Przeczytaj
Czynniki zewnętrzne wpływające na ciążę
Pod względem skutków oddziaływania szkodliwe czynniki środowiskowe możemy podzielić na:
czynniki teratogenne – powodujące wystąpienie wad wrodzonych u płodu; należą do nich m.in. antybiotyki takie jak tetracykliny i aminoglikozydy, narkotyki i promieniowanie jonizujące;
czynniki embriotoksyczne – są to przede wszystkim leki powodujące ciężkie uszkodzenia zarodka lub jego śmierć, takie jak talidomid;
czynniki fetotoksyczne – opóźniające rozwój płodu; przejawiają się np. obniżeniem masy ciała i długości ciała płodu;
czynniki genotoksyczne – wpływające bezpośrednio na materiał genetyczny, czyli powodujące mutacje; mutageny podzielono na fizyczne (np. promieniowanie jonizujące, szok termiczny), chemiczne (pestycydy, składniki dymu tytoniowego, dioksyny) i biologiczne (np. wirus różyczki lub pierwotniak wywołujący toksoplazmozę).
Według innego podziału czynników środowiskowych, uwzględniającego ich charakter, wyróżniamy czynniki materialne i niematerialne.
Do materialnych zaliczamy czynniki:
fizyczne (urazy mechaniczne, promieniowanie jonizujące, temperatura, hałas);
chemiczne (związki chemiczne w miejscu pracy, alkohol etylowy, dym tytoniowy);
biologiczne (choroby wywołane przez patogeny, zwł. wirusy: cytomegalii, żółtaczki, ospy wietrznej i różyczki; groźna dla płodu jest również toksomplazmoza wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii).
Na pograniczu tej klasyfikacji i tzw. czynników matczynych znajdują się czynniki odżywcze, czyli dieta ciężarnej. Dieta oraz aktywność fizyczna składają się na styl życia, który z kolei jest podstawą tzw. higieny ciąży.
Więcej na ten temat w e‑materiale: Ciąża u człowieka – przebieg i higienaCiąża u człowieka – przebieg i higiena.
Z kolei czynniki niematerialne to czynniki wywołujące u ciężarnej:
stres;
niedobór snu;
nadmierny wysiłek fizyczny (np. ciężka aktywność zawodowa).
Znanym przykładem czynnika embriotoksycznego jest lek uspokajający i nasenny, talidomid, stosowany w niektórych krajach w połowie XX wieku. Został on wycofany z rynku, gdy okazało się, że dzieci kobiet przyjmujących go podczas ciąży rodzą się z poważnymi deformacjami kończyn.
Czynniki materialne
Czynniki fizyczne
Promieniowanie jonizujące
Promieniowanie jonizujące, nazywane rentgenowskim, wykorzystuje się powszechnie w medycynie w celach diagnostycznych (badania obrazowe: RTG, tomografia komputerowa) i terapeutycznych (radioterapia stosowana w celu niszczenia tkanki nowotworowej). Dane dotyczące szkodliwości promieniowania jonizującego na płód pochodzą głównie z badań na zwierzętach i obserwacji dzieci urodzonych po zrzuceniu bomb w Hiroszimie i Nagasaki. Na tej podstawie większość towarzystw medycznych uznaje za bezpieczne dla płodu dawki 10–15 cGy. Natomiast w przypadku dawek powyżej 20 cGy, stosowanych w radioterapii nowotworów, należy podjąć rozważną decyzję uwzględniającą zarówno ryzyko dla płodu, jak i dla matki. Przede wszystkim w pierwszych 15 tygodniach ciąży lekarz wraz z pacjentką powinni wziąć pod uwagę ryzyko zmniejszenia ilorazu inteligencji i wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Jednocześnie zaś muszą pamiętać o ryzyku dla matki wynikającym z zaniechania terapii.
Hałas
Kobietom w ciąży nie zaleca się przebywania w miejscach, w których panuje hałas. Przez pojęcie hałasu rozumie się niepożądane, nieprzyjemne oraz szkodliwe dźwięki. Hałas jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu płodu oraz negatywnie wpływać na inne zmysły. Przyczynia się on do porodów po terminie oraz uzyskania mniejszej liczby punktów w skali Apgarskali Apgar przez noworodki. Szkodliwa jest przede wszystkim długotrwała ekspozycja na hałas. W poniższej tabeli przedstawiono wpływ na organizm hałasu w zależności od jego natężenia.
