Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Co oznacza skrót OZE?

Według ustawy o odnawialnych źródłach energiiźródła energiiźródłach energii, są to:

1

odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.

Indeks dolny Źródło: isap.sejm.gov.pl, dostęp 28.08.2020 r. Indeks dolny koniec

R1YWLIh6ob0C31
Logo OZE
Źródło: By Melanie Maecker-Tursun, www.ponymithorn.com, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org.

Odnawialne źródła energiiodnawialne źródła energiiOdnawialne źródła energii stanowią alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny, które są nieodnawialnymi nośnikami energii, co oznacza, że ich zasoby nie uzupełniają się w naturalnych procesach.

1
Polecenie 1

Zapoznaj się z poniższym filmem edukacyjnym. Uzasadnij, dlaczego energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii nazywamy „energią przyszłości”?

RLgY65o5s3fbr
Film nawiązujący do treści materiału
ReFSjOFuTnQTv1
Budowa turbiny:
1. fundament
2. wyjście do sieci elektroenergetycznej
3. wieża
4. drabinka wejściowa
5. serwomechanizm kierunkowania elektrowni
6. gondola
7. generator
8. wiatromierz
9. hamulec postojowy
10. skrzynia przekładniowa
11. łopata wirnika
12. siłownik mechanizmu przestawiania łopat
13. piasta
Źródło: Arne Nordmann, licencja: CC BY-SA 3.0.

Energia kinetyczna wiatru to energia drzemiąca w ruchu powietrza. Ogrzane pod wpływem promieniowania słonecznego masy powietrza przemieszczają się do górnych warstw atmosfery ziemskiej, powodując tym samym podciśnienie i zasysanie mas powietrza o niższej temperaturze.

Energia kinetyczna wiatru przekształcana jest w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych, które składają się z wieży umożliwiającej umiejscowienie turbiny na wysokości, gdzie prędkość wiatru jest największa. Kolejnym elementem jest ruchoma gondola, pozwalająca na zmianę położenia turbiny, zgodnie z kierunkiem wiatru. Jej ruch jest możliwy dzięki silnikowi i przekładni na szczycie wieży. W niej znajduje się również generator, zmieniający energię mechaniczną w energię elektryczną, i cały układ sterujący. Ostatnim i najważniejszym elementem jest wirnikwirnikwirnik z dwoma lub trzema łopatami, które ułatwiają zmianę energii kinetycznej wiatru na energię mechaniczną. Łopaty turbiny obracają się z prędkością ok. 15‑20 obr./min., natomiast generator wytwarza energię elektryczną przy prędkości ponad 1500 obr./min.

R1QzEPjCnwYny1
Dla efektywnego wytwarzania energii tworzy się farmy wiatrowe, które liczą od kilkunastu do kilkuset wiatraków. Jedna z większych polskich farm znajduje się na Górze Kamieńskiej.
Źródło: Zbigniew Kucybała, dostępny w internecie: www.pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Energia pochodząca ze słońca może być pozyskiwana na dwa sposoby. Produkcja energii elektrycznej jest możliwa dzięki ogniwom fotowoltaicznym, z kolei energia cieplna jest uzyskiwana dzięki kolektorom słonecznym.

W ogniwach fotowoltaicznych energia słoneczna przemieniana jest na energię elektryczną podczas zjawiska konwersji fotowoltaicznej.

