętrze opisano jako prajelito. Przerwa w komórkach wokół struktury to pragęba.
Inwaginacja – jeden z typów gastrulacji.
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Po bruzdkowaniu następuje gastrulacja – jest to proces przejścia w rozwoju zarodkowym zwierząt i człowieka od stadium jednowarstwowego (blastuli) do stadium dwu- lub trzywarstwowego (gastruli).

Na tym etapie zostają wytworzone listki zarodkowelistki zarodkowelistki zarodkowe. Proces ten polega na przemieszczaniu się komórek z powierzchni zarodka do jego wnętrza (są to tzw. ruchy morfogenetyczne), gdzie układają się w sposób ułatwiający powstawanie − w dalszym rozwoju − określonych narządów. U niższych bezkręgowców gastrulacja zachodzi przez inwaginację, czyli wpuklanie się do wnętrza blastuli komórek bieguna wegetatywnego, aż do utworzenia dwuwarstwowej gastruli. Przesuwające się komórki podlegają indukcji embriologicznejindukcja embriologicznaindukcji embriologicznej. U większości zwierząt wytwarzają się najczęściej trzy listki zarodkowe: ektoderma (zewnętrzny listek), mezoderma (środkowy) i endoderma (wewnętrzny) − jedynie rozwój zarodkowy jamochłonówgąbek kończy się na etapie dwóch listków zarodkowych (ektodermy i endodermy). U zwierząt trójwarstwowych w mezodermie powstaje wtórna jama ciała (celoma).

Riu7XdsBUw4GB1
Ilustracja przedstawia schemat gastrulacji . W ramce po lewej stronie jest napis GASTRULACJA. Strzałka prowadzi do kolejnej ramki z napisem LISTKI ZARODKOWE, a następna strzałka do ramki z napisem EKTODERMA, MEZODERMA, ENDODERMA.
Fazy gastrulacji.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Wewnątrz zarodka − w stadium gastruli − znajduje się jama zwana prajelitem (lub gastrocelem), która w dalszym rozwoju przekształca się w jelito. Otwór prowadzący do prajelita to pragęba. W następnych etapach rozwoju zarodkowego pragęba przekształca się w definitywny otwór gębowy (u zwierząt pierwoustychpierwouste pierwoustych) albo funkcjonuje jako otwór odbytowy (u zwierząt wtóroustychwtórouste wtóroustych). Otwór gębowy wtóroustych formuje się po stronie brzusznej zarodka.

Różnice między zwierzętami pierwoustymi i wtóroustymi na etapie rozwoju zarodkowego:

Pierwouste

Wtórouste

Bruzdkowanie

spiralnespiralne bruzdkowaniespiralne

promienistepromieniste bruzdkowaniepromieniste

Przekształcenie pragęby

Gęba

Odbyt

Mezoderma

Tworzy się, w wyniku podziału i migracji komórek, między endodermą i ektodermą

Powstaje wskutek oddzielenia się woreczków mezodermalnych od górnych części prajelita

Jama ciała

schizocelicznaschizoceliczna jama ciałaschizoceliczna

enterocelicznaenteroceliczna jama ciałaenteroceliczna

Indeks górny Na podstawie: Janet Moore, Wprowadzenie do zoologii bezkręgowców, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2011. Indeks górny koniec

R5eY1g66u2tUd1
Ilustracja interaktywna przedstawia bruzdkowanie i powstawanie układu pokarmowego u zwierząt pierwoustych i wtóroustych. Jako pierwsza na ilustracji jest okrągła zygota. W dolnej części ma żółty i czerwony kolor. Strzałka w prawo. Napis: podział 1. Za strzałką dwa owale z żółtym i czerwonym kolorem w dolnej części. To stadium 2 blastomerów. Strzałka w prawo. Napis: podział 2. Strzałka prowadzi do czterech owali z żółtym i czerwonym kolorem w dolnej części. To stadium 4 blastomerów. Rozwidlenie na wtórouste i pierwouste. W obydwu przypadkach wyróżnia się stadium 8 blastomerów. W przypadku pierwoustych w blastomerach znajdują się wrzeciona skośne względem dłuższej osi blastomerów, w przypadku wtóroustych wrzeciona równoległe względem dłuższej osi blastomerów. W kolejnym etapie powstaje pragęba - jako otwór i prajelito w postaci żółtego przewodu. U pierwoustych są one usytuowane skośnie, zgodnie z wrzecionami, w przypadku wtóroustych pionowo, z pragębą od dołu. W środku struktury jest endoderma, na zewnątrz ektoderma. Przykładem pierwoustych jest trochofora wieloszczeta, jako przykład wtóroustych podano larwę jeżowca. Trochofora ma półokrągłą górną część ciała i trójkątną dolną. Otwór gębowy zaznaczono z lewej strony, od dołu odbyt. Stanowi koniec jelita. W przypadku larwy jeżowca jest podobnie. Larwa ma kształt zbliżony do trójkąta.
Bruzdkowanie i powstawanie układu pokarmowego u zwierząt pierwoustych i wtóroustych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Organogeneza

Na dalszym etapie rozwoju zarodka następuje tworzenie się i rozwój narządów – organogeneza. W trakcie organogenezy powstają nowe tkanki (histogeneza) w wyniku różnicowania się komórek. W efekcie stopniowego różnicowania i przemieszczania się komórek, pochodzących ze wszystkich trzech listków zarodkowych, powstają ostateczne narządy dojrzałego osobnika.

