R1ZAHeJPhjKFF
Nagranie dźwiękowe lekcji.

Co to jest retoryka?

Rm31dTmmVsSTH1
Marek Tuliusz Cyceron przestrzegał w De inventione, że: Wiedza bez elokwencji [czyli umiejętności mówienia] jest śmieszna, ale elokwencja bez wiedzy jest zabójcza dla społeczeństwa.
Źródło: domena publiczna.

Polski filozof Tadeusz Kotarbiński stwierdził: RetorykaretorykaRetoryka to znakomite władanie słowem, zgoła różne od błyskotliwych chwytów efektownych. Już od czasów antycznych, kiedy retoryka powstała, była uważana za umiejętność dobrego mówienia (to pojęcie należy rozumieć jak najszerzej, także jako umiejętność dobrego pisania, ale też jako czynności o określonych walorach moralnych). Taki też był i jest cel retoryki. Jeśli chcesz napisać wypracowanie na dowolny temat, zachęcić koleżanki i kolegów do pójścia do kina, przekonać rodziców, że uczysz się znakomicie i tylko czepiają się ciebie nauczyciele – musisz posłużyć się narzędziami retorycznymi. Ale już z tych przypadkowych przykładów widać, że retoryka jest groźną bronią i posługiwanie się nią wymaga wiedzy. Wniosek jest oczywisty – trzeba się jej uczyć.

Przyjrzyjmy się retoryce jako nauce. Już Arystoteles zwrócił uwagę na to, że każda wypowiedź składa się z dwóch płaszczyzn: pierwsza to myśl czy raczej treść, znaczenie tego, co chcemy powiedzieć, a druga to forma językowa, w którą tę treść ubierzemy.

Teorię retoryki dzieli się na pięć działów, które są pięcioma etapami przygotowywania każdej wypowiedzi mówionej lub pisanej:

R6Bs62FdXe5PL1
Prezentacja.

Retoryka tradycyjna a nowoczesna

Retoryka w czasach starożytnych miała nieco inne cele niż retoryka nowoczesna. Jej głównym zadaniem było nauczanie sztuki publicznego wysławiania się. Korzystały z niej głównie osoby, które przygotowywały się do objęcia publicznych urzędów.

Celem retoryki nowoczesnej jest dotarcie do odbiorcy (słuchacza lub czytelnika) i przekonanie go do wydania oceny (zajęcia postawy) względem prezentowanych treści. Za jej pomocą pisarz, poeta, publicysta komunikuje się z odbiorcami.

RdZ0IBNBt6JZ71
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: W jakim celu stosuje się dziś zabiegi retoryczne?
    • Elementy należące do kategorii W jakim celu stosuje się dziś zabiegi retoryczne?
    • Nazwa kategorii: aby nas zauważono
    • Nazwa kategorii: aby nas wysłuchano
    • Nazwa kategorii: aby nas zrozumiano
    • Nazwa kategorii: aby nam przyznano rację
    • Koniec elementów należących do kategorii W jakim celu stosuje się dziś zabiegi retoryczne?
Demostenes Mowa polityczna mówcy greckiego Demostenesa

V. Druga mowa przeciw Filipowi (roku 344)

Wołanie na alarm

1. Tyle razy, Ateńczycy, mówi się o postępkach Filipa przeciwnych traktatowi i zawsze widzę jedną i tę samą rzecz: broni się naszej sprawy gorliwie i serdecznie, oskarża się Filipa zasłużenie; ale z tego wszystkiego nie wynika dosłownie nic dla spełniania powinności, ani nawet tyle, by opłaciło się słuchać.

2. Do tego doszła obecnie cała nasza polityka, że im jaśniej można udowodnić Filipowi naruszenie traktatu i spisek przeciw całej Grecji, tym trudniej doradzić, co należy czynić.

3. W czym powód? Nie słowem, ale czynem, Ateńczycy, poskramia się zaborców. Tymczasem, po pierwsze, my z obawy przed waszą niechęcią nie dajemy z mównicy takich rad ani nie stawiamy takich wniosków, ale rozwodzimy się nad zachowaniem się Filipa, jakie to oburzające i tym podobne. Następnie: wy, słuchacze, potraficie lepiej od Filipa wygłaszać sprawiedliwe mowy i rozumieć je z ust drugiego, ale zupełnie wam nie spieszy się przeszkodzić mu w obecnych knowaniach.

4. Tedy wynik jest — spodziewam się — konieczny i chyba naturalny. Obu stronom w tym lepiej powodzi się, w czym się każda z obu stron gorliwie ćwiczy, on w działaniu, wy w mówieniu. Jeżeli i teraz wystarcza wam mieć słuszność na słowa, prosta historia i rzecz nie wymaga fatygi.

5. Jeżeli zaś trzeba szukać środków naprawy i strzec się, by położenie nie zmieniało się w dalszym ciągu niespostrzeżenie na gorsze, by nie stanął przeciw nam ogrom niezwalczonej potęgi — trzeba skończyć z dotychczasowym sposobem obrad i zarówno mówcy wszyscy, jak i audytorium muszą ponad wygodę i przyjemność przełożyć dobro i ocalenie.

1 Źródło: Demostenes, Mowa polityczna mówcy greckiego Demostenesa, [w:] Wybór mów, Kraków 1922.

Słownik

erystyka
erystyka

(gr. eris – kłótnia) sztuka prowadzenia sporów i wygrywania ich niezależnie od tego, czy stosujący erystykę ma rzeczywistą rację

etyka
etyka

(gr. ethikos — wynikający ze zwyczaju) nauka o moralności, która jest ogółem ocen i norm moralnych przyjętych w danej zbiorowości społecznej (zbiorowości, klasie lub grupie społecznej, środowisku) w określonej epoce

manipulacja
manipulacja

(łac. manipulatio – podstęp, manewr) sposób wywierania wpływu, mający na celu nakłonienie jednostki lub grupy osób do podjęcia podświadomie i z własnej woli określonego działania; stosuje się ją z zamiarem osiągnięcia korzyści osobistych, ekonomicznych lub politycznych kosztem innych osób

retoryka
retoryka

(gr. rethor — mówca) sztuka wymowy; nauka o skutecznym i pięknym wygłaszaniu mów

sztuki wyzwolone
sztuki wyzwolone

działalność naukowa i edukacyjna, której celem nie jest zaspokajanie praktycznych potrzeb, ale poznanie teoretyczne; nazwa wzięła się stąd, że jest to rodzaj studiów, które godne są człowieka wolnego; zakres sztuk wyzwolonych został ustalony w starożytności i miał zastosowanie aż do czasów nowożytnych; do klasycznych sztuk wyzwolonych zaliczano gramatykę, retorykę, dialektykę, arytmetykę, geometrię, astronomię i muzykę; z czasem sztuki wyzwolone stały się synonimem prowadzenia badań