Natężenie hałasu | Wpływ na organizm |
---|---|
poniżej 35 dB | dźwięki nieszkodliwe, ale potencjalnie irytujące |
35‑70 dB | zaburzenia ze strony układu nerwowego |
75‑85 dB | możliwy częściowy ubytek słuchu |
90‑130 dB | mechaniczne uszkodzenie słuchu matki oraz ryzyko utraty słuchu przez płód |
130 dB | granica bólu, trwałe uszkodzenie słuchu, ryzyko utraty słuchu przez płód i przedwczesnego porodu |
Czynniki chemiczne
Metale ciężkie
Szkodliwym czynnikiem wpływającym na przebieg ciąży i rozwój płodu jest narażenie na metale ciężkie, które występują m.in. w pożywieniu i powietrzu. Ich nagromadzenie w środowisku jest skutkiem rozwoju przemysłu i urbanizacji. Do grupy metali ciężkich zalicza się: arsen, chrom, cynę, cynk, kadm, kobalt, mangan, miedź, nikiel, ołów, rtęć, selen, srebro i żelazo. Niektóre z nich w odpowiednich ilościach są niezbędne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu. Jednak ich nadmiar może być przyczyną zatruć organizmu. Szkodliwe pierwiastki akumulowane są m.in. w kościach czy mózgu. W konsekwencji mogą się pojawić mutacjemutacje czy uszkodzenia obejmujące centralny układ nerwowy. Szczególnie niebezpiecznymi metalami ciężkimi są kadm i rtęć.
Produkty wprowadzane na rynek, np. woda do celów spożywczych, muszą spełniać wymagania dotyczące zawartości metali ciężkich – nie należy się więc obawiać kumulacji metali spowodowanej np. piciem wody butelkowanej. Warto zwrócić uwagę na produkty oznakowane symbolem „CE”, czyli zgodne z europejskimi dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska i zdrowia, a także atest PZH, wystawiany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (PZH). Świadczy on o bezpieczeństwie produktu dla ludzi i środowiska pod warunkiem stosowania go zgodnie z przeznaczeniem.
Jednym z istotnych źródeł kumulacji metali ciężkich w organizmie ludzkim jest tzw. ekspozycja zawodowa, występująca w przemyśle hutniczym, elektrowniach i górnictwie. W tych warunkach może dojść także do zatrucia ostrego, spowodowanego krótkim kontaktem z metalem o dużym stężeniu. Oczywiście, kobiety ciężarne nie mogą pracować na takich stanowiskach.
Używki
Z krwiobiegu kobiety ciężarnej do płodu przechodzą niektóre substancje szkodliwe, m.in. używki takie jak alkohol, kofeina, nikotyna i narkotyki. Używki to substancje lub ich mieszaniny na ogół pozbawione składników odżywczych, za to działające na organizm pobudzająco (psychoaktywne). Są one szkodliwe szczególnie w ciąży, wpływając zarówno na jej przebieg, jak i na rozwój płodu.
Szkodliwy wpływ alkoholu na przebieg ciąży i rozwój płodu znany był już w XVIII w. Obecnie jego widoczne skutki u dzieci opisywane są jako alkoholowy zespół płodowyalkoholowy zespół płodowy (FAS, ang. fetal alcohol syndrome). Obejmuje on opóźnienie wzrostu i przybierania na wadze, spowolnienie rozwoju intelektualnego oraz dysmorfie twarzy (np. opadanie powieki, małe oczodoły). Ponadto u niemowląt z FAS odnotowuje się m.in. wady serca i nerek, a także anomalie budowy klatki piersiowej i dłoni.
W latach 1720–1750 w Anglii opisano skutki spożywania alkoholu podczas ciąży. Informacje na ich temat przedstawiono w piśmiennictwie dotyczącym „epidemii dżinu”.
