R1KFsobaBHXiP1
Tak artyści wyobrażali sobie raj. A potem człowiek zapanował nad Ziemią.
Źródło: Johann Wenzel Peter 1800–1829, Adam i Ewa w rajskim ogrodzie, olej na płótnie, Vatican Museum Pinacoteca, licencja: CC BY 2.0.

Żyjemy w antropocenieantropocenantropocenie – wywołane przez człowieka głębokie zmiany powierzchni planety oraz ziemskiego życia zadecydowały o wyodrębnieniu tej nowej jednostki geologicznej. Szkodliwa działalność ludzi jest widoczna m.in. w ich wpływie na przebieg krążenia materii na Ziemi, w tym na obieg węgla, tlenu, azotu, fosforu i siarki.

Cykl węglowo‑tlenowy obejmuje serię reakcji, w których dwutlenek węgla z atmosfery – w wyniku fotosyntezy – staje się częścią organizmów, a one wydalają go w procesie oddychania tlenowego (dokładniejszy opis tego cyklu tutajP10kWaaRHtutaj). Azot uwalniany jest ze szczątków organicznych przez bakteryjnych reducentów. Inne bakterie umożliwiają powrót tego pierwiastka do postaci organicznej, dzięki czemu producenci wbudowują go w swoje białka, które następnie są źródłem azotu dla konsumentów (opis przebiegu tych procesów tutajPNnBEwkIatutaj). Fosfor krąży między glebą, wodą i organizmami. W tych ostatnich jest składnikiem kwasów nukleinowych i fosfolipidów budujących błony komórkowe (przebieg jego obiegu w przyrodzie tutajPQqukuI7mtutaj). Z kolei obieg siarki odbywa się między organizmami a środowiskiem. Pierwiastek ten występuje w złożach naturalnych, a rośliny pobierają go z gleby i wbudowują w związki organiczne. Człowiek zakłóca naturalny przebieg tych cykli, rozwijając górnictwo, rolnictwo i przemysł oraz stosując związki chemiczne we wszystkich dziedzinach życia.

bg‑lime

Wykorzystywanie i zanieczyszczanie zasobów wodnych

RRZ7OGnXSaxmN1
Wycinanie drzew przyczynia się do zaburzenia krążenia wody oraz zmiany jej składu chemicznego.
Źródło: Marco Verch, Flickr, licencja: CC BY 2.0.

Człowiek wpływa na obieg wody w przyrodzie, pobierając wodę z jezior, rzek i zbiorników podziemnych. Na gęsto zaludnionych obszarach zasoby czystej wody szybko się zmniejszają, a przybywa ścieków. Zaburzenie naturalnego obiegu wody w przyrodzie spowodowane jest też wycinką lasów pod uprawy czy pozyskiwaniem terenów do budowy miast.

Rośliny pobierają wodę z gleby, a oddają ją do atmosfery w postaci pary wodnej podczas transpiracjitranspiracjatranspiracji. Proces ten ulega znacznemu zaburzeniu na skutek wycinki drzew. Brak roślin sprawia również, że podczas deszczu z gleb wypłukiwane są substancje mineralne, a woda nie wsiąka w ich głębsze warstwy. Podziemne zbiorniki wodne nie są więc wystarczająco zasilane lub trafia do nich woda zasolona, przez co kurczą się zasoby słodkiej wody pitnej. Dodatkowo tzw. regulacja cieków (prostowanie i obudowa ich brzegów betonem) przyspiesza spływ wody i zwiększa prawdopodobieństwo powodzi.

R1DLwWulAtqNw1
Ryby i inne zwierzęta wodne giną z powodu braku tlenu w wodzie, co jest efektem nadmiernego rozrostu sinic i glonów.
Źródło: Alexandr Trubetskoy, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Kolejnym niekorzystnym dla życia zaburzeniem cyklu pierwiastków spowodowanym działaniem człowieka jest zanieczyszczanie wody – bezpośrednio ściekami lub pośrednio nawozami zawierającymi związki siarki, stosowanymi do użyźniania pól. Toksyny zawarte w ściekach mogą wracać do organizmów ludzkich, które są ostatnim ogniwem wielu łańcuchów pokarmowych. Powszechne użytkowanie proszków do prania i innej „chemii domowej” zawierającej związki fosforu przyczynia się do eutrofizacjieutrofizacjaeutrofizacji, czyli nadmiernego użyźnienia wody. W tak „przekarmionym” środowisku gwałtownie rozwijają się sinicesinicesinice, które powodują tzw. kwitnięcie wody. Zjawisko to odcina głębiej rosnącym roślinom dostęp do światła. Szczątki sinic i roślin opadają na dno i są rozkładane przez bakterie tlenowe. Wykorzystanie przez nie tlenu i brak możliwości uzupełnienia jego zapasu w wodzie przyczyniają się do wymierania wodnych organizmów (w tym roślin).

