Nazwa Droga Mleczna pochodzi prawdopodobnie z mitologii greckiej. Hera nie chcąc karmić Herkulesa odepchnęła go i uroniła kroplę mleka, która rozlała się po niebie. Z punktu widzenia ziemianina Droga Mleczna przypomina jasną smugę ciągnącą się przez całe niebo. Dopiero Galileusz odkrył na początku XVII wieku, że smuga ta składa się ze słabych, prawdopodobnie dalekich gwiazd. W drugiej połowie XVIII wieku spekulowano, że Droga Mleczna może być rotującym ciałem o ogromnej liczbie gwiazd otaczającej nas ze wszystkich stron. Ponadto fakt, że jasna smuga na niebie dzieli nieboskłon na dwie części wskazuje, że struktura ta przypomina Układ Słoneczny lecz na dużą większą skalę, a Słońce i planety to jedynie niewielki fragment tej struktury. Kolejne odkrycia mglistych obiektów na niebie sugerowały, że obiekty te również mogą składać się z gwiazd i mogą być porównywane do Drogi Mlecznej. Rozwój technologii sprawił, że potwierdzono podobieństwo Drogi Mlecznej do innych znanych mgławic. Obserwacje wskazywały, że nasza Galaktyka jest spłaszczonym dyskiem, dlatego obserwujemy ją w postaci smugi o zróżnicowanej szerokości, rozciągającej się przez sferę niebieską. Pozostawało pytanie, gdzie w tej strukturze znajduje się Układ Słoneczny. Na początku XX wieku Harlow Shapley analizował rozkład struktur Drogi Mlecznej. Zauważył on, że analizowane struktury koncentrują się w stronę gwiazdozbioru Strzelca (łac. Sagittarius). Na tej podstawie oszacował, że Układ Słoneczny znajduje się w znaczącej odległości od tego centrum. Wtedy uważał, że Słońce leży 45 000 lat świetlnychrok świetlny (ly)lat świetlnych od centrum Galaktyki. Od lat 50. XX wieku astronomowie starają się stworzyć jak najdokładniejszą mapę całej Drogi Mlecznej.
R8SKfBeBzjLbx
Dziś już wiemy, że to co obserwujemy na niebie gołym okiem, to jedynie znikomy fragment całej Galaktyki. Jest ona galaktyką spiralną z poprzeczką (więcej o typach galaktyk przeczytasz w e‑materiale „Definicja galaktyki”), o średnicy około 100 - 120 tysięcy lat świetlnychrok świetlny (ly)lat świetlnych, zawierającą około 400 miliardów gwiazd (więcej o samej Drodze Mlecznej w e‑materiale „Jaka jest nasza Galaktyka?”). Jedną z tych gwiazd jest nasze Słońce. Nasza gwiazda macierzysta znajduje się nadal w pierwszej fazie rozwoju (na tak zwanym ciągu głównym – main sequence), istnieje od 4,6 miliarda lat (niewiele dłużej niż Ziemia), jest mniej więcej w połowie swojego życia. Młode gwiazdy w galaktykach spiralnych znajdują się głównie w ramionach spiralnych tych galaktyk, natomiast w centrum są głównie gwiazdy stare. Cały Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion spiralnych dysku Drogi Mlecznej. Obecnie szacuje się, że Układ Słoneczny znajduje się w odległości około 26 000 +/- 1400 lat świetlnychrok świetlny (ly)lat świetlnych od centrum. Niektórzy astronomowie szacują tę odległość na nieco ponad 27 000 lat świetlnych, a inni przy użyciu tych samych metod badawczych sądzą, że jest to nieco ponad 25 500 lat świetlnych. Wiadomo, że Słońce leży nieco – kilkadziesiąt lat świetlnych - ponad główną płaszczyzną dysku.
R77Kv1Jflg3qn
RHgZbBvNXHf3x
Powszechnie uznaje się, że Galaktyka ma 4 główne ramiona:
1. ramię Perseusza (łac. Perseus),
2. ramię Węgielnicy (łac. Norma) czasami nazywane ramieniem zewnętrznym,
3. ramię Krzyża (łac. Crux) lub ramię Tarczy (łac. Scutum),
4. ramię Strzelca (łac. Sagittarius).
Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion pobocznych nazwanym ramieniem Oriona. Jest to ramię pomiędzy ramieniem Strzelca i Perseusza. Prawdopodobnie jest odnogą ramienia Perseusza. Rozwój technologii przełomu XX i XXI wieku umożliwia coraz to dokładniejsze badania Galaktyki. Dzięki obserwacjom spektroskopowym i radiowym możliwe jest oglądanie fragmentów Galaktyki, do tej pory nieosiągalnych. Cały czas astronomowie nie mają klarownych i niepodważalnych dowodów na to, ile ramion i jak długich lub jak bardzo zawiniętych ma Droga Mleczna.
Cały Układ Słoneczny porusza się po orbicie wokół środka Galaktyki. Prędkość orbitalna Słońca jest cały czas tematem dyskusji i badań. Szacuje się, że może wynosić od 220 do nawet 270 km/s. Oznacza to, że Słońce w ciągu swojego istnienia wykonało od 20 do 25 obrotów wokół centrum Galaktyki. Pełen jeden obieg Układu Słonecznego, czyli galaktyczny rok, trwa około 240 milionów lat.
R14Xc66yuSdns
Słowniczek
rok świetlny (ly)
rok świetlny (ly)
(ang.: light year) wielkość używana w astronomii do określania odległości w dalekim kosmosie. Jest to odległość jaką w próżni przebędzie światło w ciągu jednego roku. 1 ly = 9,5 ∙ 10Indeks górny 1212 km
kiloparsek (kpc)
kiloparsek (kpc)
(ang.: kiloparsec) wielkość używana w astronomii do określania odległości w dalekim kosmosie. 1 kpc = 10Indeks górny 33 pc. Zależność pomiędzy parsekiem a rokiem świetlnym to: 1 pc = 3,26 ly, a 1 kpc = 10Indeks górny 33 pc