Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Oddychanie jest czynnością życiową zapewniającą dostarczanie energii organizmowi. Na ten proces składają się wentylacja płuc, wymiana gazowa oraz oddychanie komórkowe. Wyróżnia się jego dwa typy: oddychanie zewnętrzneoddychanie zewnętrzneoddychanie zewnętrznewewnętrzneoddychanie wewnętrznewewnętrzne.

Pierwsze z nich zachodzi na poziomie pęcherzyków płucnych. Zawarty we wdychanym powietrzu tlen, niezbędny do oddychania wewnętrznego, przenika do krwi. W tym samym czasie z krwi do wydychanego powietrza przechodzi dwutlenek węgla. Oddychanie zewnętrzne możliwe jest dzięki systemowi narządów tworzących górne i dolne drogi oddechowe. Te ostatnie zakończone są pęcherzykami płucnymi, które tworzą gąbczastą masę płuc.

Drugi typ oddychania, wewnętrzny, zwany też oddychaniem komórkowym, sprowadza się do utleniania komórkowego zachodzącego w celu wytworzenia energii niezbędnej do przebiegu procesów fizjologicznych.

bg‑cyan

Górne drogi oddechowe

Zadaniem dróg oddechowych jest nie tylko przewodzenie powietrza do płuc, ale także jego nawilżenie, ogrzanie i oczyszczenie z pyłów.

Rb12FDwNWSiD21
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: scientificanimations.com, licencja: CC BY-SA 4.0.
R1SS8RN8aO0bo1
Na ilustracji przedstawiony jest model górnych dróg oddechowych. Poczynając od góry cyfrą jeden oznaczona jest półokrągła jama nosowa zajmująca przestrzeń wewnątrz czaszki za nozdrzami. Pod jamą nosową znajduje się jama ustna z językiem. W miejscu, gdzie łączą się obie jamy znajduje się gardło, oznaczone cyfrą dwa. Pod gardłem widoczna jest węższa krtań, której przypisano cyfrę trzy, a na dolnej ścianie krtani znajduje się głośnia, oznaczona cyfrą cztery. W krtani oraz pod nią cyfrą sześć oznaczono fałdy głosowe. Od krtani w dół odchodzi cienki, karbowany przewód – tchawica z przypisaną do niej cyfrą pięć.
Model górnych dróg oddechowych wraz z krtanią i tchawicą.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o., w oparciu o materiał źródłowy zakupiony w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na powołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
bg‑pink

Dolne drogi oddechowe

Krtań

Krtań to narząd leżący poniżej nasady języka i kości gnykowejkość gnykowakości gnykowej, utworzony z kilku chrząstek połączonych ruchomo za pomocą mięśni i więzadeł. Jedna z chrząstek położona ku przodowi to chrząstka tarczowa, dobrze widoczna i silnie rozrośnięta u mężczyzn (tzw. jabłko Adama). Wnętrze krtani, zwane też jamą krtani, pokryte jest śluzówką i składa się z przedsionka, głośni i jamy podgłośniowej. Przedsionek krtani rozpoczyna się otworem określanym jako wejście krtani, stanowiącym granicę z dolną częścią gardła. Z kolei głośnia jest najwęższą częścią krtani – znajdują się w niej fałdy głosowe. Przechodzące przez zwężoną głośnię powietrze wprawia je w drgania. Kształt krtani oraz napięcie fałdów głosowych decydują o wysokości głosu, a tempo przepływu powietrza przez te narządy – o jego sile. Poniżej fałdów głosowych znajduje się rozszerzony odcinek krtani (jama podgłośniowa), który przechodzi w tchawicę.

Tchawica

Tchawica zaczyna się na wysokości VI–VII kręgu szyjnego. U dorosłego człowieka ma długość około 10‑16 cm i kształt sprężystej, spłaszczonej od tyłu rury złożonej z 16–20 podkowiastych chrząstek połączonych więzadłami. Dzięki takiej budowie tchawica nie zapada się w czasie oddychania i zapewnia drożność dróg oddechowych.