bg‑lime

Zużywanie paliw kopalnych

Trudno wyobrazić sobie świat bez paliw kopalnych: węgla brunatnego i kamiennego, ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Paliwa kopalne są jednym z większych zbiorników węgla, z których trafia on do obiegu. Wiele dziedzin gospodarki zależy od przetwórstwa i bezpośredniego wykorzystania tych paliw, m.in. transport, budownictwo, energetyka, produkcja tworzyw sztucznych i leków.

Każdy proces chemicznego spalania materii organicznej kończy się uwolnieniem dwutlenku węgla. Trafia on do powietrza, gdzie razem z innymi gazami (np. metanem – gazem fermentacyjnym i parą wodną) zbiera się w niższych warstwach atmosfery. Gazy te ograniczają odpływ ciepła z powierzchni Ziemi, wskutek czego wzrasta temperatura powietrza.

Ziemia zarówno otrzymuje energię (ze Słońca), jak i ją oddaje. W bilansie cieplnym należy uwzględnić odbite od Ziemi promieniowanie słoneczne, ale także konwekcjękonwekcjakonwekcję (unoszenie się) ogrzanych warstw powietrza.

Efekt cieplarnianyefekt cieplarnianyEfekt cieplarniany umożliwia życie na Ziemi, utrzymując na niej wyższą temperaturę. Do czasów rewolucji przemysłowej ilość dwutlenku węgla emitowanego ze źródeł naturalnych (wulkany, pożary) była równoważona z jego pobieraniem przez rośliny i rozpuszczaniem w wodzie. Rozwój przemysłu naruszył tę równowagę. Obecnie w wyniku coraz większej zawartości dwutlenku węgla w atmosferze obserwuje się wzrost średniej temperatury, zwany globalnym ociepleniem. Jest ono skutkiem nasilenia efektu cieplarnianego, który w takiej formie jest procesem negatywnym.

RaEqG2pIEadiq1
Grafika przedstawia bilans energetyczny w poszczególnych warstwach atmosfery. Na dole grafiki znajduje się zarys Ziemi, na górze Słońca, Księżyca i gwiazd, a obszar na środku pokrywają szare i białe chmury, zawieszone pyły i gazy cieplarniane. Na środku grafiki zaznaczona jest największa, żółta strzałka biegnąca od Słońca w stronę Ziemi. Ze Słońca do atmosfery docierają 342 waty na metr kwadratowy energii cieplnej. W przeciągu ostatnich 10 lat wartość ta zmniejszyła się o 1. Strzałka rozgałęzia się w kilku miejscach, ukazując rozprzestrzenianie się energii: 67 watów na metr kwadratowy (w ostatnich 10 latach wzrost o 9) zostaje pochłonięte przez atmosferę i nie dociera do powierzchni Ziemi. 77 watów na metr kwadratowy energii cieplnej (w ostatnich 10 latach spadek o 5) zostaje odbitych przez zawieszone pyły i chmury, a 30 watów na metr kwadratowy (w ostatnich 10 latach spadek o 1) zostaje odbitych od powierzchni Ziemi – w sumie 107 watów na metr kwadratowy energii cieplnej (w ostatnich 10 latach wzrost o 4) powraca poza atmosferę Ziemi, co ukazuje strzałka biegnąca w górę grafiki. 168 watów na metr kwadratowy energii cieplnej (w ostatnich 10 latach spadek o 13) dociera do powierzchni Ziemi i zostaje przez nią pochłoniętych. Na grafice znajdują się również dwie mniejsze strzałki biegnące od powierzchni Ziemi do atmosfery – jedna z nich symbolizuje proces konwekcji, czyli unoszenia się cieplejszych mas powietrza ku górze, w wyniku czego 24 waty na metr kwadratowy energii cieplnej zostają uwolnione do atmosfery, natomiast druga z nich symbolizuje proces ewapotranspiracji, czyli odprowadzania pary wodnej, w wyniku której 78 watów na metr kwadratowy energii cieplnej zostaje uwolnionych do atmosfery (w ostatnich 10 latach spadek o 5). Duża czerwona strzałka biegnąca od powierzchni Ziemi w górę grafiki symbolizuje promieniowanie własne Ziemi, wyemitowane z jej powierzchni, które wynosi 390 watów na metr kwadratowy energii cieplnej (w ostatnich 10 latach wzrost o 4). Jego część zostaje pochłonięta przez atmosferę, jednak duża jego ilość zostaje odbita od warstwy gazów cieplarnianych i kieruje się z powrotem ku powierzchni Ziemi – ten proces zwany jest reemisją, w jego wyniku do powierzchni Ziemi docierają z powrotem 324 waty na metr kwadratowy energii cieplnej (w ostatnich 10 latach wzrost o 5).
Bilans energetyczny planety jest różny w poszczególnych warstwach atmosfery. Wszystkie wartości podane są w W/m2. Liczby w nawiasach oznaczają zmiany wartości w 10 latach. Czerwona strzałka z prawej strony (pozycja 15) oznacza reemisję, czyli ilość ciepła odbitą od warstwy gazów cieplarnianych, która wraca na Ziemię i podgrzewa klimat.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Paliwa kopalne, powstałe ze szczątków organicznych, zawierają zwykle dużą domieszkę siarki. Ich spalanie sprawia, że uwalniają się tlenki siarki, które trafiają do powietrza. Nienaturalnie duża ilość związków siarki w atmosferze wpływa negatywnie na ekosystemy. Tlenki siarki reagują z parą wodną, tworząc kwas siarkowy – główny składnik kwaśnych deszczy. Zakwaszają one glebę, a także wody słodkie i słone, zmieniając ich odczyn (pH). Konsekwencją tego procesu jest zmiana składu biocenoz. Nadmiar siarki zaburza także obieg innych pierwiastków w ekosystemach – zmieniają się zależności pokarmowe. Może być też toksyczny dla roślin.

