Machen deine Eltern Einkaufslisten? Was notieren sie?
Czy twoi rodzice sporządzają listy zakupów? Co na nich notują?
1
Małgorzata BubikFabians Einkaufsliste
R1B1p49cgyavI1
Widoczna jest ilustracja. Przedstawia listę zakupów Fabiana oraz poszczególne produkty z cenami. Obok widoczne są zdjęcia warzyw i owoców. Są to: cebula 1,19 euro/kg; ziemniaki 1,69 euro/kg; pomidory 2,99 euro/kg; ogórki 1,29 euro/kg; marchewki 0,99 euro/kg; pomarańcze 2,49 euro/kg oraz winogrona 4,49 euro/kg. Transkrypcja dostępna jest poniżej.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., grafiki na podstawiepixabay.com, licencja: CC BY-SA 3.0.
1 Źródło: Małgorzata Bubik, Fabians Einkaufsliste. licencja: CC BY-SA 3.0.
Schau auf die Einkaufsliste und auf die Preise. Ergänze dann den Dialog.
Spójrz na listę zakupów i na ceny. Następnie uzupełnij dialog.
Mache dich mit der Einkaufsliste und mit den Preisen vertraut. Ergänze dann den Dialog.
Zapoznaj się z listą zakupów i cenami. Następnie uzupełnij dialog.
R12kR1MxZkK7N
- Guten Morgen, Herr Weber. - Guten Morgen, Fabian! Was brauchst du heute? - Ich möchte Tu uzupełnij Kartoffeln und Tu uzupełnij Tomaten. - Bitte sehr! Brauchst du noch etwas? - Ich brauche noch Zwiebeln. - Wie viel? Auch ein Kilo? - Moment! Nein, auf der Einkaufsliste steht Tu uzupełnij. Und ich brauche noch Tu uzupełnij Gurken und Tu uzupełnij Karotten. Sie sind auch auf meiner Liste. - Bitte schön, sonst noch etwas, Fabian? - Noch Tu uzupełnij Orangen. Und was kosten die Weintrauben? - Sie kosten 4,49 Euro. Die Weintrauben sind heute sehr schön. - Ich möchte Tu uzupełnij Weintrauben. Haben Sie vielleicht Käse, Eier, Salami und Schinken? - Nein, Fabian, leider nicht. Das kaufst du “Bei Wolf”, da links. - Okay, danke.
- Guten Morgen, Herr Weber. - Guten Morgen, Fabian! Was brauchst du heute? - Ich möchte Tu uzupełnij Kartoffeln und Tu uzupełnij Tomaten. - Bitte sehr! Brauchst du noch etwas? - Ich brauche noch Zwiebeln. - Wie viel? Auch ein Kilo? - Moment! Nein, auf der Einkaufsliste steht Tu uzupełnij. Und ich brauche noch Tu uzupełnij Gurken und Tu uzupełnij Karotten. Sie sind auch auf meiner Liste. - Bitte schön, sonst noch etwas, Fabian? - Noch Tu uzupełnij Orangen. Und was kosten die Weintrauben? - Sie kosten 4,49 Euro. Die Weintrauben sind heute sehr schön. - Ich möchte Tu uzupełnij Weintrauben. Haben Sie vielleicht Käse, Eier, Salami und Schinken? - Nein, Fabian, leider nicht. Das kaufst du “Bei Wolf”, da links. - Okay, danke.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Übung2
Richtig oder falsch? Schau noch einmal auf die Einkaufsliste und die Preise und markiere.
Prawda czy fałsz? Spójrz ponownie na listę zakupów i na ceny i zaznacz.
Richtig oder falsch? Mache dich noch einmal mit der Einkaufsliste und mit den Preisen oben vertraut. Markiere die Antworten in der Tabelle unten.
Prawda czy fałsz? Zapoznaj się ponownie z listą zakupów i cenami powyżej. Zaznacz odpowiedzi w poniższej tabeli.
