Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Normy i przepisy prawne

Normy prawne mogą mieć charakter generalny lub indywidualny. Normy generalne to takie, w których rodzaj adresataadresat normy prawnejadresata jest określony ogólnie. W normach indywidualnych przeciwnie – adresat wskazany jest jednoznacznie, imiennie.

Normy abstrakcyjne odnoszą się do powtarzalnych zachowań określonego rodzaju, konkretne natomiast to takie normy, w których przedmiotem jest jeden czyn określony co do adresata lub okoliczności.

Normy generalno‑abstrakcyjne charakterystyczne są dla aktów normatywnychakt normatywnyaktów normatywnych, które adresowane są do wielu podmiotów i odnoszą się do wielu ich powtarzalnych zachowań. Normy konkretno‑indywidualne najłatwiej znaleźć w aktach stosowania prawa, czyli np. wyrokach sądów czy decyzjach administracyjnych, w których dany organ stosuje generalno‑abstrakcyjną normę prawną do jednoznacznie określonej jednostkowej sytuacji i adresata.

Warto też odróżnić normę prawną od przepisu prawa. Pojęcia te często używane są zamiennie i zwykle nie jest to błędem – bardzo często treść normy pokrywa się z treścią przepisu. Co do zasady jednak, przepis prawa jest najmniejszą jednostką redakcyjną, jaką możemy wyróżnić i wskazać w akcie prawnym, np. punkt, ustęp, paragraf. Norma prawna natomiast to abstrakcyjna reguła postępowania wynikająca z przepisów prawa.

RgW9tkTaZlU53
Prawo o ruchu drogowym reguluje zasady poruszania się po drogach. Wyszukaj ten dokument i wskaż w nim przykłady przepisów i norm, których one dotyczą.
Źródło: Rzuwig, licencja: CC BY 3.0.

Dobre prawo, czyli jakie?

Prawo, jak wynika z definicji, winno być zbiorem norm, który jest w jakiś sposób uporządkowany, stanowiąc pewien system. Wobec tego systemu stawia się najczęściej trzy postulaty, oczekując, że będzie on realizował zasady hierarchiczności, spójności i zupełności.

R15ABrqFzrhzr1
Prezentacja.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Źródła prawa

Źródła prawa podzielić możemy na materialne i formalne. Materialne źródła prawa odnoszą się do czynników i okoliczności, które decydują o tym, że treść prawa obowiązującego w danym państwie jest taka, a nie inna. Możemy wśród nich wymienić sytuację ekonomiczną państwa, dominującą religię, obyczaje, położenie geograficzne, a nawet klimat.

Formalne źródła prawa to akty prawne, w których wyrażane jest obowiązujące w państwie prawo. W Polsce na przykład są to konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia itd.

Słownik

adresat normy prawnej
adresat normy prawnej

podmiot, któremu norma nakazuje lub zakazuje określone działanie

akt normatywny
akt normatywny

akt prawny zawierający normy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym

norma społeczna
norma społeczna

reguła postępowania powszechnie akceptowana w danej społeczności

przymus państwowy
przymus państwowy

przymus łączy się z wymuszaniem posłuszeństwa jednostek ludzkich i grup społecznych wobec władzy publicznej

sankcja
sankcja

ujemne konsekwencje prawne, które powinny być zastosowane przez organy państwowe wobec adresata normy prawnej, którego zachowanie się było z nią niezgodne