Siarka odgrywa ważną rolę w formowaniu się chmur, które z kolei wpływają na zmiany klimatu. Aerozole siarczanowe mogą stanowić jądra kondensacji pary wodnej, które sprzyjają tworzeniu się chmur. Chmury pośrednio wpływają na klimat: odbijają promieniowanie słoneczne, podobnie jak śnieg. Aerozole siarczanowe mogą także bezpośrednio pochłaniać lub rozpraszać światło słoneczne, co prowadzi do ochładzania planety i w pewnym stopniu przeciwdziała ocieplaniu atmosfery. Każda zmiana ilości tego pierwiastka odbija się na funkcjonowaniu ekosfery.

RL0GTGel6OjqN
Nie tylko przemysł jest źródłem zanieczyszczeń powietrza. Znaczna część dwutlenku węgla i tlenków siarki trafia tam z gospodarstw domowych, a tlenków azotu – z transportu publicznego i prywatnego.
Źródło: Jack Sem, Flickr, licencja: CC BY 2.0.
bg‑lime

Rolnictwo i hodowla

Azot stanowi 78% powietrza. Jego gazowa forma jest jednak niedostępna dla producentów, co od zawsze było czynnikiem ograniczającym rozwój ekosfery. W korzeniach roślin bobowatychrośliny bobowateroślin bobowatych, np. fasoli czy soi, żyją bakterie azotowe asymilujące wolny azot z powietrza i przetwarzające go w związki dostępne dla roślin. Nadmierna uprawa soi i innych roślin bobowatych, a także produkcja bogatych w azot nawozów sztucznych znacząco zwiększyły ilość tego pierwiastka w glebie.

Związki azotu są wypłukiwane z gleby do cieków, a ostatecznie trafiają do oceanów. Nadmiar azotu, podobnie jak fosforu, skutkuje eutrofizacjąeutrofizacjaeutrofizacją wód (więcej na ten temat tutajP44oU5rfltutaj), rozwojem sinic oraz wymieraniem roślin i zwierząt wodnych. Dodatkowym źródłem azotu w glebie (a dalej w wodach) jest przemysłowy chów zwierząt. Olbrzymie ilości skoncentrowanego obornika powodują poważne zatrucie ekosystemów. Bakterie amonifikacyjnebakterie amonifikacyjneBakterie amonifikacyjne nie nadążają z przeróbką szczątków organicznych i przekształcaniem zawartego tam azotu w amoniak. Z kolei bakterie nitryfikacyjnebakterie nitryfikacyjnebakterie nitryfikacyjne nie mogą odpowiednio szybko utleniać azotu i udostępniać jego związków. Nadmiar związków amonowych znów trafia do wód, co dodatkowo zwiększa ich żyzność.

