W powtórkowych lekcjach skupimy się na części poświęconej pytaniom. Odnoszą się one do wielu różnych materiałów źródłowych (nie tylko tekstów oraz ilustracji, ale również map, tabel czy wykresów itp.). Przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się z materiałami źródłowymi, ale także zwrócić uwagę na polecenia. Poniżej przybliżamy, jak rozumieć polecenia w zadaniach różnego typu:
RAmy0nWs0M2VC
Pamiętajcie, że odpowiedź musi odnosić się do źródła – błędem jest bazowanie wyłącznie na swojej wiedzy i zignorowanie podanego źródła. Chodzi bowiem o to, aby osoba odpowiadająca na pytanie umiejętnie połączyła analizę materiału źródłowego z własną wiedzą. Nie bójcie się korzystać z posiadanych informacji i zawsze odwołujcie się do podanych źródeł. Pamiętajcie również o tym, by wczytywać się w polecenia – czasem wiedza własna nie jest potrzebna, czasem tekst to tylko inspiracja, a innym razem należy połączyć wiedzę z interpretacją tekstu.
Nacjonalizm
Nacjonalizm to przekonanie o bezwzględnej nadrzędności interesu wspólnoty narodowej nad prawami jednostki i grup, klas społecznych oraz własnego narodu w relacjach międzynarodowych (dążenie do dominacji nad innymi narodami). W skrajnej postaci – gdy wiąże się z poniżaniem, nienawiścią, agresją wobec obcych – określany bywa mianem szowinizmuszowinizmszowinizmu lub rasizmurasizmrasizmu. Nacjonalizmowi towarzyszy niekiedy etnocentryzm – przekonanie o dodatnim wyróżnianiu się własnego narodu pod względem kulturowym i cywilizacyjnym na tle innych.
Od 2. połowy XIX w. można zaobserwować silniejszy rozwój nacjonalizmu zarówno wśród narodów mających własne państwo – służył wówczas jako uzasadnienie i wzmocnienie roszczeń dominacji lub ambicji mocarstwowych (w tym kolonizatorskich), jak i wśród zależnych społeczności narodowych lub etnicznych dążących do uzyskania niezależności. Mobilizował wtedy społeczeństwo do walki o zachowanie zagrożonej odrębności lub emancypacji państwowej.
Nacjonalizm czerpał inspiracje m.in. z koncepcji historyczno‑politycznych Josepha Arthura de Gobineau, który uchodzi za twórcę doktryny rasizmu, i Houstona Stewarta Chamberlaina również głoszącego poglądy rasistowskie. Głównym polskim przedstawicielem myśli nacjonalistycznej pozostaje Roman Dmowski.
Czy Polacy są nacjonalistami?
Polecenie 1
Przeanalizuj odpowiedzi statystycznych Polaków na pytania, które zadano im podczas badań opinii społecznej. Zastanów się, w jaki sposób kształtowałyby się twoje odpowiedzi na postawione pytanie.
R1U0kU7p4G0GG1
Polecenie 2
Przeanalizuj odpowiedzi statystycznych Polaków na pytania, które zadano im podczas badań opinii społecznej. Zastanów się, z czego może wynikać to, że tak wielu respondentów nie potrafi wskazać różnicy między nacjonalizmem a patriotyzmem.
RkLVnMVaN9l8S1
Słownik
rasizm
rasizm
pogląd oparty na przekonaniu o nierównej wartości intelektualnej, biologicznej, społecznej ras ludzkich, łączący się z wiarą we wrodzoną wyższość jednej rasy nad innymi
szowinizm
szowinizm
skrajna postać nacjonalizmu, która jest bezkrytyczna wobec własnego narodu i jednocześnie wrogo nastawiona do innych narodów, uważanych za gorsze