RfwfjptOdSsrY1
Ilustracja przedstawia budowę i zasadę działania ogniwa fotowoltaicznego. Ogniwo zbudowane jest z kilku warstw - na dole jest podstawa baterii, następnie dolna warstwa kontaktowa, półprzewodnik krzemowy "N", półprzewodnik krzemowy "P", powierzchnia antyodblaskowa, styk elektryczny - światło przenika przez metalową siatkę. Z jednej strony ogniwa jest odbiornik prądu - żarówka. na odbiornik pada światło słoneczne. Po prawej stronie ilustracji jest zbliżenie na półprzewodniki krzemowe. Półprzewodnik "P" zbudowany jest z wolnych elektronów i jąder krzemu. Nad półprzewodnikiem "P" jest płytka półprzewodnika "N". Pada na niego światło słoneczne. W dolnej płytce część elektronów unosi się nad nią - tu opis: światło wzbudza przepływ elektronów. W półprzewodniku "P" elektrony płyną od lewej do prawej strony, w półprzewodniku "N" od prawej do lewej. Pod obrazkiem jest tekst: Światło powoduje, że pomiędzy dwiema warstwami krzemowego półprzewodnika wędrują elektrony i płynie prąd. Opisano: 1. Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch warstw półprzewodnika, tworzących tzw. złącza p‑n (positive- negative). Nad znajdującą się na górze pierwszą z nich umiejscowiona jest elektroda ujemna, metalowy styk elektryczny i powłoka antyrefleksyjna. Na spodzie znajduje się dolna warstwa kontaktowa z elektrodą dodatnią., 2. Półprzewodnik stanowi sieć krystaliczną atomów krzemu, co tworzy monokryształ krzemu. Między atomami krzemu występuje wiązanie kowalencyjne. Na powłoce walencyjnej każdego z atomów krzemu budujących sieć znajdują się cztery elektrony walencyjne. Stąd atom krzemu uzyskuje najbardziej korzystną energetycznie strukturę ośmioelektronową, ponieważ oprócz własnych czterech elektronów walencyjnych ma dodatkowe cztery elektrony wspólnie z czterema atomami sąsiednimi., 3. W wyniku dostarczenia odpowiedniej energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego, dochodzi do wyrwania elektronu z takiego wiązania. Wyrwany elektron określa się nośnikiem swobodnym, a jego ubytek w wiązaniu powoduje powstanie luki („dziury”), czyli częściową jonizację dwóch atomów. Na tym etapie rozróżnia się dwie warstwy półprzewodnika., 4. Półprzewodnik typu n jest zbudowany z atomów krzemu charakteryzujących się ładunkiem ujemnym, a typu p z atomów krzemu o dodatnim ładunku elektrycznym. Na granicy dwóch warstw, atomy z warstwy typu n „oddają” swoje dodatkowe elektrony jonom z warstwy typu p, tworząc w ten sposób złącze p‑n, które składa się z nośników o przeciwnych ładunkach (elektron z ładunkiem ujemnym i jon z ładunkiem dodatnim powstałe po wybiciu elektronów). Ładunki te zostają następnie rozdzielone przez istniejące na złączu p‑n pole elektryczne, co sprawia, że w ogniwie pojawia się napięcie elektryczne.
Budowa i zasada działania ogniwa fotowoltaicznego
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Energia aerotermalna to energia zawarta w ogrzanym przez promienie słoneczne powietrzu. Wykorzystuje się ją do ogrzewania lub klimatyzowania domów oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. System ten działa dzięki powietrznej pompie ciepła, która pobiera energię cieplną z powietrza i rozprowadza ją po domu.

Na poniższym schemacie przedstawiono działanie pompy ciepła.