Ektoderma

Zewnętrzna warstwa komórek zarodka w kolejnych stadiach embriogenezy kręgowców różnicuje się na ektodermę powierzchniową i neuroektodermę. Z warstwy powierzchniowej powstają: naskórek i jego wytwory, niektóre elementy oka, ucha i układu węchowego, częściowo szkliwo zębów i przedni płat przysadki mózgowej. Neuroektoderma różnicuje się na cewkę nerwową i grzebienie nerwowe. Z cewki nerwowej powstają: mózg i rdzeń kręgowy, a z grzebieni nerwowych m.in. niektóre elementy szkieletu czaszki, zwoje i nerwy czuciowe czaszki oraz częściowo opony mózgowe. Ektodermą nazywa się również zewnętrzną warstwę ciała parzydełkowców.

R1P5Iir8AgoEx
Szkliwo zębów powstaje z ektodermy powierzchniowej.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Mezoderma

Środkowa warstwa komórek zarodka u zwierząt trójwarstwowych (trzeci listek zarodkowy), leżąca między ekto- a endodermą. Tworzy się pod koniec gastrulacji.

Odróżnicowanie mezodermy przebiega odmiennie u zwierząt pierwoustych i wtóroustych. W przypadku zwierząt pierwoustych mezoderma powstaje poprzez wpuklenie się warstwy komórek na styku endodermy i ektodermy do wnętrza gastruli. Komórki te, dzieląc się, tworzą warstwę wyścielającą cały zarodek, a przestrzeń wewnątrz mezodermy stanowi wtórną jamę ciała. Natomiast u wtóroustych mezoderma powstaje w wyniku oddzielenia się tzw. woreczków mezodermalnych od prajelita, a więc od endodermy.

Pochodzenia mezodermalnego są m.in.: układ krwionośny, układ wydalniczy, układ kostny, mięśnie i somatyczne części gonad.

Rw4BWIJUacFTI
Powstawanie mezodermy i pierwotnej jamy ciała u pierwoustych oraz wtóroustych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Endoderma

Jest to wewnętrzna warstwa komórek zarodka. W dalszej embriogenezie kręgowców tworzy się z niej jelito pierwotne, które dzieli się na jelito przednie, środkowe i tylne. Pochodzenia endodermalnego są m.in.: gruczoły przewodu pokarmowego, niektóre gruczoły dokrewne (m.in. tarczyca i przytarczyce) oraz krtań, tchawica i płuca, pęcherz moczowy, cewka moczowa i gruczoł krokowy. Endodermą nazywa się również wewnętrzną warstwę ciała parzydełkowców.

Podczas rozwoju zarodkowego wielu zwierząt − gadów, ptaków i ssaków, a także owadów − wytwarzają się również dodatkowe narządy zarodkowe – błony płodowebłony płodowe błony płodowe, a u ssaków ponadto tworzy się łożyskołożyskołożysko.

bg‑cyan

Opuszczenie osłon jajowych

Rozwój zarodkowy kończy się w momencie opuszczenia przez młodociany organizm osłon jajowych (w przypadku jajorodności lub jajożyworodności) lub organizmu matki (w przypadku żyworodności).

Słownik

blastula
blastula

(gr. blastós – zarodek, zawiązek) wczesne stadium rozwoju zarodkowego tkankowców powstałe w wyniku bruzdkowania; u większości zwierząt ma kształt pęcherzyka kulistego (celoblastula); u organizmów z bruzdkowaniem tarczkowym blastula ma postać płaskiej tarczki, zwanej tarczą zarodkową lub dyskoblastulą, leżącej ponad masą żółtka; blastula ssaków łożyskowych (blastocysta) ma kształt pęcherzyka, którego ścianę tworzy jedna warstwa komórek (trofoblast); do światła blastocysty zwiesza się węzeł zarodkowy, z którego tworzy się właściwy zarodek

błony płodowe
błony płodowe

błony otaczające zarodek gadów, ptaków i ssaków: owodnia, omocznia, kosmówka (u ssaków współtworząca łożysko) oraz pęcherzyk żółtkowy; powstają z pozazarodkowych części listków zarodkowych; zapewniają zarodkowi swobodne, wodne środowisko rozwoju, chroniące przed wysychaniem i urazami; pośredniczą w pobieraniu substancji odżywczych z organizmu matki lub żółtka, w wymianie gazowej i w usuwaniu wydalin

