Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Ze względu na swoje znaczenie dla organizmu centralny układ nerwowy zaopatrzony jest w specjalne bariery chroniące go przed czynnikami uszkadzającymi. Są nimi, patrząc od zewnątrz, struktury kostne głowy osłaniające mózgowie, kręgosłup zabezpieczający rdzeń kręgowy i trzy opony mózgowo‑rdzeniowe, których zadaniem jest izolacja CUN oraz zapewnienie ochrony mechanicznej. Dodatkową ochronę od wewnątrz zapewniają płyn mózgowo‑rdzeniowy i bariera krew–mózg.

bg‑turquoise

Struktury kostne

Za zabezpieczenie mózgowia i rdzenia kręgowego od zewnątrz odpowiadają twarde elementy kostne: kości czaszki (mózgoczaszki) oraz kanał rdzenia kręgowego (kanał kręgowy).

R5jGbrCY0op9h
Rysunek przedstawia czaszkę widoczną z boku. Cyfrą 1 oznaczona jest kość czołowa, cyfrą 2 kość ciemieniowa, cyfrą 3 kość klinowa, cyfrą 4 kość skroniowa a cyfrą 5 kość potyliczna.
Połączone ze sobą nieruchomo kości mózgoczaszki tworzą kostną puszkę ochraniającą mózgowie.
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.

Kanał kręgowy ma kształt rury. Tworzą go otwory kręgów kręgosłupa. Przebiegający w środku rdzeń kręgowy jest chroniony od strony brzusznej trzonami kręgu, a z boku i od strony grzbietowej łukami kręgu.

RYPARTzIehMJx1
Grafika przedstawia kręgosłup ludzki podzielony na odcinki. Z lewej strony widoczne są przykłady kręgów każdego z odcinków. Otwór międzykręgowy obecny jest w kręgach szyjnych, piersiowych oraz lędźwiowych. W odcinku krzyżowym i guzicznym nie ma otworów międzykręgowych.
Kanał kręgowy tworzą kolejne otwory kręgowe kręgów kręgosłupa. Jest on wyścielony przez opony mózgowo‑rdzeniowe, wewnątrz których znajduje się płyn mózgowo‑rdzeniowy.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o., w oparciu o materiał źródłowy zakupiony w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na powołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na epodreczniki.pl.
bg‑turquoise

Opony mózgowo‑rdzeniowe

Pod elementami kostnymi znajdują się trzy błony łącznotkankowe zwane oponami mózgowo‑rdzeniowymi: opona twarda, opona pajęcza oraz opona miękka.

R1SF9MHfhQ5991
Ilustracja przedstawia opony mózgowo-rdzeniowe - struktury otaczające mózgowie w czaszce i rdzeń kręgowy w kręgosłupie. Na zewnątrz mózg ochrania skóra głowy oraz kości czaszki. Kolejno ułożone są poszczególne opony: 1. Opona twarda, inaczej twardówka. Najbardziej zewnętrzna błona składająca się z dwóch warstw: zewnętrznej, która wyściela od wnętrza kości czaszki, i wewnętrznej, łączącej się z kolejną oponą – pajęczą. W przestrzeni między warstwami opony twardej znajdują się zatoki żylne pełniące funkcję termoregulacyjną., 2. Opona pajęcza, inaczej pajęczynówka. Środkowa, najcieńsza i najdelikatniejsza, błona w postaci blaszki przylegającej do wewnętrznej warstwy twardówki. Zaopatrzona jest w ziarnistości pajęczynówki, wnikające do zatok żylnych opony twardej. Ziarnistości pajęczynówki odgrywają istotną rolę we wchłanianiu krążącego płynu mózgowo‑rdzeniowego. 3. Przestrzeń podpajęczynówkowa, inaczej przestrzeń pajęcza. Przestrzeń między oponą miękką i pojęczą wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. 4. Opona miękka, inaczej naczyniówka. Wewnętrzna, cienka błona przylegająca ściśle do powierzchni mózgowia i rdzenia kręgowego, zaopatrzona w liczne naczynia krwionośne wnikające w głąb tkanki nerwowej, które dostarczają składniki odżywcze i odbierają zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii., Kora mózgu, w której znajdują się oznaczone cyfrą 5 naczynia krwionośne.
Opony mózgowo‑rdzeniowe to struktury otaczające mózgowie w czaszce i rdzeń kręgowy w kręgosłupie.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑turquoise

Płyn mózgowo‑rdzeniowy

Płyn mózgowo‑rdzeniowy wypełnia przestrzeń podpajęczynówkową, komory mózgu, a także kanał środkowy rdzenia kręgowego. Stanowi on przesącz osocza krwi krążącej w systemie naczyń włosowatych mózgowia, stąd też jego skład jest podobny do składu osocza krwi.

Wewnątrz mózgowia znajduje się system połączonych ze sobą przestrzeni tworzących komory mózgowia. Są one zaopatrzone w gęste sieci naczyń włosowatych, które tworzą sploty naczyniówkowe.

