W tym materiale postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jaką pracę należy wykonać, aby naładować kondensator? Na początku zastanówmy się nad tym, na czym polega ładowanie kondensatora.
Kondensator to układ dwóch równoległych do siebie płyt przewodzących. Schematyczny model kondensatora płaskiego przedstawiono na Rys. 1.
RTuXWNtirCwKm
Rys. 1. Rysunek przedstawia schematycznie kondensator płaski. Kondensator płaski to kondensator o dwóch płaskich równoległych okładkach, w tym przypadku prostokątnych, koloru ciemno‑niebieskiego. Okładki są oddalone od siebie o odległość oznaczoną małą literą d.
Rys. 1. Rysunek poglądowy kondensatora płaskiego.
Podłączymy teraz kondensator do źródła napięciaŹródło napięciaźródła napięcia - na przykład baterii. Sytuację taką pokazano na Rys. 2.
R1M9k7eSQbHxI
Rys. 2. Rysunek przedstawia schemat układu elektrycznego. Obwód ma kształt prostokąta. W górnej jego części znajduje się źródło napięcia w postaci dwóch równoległych pionowych linii, z których dłuższa znajduje się po stronie lewej i jest oznaczona znakiem plus, a krótsza po stronie prawej i jest oznaczona znakiem minus. W dolnej części obwodu znajduje się kondensator w postaci dwóch równoległych pionowych linii tej samej długości oznaczony wielką literą C. Z prawej strony obwodu znajduje się wyłącznik w postaci odchylonej poprzeczki, którą można przekręcić, aby zamknąć obwód, co zostało na rysunku pokazane łukowatą strzałką.
Rys. 2. Schemat kondensatora podłączanego do źródła napięcia.
Jeśli biegun dodatni baterii będzie podłączony do lewej okładki kondensatora, a biegun ujemny do prawej okładki kondensatora, to przyłożone napięcie spowoduje, że elektrony z lewej okładki odpłyną, przez baterię, na prawa okładkę. Kiedy ruch elektronów ustaje, mówimy, że kondensator został naładowany. Lewa okładka zostaje naładowana dodatnio, a prawa ujemnie - Rys. 3.
RuSmDhcbcolcU
Rys. 3. Na rysunku przedstawiono ten sam obwód elektryczny, co na rysunku 2 (Rys. 2. Rysunek przedstawia schemat układu elektrycznego. Układ elektryczny narysowano i opisano kolorem czarnym. Obwód ma kształt prostokąta. W górnej jego części znajduje się źródło napięcia w postaci dwóch równoległych pionowych linii, z których dłuższa znajduje się po stronie lewej i jest oznaczona znakiem plus, a krótsza po stronie prawej i jest oznaczona znakiem minus. W dolnej jego części znajduje się kondensator w postaci dwóch równoległych pionowych linii tej samej długości, oznaczony wielką literą C. Z prawej strony obwodu znajduje się wyłącznik w postaci odchylonej poprzeczki, którą można przekręcić, aby zamknąć obwód, co zostało na rysunku pokazane łukowatą strzałką), z dwiema różnicami. Pierwsza różnica: wyłącznik jest zamknięty, gdyż kreska wychodząca z górnego punktu nie jest teraz skośna, lecz pionowa i sięga do drugiego punktu. Przy symbolu kondensatora pojawiły się punkty z oznaczeniami plus i minus w środku. Punkty oznaczone jako plus znajdują się przy lewej okładce kondensatora (która połączona jest z dodatnim biegunem napięcia). Punkty oznaczone jako minus znajdują się przy prawej okładce (połączonej z ujemnym biegunem napięcia). Punkty symbolizują ładunki elektryczne na okładkach.
Rys. 3. Schemat naładowanego kondensatora podłączonego do źródła napięcia. Niebieskim kolorem zaznaczono ładunki ujemne zgromadzone na prawej okładce, a kolorem czerwonym zaznaczono ładunki dodatnie zgromadzone na lewej okładce.
Ładunek na okładkach zmienia się od 0 do wartości oznaczonej jako , natomiast napięcie rośnie od 0 do wartości .
Teraz, kiedy już wiemy, jak wygląda ładowanie kondensatora, zastanówmy się, jaką pracę należy wykonać, aby ten kondensator naładować.
Praca potrzebna do przeniesienia ładunku w polu elektrycznym przy różnicy potencjałów jest równa
Ważne!