RHt6wRpjVSJuy1
Ilustracja interaktywna przedstawia działanie pompy ciepła. Na górze ilustracji są: słońce, panele słoneczne, dwa wiatraki. Tu opis: około 25% energia napędowa. Na dole ilustracji po lewej stronie jest instalacja źródła ciepła - od dołu wyróżniono - woda, gleba, powietrze. Instalacja łączy się z pompą ciepła. Pompa ciepła po lewej stronie ma parownik, po prawej skraplacz. na dole pomiędzy parownikiem a skraplaczem zachodzi rozprężanie, w górnej części sprężanie. Skraplacz łączy się po prawej stronie schematu z instalacją grzewczą i ciepłej wody. Wyróżniono ogrzewanie podłogowe, grzejniki, ciepłą wodę. Przy instalacji źródła ciepła w górnej części jest strzałka skierowana w prawo nad całym obrazkiem z napisem: około 75% energia otoczenia, ciepło użytkowe. Opisano: 1. Pompa ta składa się z zewnętrznej jednostki pompującej – parownika, który pobiera energię z powietrza oraz jednostki wewnętrznej, oraz skraplacza, który rozprowadza ciepło i ciepłą wodę po całym domu., 2. Parownik pełni funkcję wymiennika ciepła. Znajdująca się w nim ciecz – czynnik roboczy – ogrzewa się pod wpływem energii cieplnej z powietrza i paruje., 3. W sprężarce zwiększane jest ciśnienie, a tym samym temperatura., 4. Czynnik roboczy trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło wodzie, która zasila instalację grzewczą w domu., 5. W ostatnim etapie zmniejszane jest ciśnienie, dzięki czemu ciecz może wrócić do parownika.
Działanie pompy ciepła
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RSE8w93fyeNjU1
Odwiert geotermalny
Źródło: flickr.com, licencja: CC BY 2.0.

Energia geotermalna to energia cieplna z wnętrza Ziemi. Jest ona zgromadzona w skałach i wodach podpowierzchniowych. Pochodzi głownie z jądra ziemi, ale generowana jest również w wyniku przemian promieniotwórczych w płaszczu ziemskim. Źródła termalne, np. gejzery, są źródłem energii geotermalnej.

Energia geotermalna wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej w takich krajach, jak USA, Filipiny czy Islandia. Głównym sposobem wykorzystania tej energii są odwierty w gorących zbiornikach wód termalnych. Wykonuje się dwa odwierty: pierwszy – czerpalny, z którego wydobywa się gorącą wodę głębinową,  i drugi, w niewielkiej odległości od pierwszego, do którego zawracana jest woda geotermalna po odebraniu od niej ciepła.

Energia hydrotermalna to energia cieplna wód powierzchniowych. Można ją wykorzystać do pozyskania ciepła lub produkcji energii elektrycznej. W tym celu wykorzystuje się pompy ciepła, których działanie jest zbliżone do powietrznych pomp ciepła.

Ciekawostka

OTCE (ang. ocean thermal energy conversion) to system produkcji energii, wykorzystujący różnicę temperatur między głębinami oceanu a jego wodami powierzchniowymi, które są ogrzewane przez promienie słoneczne. Różnica ta może wynosić nawet 20°C.

RPnajk9JV0hUM1
Proces pozyskiwania energii z wód powierzchniowych. W procesie tym energia elektryczna produkowana jest przez umieszczenie ciepłej wody powierzchniowej w komorze niskociśnieniowej, w której zaczyna wrzeć. Powstająca para wodna napędza turbinę i połączony z nią generator. Następnie para skraplana jest w kondensatorze, chłodzonym zimną wodą głębinową.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Hydroenergia to energia mechaniczna płynącej wody lub też energia spadku wody. Wykorzystuje się ją do produkcji energii elektrycznej, co jest możliwe dzięki elektrowniom wodnym. Budowane są one najczęściej na rzekach, tak jak pierwsza elektrownia wodna, która powstała już w 1879 r. na Niagarze.

Konwencjonalne elektrownie wodne – tamy – wykorzystują energię potencjalną spiętrzonej wody do generowania energii elektrycznej. Przepływająca woda napędza turbinę wodną i generator, co jest możliwe dzięki różnicy wysokości wody między zbiornikiem a odpływem. Największą konwencjonalną elektrownią wodną jest Tama Trzech Przełomów, która znajduje się w Chinach na rzece Jangcy i działa od 2003 r.

R1Q5EbkhLVmk51
Budowa zapory wodnej
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Energia fal, prądów i pływów morskich, inaczej energia morska, to energia kinetyczna wynikająca z ruchu wody w morzach i oceanach. To ona jest przede wszystkim wykorzystywana przy produkcji energii elektrycznej. Najmniej eksploatowana jest energia prądów morskich, z uwagi na techniczne problemy przekształcenia jej w energię elektryczną.