RU0px7DYvMEcR1
Ilustracja interaktywna pokazuje system połączonych ze sobą przestrzeni tworzących komory mózgowia. Na tle mózgu przedstawiony jest zaznaczony na niebiesko system naczyń: 1. Komory boczne znajdujące się w centrum mózgu, 2. Komora trzecia znajdująca się pod komorą boczną, 3. Wodociąg mózgu – wąski kanalik pomiędzy komorą 3 a komorą 4, 4. Komora czwarta znajdująca się u podstawy mózgu.
Większość płynu powstaje w komorach bocznych, skąd przepływa do komory III, a następnie wodociągiem mózgu do komory IV. Stąd część płynu przedostaje się do przestrzeni pajęczynówkowej mózgowia, a część do kanału rdzenia i stąd do przestrzeni pajęczynówkowej kanału rdzenia kręgowego.
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RlUkLgNy8DKLQ1
Ilustracja przedstawia schemat przekroju poprzecznego przez kręg oraz kanał kręgowy wraz z jego zawartością. W przekroju kręgu znajduje się owalny trzon kręgu, na którym znajduje się krążek międzykręgowy. Otacza on kanał kręgowy od dołu. Od góry kanał kręgowy otoczony jest przez wyrostek kolczysty kręgu o szpiczastym kształcie. W centrum kanału kręgowego biegnie wąski owalny kanał środkowy, wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym. Kanał środkowy znajduje się w centrum rdzenia kręgowego zbudowanego z istoty szarej oraz otaczającej jej istoty białej. Od rdzenia kręgowego do boków odchodzą dwa grzbietowe korzenie nerwu rdzeniowego oraz dwa brzuszne korzenie nerwu rdzeniowego, które łączą się i tworzą dwa nerwy rdzeniowe. Rdzeń kręgowy otoczony jest oponą miękką, która pokrywa jego powierzchnię, oponą twardą oraz oponą pajęczą, a także warstwą tkanki tłuszczowej.
Schemat przekroju poprzecznego przez kanał kręgowy wraz z jego zawartością.
Źródło: debivort, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Płyn mózgowo‑rdzeniowy produkowany jest przez cały czas. Krążąc w systemie komór mózgowia, kanale rdzenia kręgowego i przestrzeni pajęczynówkowej, jest resorbowany za pośrednictwem ziarnistości pajęczynówki i odprowadzany do zatok żylnych opony twardej. Stąd przechodzi do układu naczyń żylnych.

W układzie komorowym mózgu jest wytwarzane w ciągu doby około 500 ml płynu mózgowo‑rdzeniowego (od 450 do 700 ml). Ponieważ jest on stale wchłaniany do naczyń żylnych, jednorazowo znajduje się go w organizmie około 150 ml. Utrzymywanie niezmiennej ilości płynu mózgowo‑rdzeniowego zapewnia stałe ciśnienie śródczaszkowe.

Ciekawostka

Punkcja lędźwiowa (nakłucie przez powłoki skórne kanału kręgosłupa na wysokości kręgów lędźwiowych) jest najczęstszą, najbezpieczniejszą i najprostszą dla lekarzy metodą pozyskiwania płynu mózgowo‑rdzeniowego do badań.

bg‑turquoise

Bariera krew–mózg

RvGSk9L0rkB9s1
Komórki śródbłonka naczyń włosowatych mózgowia tworzą szczelne połączenia. Substancje przedostają się z naczyń do płynu mózgowo‑rdzeniowego poprzez astrocyty, które gęsto oplatają naczynia krwionośne. Na fotografii mikroskopowej widoczna jest bariera krew–mózg.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.5.

Śródbłonek naczyń włosowatych mózgowia i splotów pajęczynówki wraz z towarzyszącymi komórkami glejowymiglejkomórkami glejowymi (astrocytamiastrocytyastrocytami) stanowią szczelną barierębariera krew–mózgbarierę nieprzepuszczalną dla substancji (np. leków) mogących zakłócić funkcjonowanie neuronówneuronneuronów. Mogą ją pokonywać jedynie związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie komórek nerwowych, w tym woda, tlen, glukoza i aminokwasy. Substancje drobnocząsteczkowe i rozpuszczalne w tłuszczach mogą przenikać barierę krew–mózg na drodze dyfuzji. Większe (np. glukoza, aminokwasy, niektóre hormony) są przenoszone przez specjalne transportery swoiste dla danej substancji.

bg‑cyan

Rola płynu mózgowo‑rdzeniowego

R16lMZtduVcXr1
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Płyn mózgowo-rdzeniowy
    • Elementy należące do kategorii Płyn mózgowo-rdzeniowy
    • Nazwa kategorii: Chroni mózgowie i rdzeń kręgowy przed czynnikami zewnętrznymi, urazami mechanicznymi
    • Nazwa kategorii: Amortyzuje wstrząsy
    • Nazwa kategorii: Zmniejsza ciężar mózgu dzięki sile wyporu
    • Nazwa kategorii: Uczestniczy w krążeniu substancji (np. hormonów) w mózgu
    • Nazwa kategorii: Odprowadza zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii
    • Nazwa kategorii: Odżywia neurony
    • Nazwa kategorii: Utrzymuje równomierny rozkład ciśnienia wewnątrzczaszkowego
    • Koniec elementów należących do kategorii Płyn mózgowo-rdzeniowy
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

astrocyty
astrocyty

największe komórki tkanki glejowej, o gwiaździstym kształcie, zaopatrzone w długie, rozgałęziające się wypustki tworzące barierę krew–mózg

bariera krew–mózg
bariera krew–mózg

fizyczna i chemiczna bariera pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową, która umożliwia selektywny transport substancji z krwi do płynu mózgowo‑rdzeniowego

glej
glej

komórki glejowe; składnik tkanki nerwowej, towarzyszący komórkom nerwowym; odpowiada między innymi za odżywianie neuronów i regulację składu płynu krążącego pomiędzy komórkami nerwowymi

neuron
neuron

komórka nerwowa; stanowi podstawową jednostkę strukturalną i czynnościową układu nerwowego