Przytoczone powyżej wyrażenie określa pracę minimalną. Wykonanie pracy o tej wartości zapewnia, że zmianie ulegnie tylko energia potencjalna przenoszonego ładunku; zmiana energii kinetycznej będzie wtedy zerowa:
Jeśli przy przenoszeniu ładunku zostałaby wykonana praca , to nadmiar pracy zostałby zamieniony w energię kinetyczną lub zostałby rozproszony:
Dalsze wyprowadzenie zakłada, że obliczamy właśnie pracę minimalną, niezbędną do wykonania przy ładowaniu kondensatora.
Druga trudność w wyobrażeniu sobie ostatecznego wyniku wynika z faktu, że różnica potencjałów podczas ładowania nie jest stała. Wprowadzenie każdej „porcji” ładunku wiąże się ze wzrostem różnicy potencjałów o . Dlatego też wzór na pracę powinien mieć formę sumy, w której dodajemy do siebie prace związane z przeniesieniem każdej porcji ładunku, aż do uzyskania końcowej wartości ładunku (takiej, że ):
Wiemy, że pojemność kondensatora jest wartością stałą, którą możemy wyrazić jako iloraz wartości ładunku i różnicy potencjałów.
W związku z tym zależność różnicy potencjałów od ładunku na kondensatorze możemy przedstawić jak na wykresie pokazanym na Rys. 4.
R1Ptu1rrLRdYN
Rys. 4. Rysunek przedstawia wykres zależności różnicy potencjałów między okładkami kondensatora a zgromadzonym na nich ładunkiem. Narysowano prostokątny układ współrzędnych z pionową osią oznaczoną wielkimi literami: delta i V oraz z poziomą osią oznaczoną małą literą q. W układ wrysowano wykres schodkowy, rosnący wraz ze wzrostem q. Każdy schodek ma tę samą szerokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i mała litera q z indeksem dolnym jeden. Każdy schodek ma tę samą wysokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i wielka litera V z indeksem dolnym jeden. Pole pod wykresem schodkowym pomalowano na niebiesko.
Rys. 4. Zależność różnicy potencjałów między okładkami kondensatora od wartości ładunku gromadzonego na nich podczas ładowania kondensatora.
Wykres pokazany na Rys. 4. składa się z wąskich prostokątów. Każdy z tych prostokątów obrazuje zmianę różnicy potencjałów w zależności od wartości ładunku na okładkach. Zakładamy, że na nienaładowany kondensator wprowadzamy niewielką porcję ładunku , a wprowadzenie tej porcji powoduje wzrost wartości ładunku na okładkach kondensatora do wartości oraz wzrost różnicy potencjałów do wartości . Praca, którą należy wykonać, aby nanieść ten ładunek, jest równa polu powierzchni pod wykresem, czyli aby nanieść ładunek należy wykonać pracę , której wartość jest równa .
Skoro tak, to praca potrzebna do naładowania kondensatora jest równa sumie prac potrzebnych do naniesienia każdej z „porcji ładunku”
Zauważmy teraz, że jeśli przeprowadzimy prostą przechodzącą przez środek górnej podstawy każdego z prostokątów, to otrzymamy trójkąt prostokątny. Sytuację tę przedstawia Rys. 5.
RBINXjtUTcVCB
Rys. 5. Rysunek przedstawia wykres zależności różnicy potencjałów między okładkami kondensatora a zgromadzonym na nich ładunkiem. Narysowano prostokątny układ współrzędnych z pionową osią oznaczoną wielkimi literami: delta i V oraz z poziomą osią oznaczoną małą literą q. W układ wrysowano wykres schodkowy, rosnący wraz ze wzrostem q. Każdy schodek ma tę samą szerokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i mała litera q z indeksem dolnym jeden. Każdy schodek ma tę samą wysokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i wielkalitera V z indeksem dolnym jeden. Pole pod wykresem schodkowym pomalowano na niebiesko. Wzdłuż schodków narysowano czerwoną linię przechodzącą przez początek układu współrzędnych.
Rys. 5. Zależność różnicy potencjałów między okładkami kondensatora od wartości ładunku zgromadzonego na nich podczas ładowania kondensatora. Dodatkowo na wykresie znajduje się prosta łącząca górne podstawy prostokątów.