RIHsGR0zQVHQN
Łączenie par. . Ein Kilo Kartoffeln kostet einen Euro sechsundneunzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch. Die Orangen kosten zwei Euro neunundvierzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch. Ein Kilo Gurken kostet einen Euro neunundzwanzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch. Ein Kilo Tomaten kostet zwei Euro neunundneunzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch
Łączenie par. . Ein Kilo Kartoffeln kostet einen Euro sechsundneunzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch. Die Orangen kosten zwei Euro neunundvierzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch. Ein Kilo Gurken kostet einen Euro neunundzwanzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch. Ein Kilo Tomaten kostet zwei Euro neunundneunzig Cent.. Możliwe odpowiedzi: richtig, falsch
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
21
Übung3
Du willst einen Salat machen und brauchst ein paar Produkte. Deine Freundin geht gerade auf den Markt. Schreib eine Einkaufsliste.
Chcesz zrobić sałatkę i potrzebujesz paru produktów. Twoja koleżanka idzie właśnie na targ. Przygotuj jej listę zakupów.
Du willst einen Salat machen und brauchst ein paar Produkte. Deine Freundin geht gerade auf den Markt. Schreib eine Einkaufsliste unten.
Chcesz zrobić sałatkę i potrzebujesz paru produktów. Twoja koleżanka idzie właśnie na targ. Przygotuj jej listę zakupów i zapisz poniżej.
RdYhIfU8TsD28
(Uzupełnij).
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Pamiętaj, by na liście zakupów zapisać nazwy produktów i podać ich ilość.
2 Zwiebeln, 2 Gurken, 1 Kilo Tomaten, 3 Karotten, ein Pfund Salami.
11
Tipp zur Grammatik
Tipp zur Grammatik
R1Wi9y1qB4ry1
Ilustracja zawiera poradę językową.
Ilustracja przedstawia dziewczynkę ubraną w różową bluzkę z napisem Tipp zur Grammatik oraz w szarą spódniczkę w grochy. Obok widoczny jest dymek zawierający napis: Podawanie cen.
Pozostałą część ilustracji stanowi tekst, którego treść wyświetla się w trybie dostępności.
Źródło: ContentplusSp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ilustracja przedstawia dziewczynkę w różowej bluzce i spódniczce w grochy. Obok znajdują się informacje uzupełniające.
Tipp zur Grammatik Podawanie cen.
PRZECZYTAJ TE ZDANIA
Ich möchte ein Kilo Tomaten für 2,20 € (zwei Euro zwanzig).
Chciałbym/Chciałabym kilogram pomidorów za dwa euro dwadzieścia.
Ich kaufe 500 Gramm Zwiebel für 0,60 € (sechzig Cent).
Kupuję pół kilograma cebuli za sześćdziesiąt centów.
Drei Gurken kosten 1,23 € (ein Euro dreiundzwanzig).
Trzy ogórki kosztują euro, dwadzieścia trzy centy.
Czy wiesz, że jak podajesz cenę, to wprowadzasz słowo Euro, np. 2,20 € - (zwei Euro zwanzig).
Przy cenach poniżej 1 Euro używasz słowa Cent, np. 0,60 € (sechzig Cent).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zawsze, kiedy podajesz cenę w euro, używasz tego słowa, czyli mówisz Euro.
A jeśli masz zapłacić mniej niż jedno euro lub coś kosztuje mniej niż jedno euro, mówisz wtedy Cent.
2,94 € - zwei Euro neunundvierzig 3,19 € - drei Euro neunzehn 0,47 € - siebenundvierzig Cent 0,11 € - elf Cent
Czy twoje bystre oko, zauważyło, że należy powtórzyć liczebniki?
UWAGA!
W języku niemieckim przy produktach spożywczych opuszczasz rodzajnik.
Zapamiętaj rzeczowniki, które:
nie mają liczby mnogiej – tylko liczbę pojedynczą:
der Käse, der Schinken, die Milch, die Salami, das Fleisch, das Gemüse, das Obst,
np. 100 Gramm Käse, 200 Gramm Schinken
nie mają liczby pojedynczej – tylko liczbę mnogą:
die Nudeln, die Pommes frites, die Süßigkeiten,
np. eine Packung Nudeln
RXiKOkv7u41Rv1
(Uzupełnij).
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.