Przekształcenie energii pływów morskich na energię elektryczną możliwe jest dzięki elektrowniom pływowym, które stawiane są przy ujściach rzek do mórz i oceanów. Działają na takiej samej zasadzie jak elektrownie wodne, w których turbiny wprawiane są w ruch przez spływającą wodę, co z kolei wprawia w ruch generator produkujący energię elektryczną.

Elektrownie falowe można podzielić na cztery rodzaje ze względu na sposób ich działania. Pierwszym rodzajem są elektrownie pneumatyczne, w których turbiny napędzane są przez ruch powietrza wymuszany przez fale. Drugie są elektrownie mechaniczne, gdzie prądnica połączona jest z wirnikiem, wprawianym w ruch dzięki sile wyporu wody. Kolejne są elektrownie indukcyjne, zbudowane z cewek magnetycznych, wprawiane w ruch przez fale morskie. Ruch cewek generuje energię elektryczną. Ostatnim rodzajem są elektrownie hydrauliczne, które wykorzystują przepływ fal do napędzania turbin.

Energia biomasy, biogazów i biopłynów to energia pozyskiwana z surowców pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które mogą ulec biodegradacji. Podstawą wykorzystania biomasy, biogazów i biopłynów jest produkcja energii cieplnej i biopaliw. Energię cieplną można wygenerować przez bezpośrednie spalanie biomasy, jak np. spalanie drewna czy słomy oraz biogazów – metanu i tlenku węgla(IV), które są produktami beztlenowej fermentacji odpadów pochodzenia organicznego. Biopłyny (biomasa w formie płynnej) wykorzystywane są głównie jako biopaliwa. Zaliczane do nich oleje roślinne, biodiesel i alkohole, produkowane są z roślin, jak np. bioetanol, będący produktem fermentacji alkoholowej cukrów z trzciny czy buraków cukrowych.

Słownik

źródła energii
źródła energii

technicznie wszelkie substancje, zjawiska, procesy, obiekty lub urządzenia, które mogą być wykorzystane — bezpośrednio lub po zrealizowaniu odpowiednich przemian energetycznych — do zaspokajania potrzeb energetycznych człowieka

energetyka
energetyka

(gr. nuepsilonrhogammaetatauiotakappaός (energētikós) „czynny”) dział nauki i techniki zajmujący się badaniem, pozyskiwaniem, przetwarzaniem, gromadzeniem, przesyłaniem oraz użytkowaniem różnych form i nośników energii

odnawialne źródła energii
odnawialne źródła energii

źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie (surowce odnawialne)

półprzewodnik
półprzewodnik

subtancja stała przewodząca prąd

półprzewodnik samoistny
półprzewodnik samoistny

substancja stała tworząca sieć krystaliczną, w której wszystkie atomy są takiego samego rodzaju

konwersja fotowoltaiczna
konwersja fotowoltaiczna

przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną

wirnik
wirnik

element maszyny, który wiruje

prądnica
prądnica

urządzenie, które zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną

cewka indukcyjna
cewka indukcyjna

element elektroniczny, złożony z nawiniętych zwojów

turbina
turbina

urządzenie, które wykorzystuje energię przepływającej wody, pary wodnej albo powietrza, do wytworzenia energii mechanicznej

dziura
dziura

zerwane wiązanie kowalencyjne dwóch atomów, powstałe na skutek oderwania elektronu

Bibliografia

Energia z zasobów  odnawialnych, Gda https://www.giwk.pl/files/176/240/149/przewodnikpoodnawialnychecca8recca8dacca8achenergii.pdf,

http://portalrsi.it.kielce.pl/pl/top/rodzaje_odnawialnych_rodel_energ,

http://www.uwm.edu.pl/kolektory/kolektory-sloneczne/foto.htm,

https://www.polsl.pl/Wydzialy/ROZ/ZN/Documents/z114/1_Bajor_.pdf