RI9hMwCJ2bDft
Źródłem nadmiernej podaży związków azotowych do środowiska jest głównie rolnictwo: używanie nawozów sztucznych, uprawa roślin bobowatych i hodowla zwierząt. Zdjęcie przedstawia spływ gleby razem z nawozami azotowymi podczas burzy.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑lime

Spaliny

W paliwach samochodowych zawarte są związki węgla, siarki i azotu, które wraz ze spalinami trafiają do atmosfery. Zaburza to obieg tych pierwiastków w przyrodzie.

W powietrzu obok dwuatomowych cząsteczek tlenu (OIndeks dolny 2) znajdują się cząsteczki trójatomowe, czyli ozon (OIndeks dolny 3). Gaz ten powstaje naturalnie, np. podczas wyładowań burzowych (i odpowiada za charakterystyczny, „świeży” zapach powietrza zaraz po burzy). Obecność ozonu w stratosferze (na wysokości powyżej 15 km) jest niezwykle istotna – jego cienka warstwa chroni organizmy przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego UVA i (w mniejszym stopniu) UVB. To krótkofalowe promieniowanie słoneczne może uszkadzać materiał genetyczny w jądrach komórkowych, powodując mutacje (np. mutacje rozrodczych warstw naskórka mogą skutkować nowotworami skóry).

R1PhGvVTDdpjM
Wykres liniowy. Lista elementów: 1. zestaw danych:Lata: 1900CO[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: 0; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]N[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: 0; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]CH[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]4[/]0: 0; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]halokarbon: 0; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]2. zestaw danych:Lata: 1950CO[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: 1; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]N[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: -1; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]CH[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]4[/]0: 1; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]halokarbon: -1; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]3. zestaw danych:Lata: 2000CO[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: 3; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]N[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: -2; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]CH[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]4[/]0: 1.5; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]halokarbon: -20; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]4. zestaw danych:Lata: 2050CO[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: 8; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]N[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: -4; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]CH[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]4[/]0: 3; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]halokarbon: -10; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]5. zestaw danych:Lata: 2100CO[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: 13; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]N[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]2[/]: -6; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]CH[baseline-shift: sub; font-size: smaller;]4[/]0: 2; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]halokarbon: -4; Podpis osi wartości: Zmiany grubości warstwy ozonowej [[DU]]
Wykres przedstawia udział poszczególnych związków w zmianach grubości warstwy ozonowej w stosunku do poziomu z 1900 roku. Czerwona linia wskazuje coraz większy udział tlenków azotu w zmniejszaniu grubości warstwy ozonowej, czyli powstawaniu tzw. dziury ozonowej w latach 1900–2100.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Głównym związkiem rozkładającym cząsteczki ozonu jest chlor, zawarty np. we freonach, których stosowania zakazano już 30 lat temu. Nie mniej groźne są tlenki azotu, które pochodzą głównie ze spalin i emisjiemisjaemisji przemysłowej. Obecnie koncentracja tlenków azotu w stratosferze jest ponad 20 razy większa niż przed erą przemysłową. Związki te pod wpływem energii słonecznej dysocjują w szeregu reakcji, których ostatecznym wynikiem jest przyłączenie atomu azotu do cząsteczki ozonu i jej rozbicie. Ponadto w stratosferze tlenki azotu mogą reagować z wodą (obecną tam w postaci kryształków lodu) i tworzyć kwas azotowy, który również niszczy warstwę ozonową (szczegółowy opis zjawiska dziury ozonowej tutajPmslOzN2Stutaj).

W upalne dni w wyniku wielu reakcji, katalizowanych przez energię słoneczną, tworzą się: ozon przypowierzchniowy i organiczne nadtlenki – zjawisko to nazywane jest powstawaniem smogu fotochemicznegosmog fotochemicznysmogu fotochemicznego. Produkty tych reakcji, ze względu na dużą reaktywność, są szkodliwe m.in. dla roślin i układu oddechowego zwierząt. Przy większych miastach istnieją stacje badawcze, które monitorują ilości uwalnianych gazów odpowiedzialnych za to zjawisko.

Ciekawostka

Zabarwienie dymu może wskazywać na obecność w nim tlenków azotu. Im bardziej brunatno‑czerwona barwa, tym większa w nim zawartość tlenków azotu(IV). Razem z COIndeks dolny 2 i węglowodorami są one odpowiedzialne za zjawisko nazywane smogiem fotochemicznym.

