wypukłe, omówione w e‑materiale Soczewki wypukłeP4rNRYF5DSoczewki wypukłe.
wklęsłe, wśród których wymienić można soczewki:
dwuwklęsłe – ograniczone z obu stron powierzchnią kulistą wklęsłą (Rys. 1a),
płasko‑wklęsłe – ograniczone z jednej strony powierzchnią płaską, z drugiej – kulistą wklęsłą (Rys. 1b),
wypukło–wklęsłe – z jednej strony ograniczone powierzchnią kulistą wypukłą, z drugiej – kulistą wklęsłą (Rys. 1c).
R1Uy0525Pviqf
Zdolność skupiająca soczewki zależy od promienia krzywizn obu powierzchni oraz od współczynników załamania materiału, z którego dana soczewka została wykonana oraz otoczenia, w którym ta soczewka się znajduje. Zależność ta opisana jest wzorem:
W przypadku przedstawionych powyżej soczewek wklęsłych, drugi z czynników we wzorze (1) zawierający promienie krzywizn: przyjmuje następujące wartości:
dla soczewki dwuwklęsłej (Rys. 2.): i , zatem
R1Bwytp5BhgEW
dla soczewki płasko‑wklęsłej (Rys. 3.): i , zatem
R1bVT9QRRLEId
dla soczewki wklęsło‑wypukłej (Rys. 4.): i , zatem wtedy i tylko wtedy, gdy:
R14iBP472yr5F
Oprócz promieni krzywizn, zdolność skupiająca soczewek zależy od współczynników załamania. Np. klasyczne soczewki okularowe mają współczynnik załamania wynoszący około 1,5. Jeśli soczewka taka znajduje się w powietrzu, to:
dla soczewki dwuwklęsłej wyrażenie (1) przyjmuje wartość ujemną, więc jest ona soczewką rozpraszającą,
dla soczewki płasko‑wklęsłej wyrażenie również jest ujemne, zatem soczewka jest rozpraszająca,
dla soczewki wklęsło‑wypukłej, w przypadku gdy , soczewka jest rozpraszająca, zaś gdy – skupiająca.
Należy jednak pamiętać, że ta sama soczewka w ośrodku o współczynniku załamania większym od jej współczynnika załamania, zmienia swoją zdolność skupiającą. Tym samym soczewka, która w powietrzu jest soczewką rozpraszająca, po zanurzeniu w odpowiedniej cieczy, może stać się skupiającą.
R1CIemeopazy4
R1W6Q0ecutxnn
Jeżeli na soczewkę skupiającą (Rys. 5, 6.) pada przyosiowa wiązka promieni równoległych do osi optycznejOś optycznaosi optycznej soczewki, wówczas po przejściu przez soczewkę promienie te przecinają się w jednym punkcie zwanym ogniskiemOgniskoogniskiem soczewki.
RxYO2Lhyu87Ex
Jeśli przyosiowa wiązka promieni równoległych do osi optycznej przechodzi przez soczewkę rozpraszającą (Rys. 7.), wówczas przedłużenia promieni wychodzących z soczewki przecinają się w jednym punkcie, który nazywamy ogniskiem soczewki rozpraszającej. Soczewka cienka ma dwa położone symetrycznie po obu jej stronach ogniska. Środek optyczny soczewki to punkt wewnątrz soczewki leżący na jej osi optycznej charakteryzujący się tym, że wszystkie promienie przechodzące przez ten punkt wychodzą z soczewki bez zmiany swego pierwotnego kierunku. Ogniskową soczewki nazywamy odległość ogniska soczewki od środka optycznego soczewki. Ogniskowej soczewki skupiającej przypisujemy wartość dodatnią, a dla soczewki rozpraszającej - ujemną. Ogniskowa soczewki zależy od promieni krzywizn ograniczających soczewkę i od względnego współczynnika załamania światła materiału soczewki względem otaczającego ośrodka.
Słowniczek
Ognisko
Ognisko
(ang. focus) - punkt układu optycznego leżący na osi optycznej, charakteryzujący się tym, że promienie początkowo równoległe do osi optycznej po przejściu przez soczewkę przecinają się w tym punkcie.
Ogniskowa
Ogniskowa
(ang. focal length) - odległość pomiędzy ogniskiem a środkiem soczewki mierzona wzdłuż osi optycznej.
Oś optyczna
Oś optyczna
(ang. optical axis) - prosta przechodząca przez środki elementów optycznych znajdujących się w układzie.
Promienie przyosiowe
Promienie przyosiowe
(ang. paraxial rays) - promienie biegnące blisko osi optycznej.
zdolność skupiająca soczewki
zdolność skupiająca soczewki
(ang. optical power) - wielkość fizyczna równa odwrotności ogniskowej soczewki. Jej jednostką jest dioptria, czyli odwrotność metra.