Substancje zawarte w dymie tytoniowym są przyczyną przede wszystkim nowotworów układu oddechowego, a także m.in. wątroby, jelita grubego czy trzustki. Ponadto palenie tytoniu ma szkodliwy wpływ na przebieg ciąży. Może być przyczyną poronień, powikłań okołoporodowych, przedwczesnego odklejenia łożyska, uszkodzeń błon płodowych, a także martwych urodzeń. U noworodków matek palących obserwuje się obniżenie urodzeniowej masy ciała. Cecha ta stanowi jeden z objawów płodowego zespołu ponikotynowegopłodowego zespołu ponikotynowego (FTS, ang. fetal tobacco syndrome). Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym wykazują działanie teratogennedziałanie teratogenne, przez co mogą być przyczyną deformacji narządów (np. nerek) oraz niedotlenienia płodu.
Kofeina, znajdująca się w kawie i herbacie oraz w niektórych napojach gazowanych, podobnie jak palenie papierosów może powodować poronienia oraz obniżenie urodzeniowej masy ciała dzieci. Co więcej, może się przyczyniać do tzw. „nagłej śmierci łóżeczkowej” niemowląt.
Czynniki biologiczne
Niektóre zakażenia u kobiet w ciąży stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia płodu. Transmisja patogenu może się odbywać wewnątrzmacicznie lub podczas porodu, a nawet podczas karmienia piersią. Do najgroźniejszych dla płodu infekcji należą:
różyczka, wywoływana przez wirusa różyczki (RUBV); może ona powodować uszkodzenia układu nerwowego prowadzące do ślepoty, głuchoty, opóźnienia umysłowego, a także wady narządów wewnętrznych;
cytomegalia; przy pierwszym kontakcie matki z wirusem cytomegalii ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego sięga 50%, natomiast kiedy wirus uaktywnia się u ciężarnej, która wcześniej już przeszła tę chorobę – ok. 1%; zakażenie płodu może skutkować zespołem licznych wad wrodzonych;
zapalenie wątroby typu C zwiększa ryzyko wad wrodzonych, dlatego w ciąży obowiązkowe są badania w kierunku zakażenia HCV (ang. hepatitis C virus)
ospa wietrzna; najpoważniejszym powikłaniem u ciężarnej jest zapalenie płuc, dziecko zaś może być dotknięte wrodzonym zespołem ospy wietrznej;
toksoplazmoza; wywołujący ją pierwotniak Toxoplasma gondii przechodzi przez łożysko, choć zakażenie na ogół przebiega bezobjawowo; jeśli rozwinie się choroba, jej objawy są tym poważniejsze, im wcześniej doszło do zarażenia płodu: zakażenie w I trymestrze może spowodować poronienie, zaś w II trymestrze przeważnie wywołuje ciężkie objawy, takie jak wodogłowie; zarażenie płodu pod koniec ciąży na ogół daje objawy dopiero w okresie niemowlęcym lub później – należą do nich m.in. zez i zapalenie siatkówki.
Czynniki odżywcze: nieprawidłowo zbilansowana dieta
Okres płodowy należy do tzw. krytycznych okresów rozwoju organizmu ludzkiego, w których wpływ niewłaściwej diety, w tym niedobór lub nadmiar składników pokarmowych, skutkuje trwałymi zmianami dotyczącymi metabolizmu i gospodarki hormonalnej. One zaś wpływają na zdrowie dziecka w późniejszym okresie życia i mogą doprowadzić np. do rozwoju cukrzycy typu 2. lub powikłań sercowo‒naczyniowych nawet w wieku dorosłym.
W wielu procesach biochemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu uczestniczą witaminy. Nieprawidłowo zbilansowana dieta może być przyczyną ich niedoborów. W takiej sytuacji wyróżniamy dwa stany:
hipowitaminoza – niedobór witamin(y) spowodowany stosowaniem ubogiej w nie diety lub będący efektem upośledzonego wchłaniania;
awitaminoza – całkowity brak lub znaczny niedobór witamin(y).
Indeks dolny Tabela. Skutki niedoborów wybranych witamin i mikroelementów dla płodu i ciężarnej. Indeks dolny koniecTabela. Skutki niedoborów wybranych witamin i mikroelementów dla płodu i ciężarnej.