Oskrzela

Na wysokości IV kręgu piersiowego tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela główne (lewe i prawe), podobne do niej budową. Wnętrza tchawicy i oskrzeli, aż do oskrzelików, wysłane są nabłonkiem jednowarstwowym wielorzędowym migawkowym zawierającym liczne komórki kubkowe zdolne do wydzielania śluzu. Dzięki takiej budowie zarówno tchawica, jak i oskrzela oczyszczają wdychane powietrze z mikroorganizmów, drobin kurzu i pyłu. Zanieczyszczenia są wyłapywane przez rzęski nabłonka migawkowego i zlepiane przez produkowany przez komórki kubkowe śluz. Powstała wydzielina jest przesuwana ku górze przez rzęski, a następnie odkrztuszana lub połykana.

Główną funkcją oskrzeli jest transport ogrzanego, nawilżonego i oczyszczonego powietrza do płuc.

Re6yV5NZGRQtL
Model oskrzeli.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o., w oparciu o materiał źródłowy zakupiony w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na powołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
Płuca

Oskrzeliki wraz ze zrazikami płucnymi tworzą gąbczastą masę lewego i prawego płuca. W każdym z płuc wyróżnia się część górną – szczyt, część dolną – podstawę, wklęsłą powierzchnię przeponową, wypukłą powierzchnię żebrową oraz powierzchnię przyśrodkową.

Na powierzchni przyśrodkowej znajduje się tzw. wnęka płuca, przez którą wnikają do płuc oskrzela, tętnica płucna, tętnica oskrzelowa, nerwy układu autonomicznego, a opuszczają je żyła płucna, żyła oskrzelowa oraz naczynia limfatyczne.

R1avbwFyV7Sx3
Model płuc.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o., w oparciu o materiał źródłowy zakupiony w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na powołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Każde z płuc podzielone jest szczelinami na płaty: płuco prawe na trzy, a lewe na dwa. Do poszczególnych płatów dochodzą odgałęzienia oskrzeli głównych zwane oskrzelami płatowymi. Płaty z kolei zbudowane są z mniejszych fragmentów – segmentów oskrzelowo‑płucnych, do których dochodzą oskrzela segmentowe będące odgałęzieniami oskrzeli płatowych.

RyTu1tpGEPhtt
Schemat płuc człowieka z widocznymi drogami oddechowymi i różnymi kolorami dla każdego płata.
Źródło: Patrick J. Lynch, wikipedia.org, licencja: CC BY 2.5.

Oskrzela segmentowe dzielą się na coraz mniejsze przewody, z których te o najmniejszej średnicy to oskrzeliki końcowe. Każdy oskrzelik jest ślepo zakończony woreczkiem podzielonym na dwa oskrzeliki oddechowe, których ściany tworzą uwypuklenia zwane pęcherzykami płucnymi. Ich wnętrze pokryte jest czynnikiem powierzchniowym (surfaktantem płucnymsurfaktant płucnysurfaktantem płucnym) zapobiegającym nadmiernemu rozciągnięciu pęcherzyków płucnych w trakcie wdechu, a także przeciwdziałającym zapadaniu oraz sklejaniu się ich ścian w trakcie wydechu.

Łączna powierzchnia pęcherzyków obu płuc wynosi u człowieka około 200 mIndeks górny 2, a powierzchnia oplatających je naczyń włosowatych około 140 mIndeks górny 2. Wymiana gazowa na tak dużej powierzchni zaspakaja w pełni zapotrzebowanie organizmu na tlen – jej osiągnięcie było możliwe dzięki kulistem kształtowi pęcherzyków.

Ściany pęcherzyków płucnych oraz gęsto je oplatających włosowatych naczyń krwionośnych zbudowane są z cienkiego nabłonka jednowarstwowego płaskiego. Dzięki temu powietrze znajdujące się w pęcherzyku płucnym jest oddzielone od krwi w naczyniu włosowatym jedynie przez dwie cienkie ściany, co znacznie usprawnia proces wymiany gazowej w płucach.