Dla każdego z prostokątów obszar nad prostą jest równy „pustemu” obszarowi pod prostą; możemy go zatem przedstawić jako trapez. Zsumowanie wszystkich tych trapezów daje nam trójkąt prostokątny (Rys. 6.).
RQe8s0JHuUVNu
Rys. 6. Rysunek pierwszy przedstawia wykres zależności różnicy potencjałów między okładkami kondensatora a zgromadzonym na nich ładunkiem. Narysowano prostokątny układ współrzędnych z pionową osią oznaczoną wielkimi literami: delta i V oraz z poziomą osią oznaczoną małą literą q. W układ wrysowano wykres schodkowy, rosnący wraz ze wzrostem q. Każdy schodek ma tę samą szerokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i mała litera q z indeksem dolnym jeden. Każdy schodek ma tę samą wysokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i wielka litera V z indeksem dolnym jeden. Pole pod wykresem schodkowym pomalowano na niebiesko. Wzdłuż schodków narysowano czerwoną linię przechodzącą przez początek układu współrzędnych. Środkowe schodki wraz z czerwoną linią powiększono i przedstawiono je w niebieskim okręgu. W powiększeniu wyraźnie pokazano, że fragment każdego schodka, który wystaje ponad czerwoną linię, idealnie uzupełnia brak pod linią. Wynika z tego, że taki wykres schodkowy można aproksymować właśnie czerwoną linią.
R1NAqJEVqxm7w
Rys. 6. Rysunek drugi przedstawia wykres zależności różnicy potencjałów między okładkami kondensatora a zgromadzonym na nich ładunkiem. Narysowano prostokątny układ współrzędnych z pionową osią oznaczoną wielkimi literami: delta i V oraz z poziomą osią oznaczoną małą literą q. W układ wrysowano wykres schodkowy, rosnący wraz ze wzrostem q. Każdy schodek ma tę samą szerokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i mała litera q z indeksem dolnym jeden. Każdy schodek ma tę samą wysokość oznaczoną na rysunku jako wielka litera delta i wielka litera V z indeksem dolnym jeden. Wzdłuż schodków narysowano czerwoną linię przechodzącą przez początek układu współrzędnych, po czym schodki usunięto z wykresu, pozostawiając jedynie czerwoną funkcję liniową. Obszar pod nią pomalowano na zielono. Maksymalną wartość zgromadzonego ładunku oznaczono wielką literą Q.
Rys. 6. Sumowanie pola powierzchni pod wykresem.
Pracę potrzebną do naładowania kondensatora możemy wyrazić jako pole powierzchni tego trójkąta, które obliczamy jako połowę iloczynu długości podstawy i wysokości
Praca wykonana podczas ładowania kondensatora jest równa elektrycznej energii potencjalnej zgromadzonej w kondensatorze (czyli różnicy energii kondensatora naładowanego i nienaładowanego).
Energia ta jest zatem równa:
Ponieważ
to
oraz
Powyżej przedstawiono trzy wzory służące do obliczenia energii naładowanego kondensatora. To, który z tych wzorów należy zastosować, zależy od sytuacji. Jeśli kondensator jest stale podłączony do źródła napięcia, to różnica potencjałów na nim jest wartością stałą. Zmienia się wartość ładunku na okładkach. Jeśli kondensator nie jest podłączony do źródła napięcia, wówczas wartość ładunku na kondensatorze jest stała (ładunek nie ma gdzie „odpłynąć”), może jednak zmieniać się różnica potencjałów między okładkami.
Dla zainteresowanych
W realnym obwodzie elektrycznym służącym do ładowania kondensatora (przypomnij sobie Rys. 2. i Rys. 3.), praca źródła napięcia wykonana podczas ładowania jest dwukrotnie większa od energii potencjalnej zgromadzonej w samym kondensatorze. Nadwyżka jest rozpraszana: zostaje ona zamieniona w energię wewnętrzną oporu elektrycznego obwodu. Niezmiernie ciekawą właściwością takiego procesu ładowania jest to, że stosunek , niezależnie od wartości pojemności elektrycznej czy oporu elektrycznego występujących w obwodzie.
Słowniczek
Źródło napięcia
Źródło napięcia
(ang. voltage source) – element wymuszający określone napięcie na zaciskach obwodu elektrycznego. Przykładem źródła napięcia jest bateria.