enteroceliczna jama ciała
enteroceliczna jama ciała

wtórna jama ciała (celoma) zwierząt powstała na drodze enterocelii (uwypuklenia ścian jamy prajelita i oddzielenia worków mezodermalnych z wtórną jamą ciała); charakterystyczna dla zwierząt wtóroustych

indukcja embriologiczna
indukcja embriologiczna

proces zachodzący w trakcie embriogenezy, polegający na pobudzaniu do rozwoju i ukierunkowanego różnicowania jednych komórek przez przylegające do nich komórki sąsiednie; podstawą indukcji embriologicznej są chemiczne cząsteczki sygnałowe (czynniki wzrostu)

listki zarodkowe
listki zarodkowe

warstwy komórek pojawiające się we wczesnym rozwoju zarodkowym na etapie gastrulacji; przekształcają się w dalszym rozwoju w tkanki i narządy; początkowo tworzą się dwie warstwy: zewnętrzny listek zarodkowy, czyli ektoderma, i wewnętrzny, czyli endoderma; następnie u większości zwierząt rozwija się między nimi trzeci, środkowy listek zarodkowy – mezoderma

łożysko
łożysko

placenta; narząd łączący zarodek ze ścianą macicy matki w rozwoju zarodkowym ssaków łożyskowych; płód łączy się z łożyskiem pępowiną; w zależności od warstw tworzących łożysko wyróżnia się łożysko nabłonkowo−kosmówkowe (u koni i świń), łączno−kosmówkowe (u przeżuwaczy), śródbłonkowo−kosmówkowe (u mięsożernych) i krwio−kosmówkowe (u naczelnych)

mitoza
mitoza

(gr. mítos – nić) kariokineza somatyczna; sposób podziału jądra komórkowego (poprzedzony interfazą), w wyniku którego powstają dwa jądra potomne (siostrzane), z których każde otrzymuje zestaw chromosomów identyczny pod względem ich liczby (ploidalności) jak ten, który miało jądro komórkowe przed podziałem

morula
morula

zaawansowane stadium bruzdkowania całkowitego (ok. 64 i 128 blastomerów), przypominające wyglądem owoc morwy; w stadium moruli może następować fragmentacja zarodka, co prowadzi do poliembrionii; u ssaków jest to stadium bruzdkowania poprzedzające wytworzenie jamy blastocysty; ma formę kulistej bryłki złożonej z kilkunastu komórek

pierwouste
pierwouste

pierwogębe, pragębowce (Prostomia); jedna z dwóch, oprócz wtóroustych, linii ewolucyjnych wielokomórkowych zwierząt trójwarstwowych (Triploblastica) i dwubocznie symetrycznych (Bilateralia), u których definitywny otwór gębowy dorosłego zwierzęcia powstaje z pragęby; pierwoustymi są m.in. płazińce, nicienie, stawonogi i mięczaki

promieniste bruzdkowanie
promieniste bruzdkowanie

typ bruzdkowania spotykany u jeżowców i lancetnika, w którym bruzdy południkowe i równoleżnikowe dzielącego się jaja są ustawione pod kątem prostym, dzięki czemu blastomery znajdują się w jednej linii i w zarodku − oglądanym od bieguna − ułożone są promieniście

schizoceliczna jama ciała
schizoceliczna jama ciała

jeden z dwóch rodzajów wtórnej jamy ciała, charakterystyczny dla pierwoustych; w rozwoju zarodkowym tworzy się w końcowym stadium gastruli; jest to przestrzeń po bokach prajelita, która powstaje przez rozpad lub rozsunięcie skupień komórek mezodermalnych

spiralne bruzdkowanie
spiralne bruzdkowanie

typ bruzdkowania spotykany u niektórych bezkręgowców (np. u wirków wielojelitowych, pierścienic, ślimaków i małżów), w którym bruzdy południkowe i równoleżnikowe dzielącego się jaja są ustawione skośnie względem siebie, wskutek czego blastomery są przesunięte i w zarodku − oglądanym od bieguna − ułożone spiralnie

wtórouste
wtórouste

wtórogębe, wtórnogębowce (Deuterostomia); jedna z dwóch, oprócz pierwoustych, linii ewolucyjnych wielokomórkowych zwierząt trójwarstwowych (Triploblastica) i dwubocznie symetrycznych (Bilateralia), u których pierwotny otwór gębowy (pragęba) przekształca się u dorosłego zwierzęcia w otwór odbytowy, a otwór gębowy powstaje wtórnie na przeciwległym biegunie ciała; wtóroustymi są m.in. szkarłupnie i strunowce