Witaminy i mikroelementy | Skutki niedoboru | |
---|---|---|
Witaminy | A | przedwczesne pękanie błon płodowych |
BIndeks dolny 99 (kwas foliowy) | poronienia, wady układu nerwowego płodu | |
DIndeks dolny 33 | stan przedrzucawkowystan przedrzucawkowy, zaburzenia odporności matki, mała masa urodzeniowa noworodka | |
C | przedwczesne pękanie błon płodowych | |
E | nieprawidłowy rozwój narządu wzroku płodu, poronienia | |
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) | stan przedrzucawkowy | |
Jod | niedoczynność tarczycy matki i płodu, uszkodzenie OUN, upośledzenie umysłowe, niedosłuch płodu | |
Żelazo | niedokrwistość u matki |
Hiperwitaminozy również mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Dla przykładu, przedawkowanie witaminy A może skutkować zaburzeniami rozwoju układu nerwowego, wydalniczego oraz wodogłowiem lub małogłowiem.
Wiele badań udowodniło, że dieta zawierająca białko pochodzące z różnych źródeł zmniejsza ryzyko porodu przed 37. tygodniem ciąży. W niewielkim stopniu przed przedwczesnym porodem chronią też cynk i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA). Z kolei ryzyko porodu przedwczesnego może zwiększać niedożywienie.
Czynniki niematerialne
Stres
Czynniki środowiskowe (fizyczne lub psychiczne) mogą wywoływać stres, czyli stan wzmożonego napięcia nerwowego. Jest to reakcja psychofizjologiczna, podczas której wydzielane są hormony i neuroprzekaźniki. Silny i przewlekły stres u kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko poronienia. Wpływa on również na niską masę urodzeniową dziecka, wystąpienie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagizespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, ang. attention deficit hyperactivity disorder), a także zmniejsza zdolność uczenia się i rozwoju ruchowego.
Nadmierna aktywność fizyczna
Udowodniono, że ciężka i średniociężka aktywność zawodowa zaburzają rozwój płodu i przyczyniają się do zmniejszenia urodzeniowej masy ciała. Szczególnie niekorzystne są: stojąca pozycja ciężarnej towarzysząca pracy na niektórych stanowiskach, wysiłki o charakterze siłowym, długotrwała aktywność fizyczna i niemożność odpoczywania w trakcie długo trwającej aktywności. Ciężarne nie powinny również zwiększać poziomu aktywności sprzed ciąży. Jednak kobiety, które przed ciążą były regularnie aktywne fizycznie, np. ćwiczyły, mogą tę aktywność kontynuować w podobnym lub mniejszym stopniu, ale pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych. Regularny wysiłek w ciąży przynosi korzyści matce (poprawia napięcie mięśni dna miednicy i chroni przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu) i dziecku (może zmniejszać ryzyko stresu u noworodka podczas porodu oraz zwiększać jego dobrostan w pierwszych minutach życia).
Słownik
(FAS, ang. fetal alcohol syndrome), zespół objawów zaburzeń występujących u dzieci matek pijących alkohol podczas ciąży
toksyczne działanie substancji na rozwój płodu
zmiany w materiale genetycznym, które powstały wskutek działania czynnika mutagennego
(gr. ostéon ‘kość’, penía ‘ubóstwo’); ubytek masy kostnej określanej gęstością kości
(FTS, ang. fetal tobacco syndrome), zespół objawów zaburzeń występujących u dzieci matek palących tytoń podczas ciąży
skala wykorzystywana w medycynie do określania stanu zdrowia noworodka; dziecko może otrzymać maksymalnie 10, a minimalnie 0 punktów
ciśnienie krwi u ciężarnej ≥140/90 mmHg stwierdzone po 20. tygodniu ciąży u kobiet z poprzednio prawidłowym ciśnieniem, u których występuje jednocześnie białkomocz (≥0,3 g białka w 24‑godzinnej zbiórce moczu)
(ADHD, ang. attention deficit hyperactivity disorder), zespół zaburzeń psychicznych obejmujący deficyt uwagi oraz upośledzenie funkcji wykonawczych, np. koncentracji