R1E5dFjcN0M7a
Pomarańczowy dym to skutek wybuchu zbiornika tlenku azotu w czeskich Pardubicach.
Źródło: Aleksey Busygin, Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.
bg‑lime

Odpady z tworzyw sztucznych

Wiele pierwiastków wykorzystywanych jest do produkcji tworzyw sztucznych, których człowiek używa na co dzień. Często nie jest on nawet świadomy, że dany przedmiot powstał w efekcie przeróbki (głównie polimeryzacji) węgla i jego związków, np. etylenu. Część tworzyw sztucznych ulega recyklingowi, część zostaje spalona (w wysokich temperaturach), ale ok. 80% wszystkich tworzyw od początku ich masowej produkcji w latach 50. pozostaje w przyrodzie: na składowiskach czy w wodach. Ilość plastikowych odpadów w zbiornikach wodnych jest już tak ogromna, że stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów i ludzi. Drobne cząsteczki tworzyw sztucznych znajdują się praktycznie w każdym pożywieniu, zwłaszcza w tym, który składa się z organizmów z poziomu konsumentów (zwierzęta, grzyby).

Ciekawostka

Po Oceanie Spokojnym dryfuje „wyspa” utworzona z odpadów tworzyw sztucznych, której powierzchnia pięciokrotnie przekracza powierzchnię Polski! Wyspa ta powstała w wyniku działania prądów morskich i nosi nazwę Great Pacific Garbage Patch (Wielka Pacyficzna Plama Śmieci). Jest częścią ogólnoświatowego oceanicznego śmietnika i składa się głównie z niewielkich cząstek plastiku pozostałych po rozbiciu odpadów przez fale i wiatry.

RhgKsgGRzw0oI
Szczątki albatrosa – wielkiego morskiego ptaka, który żywi się głównie rybami. W jego żołądku nagromadziły się resztki zjedzonych razem z pożywieniem wyrobów z tworzyw sztucznych.
Źródło: Rey Perezoso, Flickr, licencja: CC BY-SA 2.0.

Słownik

antropocen
antropocen

nieoficjalna epoka geologiczna, którą charakteryzuje wpływ człowieka na funkcjonowanie przyrody poprzez m.in. zanieczyszczanie środowiska, rozwój przemysłu, emisję gazów cieplarnianych; zakłada się, że epoka ta trwa już od 200 lat

bakterie amonifikacyjne
bakterie amonifikacyjne

bakterie przeprowadzające proces przemiany azotowych związków organicznych pochodzących ze szczątków roślinnych i zwierzęcych do amoniaku

bakterie nitryfikacyjne
bakterie nitryfikacyjne

bakterie z rodziny Nitrobacteraceae; przeprowadzają proces utleniania amoniaku oraz soli amonowych do azotanów(III), a następnie do azotanów(V)

efekt cieplarniany
efekt cieplarniany

zatrzymywanie ciepła przez atmosferę Ziemi prowadzące do podwyższenia temperatury jej powierzchni; bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest obecność w atmosferze tzw. gazów cieplarnianych, głównie pary wodnej, dwutlenku węgla i metanu

emisja
emisja

wprowadzanie do atmosfery zanieczyszczeń stałych (pyłów), ciekłych lub gazowych

eutrofizacja
eutrofizacja

(gr. eutrophía – dobre odżywianie) zjawisko użyźniania wód pierwiastkami biogennymi; wywołuje ono szereg procesów prowadzących, w wyniku nadmiaru owych pierwiastków, do zamierania życia w zbiornikach i ciekach wodnych oraz powstawania tzw. martwych stref

ewapotranspiracja
ewapotranspiracja

proces odprowadzania pary wodnej do atmosfery wskutek parowania roślin, zbiorników wodnych i gleby

konwekcja
konwekcja

(łac. convexus –wypukły, górzysty) unoszenie lżejszej (zwykle cieplejszej) warstwy materii w powietrzu lub w wodzie

NOIndeks dolny x
NOIndeks dolny x

wspólny wzór dla tlenków azotu(II) i tlenków azotu(IV)

rośliny bobowate
rośliny bobowate

grupa roślin należąca do dwuliściennych, licząca około 18 tys. gatunków; ich korzenie żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi

sinice
sinice

bakterie przeprowadzające fotosyntezę, często kolonijne

smog fotochemiczny
smog fotochemiczny

smog jasny typu Los Angeles; powstaje, gdy tlenki azotu i węglowodory ze spalin pod wpływem światła słonecznego wchodzą w reakcje, których produktami są organiczne nadtlenki i ozon przypowierzchniowy, szkodliwe dla organizmów

transpiracja
transpiracja

parowanie wody z powierzchni roślin przez aparaty szparkowe, skórkę i przetchlinki