Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

W przestrzeni rozważamy trzy podstawowe obiekty: punkt, prostą, płaszczyznę. Przez dowolne dwa punkty można poprowadzić dokładnie jedną prostą. Przez dowolne trzy niewspółliniowe punkty można poprowadzić dokładnie jedną płaszczyznę. Problemy geometrii przestrzennej dają się często rozwiązać jako problemy planimetrii dzięki odpowiedniemu wyborowi płaszczyzny lub przekroju płaszczyzną.

Na płaszczyźnie proste, które nie mają punktów wspólnych są równoległe. W przestrzeni proste, które nie mają punktów wspólnych są równoległe tylko wtedy, gdy leżą na jednej płaszczyźnie. Istnieją w przestrzeni proste, które nie mają punktów wspólnych i nie są równoległe. Wszystkie takie proste nazywamy skośnymi.

Przykład 1

Na rysunku przedstawiony jest graniastosłup trójkątny. Sprawdzimy, które spośród prostych zawierających krawędzie tego graniastosłupa są skośne do prostej AC.

RnugGoCcJTXfn

Rozwiązanie

Proste AF, AB, BCCE mają punkt wspólny z prostą AC.

Prosta EF jest równoległa do AC.

Pozostają trzy proste skośne z AC, a mianowicie DB, DEDF.

Charakteryzacja prostych skośnych
Własność: Charakteryzacja prostych skośnych

Proste są skośne wtedy i tylko wtedy, gdy nie istnieje płaszczyzna, na której leżą obie proste.

Dowód

Przeprowadzimy dowód obu implikacji nie wprost.

  • Jeżeli proste leżą w jednej płaszczyźnie, to przecinają się lub są równoległe, więc nie mogą być skośne.

  • Jeżeli proste nie są skośne, to przecinają się lub są równoległe, więc leżą na jednej płaszczyźnie.

Przykład 2

Na rysunku przedstawiony jest ostrosłup czworokątny. Wykażemy, że proste BSDS są skośne do prostej AC, ale nie są skośne do siebie.

RTKsvxNBAa9ey

Rozwiązanie

Gdyby proste BSAC nie były skośne, to leżałyby na jednej płaszczyźnie. Wtedy cztery punkty B, S, A, C leżałyby na jednej płaszczyźnie, w szczególności płaszczyzny ABSBCS byłyby równe, a tak nie jest. Podobnie pokazujemy, że proste DSAC są skośne.  

Natomiast proste BSDS nie są skośne, bo przecinają się w punkcie S.

Odległość punktu P od prostej l
Definicja: Odległość punktu P od prostej l

Długość najkrótszego odcinka łączącego punkt P z punktem na prostej.

Ponieważ przez punkt P i prostą l można poprowadzić płaszczyznę, to możemy skorzystać z własności planimetrii, która charakteryzuje odległość punktu P od prostej l jako długość odcinka PP', gdzie P' jest punktem przecięcia prostej l z prostą prostopadłą do l poprowadzoną przez punkt P.

Jeżeli dwie różne proste są równoległe w przestrzeni, to odległość dowolnego punktu jednej prostej od drugiej prostej jest stała niezależnie od wyboru tego punktu.

W przypadku prostych skośnych własność ta nie zachodzi, popatrzmy na przykład:

Przykład 3

Rozważmy ostrosłup prawidłowyostrosłup prawidłowyostrosłup prawidłowy czworokątny, którego podstawa jest kwadratem o boku  długości 1, a wysokość ma długość 2. W tym ostrosłupie proste ACBS są skośne. Pokażemy, że odległość punktu S od prostej AC nie jest równa odległości punktu B od prostej AC.

RYmpVvdj6Rx1H

Rozwiązanie

Niech E będzie spodkiem wysokości. Z własności rozważanego ostrosłupa wynika, że punkt E jest punktem przecięcia przekątnych kwadratu. Stąd prosta SE jest prostopadła do prostej ACSE=2 jest odległością punktu S od prostej AC

Ponieważ przekątne kwadratu przecinają się pod kątem prostym, to prosta BE jest prostopadła do AC, a stąd BE=22 jest odległością punktu B od prostej AC

Odległość prostych skośnych
Definicja: Odległość prostych skośnych

Najmniejsza odległość punktów jednej prostej od drugiej prostej. 

Płaszczyzny zawierające proste skośne
Własność: Płaszczyzny zawierające proste skośne

Załóżmy, że proste k, l są skośne. Wtedy istnieją płaszczyzny: π1 zawierająca k oraz π2 zawierająca l, takie, że π1π2 są równoległe, czyli nie mają punktów wspólnych.

Dowód

Wybierzmy dowolny punkt K na prostej k. Niech l' będzie prostą równoległą do l i przechodzącą przez K. Taka prosta wyznaczona jest jednoznacznie na mocy aksjomatu równoległości. Podobnie, niech k' będzie prostą równoległą do k przechodzącą przez pewien punkt L leżący na prostej l.

Wówczas przez proste k i l' przechodzi dokładnie jedna płaszczyzna π1. Podobnie, przez proste k'l przechodzi dokładnie jedna płaszczyzna π2.

Popatrzmy na rysunek.

RKdAmyk0I8N3y

Pokażemy teraz, że płaszczyzny π1π2 nie mają punktów wspólnych.