Tlen dyfunduje z pęcherzyka płucnego, gdzie jego stężenie jest wyższe, do krwi, a następnie jest sprawnie transportowany do tkanek dzięki gęstej sieci naczyń włosowatych. Na tej samej zasadzie, lecz w odwrotnym kierunku, odbywa się dyfuzja i wydalanie dwutlenku węgla z organizmu.

Każde płuco otoczone jest błoną surowiczą zwaną opłucnąopłucnaopłucną, utworzoną z dwóch blaszek: zewnętrznej i wewnętrznej, między którymi znajduje się niewielka jama wypełniona płynem surowiczym. Zadaniem opłucnej jest zmniejszenie tarcia pomiędzy ścianą klatki piersiowej a powierzchnią płuc podczas ruchów oddechowych.

1
R14CNeMH58gHh1
Budowa układu oddechowego.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o.

Model 3D przedstawia układ oddechowy człowieka. Składa się on z następujących elementów:

1. Tchawica

Tchawica stanowi pierwszy odcinek dolnych dróg oddechowych i ma kształt sprężystej, spłaszczonej od tyłu rury złożonej z 16‑20 podkowiastych chrząstek połączonych więzadłami. Tchawica zaczyna się na wysokości VI‑VII kręgu szyjnego i u dorosłego człowieka ma długość około 12 cm.

2. Oskrzela

Na wysokości IV kręgu piersiowego tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela główne (lewe i prawe). Oskrzela główne mają taką samą budowę jak tchawica. Wnętrze tchawicy i oskrzeli, aż do oskrzelików, wysłane jest nabłonkiem wielorzędowym migawkowym zawierającym liczne komórki kubkowe zdolne do wydzielania śluzu.

3. Oskrzela

Oskrzele prawe jest dwa razy krótsze od oskrzela lewego i skierowane bardziej ku tyłowi. Oskrzele lewe z kolei jest węższe od oskrzela prawego i odchyla się od tchawicy pod większym kątem. Każde z oskrzeli dzieli się wielokrotnie tworząc tzw. drzewko oskrzelowe.

4. Oskrzeliki

Odgałęzienia oskrzeli o średnicy mniejszej niż 0,85 mm. Są to przewody zrazików płucnych i dalsze rozgałęzienia, kończące się pęcherzykami płucnymi.

5. Płuca

Oskrzeliki wraz ze zrazikami płucnymi tworzą gąbczastą masę lewego i prawego płuca. W każdym z płuc wyróżnia się część górną zwaną szczytem, część dolną określaną mianem podstawy, wklęsłą powierzchnię przeponową, wypukłą powierzchnię żebrową oraz powierzchnię przyśrodkową.

6. Płat górny.

7. Płat środkowy.

8. Płat dolny.

Słownik

kość gnykowa
kość gnykowa

leżąca w obrębie szyi nieparzysta kość trzewioczaszki (twarzowej części czaszki)

nagłośnia
nagłośnia

chrząstka zamykająca wejście do krtani podczas przełykania pokarmu

oddychanie wewnętrzne
oddychanie wewnętrzne

zachodzący na poziomie komórek cykl tlenowych reakcji metabolicznych prowadzący do wytworzenia energii niezbędnej do przebiegu procesów fizjologicznych

oddychanie zewnętrzne
oddychanie zewnętrzne

zachodząca na poziomie płuc wymiana gazowa, podczas której dochodzi do przenikania tlenu z pęcherzyków płucnych do krwi oraz dwutlenku węgla z krwi do pęcherzyków płucnych

opłucna
opłucna

błona surowicza otaczająca płuca

surfaktant płucny
surfaktant płucny

substancja powierzchniowo czynna zmniejszająca napięcie w pęcherzykach płucnych i wyściełająca ich wewnętrzne

wymiana gazowa
wymiana gazowa

proces polegający na wymianie gazów oddechowych (tlenu i dwutlenku węgla) między organizmem a otoczeniem