Załóżmy, że A jest punktem wspólnym tych płaszczyzn i poprowadźmy przez ten punkt prostą l'' równoległą do l oraz prostą k'' równoległą do k. Wtedy l''l leżą w płaszczyźnie π2. Ponadto, l'' jest równoległa do l', więc l''l' leżą w płaszczyźnie π1. Stąd prosta l'' jest krawędzią wspólną płaszczyzn π1, π2. Podobne rozumowanie prowadzi do wniosku, że prosta k'' jest krawędzią wspólną płaszczyzn π1, π2. Ponieważ może być tylko jedna taka krawędź, to l''=k''. Stąd wynika, że l'' jest równoległa do k a stąd, że l jest równoległa do k. To przeczy założeniu, że proste k, l są skośne.

Z dowodu powyższej własności wynika, że płaszczyzny równoległepłaszczyzny równoległepłaszczyzny równoległe, na których leżą dane dwie proste skośne są wyznaczone jednoznacznie. Stąd wynika, że odległość między prostymi skośnymi jest odległością między płaszczyznami równoległymi zawierającymi te proste. Ponadto, π1 jest płaszczyzna zawierającą k i równoległą do prostej l, a π2 jest płaszczyzna zawierającą l i równoległą do prostej k.

Przykład 4

Wyznaczymy płaszczyzny równoległe, w których leżą skośne krawędzie sześcianu AEBC oraz wyznaczymy odległość między tymi krawędziami.

Rnix6gZ0C1Yzr

Rozwiązanie

Prowadzimy prostą równoległą do BC przez punkt A. Z własności sześcianu wynika, że prosta ta zawiera krawędź AD. Podobnie prosta równoległa do AE poprowadzona przez punkt B zawiera krawędź BF.

R7p0qUMNbFw1c

Płaszczyzna zawierająca krawędzie AEAD zawiera ścianę ADHE i jest ona równoległa do płaszczyzny wyznaczonej przez krawędzi BCBF, która zawiera ścianę BCGF.

Odległość między prostymi zawierającymi krawędzie AEBC jest równa odległości między płaszczyznami zawierającymi ściany ADHEBCGF, czyli jest równa długości krawędzi AB.

Rysunek przedstawia bryłę nazywaną równoległościanem, zbudowaną na prostych skośnych. Taki równoległościan można zbudować na dowolnych dwóch prostych skośnych i dwóch parach różnych punktów wybranych na tych prostych.

R12FvxR3Wdp0D

Konstrukcja równoległościanu wygląda następująco:

1. Na prostej l dane są punkty A i B a na prostej k – punkty I i J.

2. Prowadzimy proste kA, kB równoległe do k przez punkty A i B oraz proste lI, lJ równoległe do l – przez punkty I i J.

3. Prowadzimy prostą AI oraz proste mB, mI, mJ równoległe do AI przez punkty B, I i J.

4. Punkt M jest punktem przecięcia prostych lI, mB, a prosta kM jest równoległa do k i przechodzi przez punkt M

5. Punkt L jest punktem przecięcia prostych kM, lJ, a prosta mL jest równoległa do m i przechodzi przez punkt L

6. Punkt K jest punktem przecięcia prostych mL, kB, a prosta lK jest równoległa do l i przechodzi przez punkt K

7. Ostatni punkt N jest punktem przecięcia prostych lK, kA.  

Wówczas płaszczyzna IJLM zawiera prostą k i jest równoległa do płaszczyzny ABKN zawierającej prostą l. Prosta IM jest rzutem równoległym prostej l na płaszczyznę IJLM w kierunku prostej m, a prosta AN jest rzutem równoległym prostej k na płaszczyznę ABKN w kierunku prostej m.

Wszystkie ściany równoległościanu są równoległobokami, a przeciwległe ściany są równoległe i są przystającymi równoległobokami. Szczególnym przypadkiem równoległościanu jest prostopadłościan, czyli równoległościan, którego ściany są prostokątami.

RW5Ly6Reuju6Y

Powyższa konstrukcja równoległościanu pozwala na zdefiniowanie kąta między prostymi skośnymi jako jeden z kątów równoległoboku IJLM (lub ABKN). Inaczej mówiąc, kąt między prostymi skośnymi k, l jest to kąt między k a rzutem równoległym prostej l na płaszczyznę zawierającą k i równoległą do l.

Przykład 5

Rozważmy graniastosłup o podstawie trójkąta prostokątnego równoramiennego. Wyznaczymy kąt między krawędziami skośnymi ABGI.

R1dG7EVNpujNw

Rozwiązanie

Płaszczyzny zawierające podstawy graniastosłupa są równoległe i zawierają proste skośne ABGI. Krawędź AC jest równoległa do GI, więc kąt między krawędziami skośnymi ABGI jest równy kątowi między krawędziami ABAC. Ponieważ podstawa graniastosłupa jest równoramiennym trójkątem prostokątnym, to kąt BAC ma miarę 45°.

Słownik

ostrosłup prawidłowy
ostrosłup prawidłowy

ostrosłup prosty, którego podstawą jest wielokąt foremny

płaszczyzny równoległe
płaszczyzny równoległe

płaszczyzny, które nie mają punktów wspólnych